از دندانپزشک بپرس!

پاسخ ها بر اساس اطلاعات ارائه شده در پرسش ها و بدون معاینه و بررسی کلینیکی انجام شده و به هیج عنوان دارای اعتبار درمانی و تشخیص رسمی و تجویز دارو و … نیست. هیچ مسئولیتی از لحاظ درمانی و عواقب مصرف خودسرانه دارو یا اقدام بر اساس پاسخ های درج شده به پرسش ها متوجه ما نیست.

جراحی و کشیدن دندان

۲۲ سال دارم و ۴ دندان جلوی بالا کمی از قوس خارج و لثه ها یا همان فک بالا دارای بر آمدگی است. آیا این مشکل با ارتودنسی رفع می شود یا نیاز به جراحی فک دارم؟

با توجه به این که تنها چهار دندان جلویی شما اندکی خارج از ردیف هستند، به نظر می رسد مشکل شما با اورتودنسی قابل حل باشد.

البته تشخیص دقیق تر و طرح درمان با مراجعه به عکس رادیولوژی (لترال سفالومتری) قابل ارائه است.

توضیح این که نا هنجاری قرار گیری دندان ها روی هم، می تواند به دلیل دندانی یا اسکلتی باشد. نا منظم بودن دندان ها با ارتودنسی قابل رفع است اما برای اصلاح ناهنجاری اسکلتال، نیاز به جراحی فک هست.

دندانهای عقبی همسرم به مرور زمان پوسیده و خرد شده اند. الان فقط دندانهای جلو را دارد. البته ریشه دندانهایش باقی مانده است (به جز ۳ تای سمت راست که دندانپزشک آن ها را کشیده). چند سئوال دارم: اول اینکه آیا می توان از ریشه های دندان برای ترمیم استفاده کرد؟ دیگر اینکه بهتر است از چه روشی برای گذاشتن دندان استفاده کند؟ و روش ایمپلنت در چه صورتی موفقیت آمیز نیست؟

اگر فقط ریشه باقی مانده باشد و هیچ بخش و تکیه گاهی از دندان باقی نمانده باشد، معمولا ریشه ها فاقد ارزش بوده و برای انجام درمان های بعدی ناگزیر به در آوردن ریشه دندان هستیم. اما با معاینه و عکس از وضعیت ریشه و تاج باقی مانده، اگر ریشه باقی مانده سالم باشد و تاج لازم باقی مانده باشد، می توان با عصب کشی و استفاده از روش افزایش طول تاج، با استفاده از روش پست و کر کراون، روکش دندانی را بر روی باقی مانده دندان سوار کرد. این دندان می تواند پایه روش بریج برای دندان های دیگر باشد. موفقیت روش بریج بستگی به تعداد و فاصله دندان های خالی دارد.

توصیه می کنم با مراجعه به دندانپزشک، اگر راهی برای نگه داشتن هر یک از ریشه های باقی مانده به روش فوق وجود دارد، دندان ها را احیا کنید.

در مرحله بعد، هر قسمت از دهان که امکان استفاده از پروتز ثابت (روکش و بریج) وجود دارد، با اتکا به دندان های موجود و دندان های احیا شده در مرحله پیشین، اقدام به قرار دادن پروتز ثابت گردد.

در قسمت هایی که دندان ها در فواصل لازم جهت پروتز ثابت وجود ندارد، می توان بسته به وضع مالی فرد و سن وضعیت دهان و دندان، از پروتز متحرک (پلاک پارسیل) استفاده کرد یا با استفاده از روش ایمپلنت، پایه هایی برای پروتز ثابت ایجاد کرد.

در حالت عادی، موفقیت روش ایمپلنت بستگی به میزان عادات بهداشتی فرد در گذشته و حال، وضعیت لثه ها و تحلیل رفتگی استخوانی، عادت فرد به استفاده از دخانیات و سن و سال فرد دارد. خوشبختانه با پیشرفت علمی این رشته، در اکثر موارد راه حل هایی برای موفقیت روش ایمپلنت وجود دارد.

در حالت ایده آل، و در صورت عدم تمایل بیمار به استفاده از بریج، می توان به جای همه دندان های از دست رفته، ایمپلنت کار گذاشت.

چنان چه عاج دندان به کلی شکسته شده باشد و فقط ریشه دندان باقی مانده و سالم باشد آیا قابل ترمیم است و یا باید کشیده شود؟

اگر میزان تاجی که باقی مانده، سالم باشد و پوسیدگی زیر لثه وجود نداشته باشد، می توان به وسیله جراحی افزایش طول تاج (Crown lengthening) و گذاشتن پست و روکش (Post & Core & Crown) دندان را بازسازی کرد. این روش، روش مناسبی است و پیچیده و پر هزینه نمی باشد. البته امکان انجام این روش منوط به این است که میزان کافی نسج سالم در دندان باقی مانده باشد که با توجه به عکس رادیولوژی و تشخیص دندانپزشک، قبل از اقدام به انجام، قابل بررسی است.

برای بیمار پنجاه و پنج ساله ئی که فقط چهار دندان در فک پایین دارد (سه دندان جلویی و یک آسیاب)، چه درمانی پیشنهاد می شود؟

باید وضعیت سلامت دندان های باقی مانده بررسی شود. ممکن است بتوان درمان Over Denture (قرار دادن دست دندان با اتکا به دندان های موجود) را بر پایه همین دندان های باقی مانده طبیعی اجرا نمود. که این ایده آل ترین حالت ممکن است. اما در صورتی که دندان های باقی مانده وضعیت و استحکام مناسبی نداشته باشند، می توان با خارج کردن آن ها و استفاده از اوردنچر بر پایه ایمپلنت، دست دندان مناسبی تهیه نمود. در این حالت حد اقل دو دندان ایمپلنت می بایست در فک کاشته شود.

روش دیگری نیز وجود دارد به نام All On 4، که با استفاده از چهار ایمپلنت در قسمت قدامی (جلو) فک، پروتز ثابت با اتکا به دندان های ایمپلنت شده، در دهان قرار می گیرد. ممکن است این روش نیز جواب بدهد.

روش کشیدن کل دندان ها و استفاده از دست دندان معمولی نیز آخرین راه حل است!

یاد آوری می گردد که می بایست وضعیت لثه ها و میزان استخوان موجود در فک و سایر موارد نیز می بایست با معاینه بالینی و اقدامات مربوطه، کنترل و بررسی شود. البته موارد این چنینی به طور معمول در حرفه دندان پزشکی، بی چاره نخواهد ماند!

من زن ۴۰ ساله هستم. کمی فک بالایم جلو آمده. عمل بینی هم داشته ام. آیا با عمل جراحی فک بالا شکل بینی ام تغییر می کند؟ آیا می توان فقط فک بالا را به تنهایی عمل کرد؟

در حالت عادی جراحی فک تاثیری بر وضعیت و شکل بینی نخواهد داشت. برای جراحی فک در مواردی که قرارگیری دندان ها روی هم بسیار نا مرتب بوده و مشکل حاد در بلع غذا یا رفتار روزمره پیش آید، از جراحی فک استفاده می شود. به شکلی که معمولا فک متحرک (فک پایین) را جراحی و جابه جا کرده و مشکل اکلوژنی مربوطه را حل می کنند.

با توجه به عکسی که از صورت خود فرستادید، به نظر می آید که مشکل حاد گفتاری و بلع و رفتاری در قرارگیری فک های شما وجود ندارد. با توجه به سخت بودن مرحله نقاهت جراحی فک (نیاز به بسته ماندن دهان به مدت حدود یک ماه و تغذیه مایعات با نی در زمان بسته بودن فک و …) انجام جراحی این چنینی فک صرفا به دلیل زیبایی را به هیچ وجه توصیه نمی کنم. توجه کنید که جلوتر بودن فک بالا ممکن است علت دندانی یا علت اسکلتال (استخوانی) داشته باشد. در کلاس(II) دندانی نیاز به جراحی فک نبوده و ارتودنسی مشکل را رفع خواهد نمود.

آیا جراحی دندان عقل خطرناک است؟

خطر خاصی نیست. جراحی با بی حسی موضعی و در جلو دید انجام می شود. ابزار و روش ها در کنترل دندانپزشک هستند. به دلیل نیاز به تراشیدن استخوان و امکان شکستن دیواره یا ریشه در حین انجام جراحی، ممکن است زمان جراحی طولانی شود که این دلیل بر عدم تسلط دندانپزشک یا غیر قابل پیش بینی بودن پروسه جراحی نیست. به دندانپزشک خود اعتماد کنید.

دسته بندی ها

جراحی و کشیدن دندان

کشیدن دندان در حرفه دندان‌پزشکی، آخرین و بدترین راه به حساب می‌آید! اما البته ممکن است لازم شود دندانی برای مرتب کردن دندان‌های دیگر کشیده شود؛ یا گاهی در فک بیمار جایی برای رویش دندان عقل وجود ندارد و می‌بایست کشیده شود. این موارد و موارد مشابه، جزو طرح درمان به حساب آمده و باعث تاسف نیستند! جهت خارج کردن ریشه‌های باقی مانده در دهان یا خارج کردن دندان‌های نهفته نیاز به جراحی هست که با شکافتن لثه، دندان یا ریشه دندان از استخوان فک جدا و لثه دوباره به هم دوخته می‌شود.

دندانپزشکی زیبایی

روابطی میان اجزای صورت و اندازه های هر عنصر و رنگ و شکل آن ها در ترکیب با یک‌دیگر وجود دارد که رعایت تناسب این روابط، چهراه را خواستنی و زیبا می کند. اندازه ها، شکل و روابط قرارگیری دندان ها و لب ها و بخش نمایان دندان ها در حالت عادی و هنگام لب‌خند، رنگ و … در زیبایی شخص موثر است. دندانپزشکی زیبایی و طراحی لبخند، در جهت زیبا و متناسب شدن این عناصر است.

درمان ریشه

عصب‌کشی یا روت کانال تراپی نیز گفته می شود. در این مرحله، نیاز به خارج کردن اعصاب و عروق از داخل ریشه هست. دندان عصب‌کشی شده از لحاظ ظاهری تفاوتی با دندان زنده ندارد اما به مرور زمان دچار تغییر رنگ شده و احتمال شکستن دیواره پس از چند سال وجود دارد. در صورت تعویق درمان، مرگ کامل مغز دندان رخ خواهد داد. چنین دندانی به عنوان کانون عفونت در بدن محسوب می‌شود که هر لحظه ممکن است باعث بروز مجدد عفونت شدید، تورم و آبسه‌ی حاد گردد.

بهداشت دهان و دندان

هرچند پوسیدگی دندان و بیماری‌های دهان و دندان در مواردی گزیرناپذیر است، اما مراقبت از دندان‌، رسیدگی به‌موقع و رعایت موارد و نکات بهداشتی و پیش‌گیرانه، تاثیر بسزایی در حفظ دندان‌ها و سلامتی و دوام هر چه بیش‌تر دندان‌ها دارد. روش‌های دندان‌پزشکی پیشگیرانه و آموزش‌ها و توصیه‌های رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار مهم اند.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان روش ِ به‌نسبت جدیدی است که دندان به‌وسیله یک پیچ که از طریق جراحی درون استخوان قرار می‌گیرد در داخل دهان کاشته می‌شود و روکش روی آن قرار می‌گیرد. با این روش می‌توان یک یا چند دندان را در دهان کاشت و در بیمارانی که دندان‌های زیادی از دست داده‌اند، پایه‌هایی برای اجرای روش بریج ایجاد نمود. روش ایمپلنت، تلفیقی از جراحی جهت کاشت پایه و پروتز، برای روکش دندان می‌باشد.

فک و صورت

بیماری ها و ناهنجاری های فک و صورت نیز جزو شاخه های دندانپزشکی محسوب می شوند. مشکل درد مفصل فکی گیجگاهی، نحوه نامناسب قرارگیری فکی و اسکلتی، مشکلات بلع، مشکلات مربوط به سینوس ها، استخوان فک و لثه و مباحث مربوط به فک و صورت، در ارتباط با موارد دندانپزشکی در این دسته گنجانده شده است.

ارتودنسی
دندانپزشکی کودکان

بهداشت دهان و دندان کودکان، دانستنی ها در باره رویش دندانهای شیری و دائمی، بیماری ها و درمان های دندان کودک، نگرانی ها در باره تاخیر در رشد یا کج در آمدن دندان بچه و اقدامات پیشگیرانه در باره دندانهای کودکان در این بخش مطرح شده اند.

پروتزهای دندانی

پروتزهای دندانی بخش بسیار مهمی از درمانهای دندانپزشکی است. روکش های تک دندانی، بریجهای دندانی، دست دندان و پلاک پارسیل و اوردنچر و دندانهای مبتنی بر ایمپلنت بسیار حائز اهمیت است.

درمان لثه

لثه و بیماری های مربوط به آن نقش بسیار مهمی در تداوم یا ایجاد عارضه برای دندانها دارد. مسائل مربوط به جراحی لثه، مراقبتهای لازم، علائم بیماری و مسائل مربوط به لثه در این بخش مطرح شده اند.

ترمیم دندان

با گذشت زمان، میکروب‌های جمع شده در سطح دندان، مواد قندی را به اسید تبدیل می‌کنند. این اسید، مینای دندان را به مرور حل کرده و پوسیدگی ایجاد می‌شود. که اغلب با تغییر رنگ همراه است. با ادامه پوسیدگی به داخل عاج، دندان به سرما و گرما و شیرینی حساس می‌شود. گاهی درد های کوتاه مدت و شدید ایجاد می‌شود. در این مراحل، با ترمیم دندان(پر کردن آن)، مشکل به‌طور دایمی از بین خواهد رفت.

عمومی دندان و دهان

پرسش و پاسخ های عمومی در باره مسائل مربوط به دندانپزشکی و پرسشهایی که در هیچ کدام از طبقه بندی های شاخه های دندانپزشکی نمی شد گنجاند، در این بخش قرار دادم. بی ربط به هیچ کدام از بخش های دندانپزشکی نیست اما ربط مستقیم به بخش خاصی ندارد.

پاسخ پرسش خودتان را نیافته‌اید؟

هر زمان خواستید به ما پیغام دهید

یا در ساعت اداری تلفن کنید:

۰۲۱۲۲۵۷۱۹۹۴

حق شماست که با آگاهی انتخاب کنید.

هر ساعت از هر روز هفته می‌توانید پرسش‌تان را بپرسید

۰۲۱۲۲۵۷۱۹۹۴

doctoryashil@gmail.com

تهران، خیابان دولت، نرسیده به دیباجی، پلاک ۱۷۳ واحد یک