به وب سایت رسمی دکتر یاشیل احدی مقدم خوش آمدید

طراحی وب سایت گروه پاسارگاد

پرسش و پاسخ

اگر پرسشی در باره دهان و دندان ها یتان دارید پیشنهاد می کنم نخست به دنبال آن در پرسش و پاسخ های گذشته دوستان بگردید.

راه های دسترسی به پرسش و پاسخ دلخواهتان بسیار ساده تر شده است.

نخست این که شما می توانید واژه دلخواه تان را در جایی که در زیر این نوشته و به شکل جدولی که می توان داخل آن نوشت جست و جو کنید. البته امکان جستجوی جداگانه ای نیز در بالای همه صفحات این وبسایت قرار داده شده.

راه دیگر این که می توانید با دسته بندی موضوعی که در ستون سمت چپ همین نوشته ها قرار گرفته، موضوع مورد نظرتان را گزین کنید و نوشته های مرتبط با همان دسته را بخوانید.

راه دیگر این که چکیده هر پرسشی با طبقه بندی موضوعی، زیر هم در همین صفحه قرار گرفته است. می توانید آن ها را مرور کنید و هر پرسشی که نظرتان را جلب کرد را باز کنید و مشروح پرسش و پاسخ را بخوانید.

 

اما اگر پاسخ دلخواهتان را نیافتید هیچ نگران نباشید. می توانید پرسش خود را در فرم مندرج در انتهای همین صفحه بپرسید.

امکان ضمیمه کردن عکس رادیولوژی یا عکس دندان در فرم زیر هست.

 

هشدار مهم:

ذکر این نکته ضروری است که پاسخ ها بر اساس اطلاعات ارائه شده در پرسش ها و بدون معاینه و بررسی کلینیکی انجام شده و به هیج عنوان دارای اعتبار درمانی و تشخیص رسمی و تجویز دارو و … نیست. هیچ مسئولیتی از لحاظ درمانی و عواقب مصرف خودسرانه دارو یا اقدام بر اساس پاسخ های درج شده به پرسش ها متوجه ما نیست. شرایط استفاده از سایت را بخوانید.

 


ارتودنسی

ردیف کردن و مرتب کردن دندان ها با سیم و استفاده از نیروهای بیومکانیکی

ارتودنسی زمانبر است لمینیت کنم؟

 پرسش:

دختری ۲۶ ساله هستم. ۴ دندان جلویی بالا و۴ دندان جلویی پایینم نامرتبی کمی دارند. شرایط بودن ارتودنسی به مدت ۲ سال در دهانم را ندارم. به تازگی با روش لمینیت آشنا شده ام و با دکتر مشورت کرده ام و برای مدت ۷ سال لمینیت راضمانت کرده اند. آیا بعد از گذشت ۷ سال مجددا باید لمینیت را تکرار کنم؟ آیا استفاده از ارتودنسی مطمئن تر می باشد؟ هزینه لمینیت هشت دندان نیز زیاد است. پیشنهاد شما چیست؟

پاسخ:

انتخاب این که با ارتودنسی زمانبر لمینیت ممکن است یا نه در بسیاری موارد از دست ما خارج است. انتخاب روش مناسب، بسته به شرایط و عوامل مختلفی است و با معیار ها و از دیدگاه های مختلف قابل بررسی است.

ارتودنسی درمان مترقی و مناسبی است که با شناخت از وضعیت قرارگیری دندان ها و محاسبات پیچیده، باعث حرکت دندان و قرار گرفتن آن در مکان مناسب می شود. مشخصه بارز این روش، حفظ دندان و وارد کردن کمترین آسیب و دستکاری بر دندان است. به شکلی که تغییرات مورد نظر نیز به آرامی حاصل می شود و بافت های دیگر صورت نیز با آن تطبیق می یابند.

اما در روش لمینیت، ناگزیر از تراشیدن (هرچند اندک) از مینای سالم دندان، و جایگزین کردن روکش نازک چینی هستیم. در عوض ظرف مدت کوتاهی (یک تا دو هفته) به شکل ظاهری دلخواه دست می یابید.

البته برتری و مزیت ها بسته به نظر افراد مختلف، نسبی هستند. ممکن است برای برخی، انجام دادن اندکی تغییرات و آسیب به وضع طبیعی، موضوع ناراحت کننده ای به نظر نرسد. به طور مثال کسانی که (تاتو ابرو) می کنند، ابروهای طبیعی شان را از بین می برند و به جای آن نقش های دلخواه بر صورت خود می نهند. و خب حتما دلیل یا توجیهی برای این اقدام خود دارند.

در طرف دیگر نیز شرایط شغلی و اجتماعی شخص، ممکن است به طور جدی مانعی برای نصب بند و براکت روی دندان اش باشد. (البته قصد نهادینه کردن این تصورهای نادرست عمومی را ندارم. اما به هر حال واقعیت های عرفی و باور های جامعه برای ما به عنوان قشری که در داخل این جامعه فعالیت می کنند، قابل انکار نیستند. این شما هستید که باید با توجه به مواردی که در نظر دارید روش مناسب را برگزینید.

در مواردی که تعداد و میزان نا مرتبی دندان های جلو کم و به شکل خاصی است، ممکن است لمینیت به دلایلی بر ارتودنسی ترجیح داده شود. اما هشت دندان شما نا مرتب است که چهار تای آن ها دندان های فک پایین می باشند. من به شخصه معمولا برای دندان های فک پایین انجام روکش لمینیت را توصیه نمی کنم و در مواقع لازم با لمینیت کامپوزیتی فاصله ها و نامرتبی ها را اصلاح می کنم.

در صورت شکستن، تغییر رنگ یا خراب شدن لمینیت، می توان آن را تعویض کرد. اما چون دندان تراش خورده، اگر لمینیت را از روی دندان برداریم، (یا نخواهیم لمینیت خراب شده را تعویض کنیم) هم شکل نازیبایی به خود می گیرد و هم ممکن است دندان حساس شود. به عبارتی، همیشه باید لمینیت روی دندان قرار گیرد.

در مورد شما، هزینه انجام لمینیت، چیزی حدود هزینه انجام ارتودنسی کامل دو فک خواهد بود که از این بابت نیز انجام لمینیت، مزیتی بر انجام ارتودنسی ندارد!

البته بدون معاینه اظهار نظر قطعی نمی توان کرد اما نظر به آن چه نوشته اید، پیشنهاد من انجام ارتودنسی است.

ارتودنسی و عمل بینی

پرسش:

من از آذر هشتاد و هفت ارتودنسی را شروع کردم. دکتر خودم گفته تا آذر هشتاد و نه. مراحل سخت آن گذشته. می خواهم بدانم اکنون با گذشت یک سال می توانم بینی ام را عمل کنم؟

پاسخ:

در حالت کلی ارتباطی به هم ندارند و ارتودنسی مانعی برای انجام جراحی پلاستیک در ناحیه دیگری از صورت نیست. البته بهتر است این کار با اطلاع دندانپزشک معالج تان انجام گیرد.

بر آمدگی فک بالا و جلو بودن دندانها

۲۲ سال دارم و ۴ دندان جلوی بالا کمی از قوس خارج و لثه ها یا همان فک بالا دارای بر آمدگی است. آیا این مشکل با ارتودنسی رفع می شود یا نیاز به جراحی فک دارم؟

پاسخ:

با توجه به این که تنها چهار دندان جلویی شما اندکی خارج از ردیف هستند، که شما با بر آمدگی فک بالا توصیف کردید و جلو بودن دندانها ، به نظر می رسد مشکل شما با اورتودنسی قابل حل باشد.

البته تشخیص دقیق تر و طرح درمان با مراجعه به عکس رادیولوژی (لترال سفالومتری) قابل ارائه است.

توضیح این که نا هنجاری قرار گیری دندان ها روی هم، می تواند به دلیل دندانی یا اسکلتی باشد. نا منظم بودن دندان ها با ارتودنسی قابل رفع است اما برای اصلاح ناهنجاری اسکلتال، نیاز به جراحی فک هست.

بعد ارتودنسی اوضاع دندان ام خراب است

دختر 21 ساله هستم. یک سال است که ارتودنسی کردم. وضع دندانهایم اصلا خوب نیست. تنها دندانهای سالمم چهار دندان در بالا و پنج دندان در پایین است. بیشتر دندنهایم دیواره ندارند. شش تا از دندان هایم را عصب کشی کرده ام. اما مشکل اصلی من این است که نمی توانم چیزهای شیرین و ترش یا سرد و گرم بخورم. دکترم هم گفته که به دلیل تغذیه نامناسب و بهداشت نامناسب است. الان هم روی تمام دندان هایم لکه های زرد رنگ دیده می شود. همیشه دندان درد دارم. بیشتر دندان هایم را دو بار درست کرده ام. دندان های آخریم همه ریخته اند. برای دردش چه کاری می توانم بکنم؟ همیشه مسکن قوی می خورم اما الان دچار ناراحتی معده شده ام.

پاسخ:

درست متوجه نشدم که یک سال است اورتودنسی را آغاز کرده اید (و سیم های اورتودنسی در دهان تان باقی است) یا یک سال است که اورتودنسی را به پایان رسانده اید؟ به هر حال انجام اورتودنسی مستلزم رعایت بهداشت بسیار مناسب دهان و دندان و استفاده از مسواک های مخصوص می باشد. سیم ها و بند و براکت های اورتودنسی مدت طولانی در دهان باقی می مانند و در صورت سهل انگاری در رعایت بهداشت، به محل هایی برای تجمع پلاک های میکروبی تبدیل می شوند که خود باعث پوسیدن دندان ها می شود. از طرفی محل آن ها به تدریج زرد و لکه لکه خواهد. بعد ارتودنسی اوضاع دندان باید به دقت بررسی شود و مسائل بهداشتی به خوبی و با جدیت بیشتری دنبال شود.

مشخص است که از مشکلات زیادی رنج می برید که باید با معاینه و رادیوگرافی، تک تک بررسی و رفع شوند. لازم به ذکر است که حساس بودن به شیرینی و سرما و گرما، نشان پوسیدگی دندان است که باید بسته به مورد، ترمیم یا عصب کشی شود. مشکل از بین رفتن دیواره دندان ها نیز با روش های ترمیمی یا پروتز (روکش) قابل رفع است. احتمال نا سالم بودن لثه های شما نیز وجود دارد. برای مشکل از بین رفتن دندان های خلفی نیز پس از رفع مشکل عمومی، می توان با استفاده از پروتز های ثابت یا متحرک، یا روش ایمپلنت، چاره ای اندیشید.

استفاده زیاد از مسکن های قوی علاوه بر این که جنبه موقت دارد و باعث رفع مشکل دندان و دهانتان نمی شود، دارای عوارض بسیار ناخوشایندی از جمله همان درد معده که اشاره کردید، ایجاد وابستگی و اعتیاد به قرص های مسکن، اختلالات در درمان و اختلالات عدیده دیگر به واسطه مواد مخدر موجود در مسکن ها، و … می باشد. توصیه می کنم هر چه زود تر نسبت به یافتن علت و رفع مشکل با درمان های مرتب دندانپزشکی اقدام کنید.

به هم ریختگی شدید دندانهای فک بالا

پرسش:

من ۳۰ سال سن دارم و فک بالای من دچار به هم ریختگی شدید می باشد. فک بالا از فک پایین کمی جلوتر است. در مراجعات قبلی به دندانپزشک به من گفته شده که باید برای ارتودنسی دو تا از دندانهای سالم فک بالا ( ۴ یا ۵) کشیده شود این در حالی است که داندانهای عقلم را کشیده ام.

پاسخ:

کشیدن برخی دندان ها برای انجام اورتودنسی و قرارگرفتن بقیه دندان ها در محل صحیح، طبق نظر متخصص اورتودنسی، امری رایج و علمی است. نگران نباشید. با «به هم ریختگی شدید» که اشاره کردید، باید خوشحال باشید که با روشی که گفتید دندانهایتان اصلاح خواهد شد!

دندان بالا و پایین روی هم قرار دارد

من ۳۰ ساله هستم و در حالت معمولی دندانهای فک بالا و پایین من کاملا روی هم قرار دارند. آیا با اورتودنسی می توان این مشکل را برطرف کرد یا نیاز به عمل فک می باشد؟ کدام از این روشها با توجه به سن من نتیجه مطلوبی دارد؟ درصد خطرات جراحی فک تا چه حد می باشد و هزینه عمل جراحی حدودا چه مبلغی است؟

پاسخ:

در وضع نرمال، در حالت استراحت دندان های قدامی فک بالا اندکی جلوتر از دندان های متناظر فک پایین قرار می گیرند. در مورد شما، دندان بالا و پایین روی هم قرار دارد (در اصطلاح Edge to Edge است).

اشکالی که مطرح کردید ممکن است به دلیل (اسکلتال) یا (دنتال) باشد. باید با استفاده از رادیوگرافی (سفالومتری و OPG) بررسی کرد که مشکل از وضعیت قرارگیری فک ها بر روی هم است؛ یا نحوه قرار گیری دندان ها نادرست است.

در حالت اخیر (مشکل دندان ها)، استفاده از روش اورتودنسی مناسب است. اما در صورتی که مشکل از نحوه قرار گیری فک ها باشد، نیاز به جراحی فک پیش می آید.

برای رفع مشکل شما، عامل سن عامل تعیین کننده نبوده و روش درمان با توجه به موارد بالا باید انتخاب شود. ضمن این که سن شما محدودیتی برای هیچ یک ایجاد نخواهد کرد.

جراحی گفته شده یک جراحی معمول و شناخته شده است و خطر خاصی ندارد. البته مدت زیادی پس از جراحی، فک و دهان بسته خواهد ماند و مجبور خواهید بود مدتی تنها از مایعات با نی تغذیه کنید. در مورد هزینه عمل و معاینات گفته شده با یک متخصص فک و صورت مشورت کنید.

رفع کجی لترال با استفاده از لمینیت

پرسش:

 دو عدد از دندان های جلویی من کج هستند و به طرف جلو مایل شده اند آیا امکانش هست که این دو دندان را با لمینت قدری بهبود داد؟

عکس از دندان پرسش کننده در مورد امکان استفاده از لمینیت

وضعیت دندان بیمار

پاسخ:

با توجه به این که دندان لترال سمت چپ (دندان دومی از وسط) بسیار جلوتر از دندان های کناری است، برای رفع کجی لترال ها بهترین راه درمان، اورتودنسی است.

برای مرتب شدن دندانهایتان با استفاده از روش لمینیت نیاز است که دندان های لترال تان خیلی زیاد تراش بخورد که این امکان در روش لمینیت وجود ندارد. اما می توان دندان های لترال را با روکش تمام سرامیک (زیرکنیا) روکش کرد و دندان های سانترال (جلویی) را لمینیت کرد.

در این صورت این بی نظمی تا حدود زیادی کمتر خواهد شد.

اگر امکان ارتودنسی دارید پیشنهاد می کنم نزد متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و درمان را انجام دهید. اما اگر به هر دلیلی مایل به درمان ارتودنسی نیستید می توانید برای روش دوم پیشنهادی مراجعه کنید.

رها کردن ارتودنسی در نیمه درمان

پرسش:

حدود يك ماه پيش دندان هايم را ارتودنسي كردم و دندان 4 فك پايين راستم كشيده شد ولي نتوانستم ارتودنسي را تحمل كنم و سرانجام با تحمل كلي هزينه سيمهايم را برداشتم. حالا آن فضاي خالي باقي مانده است. البته دندانهاي جلويي پايينم قدري نامرتب است. چه كاركنم؟ صبر كنم تا دندانهاي نامرتب با استفاده از فضاي خالي مرتب شوند؟ آيا اين چنين چيزي امكان پذير است؟ يا بلافاصله ايمپلنت كنم؟ دكتر ارتودنسي مي گويد يا زمان بده كه فضا كمتر شود يا ايمپلنت كن.

 

پاسخ:

بیرون آوردن دندان 4 به دلیل تعبیه فضای کافی برای رفع نا مرتبی دندان های جلو در پروسه ارتودنسی بوده است. با توقف درمان ارتودنسی، این تدبیر بی اثر خواهد ماند. دندان های مجاور دندان کشیده شده به مرور حرکت خواهند کرد و فضای خالی دندان کشیده شده اندکی کم تر خواهد شد. البته این اتفاق، زیاد اتفاق خوش آیندی نیست. چون علاوه بر دندان 3، دندان 5 شما نیز حرکت خواهد کرد و ممکن است باعث ایجاد فاصله و فضای ناخواسته ای میان دندان 5 و 6 شما شود. از طرفی، چون این روند در کنترل درمان ارتودنسی نیست، باعث مرتب شدن باقی دندان های نامرتب نیز نخواهد شد.

نمی دانم به چه دلیلی نتوانسته اید ارتودنسی را تحمل کنید. اما توصیه اول من این است که دوباره درمان ارتودنسی را ادامه دهید. با ارتودنتیست تان مشورت کنید و اگر نا توانی تان در تحمل ارتودنسی، دلیل پزشکی و علمی قانع کننده ای ندارد و قطع درمان به تشخیص و دستور ارتودنتیست معالج تان نبوده، سعی کنید سیم های ارتودنسی را تحمل کنید تا درمان تان کامل شود. قرار دادن ایمپلنت، علاوه بر این که شما را مجبور به تحمل جراحی و قرار گرفتن پروتز روی ایمپلنت در دهان تان می کند، ضمن تحمیل هزینه ایمپلنت، در بهترین حالت شما را به حالت روز قبل از آغاز ارتودنسی بر می گرداند و مشکل نا مرتبی دندان های تان نیز باقی خواهد ماند. البته در حالتی که به هیچ وجه امکان ادامه ارتودنسی وجود ندارد، به نظر من، پر کردن فضای خالی بهتر از رها کردن آن است.

به دوستان گرامی توصیه می کنم پیش از آغاز هر درمان، در باره عواقب و عوارض و مزایا و معایب آن با توجه به روحیات و شناختی که از وضعیت خود دارند، به اندازه کافی پرس و جو و دقت کنند تا دچار چنین عواقب پیش بینی نشده ای نشوند.

سه چهار میلیمتر فاصله دندانهای جلو

پرسش:

دندانهای خوبی دارم. فقط دو تا از دندان های جلویی بالا و دو تا از دندان های جلویی پایین من حدود سه چهار میلی متر  با هم فاصله دارند. می خواستم بدانم چه روشی وجود دارد که این فاصله را از بین برد؟

پاسخ:

با توجه به این که فاصله میان دندان های تان اندکی زیاد است، ممکن است برای استفاده از لمینیت پرسلن یا کامپوزیت، و یا روکش دندان در دو دندان جلویی، به خاطر زیادی فاصله دندانهای جلو مجبور شویم به خاطر بستن فاصله، دندان های جلو را خیلی بزرگ بسازیم که نا زیبا جلوه خواهد کرد. البته این امر با شبیه سازی پیش از آغاز درمان قابل تجسم خواهد بود. اگر بستن فاصله به همین صورت، دندان های جلو را به طرز غیر طبیعی بزرگ نخواهد کرد، ساده ترین پیشنهاد، استفاده از لمینیت پرسلن، یا لمینیت کامپوزیتی خواهد بود.

اما در صورتی که بزرگ بودن دندان ها آزار دهنده باشد، برای تقسیم فاصله موجود بین تعداد بیشتری از دندان ها، می بایست ابتدا ارتودنسی کنید، سپس برای از بین بردن فاصله های یک نواخت و کوتاه تر دندان ها، بسته به مورد چهار یا شش تا از دندان های جلو را لمینیت کنید.

در صورتی که نخواهید ارتودنسی کنید، می توانید با استفاده از روکش های تمام سرامیک (زیرکنیا) فاصله ها را اصلاح کنید. عیب این روش در این موارد، تراش نا خواسته دندانهای سالم برای قرار دادن روکش است. به عبارتی، برای تقسیم فضای سه چهار میلی متری، با این روش، از چهار (یا شش) دندان جلوی شما می تراشند و روکش می کنند.

می توانید از روش کامپوزیت لمینیت هم برای تقسیم فضا و بستن دیاستم در چهار (یا شش) دندان جلو از هر فک خود استفاده کنید.

با معاینه دندانها می توان بهترین طرح درمان را برای دندانهای شما انتخاب کرد.

فاصله دندانها بدلیل نبود دندان نیش

پرسش:

فاصله دندان های بالایم به دلیل از دست دادن دو دندان نیشم زیاد شده است. مایلم که ایمپلنت کنم اما احساس می کنم به خاطر نامرتبی و فاصله های نامیزان دندان هایم امکان ندارد. راه حل چیست؟

پاسخ:

نخست با روش اورتودنسی می بایست دندان ها را مرتب کرد و فضای لازم برای دندان های از دست رفته را احیا کرد، سپس اقدام به کاشت دندان (ایمپلنت) کرد. توصیه می کنم با مراجعه به ارتودنتیست، درمان را آغاز نمایید.

ممکن است با معاینه مشخص شود که با انجام ارتودنسی، فاصله ایجاد شده قابل پوشاندن است و نیازی به ایمپلنت نباشد.

روش دیگری نیز ممکن است عملی باشد که با  اندکی بزرگتر کردن دندانهای سانترال و لترال، جای خالی دندان های نیش پوشیده شود. البته درمان کاملی نیست اما گاهی اوقات ممکن است.

قطع ارتودنسی پیش از پایان دوره

پرسش:

از این كه ارتودنسی كردم فوق العاده پشیمانم. چون دردش زیاد است. و اكثر دندان هایم پوسیده. یعنی دور براكت ها. دكتر می گوید بعد از اتمام كار، روكش زیبایی لازم است. اگر می دانستم این قدر درد و هزینه و … به همراه دارد و آخر سر باید زیبایی كار شود هرگز چنین كاری نمی كردم. آیا امكان دارد كه قبل از تمام شدن كار، این براكت ها را بردارم؟ واقعا خسته شدم اما دكترم اجازه این كار را نمی دهد.

می خواهم بدانم آیا امكان دارد دكتر دیگری این كار را برایم انجام دهد؟

پاسخ:

توجه داشته باشید كه روزی كه ارتودنتیست شما اقدام به درمان ارتودنسی كرد و بند و براكت ها را نصب كرد، نه شما و نه ایشان انتظار نداشتید كه كار به چنین اوضاعی خواهد كشید.

دندانپزشك اورتودنتیست معمولا به دقت تمام موارد را به شما توضیح داده و روش های نگهداری و رعایت بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی را می آموزد. و بیمار به خوبی از عواقب عدم رعایت بهداشت مطلع می گردد.

پوسیدگی دور براكت ها به دلیل مسواك نكردن صحیح و عدم رعایت بهداشت است.

دردی كه بعد از گذشت یك سال دارید به خاطر فشار های ناشی از دندان قروچه است. (تشخیص دندان قروچه ناشی از آشنایی با وضعیت بیمار طی سوآل های پیشین حاصل شده) وگرنه ارتودنسی تا این حد كه توصیف می كنید دردناك نیست!

توجه كنید كه برداشتن براكت هم كمكی نمی كند و هدر رفتن همه زحمت ها است. بدون تمام شدن پروسه درمان ارتودنسی، آن را رها می كنید، پوسیدگی های دندان ها سر جای خود باقی است و درد ها نیز تغییری نكرده است.

به جای این روحیه، سعی كنید بهداشت را به دقت رعایت كنید، دندان قروچه خود را درمان كنید و منتظر پایان دوران ارتودنسی باشید.

 

کشیدن دندان در ارتودنسی

پرسش:

من دختری ۲۶ساله هستم. در حدود یک ماه است که فک بالا را اورتودنسی کرده ام . دکتر به من گفته که اگر لازم شد چهار دندان نیاز به کشیده شدن دارد. می خواستم ببینم که آیا جای خالی این دندانهای کشیده شده پر خواهدشد؟

پاسخ:

بله. کشیدن چند دندان های پنج یا در مواردی پنج از هر طرف، یک روش معمول در درمان های ارتودنسی است. در مواردی که دندان های جلو نامرتبی زیادی دارند، فضای لازم برای تغییر مکان و مرتب شدن دندان ها باید از جایی تامین شود. در طی پروسه ارتودنسی، دندان ها تغییر مکان خواهند داد و علاوه بر رفع نا مرتبی در دندان های پیشین، فضای خالی دندان های کشیده شده پر خواهد شد.

کوتاه کردن دندان بلند Reshape

پرسش:

من ٢٣ سال دارم و دندان های جلویی ام به لحاظ قد كمی اختلاف دارند. این مساله خیلی ناراحتم می كند. وقتی می خندم واقعا اذیت می شوم. به دندانپزشك مراجعه كردم گفتند كه با تراشیدن ( Reshape كه از پرسش ها دیدم) مرتب می شوند و اینكه فقط تا دو میلی متر این كار را انجام می دهند كه برای دندان مضر نباشد. من با دندانپزشك دیگری مشورت كردم كه اصلا این كار را تایید نكردند. عكسی هم می فرستم تا وضعیت دندانها را ببینید و من راهنمایی كنید.

عکسی است که بیمار از وضعیت دندانهای خود فرستاده و در آن بلند بودن دندانهای سانترال مشخص است

بلند تر بودن دندانهای سانترال نسبت به لترال

پاسخ:

امکان تنظیم اندازه با انجام همزمان ری شیپ Reshape مختصر و بلند تر کردن دندان های لترال وجود دارد.

توصیه می کنم دندان های لترال (کناری دندانهای وسط جلو) را با روش لمینیت یا کامپوزیت اندکی بزرگتر کنید تا با دندانهای کانین (سومی) و دندان های قدامی متناسب شوند. در صورت نیاز می توان در حد کمتر از یک میلیمتر از روی دندانهای قدامی نیز کوتاه کرد. در این حالت دندان ها اندازه طبیعی و زیبایی می گیرند.

البته مسائل دیگری نیز در عکس مشخص است از جمله این که دندانهای شما به طور صحیح روی هم قرار نمی گیرد. اگر به عکس پایینی توجه کنید، دندان های لترال بالا روی دندان های پایین مماس می شود که در حالت طبیعی می بایست دندان های بالا اندکی جلوتر (بیرون تر) از دندان های پایینی بایستد. از طرفی با توجه به عکس به نظر می رسد که دندان های فک پایین شما اندکی به سمت راست متمایل است و به اصلاح، Midline شما Off است و فواصل بین دندانهای فک پایین شما زیاد است و دندانهای پایین به سمت بیرون متمایل هستند. البته تشخیص این موضوع با معاینه و دیدن عکس رادیولوژی (لترال سفالومتری) میسر خواهد شد. در صورتی که حدس من درست باشد تشخیص من این است که این مشکل دندان های فک پایین منشاء دندانی دارد و منشاء فکی ندارد و با ارتودنسی اصلاح خواهد شد.

با این تفاصیل، توصیه می کنم که برای معاینه به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. در صورت لزوم با انجام ارتودنسی، مشکل به طور اصولی حل خواهد شد.

لمینیت بجای ارتودنسی

پرسش:

دختری 30 ساله هستم. در نوجوانی رویش دندان های عقل باعث نامنظم شدن سایر دندان هایم شد. این روند پس از جراحی دندان عقل باز هم به کندی ادامه یافت. با توجه به زمان بر و دردناک بودن روش سیم پیچی، برای اصلاح ظاهر دندانهایم تصمیم دارم از روش Laminate Veneer استفاده کنم. می‏خواستم نظر شما را بعنوان یک دندانپزشک در مورد این روش و مزایا و یا معایب احتمالی آن جویا شوم.

نگرانی اصلی من اثر منفی احتمالی این کار روی دندانها، عدم احساس راحتی با پولک‏ها و یا سنگینی در ناحیه لثه‏ ها می‏باشد.

 

پاسخ:

استفاده از روش روکش لمینیت، در همه موارد نمی تواند جایگزین روش ارتودنسی (که شما «سیم پیچی» اش نامیده اید) باشد. در برخی موارد برای اصلاح لب پریدگی، شکستگی، اصلاح عقب بودن چند دندان نمایان و اصلاح عیوب تقارن دندان ها، به ویژه در دندان های بالا می توان از لمینیت بجای ارتودنسی استفاده کرد.

یک مزیت لمینیت، مدت کوتاه درمان است. دیگر این که در ارتودنسی، درمان بر روی دندان های موجود انجام می گیرد و دندان ها در محل صحیح خود قرار می گیرد. یعنی اگر دندانی کوچک یا نازیبا باشد، با ارتودنسی زیبا نمی شود و اندازه آن تغییر نمی کند. اما با روش لمینیت می توانید دندان های خود را به شکل مناسب بازسازی کنید.

اگر دندان های شما بر اثر رویش دندان عقل «نا منظم» شده، ممکن است این نا منظمی با روش لمینیت اصلاح نشود و حتما نیاز به ارتودنسی باشد. توصیه من این است که نخست با مراجعه به دندانپزشک زیبایی یا ارتودنتیست، مطمئن شوید که امکان انجام اصلاح مورد نظر با استفاده از لمینیت وجود دارد یا خیر. بحث مقایسه زمانی معنی می یابد که شما قادر به انتخاب یکی از این دو روش باشید.

همان طور که می دانید در روش لمینیت، یک لایه نازک چینی (که شما به زیبایی آن را پولک نامیدید) بر روی دندان قرار می گیرد. مزیت این روش به روکش های تمام چینی و فلزپرسلن این است که دستکاری و تراش کمتری بر بافت دندان سالم صورت می گیرد. عدم احساس راحتی با پولک ها و سنگینی در ناحیه لثه ها نیز منتفی است چون اگر لمینیت به درستی نصب شده باشد، نباید باعث ناراحتی لثه شود و به زودی با وجود یک جسم خارجی روی دندانهایتان کنار خواهید آمد و به آن عادت خواهید کرد.

لمینیت اثر منفی خاصی روی دندان ندارد اما نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به دندان معمولی دارد. روکش های لمینیت، نسبت به نیروهای کششی ضعیف هستند و با گاز زدن و کشیدن چیز های سفت، ممکن است کنده یا شکسته شوند. البته در این موارد می توان با تعویض لمینیت، ایراد را بر طرف کرد.

از طرف دیگر، برای خوب و زیبا باقی ماندن لمینیت ها، نیاز به رعایت بسیار مناسب بهداشت دهان و دندان است. البته رعایت دقیق و بسیار مناسب بهداشت در طول درمان ارتودنسی نیز بسیار ضروری است. چون نواحی قرارگیرفته زیر بند و براکت های ارتودنسی به شدت مستعد پوسیدگی و خرابی هستند.

مقاله جداگانه ای در باره لمینیت نوشته ام بخوانید.

نخ دندان مخصوص ارتودنسی

چگونه باید از نخ دندان برای دندان هایی که دارای سیم ارتدنسی است استفاده کرد یا پیشنهاد استفاده از وسایل دیگر برای تمیز کردن بین دندانها؟

پاسخ:

کسانی که به دلیل قرار گرفتن سیم ارتودنسی، امکان نخ کردن از بالا ندارند می توانند با مشورت دندان پزشک، از نخ دندان های ویژه استفاده کنند. همچنین مسواک های بین دندانی و مسواک های مخصوص اورتودنسی در بازار موجود است که سر آن مانند برس های گرد است و می توان با آن ها سطح و بین دندان هایی که با سیم ارتودنسی پوشیده شده را تمیز کرد. تاجایی که من اطلاع دارم Oral-B در این زمینه ست مخصوص مسواک و نخ دندان Interdental عرضه نموده است.

نکته مهم این که سیم اورتودنسی مدت زیادی بر روی دندان ها می ماند و در خلال این مدت رعایت جدی و دقیق تر بهداشت دندان و دهان ضروری است. که مبادا ردیف کردن دندان ها، در درازمدت باعث پوسیده شدن سطح دندان گردد.

روش استفاده از این نوع نخ دندان مخصوص ارتودنسی در بروشورهای هر کدام از محصولات توضیح داده شده است. پیش از استفاده از هر یک، آن را به دقت مطالعه کنید و به توضیحی که ارتودنتیست شما به شما می دهد به دقت عمل کنید.

نخ دندان مخصوص ارتودنسی در حالت کلی مانند نخی است که نوک آن محکم و تیز است و نخ از این نوک سفت وارد فضای بین دندانها می شود و از سمت دیگر خارج می شود. این کار می بایست مرتب در زیر تمام دندانها انجام گیرد و فواصل بین دندانی را تمیز کند.

به دلیل پیوسته بودن سیم ارتودنسی تجمع مواد غذایی و استعداد پوسیدگی دندان بالا می رود و حوصله بر و وقت گیر بودن نخ دندان به این شکل باعث می شود بسیاری از کسانی که  ارتودنسی می کنند از رعایت بهداشت اهمال می کنند. توصیه می کنم سهل انگاری نکنید و رعایت بهداشت در طول درمان ارتودنسی را بسیار جدی بگیرید.

نگرانی از عصب کشی زمان ارتودنسی

دندانهای نیش من بالاتر از دندانهای دیگر هستند می خواهم ارتودنسی را انجام بدهم ولی بدلیل اینکه چند تا از دندانهایم عصب کشی شده اند نگران هستم که با روش ارتودنسی دندانهایم بشکند.

پاسخ:

اتفاقا یکی از پیش نیاز های اورتودنسی، عصب کشی، ترمیم و درمان مشکلات موجود دندان ها ست. عصب کشی زمان ارتودنسی موضوع ناخوشایندی نیست و در حالت کلی، عصب کشی دندان ها، مانعی برای انجام اورتودنسی نیست. نیروهای اورتودونتیک از جهت ها و به شکل هایی وارد دندان می شوند که باعث جا به جا شدن دندان ها و قرار گیری آن ها در وضعیت مطلوب می شوند و نیروی زیان آوری که باعث شکستن دندان ها شود را وارد نمی کنند. می توانید به ارتودنتیست مراجعه کنید و درمان لازم را انجام دهید.

ور رفتن به دندانها بجای ارتودنسی

من 24 سال سن دارم و دندان های فک پایین من بسیار نامرتب هستند بطوری که فرم لثه‌ام کمی تغییر کرده‌است. دو ماه پیش داندانپزشکی متوجه شد که دو دندان کرسی شیری در فک پایینم باقی مانده است و جایگزین دو دندان کرسی اصلی کوچکم شده‌است. به همین سبب آنها را کشید تا جا برای مرتب شدن دندانهایم باز شود، اکنون سئوال من این است که آیا بدون انجام اورتودنسی این امر امکان پذیر است؟ زیرا به گفته  دکترم اورتودنسی به لثه آسیب می‌رساند و همان قدر زمان می برد که ور رفتن به دندانها و هدایتشان به جای صحیح خود با دست به طور روزانه چندین بار.

همچنین در فک پایین یک دندان عقل نهفته دارم آیا درآوردن آن ضروری است؟

البته لازم به ذکر است دندانهای فک بالا نیز کمی نامرتب هستند و به‌گفته‌ی دکتر فکم کوچک است و باید برای حل این مشکل نیز دو دندان عقل نهفته در بالا را نیز در بیاورم.

پاسخ:

اورتودنسی درمان پیچیده ای است که با شناخت دقیق از ساختمان و وضعیت و نحوه حرکت دندان ها، با استفاده از ابزارهای نگهدارنده، حرکت دندان را به سمت دل خواه هدایت می کند.

اگر فکر می کنید که با استفاده از شیوه ی ور رفتن به دندانها بجای ارتودنسی می توانید روزانه چندین بار با دندان هایتان ور بروید و دندان هایتان مرتب شود، پیشنهاد می کنم که انگشت تان را رنجه نفرمایید و با همان زبان تان، روزانه چند بار دندان ها را نوازش بفرمایید تا به جای صحیح خود باز گردند!

مشکل این است که حرکت و هدایت دندان به جای صحیح نیاز به آگاهی و اشراف به آناتومی دندان ها و زوایای رشد و قرار گیری آن ها دارد که بعید می دانم با «ور رفتن» بتوان جای صحیح را پیدا کرد. مشکل شما هم یک یا دو دندان نیست که بتوان کنترل کرد و با تفاصیلی که گفتید نیاز به اورتودنسی دارید.

لازم به ذکر است که انجام اورتودنسی نیاز به رعایت بسیار دقیق تر بهداشت دارد و در صورتی که فردی که درمان اورتودنسی انجام می دهد مسائل بهداشتی را به خوبی رعایت نکند یا در انجام آن کوتاهی کند، ممکن است دچار پوسیدگی دندان، آسیب به لثه و عوارض دیگر شود. این به آن معنی نیست که اورتودنسی به خودی خود باعث آسیب به لثه شود. (البته لازم به ذکر است که ممکن است دندانپزشکتان با توجه به سابقه و وضعیت فعلی رعایت بهداشت دهان و دندانتان تشخیص بدهد و پیش بینی کند که شما در رعایت بهداشت سهل انگاری خواهید کرد و ممکن است به همین دلیل انجام درمانی را در مورد شما صلاح نداند. اما این به معنی تعمیم این موضوع نیست.)

در مورد دندان های عقل نهفته نیز در صورتی که بخواهید اورتودنسی کنید، طبق نظر ارتودنتیست تعیین تکلیف خواهد شد. در حالت کلی نیز دندان های عقل اگر جایی برای رویش در فک نداشته باشند و رشد آن ها به شکلی باشد که به دندان های مجاور لطمه بزند، می بایست بیرون آورده شوند.

برای اطمینان، باید با مراجعه به عکس رادیولوژی محل رویش دندان عقل و دندان مجاور، مسیر رویش دندان عقل و احتمال آسیب به ریشه یا دندان مجاور را بررسی کرد. در صورتی که دندان عقل پوسیدگی نداشته باشد یا مزاحمتی برای سایر دندان های سالم نداشته باشد، ضرورتی برای در آوردن آن نیست. و چه بسا گاهی به عنوان یک دندان اصلی و اساسی، یا برای درمان های دیگر، مورد استفاده و اتکا قرار بگیرد.

اکلوژن، دندان قروچه، مفصل گیجگاهی

درد فک و مفاصل فکی گیجگاهی، قرار گیری نادرست دندان ها روی هم، درد ناشی از فشار دندان ها روی هم

دندان بالا و پایین روی هم قرار دارد

من ۳۰ ساله هستم و در حالت معمولی دندانهای فک بالا و پایین من کاملا روی هم قرار دارند. آیا با اورتودنسی می توان این مشکل را برطرف کرد یا نیاز به عمل فک می باشد؟ کدام از این روشها با توجه به سن من نتیجه مطلوبی دارد؟ درصد خطرات جراحی فک تا چه حد می باشد و هزینه عمل جراحی حدودا چه مبلغی است؟

پاسخ:

در وضع نرمال، در حالت استراحت دندان های قدامی فک بالا اندکی جلوتر از دندان های متناظر فک پایین قرار می گیرند. در مورد شما، دندان بالا و پایین روی هم قرار دارد (در اصطلاح Edge to Edge است).

اشکالی که مطرح کردید ممکن است به دلیل (اسکلتال) یا (دنتال) باشد. باید با استفاده از رادیوگرافی (سفالومتری و OPG) بررسی کرد که مشکل از وضعیت قرارگیری فک ها بر روی هم است؛ یا نحوه قرار گیری دندان ها نادرست است.

در حالت اخیر (مشکل دندان ها)، استفاده از روش اورتودنسی مناسب است. اما در صورتی که مشکل از نحوه قرار گیری فک ها باشد، نیاز به جراحی فک پیش می آید.

برای رفع مشکل شما، عامل سن عامل تعیین کننده نبوده و روش درمان با توجه به موارد بالا باید انتخاب شود. ضمن این که سن شما محدودیتی برای هیچ یک ایجاد نخواهد کرد.

جراحی گفته شده یک جراحی معمول و شناخته شده است و خطر خاصی ندارد. البته مدت زیادی پس از جراحی، فک و دهان بسته خواهد ماند و مجبور خواهید بود مدتی تنها از مایعات با نی تغذیه کنید. در مورد هزینه عمل و معاینات گفته شده با یک متخصص فک و صورت مشورت کنید.

عصبی می شوم دندانهایم را می فشارم

پرسش:

من در محیط خانه آرامش ندارم. مادرم بیست و چهار سال است كه از بیماری ناراحتی اعصاب (پاركینسون) رنج می برد. من هم از این موضوع ناراحتم. شب ها در خواب دندان هایم را به هم فشار می دهم. نصفه های شب از درد بیدار می شوم، احساس می كنم دندان هایم در حال ترك خوردن است.

هر موقع عصبی می شوم دندانهایم را به هم فشار می دهم.  به طوری كه از صدایی كه در گوشم می پیچد یا از درد زیاد می فهمم. كه دوباره فشار وارد شده.

پاسخ:

البته من تخصصی در زمینه روان شناسی و مشاوره های این چنینی ندارم و همیشه در دانشگاه و كتاب های مختلف، ما را از دخالت و اظهار نظر بی مورد در مسائلی كه تخصص در آن نداریم (به ویژه مسائل عاطفی و روان شناسی) بر حذر داشته اند. به همین دلیل قبل از این كه با توصیه هایم اوضاع را خراب تر كنم از اظهار نظر خود داری می كنم! توصیه می كنم به متخصص مراجعه و چاره جویی كنید.

در حد حرفه خودم عرض می كنم كه ناراحتی های روحی یا عاطفی یا عصبی، توجیهی برای دندان قروچه كردن یا رعایت نكردن بهداشت دهان و دندان یا استفاده از قرص های مسكن نیست.

دندان قروچه مداوم ممکن است باعث ساییده شدن و کوتاه شدن دندان (به ویژه دندان های جلو)؛ آسیب به لثه ها؛ سست شدن استخوان های نگهدارنده دندان در لثه و لق شدن و افتادن دندان؛ درد ناک شدن دندان؛ کوتاه شدن ارتفاع صورت و شکل نازیبای فک ها و دندان ها؛ شکستن مینای دندان و پرکردگی ها؛ مشکلات مفاصل فک؛ حساس شدن دندان ها؛ سردرد و … گردد.

مقاله مستقلی در این زمینه نوشته ام. می توانید با مراجعه به آن مقاله در جهت رفع این مشكل (كه با توجه به سابقه ای كه از خود فرستاده اید، به نظرم اساسی ترین دلیل ایجاد مشكلات مختلف در شماست) اقدام نمایید. به احتمال زیاد دندانپزشك برای شما وسیله ای به نام نایت گارد تجویز خواهد كرد و از شما خواهد خواست كه شب ها در دهان خود قرار دهید.

موضوعاتی در زمینه های روان شناسی جامعه به ذهن ام رسیده و همیشه در فكر بودم از همكاران محترم روان پزشك ام خواهش كنم كه در این زمینه ها من را راهنمایی كنند:

  • یكی از این مسائل، دلیل اظهار نظر ها و رهنمود های حكیمانه و از سر خیر خواهی افراد به همدیگر در زمینه های غیر تخصصی شان است. چه در روش های پرهیز و رعایت مسائل پزشكی و چه در سایر مسائل. موضوع برداشت و نتیجه گیری استقرائی و تمثیل وار از مسائل پزشكی و علمی را نیز به آن می افزایم.
  • مسئله دیگر نیز وا شكافی همان سنتی است كه در یكی از مقاله هایم آن را “رسم خطا بخشی و عیب پوشی”  نامیدم. به شكلی كه ابا داریم اشكالات و ایراد های دوست یا همكار یا طرف مقابل مان را با خودش مطرح كنیم و از رك گویی و بدون تعارف صحبت كردن طفره می رویم.
کوتاه کردن دندان بلند Reshape

پرسش:

من ٢٣ سال دارم و دندان های جلویی ام به لحاظ قد كمی اختلاف دارند. این مساله خیلی ناراحتم می كند. وقتی می خندم واقعا اذیت می شوم. به دندانپزشك مراجعه كردم گفتند كه با تراشیدن ( Reshape كه از پرسش ها دیدم) مرتب می شوند و اینكه فقط تا دو میلی متر این كار را انجام می دهند كه برای دندان مضر نباشد. من با دندانپزشك دیگری مشورت كردم كه اصلا این كار را تایید نكردند. عكسی هم می فرستم تا وضعیت دندانها را ببینید و من راهنمایی كنید.

عکسی است که بیمار از وضعیت دندانهای خود فرستاده و در آن بلند بودن دندانهای سانترال مشخص است

بلند تر بودن دندانهای سانترال نسبت به لترال

پاسخ:

امکان تنظیم اندازه با انجام همزمان ری شیپ Reshape مختصر و بلند تر کردن دندان های لترال وجود دارد.

توصیه می کنم دندان های لترال (کناری دندانهای وسط جلو) را با روش لمینیت یا کامپوزیت اندکی بزرگتر کنید تا با دندانهای کانین (سومی) و دندان های قدامی متناسب شوند. در صورت نیاز می توان در حد کمتر از یک میلیمتر از روی دندانهای قدامی نیز کوتاه کرد. در این حالت دندان ها اندازه طبیعی و زیبایی می گیرند.

البته مسائل دیگری نیز در عکس مشخص است از جمله این که دندانهای شما به طور صحیح روی هم قرار نمی گیرد. اگر به عکس پایینی توجه کنید، دندان های لترال بالا روی دندان های پایین مماس می شود که در حالت طبیعی می بایست دندان های بالا اندکی جلوتر (بیرون تر) از دندان های پایینی بایستد. از طرفی با توجه به عکس به نظر می رسد که دندان های فک پایین شما اندکی به سمت راست متمایل است و به اصلاح، Midline شما Off است و فواصل بین دندانهای فک پایین شما زیاد است و دندانهای پایین به سمت بیرون متمایل هستند. البته تشخیص این موضوع با معاینه و دیدن عکس رادیولوژی (لترال سفالومتری) میسر خواهد شد. در صورتی که حدس من درست باشد تشخیص من این است که این مشکل دندان های فک پایین منشاء دندانی دارد و منشاء فکی ندارد و با ارتودنسی اصلاح خواهد شد.

با این تفاصیل، توصیه می کنم که برای معاینه به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. در صورت لزوم با انجام ارتودنسی، مشکل به طور اصولی حل خواهد شد.

ایمپلنت، کاشت دندان

کاشتن دندان با قراردادن نوعی پیچ داخل فک و قراردادن روکش به شکل دندان طبیعی

آیا ایمپلنت جواب دهی خوبی دارد؟

پرسش:

چند سال پیش به دندانپزشکی مراجعه کردم. تعدادی از دندانهای بالا و پایینم را کشید و از تعدادی که مانده بود دندان ساخت و از دندانهای خودم به عنوان پایه استفاده کرد.

مدتی پیش دندانهایم از جا در آمده و یکی از آنها شکست. فکر می کنم در فک بالا 4 دندان از خودم داشته باشم. فک پایین هم همین طور.

در سایت شما با ایمپلنت آشنا شدم. می خواستم ببینم اگر بخواهم کل فک بالا و پایینم را ایمپلنت کنم باید چقدر هزینه کنم؟ آیا ایمپلنت جواب دهی خوبی دارد یا شما پیشنهاد دیگری دارید؟

پاسخ:

روش ایمپلنت در حال حاضر کامل ترین درمان برای افرادی است که دندان شان را از دست داده اند.

البته دوام و موفقیت این روش مستلزم مواردی است.

روش ایمپلنت در افرادی که در استعمال دخانیات افراط می کنند معمولا به زودی با شکست مواجه می شود. از طرفی نگهداری ایمپلنت ها نیاز به رعایت مضاعف بهداشت دهان و دندانها دارد.

در صورتی که موارد فوق و مواردی که دندانپزشک معالج به شما توصیه می کند را به درستی انجام دهید می توان امید داشت که ایمپلنت موفقی داشته باشید.

از طرفی بسته به شرایط سنی و مناسب بودن وضعیت و بافت استخوان فک در محل های قرار دادن ایمپلنت، با در نظر گرفتن موارد مالی، می توان پیشنهاد هایی مبنی بر استفاده از تعداد کمتری ایمپلنت و تلفیق ایمپلنت با روشهای پروتز ثابت (بریج) ارائه داد. روش های دیگری نیز مانند اوردنچر (پروتز متحرک بر پایه ایمپلنت) برای کسانی که تعداد زیادی دندان از دست داده اند و امکان استفاده از ایمپلنت های کمتری در دهان دارند وجود دارد.

برای اطلاع دقیق تر می توانید عکس رادیولوژی تمام فک دندانهای خود را به همین آدرس ایمیل ارسال فرمایید یا وقت معاینه از مطب بگیرید و با در دست داشتن عکس رادیولوژی، برای اخذ طرح درمان مراجعه کنید. (معاینه رایگان است)

مجموعه پرسش و پاسخ های طبقه بندی شده در باره ایمپلنت را اینجا ببینید.

ارائه طرح درمان با عکس تمام فک رادیولوژی

مرد 26 ساله هستم. عکس تمام فک پیوست را امروز در رادیولوژی گرفتم. می خواستم جواب پرسش های زیر را بدانم:

با این عکس چه بیماری هایی را می شود تشخیص داد؟

دندان شماره 7 فک پایین سمت چپ که قبلا پر شده بود، قسمت اعظمش شکسته و دندانپزشک عمومی به من گفت نیاز به درمان ریشه نزد متخصص درمان و جراحی ریشه دارد و گرنه باید کشیده شود. بعد از آن هم روکش لازم است.

آیا آبسه بعد از کشیدن دندان باقی می ماند؟ و اینکه از عکس او پی جی می شود فهمید آبسه یا عفونتی در دندانها وجود دارد یا نه؟

بیمار عکس رادیولوژی تمام فک خود را فرستاده تا طرح درمان پیشنهادی ارائه شود.

عکس رادیولوژی تمام فکر بیمار

ارائه طرح درمان با عکس تمام فک: (خاطر نشان می سازد که طرح درمان زیر فقط از روی عکس حاضر و بدون معاینه کلینیکی و بدون اطلاع از سوابق بیمار ارائه شده است و فاقد قطعیت می باشد و به منزله تشخیص دقیق نیست.)

نخست از پرسش شماره 3 شما آغاز می کنم: با کشیدن دندان، عفونت انتهای ریشه نیز از بین خواهد رفت. در باره تشخیص عفونت از عکس او پی جی: بله. در عکسی که فرستاده اید ضایعه انتهای ریشه دندان 6 سمت چپ فک پایین آشکار است.

پرسش شماره 2: البته به نظرم طرح درمانی که اشاره کردید مربوط به دندان شماره 6 سمت چپ فک پایین بوده. چون دندان شماره 7 شما حکایتش جداست! در باره شماره 6 تشخیص دندانپزشک شما درست است و توضیحات بیشتر را در ادامه ذکر خواهم کرد. حدود تعرفه ای که ذکر کردید درست است.

پاسخ پرسش شماره 1:

دندان شماره 7 سمت چپ فک پایین: نیاز به خارج کردن باقیمانده دندان است. به دلیل این که ریشه ها از هم جدا شده و شکستگی تاج تا زیر فورکا را درگیر کرده است.

دندان شماره 6 سمت چپ فک پایین: ضایعه در انتهای ریشه مشاهده می شود. پوسیدگی تا زیر لثه ادامه پیدا کرده و احتمال شکستن تاج وجود دارد. برای درمان آن نیاز به درمان مجدد ریشه و جراحی افزایش طول تاج است و پس از آن می بایست پست و کر و روکش مجدد انجام شود. البته امکان موفقیت این روش با معاینه امکانپذیر است و ممکن است ناگزیر از خارج کردن دندان باشیم.

دندان شماره شش سمت راست فک پایین: تشخیص قطعی با عکس مقدور نیست. ممکن است بتوان با عصب کشی و پست و کر کراون و افزایش طول تاج، دندان را نگه داشت. اما اگر با معاینه به این تشخیص نرسیم، می بایست خارج گردد.

دندان های عقل می بایست خارج شوند. برای خارج کردن دندان عقل سمت راست فک پایین نیاز به جراحی هست. امکان ترمیم پوسیدگی و نگه داشتن دندان عقل فک پایین سمت چپ هست که البته زیاد توصیه نمی شود!

دندان شماره 6 سمت راست فک بالا: به دلیل حجم وسیع پرکردگی، بهتر است روکش شود.

دندان شماره 5 سمت راست فک بالا: نیاز به کشیدن دندان است.

دندان شماره 3 و شماره 4 سمت راست فک بالا بهتر است که روکش شود.

دندان شماره 2 سمت راست فک بالا نیاز به ترمیم (پر کردن) دندان هست.

دندان شماره 2 سمت چپ فک بالا نیاز به پر کردن دارد.

دندان شماره 3 و شماره 4 و شماره 5 سمت چپ فک بالا بهتر است روکش شوند. دندان ها عصب کشی شده هستند و حجم پر کردگی بسیار وسیع است. امکان شکستن تاج وجود دارد و توصیه روکش کردن به همین دلیل است.

در باره طرح درمان دندانهایی که توصیه به کشیدن آنها بود توصیه اول من انجام ایمپلنت است. البته روش بریج هم امکانپذیر است که در صورت عدم تمایل بیمار به انجام ایمپلنت می تواند انتخاب شود.

در باره هزینه درمان ها، به تفکیک مواردی که عرض کردم، می توانید به صفحه تعرفه ها در وبسایت مراجعه کنید و هزینه درمان خود را برآورد کنید. البته تاکید می کنم تعرفه های مندرج، تعرفه های مرکز دندانپزشکی دکتر یاشیل احدی مقدم می باشد و تعرفه های همکاران را از خود ایشان استعلام فرمایید.

ارائه طرح درمان فشرده بر اساس عکس

پرسش:

I’ll be coming to Iran next month and want to have a visit in your dental center.  I believe I need 1 surgery on my teeth and a few root canal. Do you think in two weeks I can complete to repair my teeth? If so kindly let me know the appointment time.

پاسخ:

Yes, you can take the time to compress, treat yourself when you say you do.

Please go ahead to make an appointment to expedite the healing process and your medical records (such as X-rays or teeth problems) to this email address.

پاسخ بیمار:

Thanks for your kind reply. I booked my ticket to Iran. I’ll stay there only two weeks and will repair my teeth as much as possible. Kindly have a look at my OPG and if possible give a break down price for items 1-7 and the possibility to complete all in 14 days.

Looking forward to hearing from you.

بیمار عکس رادیولوژی تمام فک خود را اسکن کرده و برای ارائه طرح درمان ارسال نموده است.

عکس تمام فک OPG اصلی بیمار سوآل 1941

بیمار عکس رادیولوژی تمام فک خود را اسکن کرده و برای ارائه طرح درمان شماره گذاری و علامت گذاری و ارسال نموده است.

عکس تمام فک OPG که توسط بیمار علامت گذاری و شماره گذاری شده برای سوآل 1941

پاسخ بعد از مشاهده عکس های رادیوگرافی:

عکس OPG شما را دیدم. امکان تکمیل درمان اکثر دندانهای شما در دو هفته ای که در ایران هستید با طرح درمان فشرده وجود دارد به شرطی که مداوم و سر وقت در این دو هفته مراجعه کنید و درمان باید در زمان فشرده و بدون اتلاف وقت انجام شود.

برای مورد شماره 7 با توجه به این که دندانهای کناری آن عصب کشی شده هستند و نیاز به روکش دارند، توصیه می کنم به دلیل اینکه فضای ایمپلنت بسیار کم شده، با اتکا به دو دندان عصب کشی شده، یک روکش سه واحدی قرار داده شود تا در ناحیه خالی صاحب دندان شوید. البته ممکن است بتوان ایمپلنت کرد. در این مورد در زمانی که به مطب آمدید تصمیم گیری خواهیم کرد.

در جلسه اول می توانیم کارهای مربوط به قالب گیری دندانهای فک بالا را برای روکش کردن انجام دهیم و پس از انجام کارهای لابراتواری روکش ها در جلسه دیگر قابل نصب خواهد بود.

در جلسه دوم می توانیم کارهای مربوط به عصب کشی مجدد احتمالی یا قالب گیری روکش های فک پایین سمت چپ را انجام دهیم. مشابه مورد قبل، پس از قالب گیری و انجام کارهای لابراتواری، روکش ها در جلسه ی دیگر قابل نصب خواهد بود.

در جلسه بعدی می توانیم اقدام به کشیدن دندانهای سمت راست فک پایین کنیم.

توجه شما را به این نکته جلب می کنم که اگر امکان این وجود داشته باشد که در یک جلسه، هم بتوانیم ریشه باقی مانده را بکشیم و هم ایمپلنت را قرار دهیم، از لحاظ زمانی بسیار به نفع شما خواهد شد. اما اگر امکان این کار بسته به وضعیت استخوان فک شما وجود نداشته باشد، می بایست در یک جلسه دندان ها جراحی و خارج شود و در جلسه دیگر که حدود دوماه به طول می انجامد، پس از ترمیم استخوان فک، اقدام به جراحی ایمپلنت کرد. این موضوع با معاینه قابل پیش بینی خواهد بود. به احتمال زیاد امکان خارج کردن ریشه و ایمپلنت همزمان وجود ندارد و ما ناگزیر خواهیم بود در این سفر شما، تنها جراحی خارج کردن ریشه ها را انجام دهیم.

البته ذکر این نکته ضروری است که در صورتی که جراحی نصب ایمپلنت انجام شود، مرحله نصب پروتز آن، نیاز به حد اقل دو ماه زمان دارد و انجام نصب پروتز ایمپلنت به سفر بعدی شما موکول خواهد شد.

 

از ترس دندانپزشکی فشارم بالا می رود

خانمی ۳۸ ساله هستم. ترس دندانپزشکی دارم. براثر مسایلی تعدادی از دندانهای خود را از دست داده ام كه چه در خوردن غذا وچه درخندیدن این موضوع بسیار عذابم می دهد. به دكتر كه مراجعه كردم گفتند باید ایمپلنت كنم. من هیج از ایمپلنت نمی دانم و اینكه من شدیدا از دندانپزشكی می ترسم به طوری كه وقتی وارد دنداپزشكی می شوم فشارم بالا میرود و ضربان قلبم زیاد می شود. از طرفی می خواهم دوباره دندانهای خوبی داشته باشم وزیبایی قبلی خود را به دست ‌آورم.

پاسخ:

ایمپلنت روش مترقی و جدیدی است که دندان به وسیله نوعی پیچ که از طریق جراحی درون استخوان فک قرار می گیرد، در داخل دهان کاشته می شود و روکش مخصوص ایمپلنت روی آن قرار می گیرد. به این شکل، بیمارانی که دندانی را به کلی از دست داده اند، دارای دندان می شوند. موفقیت این روش مستلزم دارا بودن استخوان کافی و نداشتن مشکل تحلیل لثه و فک در محل کاشت دندان است که می بایست پیش از انجام عمل جراحی ایمپلنت، چاره ای برای این مشکلات احتمالی اندیشید. این روش که امروزه مورد استقبال بسیاری قرار گرفته، به انسان کمک می کند که حس ِ داشتن ِ یک دندان ِ واقعی را داشته باشد.

البته در صورتی که یک یا دو دندان در فواصل مناسب، از بین رفته باشند و بیمار به دلایل شخصی یا پزشکی، نخواهد یا نتواند از روش ایمپلنت استفاده کند، با روش های دیگری مانند روش بریج (روکش های چند واحدی) می توان محل خالی دندان از دست رفته را پر کرد و ظاهر و کارکرد مناسبی نیز از دندان گرفت. از طرفی در افرادی که استطاعت مالی یا آمادگی برای انجام جراحی ایمپلنت ندارند، امکان استفاده از پلاک پارسیل نیز وجود دارد و بیمار  می تواند تا زمان مهیا شدن شرایط برای انجام ایمپلنت، از پلاک استفاده کند.

مسئله دیگری که اشاره کردید، واهمه از دندانپزشکی است که متاسفانه بسیار به این مورد بر خورده ام. باید توجه داشته باشید که درمان های دندان پزشکی تحت بی حسی موضعی و توسط افراد مسلط انجام می گیرد و کلیه مسائل مربوط به رعایت بهداشت و ایمنی و … توسط ایشان رعایت گردیده است. با این حساب بعد از بی حس شدن، عموما دردی احساس نخواهید کرد. و نیز دندان پزشک تان می تواند پیش از شروع درمان، کل پروسه درمان و تعداد جلسات لازم و کارهایی که انجام خواهد داد را برای شما توضیح داده و از نگرانی شما بکاهد. مسائلی مانند بالا رفتن فشار و تند شدن ضربان قلب از ترس هیبت دندان پزشکی نیز با اولین خاطره ی خوش از دندان پزشکی، به کلی رفع خواهد شد. خاصه آن که انگیزه ئی قوی مانند داشتن دندان های خوب، و باز گرداندن زیبایی تان دارید!

نکته دیگر آن که در برخی شغل ها مانند دندانپزشکی، علاقه و اعتماد بیمار به منش و شخصیت دندانپزشک، تاثیر بسیار زیادی در موفقیت درمان، و نیز احساس ناراحتی کم تر در طول پروسه درمان دارد. بر روی تبلیغات یکی از محصولات دندان پزشکی نوشته بود: «من دندان پزشکم را دوست دارم» که برایم جالب بود!

ایمپلنت کسانی که هیچ دندانی ندارند

پرسش:

مادر من تمام دندان هایش را کشید تا بتواند دندان مصنوعی استفاده کند. اما بعد از این کار دکتر دندانپزشک گفت که فک ایشان مشکل دارد و نمی تواند از دندان مصنوعی استفاده کند و باید ایمپلنت استفاده کند.

می خواستم از شما بپرسم هزینه ایمپلنت بطور کامل برای یک نفر چقدر است؟

 

پاسخ:

در موردی که اشاره کردید لطفا سن مادر گرامی و توضیح بیشتری از دلیلی که دندانپزشک برای مشکل فک ایشان عنوان کرده بفرمایید تا بتوانم راهنمایی بهتری بکنم.

می توانید عکس رادیولوژی تمام فک ایشان را نیز ضمیمه این نامه کنید تا بررسی بهتری انجام دهم.

هر گونه مورد دیگری که به تشخیص کمک می کند به ذهنتان رسید را نیز درج فرمایید.

 انجام ایمپلنت کسانی که هیچ دندانی ندارند انواع مختلفی دارد.

روش اوردنچر مبتنی بر چهار ایمپلنت برای قرار دادن پروتز متحرک و تثبیت آن ها در فک کاربرد دارد.

روش دیگری هست که تعداد بیشتری ایمپلنت در فک ها قرار داده می شود و پروتز ثابت بر روی آن مستقر می شود.

و هزینه قرار دادن ایمپلنت ها، بر اساس هر واحد ایمپلنت طرح درمان و هزینه پروتز آن محاسبه می شود.

در این باره با ارائه طرح درمان، برآورد هزینه نیز پیش از آغاز درمان به شما اعلام خواهد شد.

اما آن چه مهم است وضعیت فک و استخوان های فک و دهان بیمار است که می بایست پیش از ارائه طرح درمان مورد بررسی قرار گیرد.

در برخی موارد کهولت سن یا بی دندانی طولانی مدت باعث تحلیل استخوان فک می شود که قرار دادن ایمپلنت به تعداد لازم را دشوار یا ناممکن می سازد. در مواردی جراح ممکن است انجام پیوند استخوان را تجویز کند و در مواردی ممکن است نیاز شود ایمپلنت ها با چینش غیر مرسوم و به شکل غیر معمولی در فک قرار داده شوند. در برخی موارد این تدابیر به دلیل نبود فضا و ضخامت کافی استخوان در محل است.

به طور کلی توصیه می کنم که اگر قصد قرار دادن ایمپلنت در ناحیه بی دندانی دارید، انجام آن را زیاد به تعویق نیندازید.

بلندی دندان روبروی بی دندانی

پرسش:

با سلام دندان کرسی 6 را در سال 75 کشیدم و دندان مقابل آن در بالا بلند شده. اگر بخواهم ایمپلنت کنم به من گفتند که بلندی آن را تراش می دهند. باید چه کار کنم؟

 

پاسخ:

دندان ها به طور طبیعی در داخل دهان در حال حرکت هستند و تمایل دارند به سمت فضا های خالی حرکت کنند. معمولا به بیمارانم توصیه می کنم که پس از کشیدن دندان، به زودی برای جایگزینی آن اقدام کنند.

اگر ایمپلنت کنید دندان پزشک شما برای اصلاح این وضعیت، دندان بلند را کوتاه خواهد کرد. اگر این دندان عصب کشی شده باشد، امکان کوتاه کردن آن تا اندازه لازم وجود دارد. اما اگر دندان سالم باشد، کوتاه کردن آن تا حد مینای دندان امکان پذیر است و اگر بلندی بیش از آن باشد، درمان درست این مشکل انجام ارتودنسی برای قرار دادن دندان در محل صحیح است.

ممکن است در مواردی به ویژه هنگامی که دندان مقابل عصب کشی شده باشد، برای اصلاح آن نیاز باشد دندان را کوتاه کرد. ممکن است نیاز باشد روی دندان کوتاه شده روکش نصب شود.

در چه صورتی ایمپلنت موفقیت آمیز نیست

دندانهای عقبی همسرم به مرور زمان پوسیده و خرد شده اند. الان فقط دندانهای جلو را دارد. البته ریشه دندانهایش باقی مانده است (به جز ۳ تای سمت راست که دندانپزشک آن ها را کشیده). چند سئوال دارم: اول اینکه آیا می توان از ریشه های دندان برای ترمیم استفاده کرد؟ دیگر اینکه بهتر است از چه روشی برای گذاشتن دندان استفاده کند؟ و در چه صورتی روش ایمپلنت موفقیت آمیز نیست ؟

پاسخ:

اگر فقط ریشه باقی مانده باشد و هیچ بخش و تکیه گاهی از دندان باقی نمانده باشد، معمولا ریشه ها فاقد ارزش بوده و برای انجام درمان های بعدی ناگزیر به در آوردن ریشه دندان هستیم. اما با معاینه و عکس از وضعیت ریشه و تاج باقی مانده، اگر ریشه باقی مانده سالم باشد و تاج لازم باقی مانده باشد، می توان با عصب کشی و استفاده از روش افزایش طول تاج، با استفاده از روش پست و کر کراون، روکش دندانی را بر روی باقی مانده دندان سوار کرد. این دندان می تواند پایه روش بریج برای دندان های دیگر باشد. موفقیت روش بریج بستگی به تعداد و فاصله دندان های خالی دارد.

توصیه می کنم با مراجعه به دندانپزشک، اگر راهی برای نگه داشتن هر یک از ریشه های باقی مانده به روش فوق وجود دارد، دندان ها را احیا کنید.

در مرحله بعد، هر قسمت از دهان که امکان استفاده از پروتز ثابت (روکش و بریج) وجود دارد، با اتکا به دندان های موجود و دندان های احیا شده در مرحله پیشین، اقدام به قرار دادن پروتز ثابت گردد.

در قسمت هایی که دندان ها در فواصل لازم جهت پروتز ثابت وجود ندارد، می توان بسته به وضع مالی فرد و سن وضعیت دهان و دندان، از پروتز متحرک (پلاک پارسیل) استفاده کرد یا با استفاده از روش ایمپلنت، پایه هایی برای پروتز ثابت ایجاد کرد.

در حالت عادی، موفقیت روش ایمپلنت بستگی به میزان عادات بهداشتی فرد در گذشته و حال، وضعیت لثه ها و تحلیل رفتگی استخوانی، عادت فرد به استفاده از دخانیات و سن و سال فرد دارد. خوشبختانه با پیشرفت علمی این رشته، در اکثر موارد راه حل هایی برای ایمپلنت موفقیت آمیز وجود دارد.

در حالت ایده آل، و در صورت عدم تمایل بیمار به استفاده از بریج، می توان به جای همه دندان های از دست رفته، ایمپلنت کار گذاشت.

دندانهایم با سیگار و توارث ازبین رفت

دندان های بنده به دو علت سیگار و توارث تقریبا از بین رفته و چندان قابل اطمینان برای باقی ماندن شان نیست. چندمشاوره ی پزشکی توصیه به کشیدن باقیمانده و گذاشتن پروتز متحرک یا همان دندان مصنوعی داده اند. با توجه به سن نه چندان بالا (38 سال) تمایلی به چنین اتفاقی ندارم. آیا ایمپلنت تمام دندان ها جوابگو هست؟ آیا این امکان وجود دارد که بنده مدت خیلی کمی بدون دندان باشم؟

پاسخ:

اگر استخوان فک تان تحلیل زیادی نرفته باشد، (که با توجه به سن تان احتمال تحلیل استخوان فک پایین است) ایمپلنت کل دندان ها برای شما پاسخ گو خواهد بود.

البته روش های پروتز ثابت و متحرک مبتنی بر ایمپلنت وجود دارد که هزینه کمتری نسبت به ایمپلنت تمام دندان ها خواهد داشت و معایب دست دندان که تمایلی به آن ندارید را هم ندارد. به این شکل که شما می توانید در هر فک حدود چهار ایمپلنت کار بگذارید. و همچنین برای درمان Over Denture پروتز متحرک (دست دندان مبتنی بر ایمپلنت) می توانید کل دندان های تان را بر چهار ایمپلنت مستقر سازید.

در صورتی که می خواهید از دست دندان استفاده کنید، از زمان کشیدن دندان ها تا زمان التیام زخم لثه که قالب گیری و ساخت پروتز پس از آن میسر خواهد بود، حدود دو یا سه هفته بی دندان خواهید بود.

توجه کنید که برداشت من از وضعیت دندانهای شما بر اساس اطلاعاتی که ارائه دادید است و بعید می دانم با توجه به شغل و سنی که عنوان کردید، وضع به شکلی باشد که نتوان هیچ یک از دندان های شما را نگه داشت. توصیه می کنم که با مراجعه و معاینه، هر کدام از دندان ها را که بتوان به نحوی نگه داشت، حفظ کنیم و بر اساس دندان های موجود، روش هایی مانند بریج، یا پلاک پارسیل، یا استفاده از تعداد کمتری ایمپلنت پایه، طرح درمان را مشخص کرد.

ذکر این نکته ضروری است که در طرح درمان، بهترین و مهم ترین گزینه، حفظ دندان های خود انسان به هر شکل ممکن است. و بدیهی است که درمان های مترقی مانند ایمپلنت نیز زمانی مطرح می شوند که راه مناسبی برای حفظ دندان طبیعی وجود نداشته باشد.

روشهای ایمپلنت بیماران بدون دندان

پرسش:

پدر من چند سال پیش تمام دندانهایش را کشیده است. حالا می خواهد دندان بکارد (ایمپلنت). هزینه ی هر دندان وهزینه ی تمام فک چقدر است؟

ازلحاظ بیماری قلبی وفشار خون مشکلی ندارد. فقط خیلی زیاد سیگار می کشد. البته چربی خون هم دارد که فکر نکنم زیاد مهم باشد. فکر می کنم بیشتر از هفت سال است که دندانهایش را کشیده است. همان موقع فک گذاشتند که اصلا نتوانست لحظه ای نگهش دارد و بلا استفاده ماند. چون حالت تهوع دست می داد. حالا با این پیشرفت پزشکی روش ایمپلنت بنظرم برای پدرم بهتر است.

پاسخ:

برای ایمپلنت بیماران بدون دندان روش اول این است که به تعداد دندان های از دست رفته ایمپلنت قرار داده شود. البته این روش مستلزم وضعیت جسمانی مناسب، نبود کهولت سن و وجود استخوان کافی در فک است. این روش ایده آل ترین روش برای احیای دندان است. در این روش معمولا در یک جلسه جراحی قرار دادن ایمپلنت فک پایین و یک جلسه برای فک بالا انجام می شود. بعد از گذشت چند ماه، پروتز روی آن نصب می شود. هزینه در این روش به تعداد ایمپلنت ها است.

در روش دوم، می توان با قرار دادن هشت ایمپلنت در فک بالا و شش ایمپلنت در فک پایین (در مجموع چهارده ایمپلنت)، باقی دندان ها را با استفاده از پروتز ثابت (بریج) احیا کرد.

در این روش هزینه، هزینه چهارده واحد ایمپلنت به اضافه مبلغی بابت هزینه بریج ها است. هزینه بریج ایمپلنت معادل نصف هزینه روکش ایمپلنت است.

در روش سوم، می توان دنچر (دست دندان) را بر روی چهار ایمپلنت پایین و چهار ایمپلنت بالا فیکس کرد. توجه فرمایید که این روش جزو روشهای پروتز متحرک است و ایمپلنت ها تنها از حرکت و جا به جایی دست دندان جلوگیری می کنند. اما باید بدانید که دست دندان متحرک می باشد. این روش بیشتر برای افرادی که میزان تحلیل استخوان و شرایط سنی و سلامتی شان مناسب برای انجام تعداد زیاد ایمپلنت مناسب نیست یا تمکن مالی مناسبی ندارند به کار می رود. هزینه این روش با احتساب هزینه دست دندان، رقمی حدود هزینه هشت واحد ایمپلنت می باشد.

برای آگاهی از هزینه ایمپلنت، به صفحه تعرفه ها مراجعه فرمایید و هزینه تمام شده روش مورد نظرتان را محاسبه کنید.

لینک صفحه تعرفه ها:

تعرفه ها

موضوع مهم دیگر این که افرادی که در استعمال دخانیات و مصرف سیگار افراط می کنند بسیار در معرض این هستند که درمان ایمپلنت شان موفقیت آمیز نباشد.

برای اطلاع دقیق تر می توانید شرح بیشتری از بیمارتان ارائه دهید یا با اخذ وقت، برای معاینه رایگان مراجعه کنید.

کج قرار گرفتن ایمپلنت در فک

پرسش:

دندان ماقبل عقل را ایمپلنت کردم ولی ایمپلنت درفک کج قرارگرفته و من انتهای پیچ را از زیر زبانم با دست حس می کنم. شش ماه ازعمل می گذرد و هنوز روکش نگذاشته ام و در اثر فشار کمی احساس درد دارم. می ترسم روکشش را بگذارم و بعد از مدتی دچارمشکل شوم. لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ:

بدون داشتن سابقه درمانی و نیز رادیوگرافی، اظهار نظر در این مورد صائب نخواهد بود. اما کج قرار گرفتن ایمپلنت در فک می تواند آگاهانه باشد. به عنوان نمونه در فک بالا برای پیشگیری از سوراخ شدن سینوس به وسیله ایمپلنت می توان ایمپلنت را کج کار گذاشت. بهترین کار، مراجعه به دندانپزشک معالج و درمیان گذاشتن نگرانی ها و مشکلات است. متاسفانه بسیاری از بیماران، به دلایلی که به درستی نمی دانم سرچشمه اش کجاست، پس از انجام درمانی توسط دندانپزشک، به محک آن نزد دندانپزشکان دیگر پرداخته و از مراجعه و مشاوره مجدد با دندانپزشک معالج ابا دارند. دندانپزشک معالج شما به خوبی در جریان اقداماتی که انجام داده می باشد و به راحتی می تواند مشکلات شما را برطرف کند.

نکته مهم دیگر این که به طور کلی مراجعه نکردن در وقت تعیین شده برای ادامه هر درمانی، ممکن است باعث ایجاد ناراحتی های دیگری گردد.

گرانی ایمپلنت

پرسش:

به علت گرانی ایمپلنت ها قادر به انجام نیستم؟ آیا در آینده نزدیک ارزان می شوند یا شرکت های بیمه خدمات دندان پزشکی را پوشش می دهند؟

 

پاسخ:

در حالت عمومی، با فراگیر شدن هر روش یا محصول نوینی، قیمت آن کاهش می یابد. اما در مورد ایمپلنت به نظرم می رسد که این روش دیگر جزو روش های خیلی نوین به حساب نمی آید که منتظر کاهش قیمت آن باشیم و فکر می کنم به قیمت رسیده باشد. در مورد امکان پوشش بیمه نیز هیچ نظر و تحلیل خاصی ندارم. البته می توان گفت که مدتی است هیچ پیش بینی دقیق و یا تقریبی و هیچ تصوری از آینده نزدیک یا حتا دور در مورد هیچ چیزی ندارم!

برای کسانی که دندان هایی از دست داده اند و قادر به ایمپلنت نیستند، روش های دیگری وجود دارد. به طور مثال اگر یک یا دو دندان از دست داده اید و دندان های مجاور مناسبی دارید، می توانید از روش «بریج» (روکش های چند واحدی) استفاده کنید و اگر دندان های زیادی از دست داده اید، می توانید تا زمانی که شرایط مناسب برای انتخاب روش ایمپلنت را دارا شوید، از «پلاک پارسیل» بهره ببرید.

به پاسخ اضافه می کنم که استفاده طولانی مدت از پلاک پارسیل به مرور باعث ضعف و تحلیل استخوان در ناحیه بی دندانی می شود. بنا بر این اگر تصمیم بر انجام ایمپلنت دارید زیاد هم آن را به تعویق نیاندازید

ماندن دندان شیری تا بزرگسالی

پرسش:

من 31 سال سن دارم. دندانهای عقل من در قسمت پایین به صورت مورب و نهفته می باشد که دندانپزشک پس از بررسی گفت که یک دندان شیری دارم (نیش سمت چپ پایین) و باید آن را سریع بکشم  تا فضا برای دندانها باز شود و کم کم درست می شود! (من دندان دایمی دیگری نمی بینم) حالا که نگاه میکنم یک حفره خالی ایجاد شده. خیلی ناراحتم. پیشنهادتان چیست؟ روکش؟

پاسخ:

ماندن دندان شیری تا بزرگسالی گاهی اتفاق می افتد.

فضای خالی دندان شیری کشیده شده را پس از بررسی رادیوگرافیک و ارزیابی های کلینیکی می توان هم با ایمپلنت (در صورت وجود استخوان مناسب و فضای مناسب) و هم به کمک روکش ها و یا بریج های FRC که دندان تراش بسیار مختصری می خورد پر کرد.

این فضا پس از کشیدن دندان، بر اثر جا به جا شدن دندان های کناری، کمی کم تر خواهد شد اما به طور کامل بسته نخواهد شد.

بهداشت دندان، آموزش، متفرقه و عمومی

آموزش و رعایت بهداشت همگانی دندان و دهان و روشهای مراقبت و محافظت دندان

آدامس جویدن برای دندان ها مفید است؟

پرسش:

آیا آدامس جویدن برای دندان ها مفید است یا مضر؟

پاسخ:

جویدن آدامس های شوگر فری (كه بدون قند هستند) برای دندان مفید است.

آدامس های دیگر به خاطر این كه دارای مواد قندی است و مواد قندی عداوت دیرینه ای با دندان دارند توصیه نمی شود. جویدن آدامس علاوه بر این كه تا حدودی وظیفه تمیز كنندگی برخی سطوح دندان را انجام می دهد، باعث تنظیم و جریان بزاق در دهان می شود. اثر خوش بو كننده گی ی آن را نیز نباید فراموش كرد.

اگر دقت كرده باشید دندان های حساس یا مشكوك به خرابی، با جویدن آدامس دردناك می شوند كه می تواند نشانه خوبی برای تشخیص بیماری باشد. سر ِ فرصت مقاله ی مستقلی در این باره خواهم نوشت

آیا خمیر دندان ژله ای مناسب است؟

آیا خمیر دندان های ژله ئی که مثل ژله هستند و رنگی هستند، مثل بقیه خمیر دندان ها خوب هستند؟ زمانی که من از آن ها استفاده می کنم، حس می کنم که چندان دندان ها را تمیز نمی کنند.

پاسخ:

خمیر دندان در اصل ماده ای مکمل مسواک است و به تنهایی تاثیر چندانی در پاک کردن دندان ها ندارد. بسته به وضعیت و محیط دهان هر کس، استفاده از خمیر دندان خاصی در مواقعی به خمیر دندان های دیگر برتری دارد.

خمیر دندان ژله ای به واسطه رنگ و طعم بهتر، غالبا ابزار تشویقی خوبی برای مسواک زدن، بویژه در بچه هاست. همچنین افرادی که حساسیت به طعم و کف خمیردندان های دیگر دارند نیز از خمیردندان ژله ای از آن نوعی که شما گفتید استفاده می کنند. در حالت کلی، اگر احساس می کنید که روش مسواک زدن تان درست است اما خمیر دندانی که مصرف می کنید به اندازه کافی احساس تمیز و خوش بو بودن محیط دندان تان را به شما نمی دهد، آن را عوض کنید. از خمیر دندان های فلوراید دارد و خمیر دندان های استاندارد استفاده کنید.

مقاله ای در باره روش درست مسواک زدن نگاشته ام که مطالعه فرمایید.

آیا زردی دندان و دیابت به هم مربوطند

مرد 29 ساله ای هستم كه از سال 1381 مبتلا به دیابت تیپ یك هستم. دندانهای من زرد رنگ است و همیشه هم مسواك می زنم اما احساس تغییری در رنگ دندانم ندارم. آیا این به خاطر دیابت است یا می توان این مشكل را برطرف كرد و به خاطر دیابت نیست؟

پاسخ:

تا جایی که من می دانم، زردی دندان و دیابت ارتباطی به هم ندارد.

اگر فکر می کنید رنگ دندانتان از ابتدا زرد نبوده، ممکن است ناشی از جرم یا مواد رنگی باشد و با جرم گیری و بروساژ رفع خواهد شد. برای تغییر رنگ طبیعی دندان و سفید تر کردن آن نیز می توانید با مراجعه به دندانپزشک و بررسی وضعیت دندان و لثه، با استفاده از روش بلیچینگ، رنگ دندان را تغییر دهید. اما ذکر این نکته ضروری است که واکنش افراد مبتلا به دیابت به بیماری های لثه بیشتر است و به عبارتی احتمال خطر بیماری های لثه در یک فرد مبتلا به دیابت، نسبت به فرد غیر مبتلا، بیشتر است.

آیا لاک دندان سفید کننده مناسب است؟

پرسش:

می خواستم بدانم نظرتان درمورد این لاک دندان سفید کننده که هست چیست؟ می خواهم بگیرم گفتم از شما بپرسم بعد اگر خوب بود بگیرم. چون دندانهایم کمی زرد است و دوست ندارم.

پاسخ:

نظر دقیق و قاطعی در این مورد نمی توانم اظهار کنم. تا جایی که می دانم اثر این لاک ها که در داروخانه ها عرضه می شود موقت است و به زودی از بین می رود. هنوز شخصا مطالعه و بررسی جامعی در مورد معایب و مزایای آن انجام نداده ام و بدون مطالعه نمی توانم نظر قاطعی بدهم.

البته بهترین روش برای سفید کردن طولانی مدت دندان استفاده از روش بلیچینگ تحت نظر دندانپزشک است.

استفاده از دهانشویه کلر هگزیدین

آیا دهانشویه کلر هگزیدین برای جلوگیری از پوسیدگی دندان خیلی موثر است؟ یک دهانشویه عالی که برای جلوگیری از پوسیدگی مفید است پیشنهاد کنید.

پاسخ:

دهان شویه کلر هگزیدین یک دهان شویه ضد باکتری است و در درمان عفونت های لثه ای و دهانی استفاده می شود و جنبه ی درمانی دارد. این دهان شویه، حتما باید با تجویز پزشک و در مدت زمانی خاصی مصرف شود. استفاده بیش از حد مجاز و خود سرانه این دارو، ممکن است باعث ایجاد اثرات جانبی مانند مقاوم شدن باکتری ها و نیز از بین رفتن باکتری های مفید محیط دهان و تشکیل Stain دندان و زبان شود.

استفاده از دهان شویه ها به جز دهان شویه هایی که خواص دارویی و درمانی دارند و فروش آنها با نسخه پزشک صورت می گیرد با توجه به خوشبو کنندگی و ضد عفونی کردن، در بسیاری موارد باعث بهبود چشمگیر وضع بهداشت دهان و دندان می شود. به ویژه در افرادی که دندان های مستعد پوسیدگی دارند یا کسانی که از پروتزهای ثابت و متحرک استفاده می کنند، توصیه می شود. دهان شویه های استاندارد موجود در بازار مناسب هستند.

توجه کنید که به طور کلی، استفاده از دهان شویه، مکمل مسواک و خمیر دندان است و به تنهایی نمی تواند جایگزین مسواک شود. از طرفی استفاده از دهان شویه راهی برای جلوگیری از پوسیدگی نیست بلکه به قول خودتان در برخی موارد برای جلوگیری از پوسیدگی مفید است.

استفاده مدام از دهانشویه کلرهگزیدین

مرد بیست و سه ساله هستم از ساری. حدود هشت ماه قبل تقریبا به مدت یک ماه هرشب از دهانشویه كلرهگزیدین استفاده می كردم. بعد از مدتی روی زبانم یك لایه پررنگ قهوه ای و بین چند تا از دندانهای پایینی ام لكه های قهوه ایی به وجود آمد و دندانهایم كه تقریبا سفید بودند زرد شدند. رنگ زبانم با كنار گذاشتن دهان شویه به حالت طبیعی برگشت و لكه های قهوه ای روی دندانها هم با جرم گیری از بین رفت ولی رنگ دندانها تا حالا عوض نشده و به حالت طبیعی اولیه برنگشته. از خمیردندانهای سفیدكننده هم استفاده كردم ولی فایده ایی نداشت. چه كار باید بكنم كه رنگ دندانهایم دوباره سفید شوند؟

پاسخ:

دهانشویه کلرهگزیدین در صورت استفاده طولانی باعث تشکیل Stain دندان و زبان می شود. Stain رنگ دانه است و در حالت عادی با بروساژ از روی دندان پاک می شود. اما برخی خمیردندان های متفرقه که عنوان های تبلیغاتی مثل سفید کننده دندان یا خمیردندان مخصوص سیگاری ها یا عناوین مشابه دارند، اغلب غیر استاندارد بوده و ممکن است به لثه و دندان آسیب برساند. توصیه می کنم با مراجعه به دندانپزشک، دندان خود را بروساژ کنید. به احتمال زیاد با توجه به مدت نه چندان طولانی مصرف کلرهگزیدین، دندان شما با بروساژ روشن تر شود. در غیر اینصورت می توان به روش بلیچینگ فکر کرد.

باقی ماندن دندان شیری تا بزرگسالی

21 سال دارم و در 19 سالگی به این دلیل که دندانهای شیری ام هنوز نیفتاده بود به دندانپزشک مراجعه کردم و ایشان تشخیص دادند باید 7 تا دندان شیری ام را بکشم (در ضمن دندان های دائمی در لثه ام دارم با توجه به عکس رادیولوژی) و 2 سال بعد به ایشان مراجعه کنم بعد از 1 سال دوباره مراجعه کردم یکی از دندان های دائمی ام در آمده بود و دوباره عکس گرفتم مشخص شد که بقیه ی دندان های دائمی ام هم پیشروی و حرکت داشته اند برای همین ایشان گفتند 1 سال دیگر صبر کنم شاید در بیایند الان 6 ماه می گذرد و هنوز هیچ کدام در نیامده است فکر می کنم در این 6 ماه دیگر نیز اتفاقی نخواهد افتاد و من در مانم را 1 سال به تاخیر انداخته ام می خواهم بدانم اگر دندانهای دائمی ام در نیایند و در لثه بماند شیوه ی در مان چگونه خواهد بود؟

پاسخ:

دندان های شیری به واسطه فشار ناشی از رشد دندان های دائمی که در مسیر صحیح برویند، در سنین کودکی لق شده و می افتند. با توجه به این که دندان دائمی در لثه دارید و باقی ماندن دندان شیری تا بزرگسالی و این که دندان های شیری تان تا نوزده سالگی نیفتاده، دندان های دائمی، در مسیر دندان های شیری متناظر شان نبوده اند. و نظر به سنی که اشاره کردید، برداشت من این است که دندان های دائمی اصلا از استخوان فک خارج نشده بوده اند. چون انحراف از مسیر اصلی رویش دندان دائمی نیز باعث روییدن دندان دائمی در جوار دندان شیری (یا قسمت دیگر دهان) می شود که در مورد شما این اتفاق نیز نیفتاده است. در متن پرسش خود، اشاره به محل قرارگیری اخیر دندان های دائمی پس از پیشروی و حرکت نکرده اید. اگر دندان های دائمی در داخل لثه به مقدار قابل توجهی رشد کرده و از لثه بیرون نیامده اند، با توجه به قوام و استحکام لثه در سن شما، ممکن است سفت بودن لثه مانع رویش دندان شده باشد که می توان با جراحی و درمان لثه، مسیر رشد دندان را هموار ساخت و با استفاده از اورتودنسی، دندان را در محل خود قرار داد. در صورتی که دندان ها هنوز در استخوان فک قرار دارند و از آن بیرون نیامده، نیاز به جراحی فک می باشد. توصیه می کنم که با مراجعه به مراکز تخصصی دندانپزشکی یا دانشکده های دندانپزشکی، موضوع را به بررسی متخصصان شاخه های مختلف (فک و صورت، پریودنتولوژی و ارتودنسی) وا گذارید.

برای بوی بد دهان دهانشویه تجویز شده

بیست و سه سال دارم. به دلیل بوی بد دهان به دندانپزشک مراجعه کردم و دهان شویه برایم تجویز شد. اما فکر می کنم نه تنها بهتر نشد بدتر هم شد. آیا ممکن است مشکل از جای دیگری مثل بیماری قند یا کمبود ویتامین باشد؟

پاسخ:

بوی بد دهان به تنهایی یك بیماری نیست بلكه علامت بیماری های مختلف است. برای رفع آن می باید بیماری علت ایجاد بوی بد دهان را شناسایی کرد. با حذف این عوامل و اصلاح ناهنجاری‌های موجود و رفع علت، بوی بد نیز از بین خواهد رفت. استفاده از دهان‌شویه‌ها علاوه بر موقت بودن اثر، ممكن است بیماری را نیز از دید پزشك مخفی دارد.

برای بوی بد دهان دهانشویه به منزله پنهان کننده مشکل است و نه برطرف کننده آن.

ممکن است بوی بد به دلیل بودن دندان پوسیده در دهان (مثلا دندان عقل پوسیده یا پوسیدگی بین دندانی) یا مشکلات لثه ایجاد شود.

جدا از بوی بد دهان بر اثر عوامل موقت مانند بوی بد دهان صبحگاهی یا گرسنگی یا خستگی و ضعف، و دلایل عمومی دیگر مانند نوع تغذیه و عادت غذایی و نیز عدم رعایت بهداشت دندان و دهان، برخی بیماری ها نیز باعث ایجاد بوی بد دهان می شوند. بزرگ بودن لوزه، بیماری های سینوس و حلق، آبسه ریه، اختلالات گوارشی، دیابت، کمبود ویتامین و بیماری هایی که سبب تب می شوند نیز از علت های بوی بد دهان می تواند باشد.

در دیابت بوی استون در هوای بازدم به مشام می‌رسد. در نارسایی كلیه بوی شبیه آمونیاك و در سیروز كبدی بوی كیك گندیده به مشام می‌رسد.

استفاده از برخی داروها مانند ایزوسورباید، آنتی هیستامین ها، آرام بخش ها و … باعث کاهش تولید بزاق و کاهش شست و شوی خود به خودی حفره دهان و ایجاد بوی بد دهان می شوند.

در زمینه بوی بد دندان مقاله مستقلی تهیه کرده ام که در پایگاه اینترنتی رسمی من موجود است و در روزنامه اعتماد نیز با عنوان (نفس هایی که خوشبو نیستند) منتشر شده است. امیدوارم با مراجعه به آن و بررسی موضوع، علت را بیابید.

بعد ارتودنسی اوضاع دندان ام خراب است

دختر 21 ساله هستم. یک سال است که ارتودنسی کردم. وضع دندانهایم اصلا خوب نیست. تنها دندانهای سالمم چهار دندان در بالا و پنج دندان در پایین است. بیشتر دندنهایم دیواره ندارند. شش تا از دندان هایم را عصب کشی کرده ام. اما مشکل اصلی من این است که نمی توانم چیزهای شیرین و ترش یا سرد و گرم بخورم. دکترم هم گفته که به دلیل تغذیه نامناسب و بهداشت نامناسب است. الان هم روی تمام دندان هایم لکه های زرد رنگ دیده می شود. همیشه دندان درد دارم. بیشتر دندان هایم را دو بار درست کرده ام. دندان های آخریم همه ریخته اند. برای دردش چه کاری می توانم بکنم؟ همیشه مسکن قوی می خورم اما الان دچار ناراحتی معده شده ام.

پاسخ:

درست متوجه نشدم که یک سال است اورتودنسی را آغاز کرده اید (و سیم های اورتودنسی در دهان تان باقی است) یا یک سال است که اورتودنسی را به پایان رسانده اید؟ به هر حال انجام اورتودنسی مستلزم رعایت بهداشت بسیار مناسب دهان و دندان و استفاده از مسواک های مخصوص می باشد. سیم ها و بند و براکت های اورتودنسی مدت طولانی در دهان باقی می مانند و در صورت سهل انگاری در رعایت بهداشت، به محل هایی برای تجمع پلاک های میکروبی تبدیل می شوند که خود باعث پوسیدن دندان ها می شود. از طرفی محل آن ها به تدریج زرد و لکه لکه خواهد. بعد ارتودنسی اوضاع دندان باید به دقت بررسی شود و مسائل بهداشتی به خوبی و با جدیت بیشتری دنبال شود.

مشخص است که از مشکلات زیادی رنج می برید که باید با معاینه و رادیوگرافی، تک تک بررسی و رفع شوند. لازم به ذکر است که حساس بودن به شیرینی و سرما و گرما، نشان پوسیدگی دندان است که باید بسته به مورد، ترمیم یا عصب کشی شود. مشکل از بین رفتن دیواره دندان ها نیز با روش های ترمیمی یا پروتز (روکش) قابل رفع است. احتمال نا سالم بودن لثه های شما نیز وجود دارد. برای مشکل از بین رفتن دندان های خلفی نیز پس از رفع مشکل عمومی، می توان با استفاده از پروتز های ثابت یا متحرک، یا روش ایمپلنت، چاره ای اندیشید.

استفاده زیاد از مسکن های قوی علاوه بر این که جنبه موقت دارد و باعث رفع مشکل دندان و دهانتان نمی شود، دارای عوارض بسیار ناخوشایندی از جمله همان درد معده که اشاره کردید، ایجاد وابستگی و اعتیاد به قرص های مسکن، اختلالات در درمان و اختلالات عدیده دیگر به واسطه مواد مخدر موجود در مسکن ها، و … می باشد. توصیه می کنم هر چه زود تر نسبت به یافتن علت و رفع مشکل با درمان های مرتب دندانپزشکی اقدام کنید.

بلیچینگ کرده ام اما رو به زردی میرود

پرسش:

من پنج ماه قبل پیش شما بلیچینگ كردم. الان كم كم رنگ دندان من رو به زردی می رود. چطور می توانم سفید بودن آن را تمدید كنم؟ با توجه به اینكه مسیر من دور است یك راهكار برای انجام در منزل پیشنهاد بدهید كه موثر باشد. سن من 28 سال است.

پاسخ:

توصیه می کنم زمان مسواک زدن تان را افزایش دهید. یعنی سعی کنید با دقت و همه ی وجه های دندان را مسواک بزنید. به عبارت بهتر، سعی کنید که مسواک زدن تان کمتر از پنج دقیقه طول نکشد. دستکم به مدت یک هفته!

یکی دو ساعت قبل از این که می خواهید به رختخواب بروید مسواک بزنید. تجربه نشان داده که مسواک آخر شب به خاطر خواب آلودگی و خستگی معمولا خلاصه می شود و تاثیر مناسبی ندارد! یکی دو ساعت بعد از شام خوردن زمان مناسبی است. چون هنوز خواب چیره نشده و حوصله لازم برای دقت در مسواک زدن هست.

اگر امکانش برایتان هست، هنگام مسواک زدن از دستشویی خارج شوید و مثلا هنگام تماشای تلویزیون یا هنگامی که روی راحتی نشسته اید با دقت مسواک کنید.

از خمیر دندان های سفید کننده استاندارد استفاده کنید. توجه کنید که میزان مناسب خمیر دندان روی مسواک چیزی اندازه یک نخود است و نه بیشتر. مقدار بیشتر خمیردندان علاوه بر این که باعث می شود که سطح تماس برس تمیزکننده مسواک با دندان کمتر شود، ایجاد کف زیاد نیز باعث می شود تا شخص زود تر تف کند و مسواک زدن را پایان دهد.

بهتر است در طول مسواک زدن کف را در دهان نگه دارید و در انتها تف کنید. اگر عادت کنید که با دهان بسته مسواک کنید، می توانید از خارج شدن کف نیز جلوگیری کنید.

 رعایت موارد بالا در مدت کوتاهی باعث تاثیر مناسبی بر سفید ماندن دندان ها می شود.

فکر می کنم که دندان های شما رنگ گرفته است و با رعایت مواردی که گفتم اصلاح شود.

نکته دیگر این که استفاده از مواد رنگی مانند قهوه و چای و دخانیات نیز باعث رنگ گرفتن دندان می شود که این رنگ با مسواک زدن درست و بروساژ برطرف می شود.

البته در صورتی که با رعایت این موارد مشکلتان برطرف نشد می توانید تماس بگیرید و برای معاینه وقت بگیرید.

نوشته ای در باره بلیچینگ منتشر کرده ام. اینجا ببینید.

بوی بد دهان بخاطر سینوس ها

پرسش:

من از بوی بد دهان رنج می برم تا به حال همه کار کردم ولی درمان نشده. بعضی ها می گویند از سینوس ها ست. چه کار کنم؟

 

پاسخ:

مقاله ای در مورد بوی بد دهان منتشر کرده ام. امیدوارم با مطالعه آن بتوانید مشکل تان را پیدا کنید. در صورتی که مقاله را دیدید و باز سوآلی باقی بود حتما دوباره پرسش خود را با توضیحات بیشتر مطرح کنید.

مثلا این که بوی بد دهان تان همیشه هست یا وقتی گرسنه هستید ایجاد می شود.

آیا مرتب مسواک و نخ دندان می زنید یا نه.

دندان پوسیده در دهان دارید یا خیر؟

آیا دندان های عقل نیمه نهفته در دهان دارید؟

بوی بدی که می آید را خودتان احساس می کنید یا اطرافیان گوشزد می کنند؟

ناراحتی ها با منشا های مختلف، بو های مختلف دارند. یعنی بوی ناشی از ناراحتی معده با بوی ناشی از حفره های داخل دهان و بوی گرسنگی و بوی پوسیدگی دندان ها با هم متفاوت است.

بوی بد دهان علامتی برای وجود بیماری است. با پیدا کردن علت و بر طرف کردن آن، می توانید بوی بد دهان را بر طرف کنید.

بوی بد دهان در میانسالی

چرا دهان بعضی افراد میان سال بوی بدی می دهد؟ آیا علت آن افزایش سن است یا خرابی دندان؟ و آیا با افزایش سن بوی دهان تغییر می کند؟ و چه طور می شود از آن جلو گیری کرد؟

پاسخ:

بوی بد دهان در میانسالی و در افراد مسن به سبب تغییرات متابولیك و سایر علل نظیر كم‌آبی بدن‌، كاهش مقاومت به عفونت، كاهش اشتها و غیره وجود دارد.

از طرفی با گذشت سن احساس تشنگی در افراد کم تر ایجاد می شود. اما این به معنی کم شدن نیاز بدن فرد به نوشیدن آب نیست.

برای کاهش این عارضه، می بایست افراد مسن برنامه ای جهت نوشیدن آب داشته باشند و روزانه حد اقل یک و نیم لیتر آب بنوشند. چه احساس تشنگی بکنند یا نکنند. برنامه و وعده های غذایی افراد مسن نیز می بایست منظم و سر وقت باشد.

مصرف برخی داروها مانند ایزوسورباید و آنتی هیستامین ها و آمفتامین ها و آرام بخش ها و … (که به مقتضای سن و افزایش بیماری ها در افراد مسن معمول است) نیز باعث خشکی دهان و کاهش بزاق (که عمل شستشوی خود بخودی حفره های دهان را انجام می دهد) می شود.

مقاله مستقلی در زمینه بوی بد دهان نوشته ام امیدوارم با مراجعه به آن، بتوانید مشکل خود را حل کنید.

بوی بد دهان و مزه بد دهان در صبحگاه

پرسش:

دلیل بوی بد دهان و مزه بد دهان وقتی صبح از خواب بیدار می شویم چیست؟ چه چاره ای دارد؟

پاسخ:

میکروب های مختلف زیادی در محیط دهان زندگی می کنند. البته بیشتر این میکروبها در حالت عادی توسط سیستم دفاعی بدن کنترل می شوند و ضرر خاصی برای بدن ندارند. اما این میکروب ها باقی مانده ی مواد غذایی در لا به لای دندان ها را تخمیر می کنند. پس مانده های این تخمیر،  بوی خوبی ندارند و باعث ایجاد بوی بد دهان می شوند.

در طول روز، شستشو به وسیله جریان بزاق در دهان، حركات ماهیچه های زبان و گونه، خوردن غذا و جریان هوا در دهان به دلیل صحبت كردن، باعث جلوگیری از تجمیع عوامل می شود؛ اما در هنگام خواب، جریان بزاق کاهش پیدا می کند، لب ها و گونه ها حركت چندانی نمی كنند، و جریان هوا به دلیل بسته بودن و تحرك كم دهان و كاهش جریان بزاق، باعث می شود كه بوی بد دهان بیشتر تجمع كند. خاصه اگر به درستی مسواك نكرده باشید و باقی مانده غذا در دهان باشد.

این دلایل باعث می شود كه بوی بد دهان در هنگام بیدار شدن از خواب به وضوح احساس شود.

این بو معمولا با خوردن صبحانه برطرف می شود اما خیلی بهتر است كه قبل از خوردن صبحانه، بقایای چیزی كه از شب گذشته باعث بوی دهان شده با مسواك و شستشو از دهان پاك شود و با خوردن غذا خورده نشود. مزه بدی كه اشاره كردید هم مزه همین مواد است.

شستشوی دهان با آب یا آب نمك رقیق یا استفاده از دهان شویه ها، مسواك كردن دندان ها یكی دو ساعت پیش از خواب و مصرف آب و مایعات به اندازه كافی در طول روز باعث كمتر شدن اثرات نا مناسب این عارضه است.

تاثیر مواد بیهوشی بر نطفه

پرسش:

آیا مواد بیهوشی که در دندانپزشکی استعمال می شود تاثیری روی تشکیل نطفه و خود نطفه دارد؟

 

پاسخ:

به طور معمول در درمان های دندان پزشکی از بی حسی موضعی استفاده می شود و نیازی به بی هوشی عمومی نیست. تا کنون گزارشی از تاثیر بد مواد استفاده شده برای بی حسی موضعی در تشکیل نطفه و خود نطفه به دست نرسیده است.

اگر قصد اقدام به بچه دار شدن دارید و نگران تاثیر نامناسب مواد بی حسی بر روی تشکیل نطفه هستید چنین موردی جای نگرانی ندارد.

ترمیم پوسیدگی جزئی دندان بچه

پرسش:

دختری 5 ساله دارم که او را نزد دندانپزشک کودک خصوصی بردم. از او در مورد تعداد دندانهای پوسیده سوال نمودم  اما دندانپزشک با وجود دیدن عکس رادیولوژی پاسخ دقیقی به من نداد. قبلا فرزندم را به کلینیک دولتی برده بودم و دندانپزشک حاضر سه تا از دندان های فرزندم، آسیای پایین سمت چپ، و دو آسیای بالا D ,E را پوسیده تشخیص دادند. دندانپزشک مرکز خصوصی دو تا دندان آسیای فک پایین سمت راست را هم بدون اینکه مرا در جریان قرار دهند، پر سطحی کردند. با توجه به اینکه من نمی دانم آیا این دو دندان هم نیاز به درمان داشتند یا خیر؟ با فرض اینکه پوسیدگی جزیی داشتند، آیا نیاز به درمان بود؟ آیا میشد با مسواک زدن و مراقبت بیشتر از دندان، آن رها کرده و از تراش زود هنگام آن جلوگیری نمود؟

پاسخ:

ببینید مسواک زدن و مراقبت بیشتر باعث جلوگیری از بروز پوسیدگی می شود و در صورتی که پوسیدگی ولو پوسیدگی جزئی وجود داشته باشد، مسواک و مراقبت باعث از بین رفتن آن نمی شود.

توجه شما را به این مهم جلب می کنم که بهترین کار جلوگیری از پوسیدگی، همانا ترمیم آن در زمانی است که پوسیدگی جزئی و کم باشد. یعنی پیش از وسیع و گسترده شدن پوسیدگی می بایست جلوی آن را گرفت. در نظر داشته باشید که تراش دندان برای ترمیم آسیبی به دندان نمی رساند و این پوسیدگی و پیشرفت آن است که باعث آسیب به دندان می شود. یعنی اگر به دلیل این که پوسیدگی هنوز جزئی است آن را درمان نکنیم، پوسیدگی عمیق می شود و نیاز به خارج کردن بافت بیشتری از دندان برای ترمیم ایجاد می شود که خوب نیست.

در مورد این که شما نمی دانید که دندان نیاز به درمان داشته یا خیر، عرض کنم که در این موارد اعتماد به دندانپزشک معالجتان به واسطه شغل و تخصص اش کفایت می کند.

امیدوارم از این پس با مسواک زدن درست  و مراقبت بیشتر از پوسیدگی زودهنگام سایر دندانهای فرزندتان جلوگیری به عمل آورید.

جایگزین موقت مسواک وقتی دسترسی نیست

پرسش:

معمولا در طول روز در اداره هستم و نمی توانم دندانهایم را مسواك كنم. آیا زمانی كه شرایط مسواك كردن وجود ندارد می توان به روش دیگری دهان را تمیز كرد؟

 

پاسخ:

می توانید با آب و به وسیله انگشت تان دهان تان را بشویید. شستشوی دهان با آب بعد از خوردن غذا تا حد مناسبی به جلوگیری از پوسیدگی كمك می كند. همچنین می‌توانید از یک تکه پارچه تمیز یا گاز برای پاک کردن دندان ها استفاده نمایید. البته این روش ها برای زمان نبود امكانات است و بهتر است در اولین فرصت مسواك بزنید. استفاده از آدامس های بدون شكر (Sugar Free) نیز علاوه بر خوشبو كردن دهان و تنظیم جریان بزاق، باعث پاك شدن برخی سطوح دندان می شوند.

جز درمانهای پر هزینه پزشکان چه کنم

پرسش:

من 23 سال سن دارم 4 تا از دندان های اصلی كه وسط هستند را عصب کشی کرده ام. حالا دندان های عقب و جلوی آن ها در حال شکسته شدن هستند. فکر کنم تمام دندان هایم پوسیده هستند چون پائین شان، آن جایی که چسبیده به لثه همه زرد رنگ و کاملا چسبیده به هم هستند. طی این چند ماه مسواک هم هفته ای یه بار میزنم قبل از اونم یعنی طی 20 سال اصلا مسواک نزدم. می خواستم بدانم اصلا مسواک زدن فایده دارد از این به بعد؟ یا دیگر بی فایده است؟ کلا چه چیزی را پیشنهاد می کنید به غیر از درمان های پرهزینه ی پزشکان؟ بیمه هم که نیستم.

پاسخ:

شخصی بیست سال دعا می کرده که خداوند فرزندی به او عطا کند

شبی جبرئیل به خواب اش می آید و می گوید که به جای این همه سال دعا کردن ازدواج کند!

پزشکان در حق شما جفا می کنند که از شما پول می گیرند بابت درست کردن دندان ها.

بیمه هم که ظلم می کند و پول به شما نمی دهد دندان هایتان را درست کنید.

مسواک هم که زحمت می کشید و تازه چند ماه است که هفته ای یک بار می زنید.

انگیزه تان هم که برای مسواک کردن کم است.

سوآل من این است که چه کسی را مقصر می دانید؟ و عواقب این وضعیت به چه کسی آسیب خواهد رساند؟

باید در نظر داشته باشید که هیچ کس به اندازه شما از سهل انگاری شما در حفظ دندان هایتان آسیب نخواهد دید.

با توضیحاتی كه داده اید دندانهایتان جرم زیادی دارد و نیز در مصرف دخانیات افراط می كنید. توجه كنید كه با ادامه وضع موجود، دندان هایتان از سمت ریشه به طرف نوك دندان سیاه می شوند و به مرور همه آن ها را از دست خواهید داد.

موضوع دیگر آن است که با رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان، اصولا نیازی به انجام هزینه های زیاد درمان دندانپزشکی پیش نخواهد آمد. دوستی را می شناسم که سی سال سن دارد و حتا یک دندان پر شده هم در دهانش ندارد. او هر روز به دقت دندانهایش را مسواک می کند.

راهی جز درمان فوری بیماری های موجود و رعایت بهداشت و رفع کاستی های گذشته نمی بینم.

جنس بد دندان

پرسش:

پسري 18 ساله هستم. با اين كه مدام از دندان هايم محافظت مي كنم و رسيدگي مي کنم، تا کنون 12 عدد از آن هارا با آمالگام پر كرده ام. علاوه بر این، به دلیل این که دندان زيادي را پر كرده ام شكل زيبايي هم ندارند.

 

پاسخ:

رسیدگی و رعایت بهداشت دهان و دندان، تاثیر به سزایی در حفظ و سلامت دندان ها دارد. اگر وقت و توجه کافی در محافظت دندان صرف می کنید و نتیجه خوبی نگرفته اید، ممکن است راه را اشتباه می روید. بررسی کنید آیا روش مسواک و نخ دندان زدن تان درست است؟ آیا در زمان های مناسب مسواک می زنید؟ آیا دندان قروچه ندارید؟ آیا چیزهای سفت و نا مناسب مانند فندق و … در دندان تان نمی شکنید؟ برای یافتن و حل مشکل، با دندانپزشک مشورت کنید.

برای رفع شکل نا زیبای دندان هایتان که به دلیل رنگ سیاه آمالگام ایجاد شده است، می توانید ترمیم قسمت های نمایان را به سادگی با کامپوزیت تعویض کنید.

مقاله هایی در مورد روش درست مسواک زدن و استفاده از نخ دندان نوشته ام که مطالعه کنید.

خمیردندان خوب برای سفید کردن دندان

خواهش می کنم یک خمیردندان خوب برای سفید کردن دندانها به من معرفی کنید.

پاسخ:

خمیر دندان های استاندارد موجود در بازار مناسب هستند. برای سفید شدن دندان تان می توانید از خمیر دندان های با برند های معتبر که این شاخصه در آن ها ذکر شده است استفاده کنید.

توجه کنید که نحوه مسواک زدن و مرتب مسواک زدن خیلی بیشتر از مارک خمیر دندان خوب به سفیدی دندان کمک می کند.

از خمیر دندان های نا شناس و غیر استاندار که مثلا عکس سیگار روی آن کشیده که یعنی برای افراد سیگاری است و یا روی آن نوشته با ماده سفید کننده قوی، اگر نا شناس و غیر استاندارد هستند استفاده نکنید. اصولا استفاده از خمیر دندان های دارای سفید کننده قوی، یا خمیر دندان های خاص، می بایست با هماهنگی دندان پزشک انجام شود.

برای داشتن دندانهای سفید، زمان استفاده و مرتب استفاده کردن از مسواک و خمیردندان (که مکمل مسواک است) بسیار مهم است. به طوری که مواد رنگی به مدت زیاد روی دندان ها باقی نماند.

مسواک زدن بهتر است بعد از هر وعده غذایی انجام شود. اما اگر نشد، حد اقل روزی دو بار مسواک زدن مناسب است. یکی بعد از شام یکی دو ساعت قبل از خواب و دیگری صبح.

توصیه می کنم که چند بار متوالی از یک نوع خمیردندان استفاده نکنید. هر چند بار یک بار نوع دیگری از خمیر دندان را تجربه کنید تا از خواص مختلف خمیردندان ها بهره مند شوید. این انواع مختلف می توانند ساخت یک برند باشند.

خمیردندان باعث می‌شود دندان‌ها بهتر تمیز و براق شوند. دهان خوش‌بو شود و مقاومت دندان‌ها به‌خاطر فلوراید در مقابل پوسید‌گی افزایش یابد. البته وجود خمیردندان الزامی نیست.
با آب خالی هم می‌توان مسواک زد. اما هرگز توصیه نمی شود که به جای خمیر دندان از نمک یا جوش شیرین استفاده کنید. چون باعث خراشیدگی مینا و صدمه به لثه می‌شود. موقع لزوم  نمک را می‌توان به صورت آب‌نمک رقیق (یک قاشق چای‌خوری در یک لیوان آب) استفاده کرد.

روش های صحیح مسواک زدن و خمیردندان خوب را در مقاله جداگانه ای منتشر کرده ام. لطفا مطالعه کنید.

خونریزی به دلیل استفاده از نخ دندان

پرسش:

آیا پوسیدگی دندان قابل درمان است یا فقط می توان جلوی پیشرفت آن را گرفت؟ متاسفانه چند دندان جلویی فک پایینم از داخل و ریشه دچار پوسیدگی شده و باعث شده که هر بار از نخ دندان برای تمیز کردن استفاده می کنم خونریزی می کند.

پاسخ:

درمان پوسیدگی دندان همانا جلوگیری از پیشروی آن می باشد! دندان پزشک، با استفاده از ابزار مخصوص، پوسیدگی ها را از دندان جدا می کند و قسمت های پوسیده را که تخلیه شده است با مواد مخصوصی پر می کند و به شکل دندان و شکلی که کارکرد های دندان را ایفا کند باز سازی می کند. در صورتی که پوسیدگی در این مرحله درمان نشود، ادامه پیدا می کند و به قدری نفوذ می کند که عصب دندان را درگیر کند.

توجه کنید که سطوح پوسیده و به ویژه پوسیدگی های بین دندان باعث پاره و ریش ریش شدن نخ دندان در تماس با محل های پوسیدگی می شود. خون آمدن در هنگام نخ کردن دندان بیشتر دال بر وجود مشکل لثه است. اگر به تازگی از نخ دندان استفاده می کنید یا مدتی است که از نخ دندان استفاده نکرده اید و هنگام نخ کردن خون می آید، می توانید مدتی صبر کنید تا به نخ دندان عادت کنید. اگر فکر می کنید نخ دندان تان کیفیت خوبی ندارد یا روش نخ کردن تان صحیح نست، نخ دندان های مرغوب تر را امتحان کنید و روش صحیح را بیاموزید. اما اگر باز خون می آید، به دندانپزشک مراجعه کنید. به احتمال زیاد لثه تان به دلیل وجود جرم یا دلیل دیگری دچار التهاب شده است.

توضیح دیگر در اصلاح متن سوآل تان این که آن چه که از لحاظ علمی «ریشه» نامیده می شود، قسمتی از دندان است که زیر لثه و در داخل استخوان فک قرار دارد و پوسیدن آن با چشم دیده نمی شود و با نخ دندان درگیر نمی شود. آن جا که منظور شماست، طوق دندان نامیده می شود که محل اتصال لثه و دندان است.

درآمد یک دندانپزشک

پرسش:

درآمد یک دندانپزشک سالانه یا ماهیانه چه قدر است؟

 

پاسخ:

این پرسش و پاسخ در سال هشتاد و هفت انجام شده است و حدود مبالغ درج شده در پاسخ، مربوط به قیمت های آن سالها است.

پاسخ درست و دقیقی در باره درآمد یک دندانپزشک نمی توان داد. همان طور که در پرسش تان اشاره کردید شما یک مهندس مکانیک هستید و خب مسلم است که نمی توان مشخص کرد که در آمد یک مهندس مکانیک یا عمران یا … (به طور اعم) ماهیانه یا سالیانه چه قدر است! همکاران شما ممکن است کارمند شرکت دولتی یا خصوصی باشند و حقوق بگیرند، ممکن است مدیر یک شرکت کوچک یا بزرگ باشند که به حسب نوع فعالیت شان در آمد های به شدت متفاوتی داشته باشند.

دندان پزشکان نیز بسته به سن و سابقه و شهر محل فعالیت و نحوه فعالیت و … ممکن است در آمد های مختلفی داشته باشند.

سربسته ضرب المثل «آواز دهل شنیدن از دور خوش است» را یاد آور می شوم و حدودی از هزینه ها و در آمد ها را (از دیدگاه و تجارب خودم) باز گو می کنم. تاکید می نمایم که این موضوع برداشت و محاسبات شخصی خود من بوده و به هیچ عنوان قصد دیگری از این محاسبات مطرح نمی باشد.

دندانپزشکانی که فعالیت دندانپزشکی آزاد می کنند و کارمند دولت نیستند، تحت پوشش هیچ سازمان بیمه گری نیستند و در صورتی که راسا اقدام نکنند هیچ گونه سابقه کار و حقوق بازنشستگی و مستمری برای ایشان متصور نیست.

هر دندانپزشک بابت فعالیت در هر مطبی که تاسیس می کند، سالیانه مالیات می پردازد که حد اقل این مالیات مصوب، حدود ششصد هزار تومان در سال است.

هر دندان پزشک برای تجهیز مطب خود (با تجهیزات متوسط) هزینه ای حدود چهل تا شصت میلیون تومان را متحمل می شود که در صورت اخذ وام یا خرید اقساطی می توان با حساب استهلاک و هزینه تعمیر و نگهداری، ماهیانه دو میلیون تومان هزینه تجهیزات مطب را متصور شد.

هر دندان پزشک برای تدارک محل مطب خود نیاز به مکانی با امکانات مناسب و کف و دیوار قابل شست شو و تهویه و جریان آب مناسب و فضایی حدود شصت متر دارد که اجاره آن بسته به محل، به طول مثال در شهر تهران رقمی حدود چهارصد هزار تا یک میلیون تومان در ماه است.

هر دندان پزشک در مطب خود نیاز به یک منشی و یک دستیار دارد که باید رقمی حدود پانصد هزار تومان برای آن در نظر گرفت.

هزینه های آب و برق و گاز و تلفن ماهیانه حدود شصت هزار تومان می باشد.

هزینه مواد مصرفی دندان پزشکی و دستمزد لابراتوار نیز حدود بیست درصد کل هزینه درمان ماخوذه از بیمار را در بر می گیرد.

هزینه های شرکت در باز آموزی ها و کنفرانس های اجباری سالیانه حدود صد و بیست هزار تومان است.

از طرفی یک دندان پزشک فعال که مطب پر مراجعه ای داشته باشد، می تواند روزانه هشت ساعت کار کند و به طور متوسط روزانه هفت تا ده بیمار بپذیرد. با توجه به این که درمان های دندانپزشکی معمولا بیش از یک جلسه به طول می انجامد، با تعرفه های مناسب، هر بیمار در هر جلسه حدود سی تا چهل هزار تومان بابت هزینه درمان خود خواهد پرداخت.

با احتساب بیست و دو روز کار در ماه و انجام درمان روی هشت بیمار در روز رقمی حدود شش میلیون تومان در یافتی نا خالص هر دندان پزشک است که باز با اوضاع کنونی، پذیرش بیمار به تعداد فوق همیشه امکان پذیر نیست.

با محاسبه موارد فوق، در شرایط مناسب و وجود دائمی مراجعه کننده، رقمی حدود یک میلیون و دویست تا یک میلیون و هشتصد هزار تومان در آمد ماهیانه هر دندان پزشک است.

مضافا باید توجه داشت که دندان پزشکی یک حرفه آزاد است و دندان پزشک از کار دست خود ارتزاق می کند. در معادلات فوق حقایقی مانند کاهش توانایی دندانپزشک با گذشت سن، ایجاد ناراحتی ها و بیماری های وحشتناک مانند درد مهره گردن و کمر و درد دست، تعطیلات طولانی مدت در ماه هایی از سال، کاهش چشم گیر مراجعه کننده در ماه هایی مانند ماه روزه داری و … در نظر گرفته نشده است.

از طرفی توجه به این نکته ضروری است که یک دندانپزشک از طریق اخذ دستمزد خدمات از بیماران کسب در آمد می کند و امکان تولید انبوه یا درمان انبوه در زمینه درمان انسان ها وجود ندارد. بنا بر این در آمد دندان پزشک سقف محدودی دارد و هرگز دندانپزشک از طریق کار درمانی و دندانپزشکی قادر به کسب درآمد بیش از آن سقف نخواهد بود. موضوعی که به عنوان مثال در رشته های مهندسی و یا تولید صادق نیست. و یک ساختمان ساز یا یک تولید کننده صنعتی قادر است با روش های مناسب و استفاده از تکنولوژی نوین و افزایش تولید و توسعه فعالیت به سودی شاید ده ها برابر سود ماه های اول فعالیت نایل شود.

مجددا تاکید می کنم که ارقام و اعداد فوق به صورت حدوی و جهت کار یک دندان پزشک عمومی و با تعرفه ها و امکانات متوسط محاسبه گردیده است و نگارنده هیچ ادعایی در مورد قطعی یا دقیق بودن میزان هزینه ها و در آمد ها ندارد.

دندان درد در زمان بارداری

پرسش:

آیا دندان درد در سه ماه آخر بارداری خطرناك است؟

 

پاسخ:

بله. درد در دندان باعث انقباض دیواره عضلانی رحم و تحت فشار قرار گرفتن جنین داخل رحم خواهد شد.

این فشار مشابه مكانیزم انقباضی است كه در زمان زایمان طبیعی، باعث بیرون دادن بچه از رحم می شود. به همین دلیل تشدید این وضعیت در ماه های آخر بارداری ممكن است باعث زایمان زودرس شود.

به جز این دلیل، موضوع دیگری نیز مطرح است كه رابطه عاطفی خاصی میان مادر و جنین وجود دارد. به شكلی كه مادر ناراحتی ها و خوشحالی مادر را درك می كند و از آن تاثیر می پذیرد. حالت های دردناكی و بد حالی در مادر به سلامت جسمی و روانی كودك آسیب خواهد رساند.

توصیه می كنم كه حتما پیش از اقدام به بارداری،‌ با مراجعه به دندانپزشك، اقدامات لازم برای ترمیم و رفع مشكلات دندان ها را انجام دهید تا در دوران بارداری مشكل خاصی برایتان پیش نیاید.

نكته دیگر این كه در طول دوران بارداری نیز باید به طور مرتب با مراجعه به دندانپزشك وضعیت سلامت دندان های خود را كنترل كنید.

مقاله ای در این زمینه نوشته ام. مطالعه فرمایید.

دندانم بی حس نمی شود

چند سال است که وقتی به دندانپزشکی مراجعه می کنم با وجود زدن ۲ آمپول باز هم سِر (بی حس) نمی شود. در ضمن بنده قرص سیتالوپرام ۲۰ میلی گرم یک عدد هم مصرف می کنم و قبلا این مشکل را نداشته ام.

پاسخ:

به تجربه دیده ام بیمارانی که از مواد مخدر مانند تریاک و … استفاده می کنند، به اختلالاتی در روند بی حس شدن دندان ها بر خورده اند. اما بعید می دانم استفاده از قرص سیتالوپرام با دوز پایین، آن چنان تاثیری از خود بر جای بگذارد. امکان حصول بی حسی با استفاده از آمپول های بیشتر وجود دارد و به هر حال در انجام درمان دندانپزشکی، دندان پزشک دندان شما را بی حس خواهد کرد. اما اگر می بینید که به رغم استفاده از دوز ِ مجاز ِ مواد بی حس کننده، دندان تان بی حس نمی شود، با پزشک تجویز کننده قرص ضد افسردگی تان در مورد اثرات این دارو با توجه به سابقه پزشکی تان مشورت کنید.

موضوع مهم دیگر نیز تاثیرات تلقینی و روانی در بیماران است. که ترس از بی حس نشدن، عاملی در جهت جلوگیری از احساس مناسب و آسودگی در زمان انجام درمان دندان پزشکی است.

در برخی از بیمارانم دیده ام که علائم بی حسی کامل دندان مشاهده می شود، اما بیمار به صدای دستگاه ها و … واکنش نشان می دهد و ابراز درد می کند. در صورتی که اگر سوزن یا فایل و … را دور از دید او به داخل کانال یا دندان فرو کنم، هیچ واکنشی حاکی از دردناکی ندارد!

دندانی که در اثر ضربه سیاه شده است

دندان جلوی فک بالای من در اثر ضربه سیاه شده است. راه درمان آن چیست؟

پاسخ:

ضربه به دندان باعث قطع عروق خونی تاج دندان می شود و تغییر رنگ دندان به دلیل ورود محصولات خونی حاصل از تجزیه خون (مانند سولفید آهن) به داخل عاج دندان است.

بسته به نوع ضربه ممکن است عصب دندان از بین رفته باشد یا سالم باشد. اگر پالپ دندان آسیب ندیده باشد امکان بازگشت رنگ دندان هست.

اما اگر پالپ دندان از بین رفته باشد این تغییر رنگ باقی می ماند. این دندان ابتدا باید عصب کشی شود و در صورت لزوم می توان با روش بلیچینگ داخلی (Non-Vital Bleaching) رنگ دندان را سفید کرد.

همچنین می توان با استفاده از بیلد آپ کامپوزیتی یا روکش لامینیت، شکل و رنگ دندان را اصلاح کرد. به ویژه اگر قسمتی از دندان نیز از بین رفته باشد.

دهانشویه کلرهگزیدین با تجویز پزشک

آیا دهانشویه کلر هگزیدین ۲٪ استفاده بدون تجویز دکتر مشکلی ایجاد می کند؟ مضرات آن را توضیح دهید.

 

پاسخ:

دهان شویه کلرهگزیدین یک دهان شویه ضد باکتری است و در درمان عفونت های لثه ای و دهانی استفاده می شود و مانند آنتی بیوتیک ها جنبه ی درمانی دارد. این دهان شویه، حتما باید با تجویز پزشک و در مدت زمانی خاصی مصرف شود. استفاده بیش از حد مجاز و خود سرانه این دارو، ممکن است باعث ایجاد اثرات جانبی مانند مقاوم شدن باکتری ها و نیز از بین رفتن باکتری های مفید محیط دهان شود.

دو سه میلی از دندان سفیدتر از بقیه

پرسش:

دندان نیش فک بالا سمت چپ قسمت راستش سفید شده. نه به صورت لکه. حدود دو سه میلی سفیدتر از بقیه دندان شده. راه درمان آن چیست؟

پاسخ:

در مورد علت سفید شدن چیزی نگفتید. به هر حال باید بررسی شود تا از تکرار در دندان های دیگر جلوگیری شود. این مشکل به سادگی و با ترمیم کامپوزیتی یا لمینیت قابل برطرف شدن است.

در ترمیم با کامپوزیت، لایه رویی قسمت هایی که تغییر رنگ داده از دندان برداشته می شود و ماده کامپوزیت همرنگ دندان جانشین آن می شود.

در روش لمینیت، یک لایه نازک روکش، جایگزین سطح دندان می شود و به این شکل، کل دندان به رنگ سایر دندان ها در می آید.

اما در صورتی که دندانتان عصب کشی شده یا ترمیم وسیعی دارد یا دیواره آن نازک شده، توصیه می کنم به جای ترمیم های فوق، از روکش استفاده کنید.

رنگ دندانم با خوردن غذا زرد می شود

رنگ دندانم با خوردن غذا زرد می شود. جرم گیری فقط برای یک هفته تاثیر دارد. و دچار مشکل بزرگی هستم.

پاسخ:

نوشته اید که با جرم گیری رنگ دندان تان راضی کننده است. با این حساب رنگ طبیعی دندان تان زرد نیست و زرد شدن آن به دلایل دیگر است. به نظر می رسد روش مسواک زدن تان درست نباشد. با مراجعه به آرشیو روزنامه یا سایت اینترنتی من، روش ِ درست ِ مسواک زدن را بخوانید و اشکالات مسواک زدن خودتان را بر طرف کنید. از خمیر دندان و مسواک مرغوب و مناسب استفاده کنید. مسواک زدن تان را منظم کنید. به نظر می رسد با رعایت این موارد، تغییر رنگ دندان هایتان کم تر شود. استعمال زیاد دخانیات و چای و مواد رنگی نیز باعث زرد شدن دندان می شود.

هر گاه موهای مسواک از حالت عمودی خارج شدند یا رنگ موهای مسواک تغییر کرد زمان تعویض مسواک است. در هر حال نباید بیش از سه یا چهار ماه طول بکشد. پیش و پس از مسواک زدن، آن را با آب سرد بشوئید. از مسواک خشک استفاده کنید.

مسواک زدن بهتر است بعد از هر وعده غذایی انجام شود. اما اگر نشد، حد اقل روزی دو بار مسواک زدن مناسب است. یکی بعد از شام یکی دو ساعت قبل از خواب و دیگری صبح.

سفید کردن دندان ها بجز بلیچینگ

برای سفید کردن دندانهایم چه روشی را بجز بلیچینگ پیشنهاد می نمایید؟ چون از بسیاری از همکاران شما شنیدم که اثر این روش تقریباً 6 ماه است و دندانها زردتر از قبل می شوند.

پاسخ:

در مواردی که زردی دندان از ابتدا نبوده و رنگ دندان بعد ها تغییر کرده، می توان با جرم گیری و بروساژ دندان ها و رعایت بهداشت و استفاده مرتب از مسواک به ویژه بعد از مواد رنگی مثل چای و قهوه و پرهیز از دخانیات، رنگ دندان را سفید کرد و به حالت اولیه در آورد. اصولا بلیچینگ برای سفید تر کردن دندان هایی است که از ابتدا تیره تر هستند.

ادعای مندرج در سوآل شما مبنی بر زرد تر شدن دندان ها بعد از گذشت مدتی از بلیچینگ را نمی پذیرم.

لازم به ذکر است که روش های مختلفی برای بلیچینگ رایج است و هر کدام بسته به مورد، در انواع دندان ها کاربرد دارند. این موضوع نیز تا حدی مشخص شده که در برخی علت های تیرگی دندان مانند پدیده فلوئوروزیس، بلیچینگ به خوبی دندان های معمولی تاثیر نمی گذارد. اما در موارد دیگر، به چنین موضوعی بر نخورده ام. لا اقل هیچ یک از بیمارانی که من برای شان بلیچینگ کرده ام، پس از گذشت شش ماه و یا بیش تر، به خاطر بازگشت رنگ دندان های شان مراجعه نکرده اند!

عاشق خلبانی و دندانهای خراب

پرسش:

عاشق خلبانی هستم و نباید بیش از ۴ دندان پر شده داشته باشم. ولی حالا ۴ ، ۳ تا دارم و ۵ تا هم پوسیدگی سطحی دارند. می خواهم بدون پر کردن این ۵ دندان را درست کنم . آیا راهی هست؟

پاسخ:

من این موضوع را از دوستان پرس و جو کردم. طبق ضوابط، هنگام پرواز نمی بایست هیچ گونه ضایعه یا پوسیدگی یا حفره در دندان وجود داشته باشد. اگر دندانها به درستی و بدون هیچ گونه حفره و ضایعه ای ترمیم شده باشند، مشکلی وجود نخواهد داشت.

به عبارت دیگر، پیش از پرواز، می بایست از سلامت کلیه دندانها و ترمیم دقیق و درست آنها اطمینان حاصل کرد.

غذا لای دندانهایم گیر می کند

پرسش:

هنگام غذا خوردن مواد غذایی لای دندان هایم گیر می كنند. مخصوصا اگر غذای گوشتی باشد كه مجبور می شوم از ادامه خوردن دست برداشته و دندان هایم را با نخ دندان تمیز كنم. آیا این مشكل می تواند به نوع پر كردكی دندان مربوط باشد؟ آیا استفاده از نخ دندان می تواند باعث افتادن فاصله بین دندان ها شود؟ من 50 سال دارم و قبلا هنگام غذا خوردن تا این حد دچار مشكل نمی شدم.

 

پاسخ:

پدیده تجمع غذا در فواصل بین دندانی (Food impaction) بر اثر عوامل مختلفی ممکن است به وجود آید.

گیر غذایی معمولا در یک (یا چند) ناحیه از دندان وجود دارد و به ندرت در تمام دندان ها مشاهده می شود.

ممکن است در فواصل میان دندانی پوسیدگی هایی ایجاد شده باشد که دیده نمی شود.

ممکن است ترمیم های دندانی و مواد پرکردن دندان در فواصل بین دندانی جدا شده باشند یا ریخته باشند.

ممکن است هنگام انجام ترمیم دندان، نا خواسته نقاطی خالی مانده باشد یا فاصله بین دندانی به درستی ترمیم نشده باشد.

ممکن است روکش (پروتز) دندان جا به جا شده باشد و این عامل باعث ایجاد گیر غذایی در دندان شده است.

این موضوع را نیز بدانیم که دندان ها به طور طبیعی در حال حرکت هستند و ممکن است سایش های دندان های کناری یا سایش مواد ترمیمی دندان های کناری باعث فاصله گرفتن دندان ها از هم شود. مشکلات موجود در چفت شدن و قرار گرفتن صحیح دندان های فک بالا و پایین (اکلوژن) نیز ممکن است باعث فاصله افتادن دندان ها و ایجاد گیر غذایی شود.

با یافتن علت این پدیده می توانید آن را درمان کنید. در اکثر موارد با ترمیم و پرکردن صحیح فاصله های بین دندانی می توان مشکل را حل کرد. ممکن است در بعضی موارد ناچار به تعویض پر کردگی ها یا تعویض روکش دندان شویم. در برخی موارد که فواصل بین دندانی در بیشتر دندان ها وجود دارد ممکن است نیاز به درمان ارتودنسی باشد.

استفاده از نخ دندان برای جلوگیری از پوسیدگی های بین دندانی ضروری است و استفاده صحیح از آن عارضه بدی به دنبال ندارد. اما استفاده از مواردی مثل خلال دندان یا چوب کبریت و … و وارد کردن آن ها به فواصل میان دندان ها علاوه بر آسیب به لثه، باعث فاصله گرفتن دندان ها و عوارض دیگر می شود. اما اگر احساس می کنید نخ دندان تان به خوبی وارد فاصله های دندان ها نمی شود و نیاز به فشار دارد، به احتمال زیاد از نخ دندان استاندارد و مناسب استفاده نمی کنید و توصیه می کنم موضوع را با نخ دندان مناسب دیگری بیازمایید.

غذاهایی که برای دندان مضر هستند

پرسش:

چه نوع غذاهایی برای دندان مضر هستند؟

 

پاسخ:

غذاهای دارای مواد قندی، باعث پوسیدگی دندان می شوند. البته غذا اگر به سرعت و به درستی از روی دندان پاك شود، ضرر خاصی بر دندان ندارد.

غذاهای چسبناك مانند شكلات و گز و … چون به سختی از روی دندان پاك می شود، اگر به موقع و به درستی مسواك نشود باعث پوسیدن دندان خواهند شد.

بعضی آشامیدنی ها (مثل آبمیوه های ترش و نوشابه های گازدار) نیز اگر زیاد در مجاورت دندان قرار گیرند، باعث آسیب به مینای دندان خواهند شد كه باز شستشوی مناسب و به موقع، مانع آسیب خواهد بود.

برای كسانی كه از پروتز استفاده می كنند، گاز زدن غذا های سفت (مثل بلال و سیب و …) ، ممكن است باعث آسیب به پروتز ها شود.

البته نیازی به ذكر این نكته نیست كه دندان برای جویدن و كمك به هضم غذا است و برای ایفای نقش هایی دیگر،‌ وسیله هایی مانند در باز كن، دسته هونگ، فندق شكن، قیچی، چاقو و … توسط بشر اختراع گردیده و می بایست در موارد متناظر به جای دندان مورد استفاده قرار گیرد. بدیهی است كاربردی غیر از وظایف اصلی دندان،‌ باعث آسیب به آن خواهد شد.

جویدن میوه جات و سبزی جات، جدا از خاصیت اندك تمیزكنندگی،‌ باعث كمك به كاركرد صحیح دندان و لثه ها می شوند.

فلوراید برای دندان مضر است یا مفید ؟

پرسش:

فلوراید برای دندان مضر است یا مفید؟ شرکت های سازنده خمیر دندان ، در ذکر مزایای خود وجود فلوراید را عنوان می کنند. اما در جایی خواندم که در برخی از مناطق کشور، به دلیل وجود فلوراید زیاد در آب، مشکلاتی در دندان های مردم ایجاد شده است.

پاسخ:

فلوراید یک ماده معدنی است که در طبیعت وجود دارد و باعث افزایش مقاومت دندان در برابر پوسیدگی و کاهش تخریب دندان می شود. البته ذکر این نکته ضروری است که استفاده از فلوراید، نمی تواند جایگزین بهداشت دهان و دندان شود.

باید توجه داشت که فلوراید به اندازه کافی، برای دندان لازم می باشد و در صورت عدم تامین طبیعی آن توسط فلوراید موجود در آب آشامیدنی، می بایست به روش مقتضی، مکمل فلوراید دریافت شود.

برای کودکان نیز درمان هایی چون فلوراید تراپی توصیه شده است تا با مراجعه به دندانپزشک به میزان لازم فلوراید در زمان رشد دندانها دریافت کنند.

موضوع مهمی که به آن اشاره کردید پدیده فلوئوروزیس است که به دلیل جذب بیش از حد فلوراید در مدت زیادی از زمان تکامل دندان ها به ویژه از زمان نوزادی تا حدود شش هفت سالگی می باشد. این پدیده باعث ایجاد لکه های کوچک سفید یا مات روی دندان می شود که در موارد حاد آن، لکه های قهوه ای رنگ و فرورفتگی هایی نیز بر روی دندان ایجاد می شود. این موضوع می تواند به دلیل وجود مقدار فلوراید زیاد در آب منطقه باشد.

میزان متعادل فلوراید برای کاهش پوسیدگی باید کنترل شود. به ویژه در مناطق گرم که مصرف روزانه آب آشامیدنی زیاد است، می بایست فلوراید آب پایین تر باشد یا با روش های خاصی فلوراید آن کم شود. پدیده فلوئوروزیس باعث بد شکلی دندان می شود.

قطع ارتودنسی پیش از پایان دوره

پرسش:

از این كه ارتودنسی كردم فوق العاده پشیمانم. چون دردش زیاد است. و اكثر دندان هایم پوسیده. یعنی دور براكت ها. دكتر می گوید بعد از اتمام كار، روكش زیبایی لازم است. اگر می دانستم این قدر درد و هزینه و … به همراه دارد و آخر سر باید زیبایی كار شود هرگز چنین كاری نمی كردم. آیا امكان دارد كه قبل از تمام شدن كار، این براكت ها را بردارم؟ واقعا خسته شدم اما دكترم اجازه این كار را نمی دهد.

می خواهم بدانم آیا امكان دارد دكتر دیگری این كار را برایم انجام دهد؟

پاسخ:

توجه داشته باشید كه روزی كه ارتودنتیست شما اقدام به درمان ارتودنسی كرد و بند و براكت ها را نصب كرد، نه شما و نه ایشان انتظار نداشتید كه كار به چنین اوضاعی خواهد كشید.

دندانپزشك اورتودنتیست معمولا به دقت تمام موارد را به شما توضیح داده و روش های نگهداری و رعایت بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی را می آموزد. و بیمار به خوبی از عواقب عدم رعایت بهداشت مطلع می گردد.

پوسیدگی دور براكت ها به دلیل مسواك نكردن صحیح و عدم رعایت بهداشت است.

دردی كه بعد از گذشت یك سال دارید به خاطر فشار های ناشی از دندان قروچه است. (تشخیص دندان قروچه ناشی از آشنایی با وضعیت بیمار طی سوآل های پیشین حاصل شده) وگرنه ارتودنسی تا این حد كه توصیف می كنید دردناك نیست!

توجه كنید كه برداشتن براكت هم كمكی نمی كند و هدر رفتن همه زحمت ها است. بدون تمام شدن پروسه درمان ارتودنسی، آن را رها می كنید، پوسیدگی های دندان ها سر جای خود باقی است و درد ها نیز تغییری نكرده است.

به جای این روحیه، سعی كنید بهداشت را به دقت رعایت كنید، دندان قروچه خود را درمان كنید و منتظر پایان دوران ارتودنسی باشید.

 

کشف ماده سازنده دندان در بدن کودک

پرسش:

چه ماده ای در بدن به هنگام بوجود آمدن دندان های جدید در خردسالی تولید می شود؟ اگر این ماده كشف شود شاید بتوان امیدوار بود كه دندانهای از دست داده را دوباره به دست آورد؟

پاسخ:

این طرز تفکر شما درست است. به هر حال فعل و انفعالاتی انجام می شود که باعث ایجاد دندان می گردد. تلاش های زیادی توسط مهندسان ژنتیک در حال انجام است که با آن شاید حتا بتوان بر اساس سلول های بنیادی افراد، فردی را که مرده است نیز زنده کرد!

گیر غذایی بین دندانها

پرسش:

بین دو تا از دندان هاى من كمى فاصله هست، وقتى برای معاینه می رفتم هیچ دكترى دقت نكرده بود، الان چون می خواستم پر کردگی دندان را عوض كنم متوجه شدند. حالا لثه ام کمی تیره شده. خطر ناك نیست؟ چه کار باید بکنم؟

پاسخ:

اگر درست فهمیده باشم، منظور تان این است که بین ترمیم های انجام شده برای دو دندان مجاورتان فاصله نا مناسبی وجود دارد. این موضوع گاهی اتفاق می افتد و معمولا از دید دندانپزشک مخفی می ماند اما اگر هر گاه احساس می کنید که غذا در فضای خاصی از دندان های تان همیشه گیر می کند، یا نخ دندان تان در قسمت خاصی همیشه پاره یا خراب می شود، یا تکه های نسبتا درشت غذا از داخل آن بیرون می آید و بوی بدی هم می گیرد، حتما با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

ممکن است این فاصله ناشی از ترمیم نا درست نبوده یا به دلیل ساختار طبیعی قرار گیری دندان های شخص باشد که در این صورت هم می توان با روش های دیگری (مثل روکش کردن دندان) این فاصله و گیر غذایی بین دندانها  (Food impaction) را از بین برد.

به نظر می رسد لثه تان هم به خاطر وجود محل گیر ِ غذایی در فاصله میان دو دندان تان ملتهب و سیاه شده باشد.

تماس محل لثه با پر کردگی (آمالگام) نیز اگر به درستی ترمیم نشده باشد هم ممکن است باعث تغییر رنگ لثه شود.

در حالت معمولی، با از بین بردن محل انباشت غذا و اصلاح فاصله و تعویض ترمیم، التهاب و تغییر رنگ لثه خود به خود از بین می رود. اما اگر احساس می کنید تغییر رنگ با ورم و درد همراه است، می بایست با مراجعه، احتمال های دیگر را بررسی کنید.

مسواک دندانهای انتهایی و حالت تهوع

حدود یک ماه است هنگام مسواک زدن دندان های انتهایی فک دچار حالت تهوع می شوم. تا جایی که ادامه مسواک زدن را غیر ممکن می کند. نوع مسواک و خمیردندان را هم تغییر دادم اما فرقی نکرد. چه باید بکنم؟

پاسخ:

برای بعضی ها مسواک زدن (به ویژه در اول صبح)، باعث ایجاد حالت تهوع ، تحریک گلو و سرفه و … می شود. در این مواقع، مدتی بدون خمیر دندان مسواک بزنید. پس از رفع این حالت و در ساعت هایی از روز که این حساسیت کم تر است، می توانید دوباره با خمیردندان مسواک بزنید. می توانید از مسواک هایی با سر کوچک تر یا مسواک های برقی استفاده کنید. اگر سیگار می کشید، ممکن است گلویتان حساس شده باشد. مصرف آن را کاهش دهید. (یا بالا غیرتا اصلا نکشید!)

مسواک می زنم اما دندانم خراب می شود

من تقریباً به طور مداوم مسواک می زنم و سعی می کنم 1 لیوان شیر در صبحانه بنوشم ولی دندانم خراب می شود تاکنون 13 مورد از دندانهایم را پر و یا عصب کشی کرده ام. آیا این عادی است؟

پاسخ:

بسیار شنیده ام که هر کاری می کنم باز دندانم خراب می شود. این موضوع که جنس بعضی از دندان ها خوب است و بعضی ها نه، حقیقت دارد. اما باز با قاطعیت می توان گفت رعایت بهداشت و رژیم غذایی مناسب، تاثیر انکار ناپذیر و قابل توجهی در وضعیت سلامت دندان و دهان دارد.

موضوع مهم دیگری که معمولا به فراموشی سپرده می شود، دقت در روش مسواک زدن و انتخاب و تعویض مرتب مسواک است. به عبارتی گاهی استفاده از مسواک های نا مناسب یا فرسوده، و نیز مسواک زدن به روش های نادرست و بدون دقت و صرف وقت، باعث ایجاد آسیب به دندان و لثه می شود.

مسواک زدن بهتر است بعد از هر وعده غذایی انجام شود. اما اگر نشد، حد اقل روزی دو بار مسواک زدن مناسب است. یکی بعد از شام یکی دو ساعت قبل از خواب و دیگری صبح.

مقاله ی مستقلی در باره روش های درست مسواک زدن و استفاده از نخ دندان نوشته ام که می توانید با مراجعه به آن، روش مسواک زدن تان را بررسی کنید و شرایط یک مسواک و خمیر دندان خوب را رعایت نمایید.

نخ دندان مخصوص ارتودنسی

چگونه باید از نخ دندان برای دندان هایی که دارای سیم ارتدنسی است استفاده کرد یا پیشنهاد استفاده از وسایل دیگر برای تمیز کردن بین دندانها؟

پاسخ:

کسانی که به دلیل قرار گرفتن سیم ارتودنسی، امکان نخ کردن از بالا ندارند می توانند با مشورت دندان پزشک، از نخ دندان های ویژه استفاده کنند. همچنین مسواک های بین دندانی و مسواک های مخصوص اورتودنسی در بازار موجود است که سر آن مانند برس های گرد است و می توان با آن ها سطح و بین دندان هایی که با سیم ارتودنسی پوشیده شده را تمیز کرد. تاجایی که من اطلاع دارم Oral-B در این زمینه ست مخصوص مسواک و نخ دندان Interdental عرضه نموده است.

نکته مهم این که سیم اورتودنسی مدت زیادی بر روی دندان ها می ماند و در خلال این مدت رعایت جدی و دقیق تر بهداشت دندان و دهان ضروری است. که مبادا ردیف کردن دندان ها، در درازمدت باعث پوسیده شدن سطح دندان گردد.

روش استفاده از این نوع نخ دندان مخصوص ارتودنسی در بروشورهای هر کدام از محصولات توضیح داده شده است. پیش از استفاده از هر یک، آن را به دقت مطالعه کنید و به توضیحی که ارتودنتیست شما به شما می دهد به دقت عمل کنید.

نخ دندان مخصوص ارتودنسی در حالت کلی مانند نخی است که نوک آن محکم و تیز است و نخ از این نوک سفت وارد فضای بین دندانها می شود و از سمت دیگر خارج می شود. این کار می بایست مرتب در زیر تمام دندانها انجام گیرد و فواصل بین دندانی را تمیز کند.

به دلیل پیوسته بودن سیم ارتودنسی تجمع مواد غذایی و استعداد پوسیدگی دندان بالا می رود و حوصله بر و وقت گیر بودن نخ دندان به این شکل باعث می شود بسیاری از کسانی که  ارتودنسی می کنند از رعایت بهداشت اهمال می کنند. توصیه می کنم سهل انگاری نکنید و رعایت بهداشت در طول درمان ارتودنسی را بسیار جدی بگیرید.

نخ دندان و خلال دندان حس خوبی ندارم

من به نخ دندان و خلال دندان اصلا حس خوبی ندارم! منظورم این است که هر کس برایم توجیه می کنه که خوب است، باز فکر می کنم به لثه ها و دندان هایم لطمه می زند. نظر شما چیست؟

پاسخ:

من استفاده از خلال دندان را توصیه نمی کنم. استفاده از خلال دندان، به هیچ عنوان جای گزین مناسبی برای نخ دندان نیست. و استفاده از آن باعث از بین رفتن لثه و دندان در ناحیه بین دندانی می شود. اما سعی کنید همیشه از نخ دندان استفاده کنید.

البته شما اعلام کرده اید که توجیه پذیر نیستید اما برای اطلاع سایر خوانندگان عرض می کنم که مسواک قادر به تمیز کردن سطوح بین دندانی نیست و استفاده از نخ دندان این نقیصه را از بین می برد. سعی کنید از نخ دندان مرغوب و استاندارد استفاده کنید. استفاده از نخ دندان های متفرقه یا استفاده از نخ خیاطی به جای نخ دندان، باعث آسیب به لثه و دندان خواهد شد.

نخ دندان و خلال دندان از یک سنخ نیستند یعنی تاثیر نخ دندان و خلال دندان بر وضعیت دندانها بسیار متفاوت است.

مضافا این که در بعضی مسائل مانند مسائل دشوار فنی و پزشکی، نیازی نیست که یک فرد متخصص به زبان ساده (غیر فنی) بتواند یک فرد غیر متخصص را قانع و توجیه کند. و این توجیه نشدن دلیل بر استنکاف نمی تواند باشد. و صرفا اعتماد به توصیه متخصص و خبره ی امر، دلیل کافی برای رعایت کردن هست.

هر شب چه دهانشویه ای استفاده کنم

مرد 43 ساله هستم. می خواستم بدانم چه دهانشویه ای استفاده کنم که اگر هر شب بعد از مسواک استفاده کنم، اثر بدی مثل زردی دندان و … در دراز مدت روی دندان هایم نداشته باشد. آیا اصولا مصرف هر شب دهان شویه را توصیه می کنید یا نه؟

پاسخ:

استفاده مداوم از دهان شویه ها (به جز دهان شویه هایی که خواص دارویی و درمانی دارند و فروش آنها با نسخه پزشک صورت می گیرد) اثر بدی روی دندان ها ندارد و با توجه به خوشبو کنندگی و ضد عفونی کردن، در بسیاری موارد باعث بهبود چشمگیر وضع بهداشت دهان و دندان می شود. به ویژه در افرادی که دندان های مستعد پوسیدگی دارند یا کسانی که از پروتزهای ثابت و متحرک استفاده می کنند، توصیه می شود که یک یا دو بار در روز (با توجه به اطلاعات مندرج در بروشور) از دهان شویه استفاده کنند.

این که از چه دهانشویه ای استفاده کنید، نخست باید مطمئن شوید که دهان شویه مخصوص درمان بیماری خاصی نباشد. دهان شویه های استاندارد موجود در بازار مناسب هستند.

توضیح نکته دیگری نیز لازم است که اگر از دهانشویه صرفا جهت از بین بردن بوی بد دهان استفاده می کنید، توجه داشته باشید که پنهان کردن بوی دهان چاره کار نیست و می بایست حتما به فکر یافتن عامل بوی دهان و برطرف کردن آن بود.

هرچه مسواک می زنم زردی دندان نمی رود

یکی از دندان های جلویی من زرد رنگ شده و هرچه مسواک می زنم زردی آن از بین نمی رود. برای از بین بردن آن چکار باید کرد؟

پاسخ:

اگر دندان زرد شده تان پیش از این عصب کشی شده باشد، این موضوع طبیعی است. رنگ دندان عصب کشی شده به دلیل از بین رفتن اعصاب و عروق دندان به مرور تغییر می کند و تیره تر می شود. در این مورد می توان با استفاده از روش بلیچینگ داخلی (Non-vital Bleaching) رنگ دندان تان را اصلاح کنید. در این روش، ماده سفید کننده در داخل دندان قرار داده می شود.

اگر عصب کشی نشده، ممکن است به دلیل قرار گیری نا مرتب آن (که شاید با دندان های کناری آن در یک ردیف قرار نگرفته و اندکی عقب تر است) مسواک به درستی روی آن کشیده نشده و به مرور رنگ آن زرد تر از بقیه شده است. در این مورد نیز می توانید با جرم گیری یا بروساژ، رنگ دندان را به حالت اولیه بر گردانید.

در صورتی که دلیل دیگری دارد یا هیچ یک از دلایل فوق صادق نیستند، توضیحات بیشتری ارائه کنید.

هزینه جراحی دندان در مطب

پرسش:

خواهش می کنم لطف فرموده هزینه جراحی دندان عقل در یک مطب خصوصی را به صورت حد اقل و حد اکثر بفرمایید. قابل ذکر است که اینجانب دو عدد دندان عقل فک پایین که نیمی از آن هم در آمده بود را به صورت جراحی و بخیه در آوردم اما دکتر چیره دست ما وقتی فک مرا پایین آورد که فرمودند دویست هزار تومان. آیا واقعا این نرخ حقیقی و مصوب است؟

 

پاسخ:

نه سر زلف خود اول تو به دست ام دادی

باز م از پای در انداخته ای یعنی چه

تشخیص راحت یا مشکل بودن جراحی، با چشم و با اتکا به معلوم بودن یا نهفته بودن دندان میسر نیست. ممکن است ریشه دندانی که حتا نیمی از آن نیز در آمده باشد به صورت افقی، مزیو انگولار، دیستو انگولار یا عمودی در فک قرار گرفته باشد و برای خارج کردن هر یک نیاز به روش ها و تکنیک های مختلفی است. گاهی ممکن است نیاز به برداشتن حجم زیادی از استخوان اطراف دندان، یا تکه تکه کردن دندان و … باشد.

شما می توانید پیش از انجام درمان، از دندان پزشک خود در مورد هزینه درمان، مراحل و تعداد جلسات و نام و نوع درمان و مواد مورد استفاده و … سوآل کنید و تصمیم بگیرید.

لحن شما در طرح سوآل و استفاده از عباراتی مثل (فک مرا پایین آوردند) و (دو دندان که نیمی هم در آمده بود) و (دکتر چیره دست ما فرمود فلان قدر) باعث آزردگی خاطر و خرد نمون خدمات دندانپزشکی است. ای کاش برای در آوردن دو فقره دندان عقل ناقابل که نیمی هم بیرون بوده، زحمت مراجعه به مطب نمی کشیدید و جلوی آینه با قند شکن آن را بیرون می آوردید یا با نخ به درب خانه یا سپر اتوموبیلتان می بستید که خودش کنده شود! قصد توهین و تمسخر ندارم اما امیدوارم واقع بینانه تر به مسائل بنگرید.

قیمت جراحی هر دندان عقل در مطب خود من بسته به نوع جراحی و نحوه قرارگیری دندان، از چهل هزار تومان تا صد و پنجاه هزار تومان متغیر است.

 

توضیح این که این پرسش و پاسخ در سال هشتاد و هشت انجام گردیده است و رقم ها و مبالغ مربوط به قیمت های آن سال می باشد.

هیچ پوسیدگی یا عارضه دندان نداشته ام

من یک پسر 27 ساله هستم که تا به حال هیچ گونه پوسیدگی یا عارضه دندان نداشته ام. به تازگی به دلیل صحبت های اطرافیان نسبت به بهداشت دندان هایم حساس تر شده ام و با وجودی که جرمی در دندان هایم وجود ندارد از خمیردندان ضد جرم استفاده می کنم. چه نوع خمیردندانی مناسب شرایط من می باشد؟

همین که تا این سن هیچ پوسیدگی یا عارضه دندان نداشته اید نشان دهنده رعایت صحیح و مناسب بهداشت دندان و دهان است. تبریک می گویم. با این حساب این شما هستید که باید به اطرافیان تان از تجربه های موفق تان در زمینه رعایت بهداشت دهان و دندان بگویید و به ایشان آموزش دهید. با اوصاف شما از دهان و دندان تان، توصیه می کنم از خمیر دندان های ضد جرم به ویژه از برند های متفرقه استفاده نکنید.

اساسا خمیردندان های معروف به ضد جرم برای افرادی است که به دلیل رژیم غذایی خاص یا استفاده از دخانیات، جرم و رنگ دندان زیاد دارند، یا ترشح زیاد بزاق آن ها باعث تشکیل جرم می شود. ترکیبات این گونه خمیردندان ها سایندگی بیشتری دارند و در مواقع غیر ضروری، نیازی به استفاده از آن نیست.

از خمیر دندان های فلوراید دار معمولی استفاده کنید.

روش هایی که تا کنون برای مراقبت از دندانهایتان انجام می دادید را به خاطر بسپارید و در ادامه آنها کوشا باشید.

توجه داشته باشید که رعایت بهداشت دندان و دهان یک فرآیند پیوسته است و در هر زمان که در انجام آن سهل انگاری یا توقف پیش آید، هر آن امکان خرابی و پوسیدگی دندان ایجاد خواهد شد.

ور رفتن به دندانها بجای ارتودنسی

من 24 سال سن دارم و دندان های فک پایین من بسیار نامرتب هستند بطوری که فرم لثه‌ام کمی تغییر کرده‌است. دو ماه پیش داندانپزشکی متوجه شد که دو دندان کرسی شیری در فک پایینم باقی مانده است و جایگزین دو دندان کرسی اصلی کوچکم شده‌است. به همین سبب آنها را کشید تا جا برای مرتب شدن دندانهایم باز شود، اکنون سئوال من این است که آیا بدون انجام اورتودنسی این امر امکان پذیر است؟ زیرا به گفته  دکترم اورتودنسی به لثه آسیب می‌رساند و همان قدر زمان می برد که ور رفتن به دندانها و هدایتشان به جای صحیح خود با دست به طور روزانه چندین بار.

همچنین در فک پایین یک دندان عقل نهفته دارم آیا درآوردن آن ضروری است؟

البته لازم به ذکر است دندانهای فک بالا نیز کمی نامرتب هستند و به‌گفته‌ی دکتر فکم کوچک است و باید برای حل این مشکل نیز دو دندان عقل نهفته در بالا را نیز در بیاورم.

پاسخ:

اورتودنسی درمان پیچیده ای است که با شناخت دقیق از ساختمان و وضعیت و نحوه حرکت دندان ها، با استفاده از ابزارهای نگهدارنده، حرکت دندان را به سمت دل خواه هدایت می کند.

اگر فکر می کنید که با استفاده از شیوه ی ور رفتن به دندانها بجای ارتودنسی می توانید روزانه چندین بار با دندان هایتان ور بروید و دندان هایتان مرتب شود، پیشنهاد می کنم که انگشت تان را رنجه نفرمایید و با همان زبان تان، روزانه چند بار دندان ها را نوازش بفرمایید تا به جای صحیح خود باز گردند!

مشکل این است که حرکت و هدایت دندان به جای صحیح نیاز به آگاهی و اشراف به آناتومی دندان ها و زوایای رشد و قرار گیری آن ها دارد که بعید می دانم با «ور رفتن» بتوان جای صحیح را پیدا کرد. مشکل شما هم یک یا دو دندان نیست که بتوان کنترل کرد و با تفاصیلی که گفتید نیاز به اورتودنسی دارید.

لازم به ذکر است که انجام اورتودنسی نیاز به رعایت بسیار دقیق تر بهداشت دارد و در صورتی که فردی که درمان اورتودنسی انجام می دهد مسائل بهداشتی را به خوبی رعایت نکند یا در انجام آن کوتاهی کند، ممکن است دچار پوسیدگی دندان، آسیب به لثه و عوارض دیگر شود. این به آن معنی نیست که اورتودنسی به خودی خود باعث آسیب به لثه شود. (البته لازم به ذکر است که ممکن است دندانپزشکتان با توجه به سابقه و وضعیت فعلی رعایت بهداشت دهان و دندانتان تشخیص بدهد و پیش بینی کند که شما در رعایت بهداشت سهل انگاری خواهید کرد و ممکن است به همین دلیل انجام درمانی را در مورد شما صلاح نداند. اما این به معنی تعمیم این موضوع نیست.)

در مورد دندان های عقل نهفته نیز در صورتی که بخواهید اورتودنسی کنید، طبق نظر ارتودنتیست تعیین تکلیف خواهد شد. در حالت کلی نیز دندان های عقل اگر جایی برای رویش در فک نداشته باشند و رشد آن ها به شکلی باشد که به دندان های مجاور لطمه بزند، می بایست بیرون آورده شوند.

برای اطمینان، باید با مراجعه به عکس رادیولوژی محل رویش دندان عقل و دندان مجاور، مسیر رویش دندان عقل و احتمال آسیب به ریشه یا دندان مجاور را بررسی کرد. در صورتی که دندان عقل پوسیدگی نداشته باشد یا مزاحمتی برای سایر دندان های سالم نداشته باشد، ضرورتی برای در آوردن آن نیست. و چه بسا گاهی به عنوان یک دندان اصلی و اساسی، یا برای درمان های دیگر، مورد استفاده و اتکا قرار بگیرد.

پروتز ثابت، روکش، بریج

پروتز ها و روکش های یک یا چند واحدی که بر پایه دندان یا ایمپلنت دندانی به صورت ثابت در دهان قرار می گیرند.

آیا روکش روی عصب کشی ضروری است؟

پسری 22 ساله هستم. 2 تا از دندانهای انتهایی ام عصب کشی شده. با توجه به اینکه به زودی زرد می شوند می توانم چند سال همین گونه نگه شان دارم سپس بلیچینگ نمایم و در انتها روکش نمایم؟ یا هرچه زودتر روکش کنم بهتر است؟

پاسخ:

دندان عصب کشی شده به دلیل از بین رفتن اعصاب و عروق، به مرور خشک و ضعیف می شود و احتمال شکستن دیواره آن وجود دارد. در مورد این سوآل که آیا می توان مدتی به همین شکل نگه شان داشت یا نه، می بایست میزان تخریب دیواره ها و پر کردگی با توجه به نوع و نقش دندان بررسی شود. دندان های آسیاب که پوسیدگی زیادی داشته اند و قسمت کمی از تاج آن ها باقی مانده است معمولا به خاطر فشار ناشی از جویدن غذا، آسیب پذیر تر از سایر دندان ها هستند. البته دندانپزشک در مواقع لزوم روکش روی عصب کشی را توصیه خواهد کرد. معمولا تا زمانی که اوضاع خطرناک شود اندکی فرصت هست! اما از دندانپزشکتان در این باره بپرسید.

بلیچینگ در دندان های عصب کشی شده، به روشی غیر از روش معمول در دندان های سالم انجام می شود که به بلیچینگ داخلی معروف است. در این روش مواد سفید کننده در داخل دندان قرار می گیرند. با توجه به این که دندان های انتهایی شما عصب کشی شده و زیاد نمایان نیستند، به نظر من در این وضعیت بلیچینگ دندان ها ضرورتی ندارد.

اما در صورتی که می خواهید به طور کلی دندان های تان را بلیچینگ کنید، توصیه می کنم ابتدا با روش بلیچینگ به رنگ دلخواه خود دست یابید سپس کارهایی مانند روکش و ترمیم های کامپوزیتی نمایان و … را انجام دهید تا انتخاب رنگ پروتز و مواد کامپوزیتی بر اساس رنگ کلی دندان های تان صورت گیرد. چون مواد این چنینی با استفاده از روش بلیچینگ تغییر رنگ نخواهند داد.

ارائه طرح درمان فشرده بر اساس عکس

پرسش:

I’ll be coming to Iran next month and want to have a visit in your dental center.  I believe I need 1 surgery on my teeth and a few root canal. Do you think in two weeks I can complete to repair my teeth? If so kindly let me know the appointment time.

پاسخ:

Yes, you can take the time to compress, treat yourself when you say you do.

Please go ahead to make an appointment to expedite the healing process and your medical records (such as X-rays or teeth problems) to this email address.

پاسخ بیمار:

Thanks for your kind reply. I booked my ticket to Iran. I’ll stay there only two weeks and will repair my teeth as much as possible. Kindly have a look at my OPG and if possible give a break down price for items 1-7 and the possibility to complete all in 14 days.

Looking forward to hearing from you.

بیمار عکس رادیولوژی تمام فک خود را اسکن کرده و برای ارائه طرح درمان ارسال نموده است.

عکس تمام فک OPG اصلی بیمار سوآل 1941

بیمار عکس رادیولوژی تمام فک خود را اسکن کرده و برای ارائه طرح درمان شماره گذاری و علامت گذاری و ارسال نموده است.

عکس تمام فک OPG که توسط بیمار علامت گذاری و شماره گذاری شده برای سوآل 1941

پاسخ بعد از مشاهده عکس های رادیوگرافی:

عکس OPG شما را دیدم. امکان تکمیل درمان اکثر دندانهای شما در دو هفته ای که در ایران هستید با طرح درمان فشرده وجود دارد به شرطی که مداوم و سر وقت در این دو هفته مراجعه کنید و درمان باید در زمان فشرده و بدون اتلاف وقت انجام شود.

برای مورد شماره 7 با توجه به این که دندانهای کناری آن عصب کشی شده هستند و نیاز به روکش دارند، توصیه می کنم به دلیل اینکه فضای ایمپلنت بسیار کم شده، با اتکا به دو دندان عصب کشی شده، یک روکش سه واحدی قرار داده شود تا در ناحیه خالی صاحب دندان شوید. البته ممکن است بتوان ایمپلنت کرد. در این مورد در زمانی که به مطب آمدید تصمیم گیری خواهیم کرد.

در جلسه اول می توانیم کارهای مربوط به قالب گیری دندانهای فک بالا را برای روکش کردن انجام دهیم و پس از انجام کارهای لابراتواری روکش ها در جلسه دیگر قابل نصب خواهد بود.

در جلسه دوم می توانیم کارهای مربوط به عصب کشی مجدد احتمالی یا قالب گیری روکش های فک پایین سمت چپ را انجام دهیم. مشابه مورد قبل، پس از قالب گیری و انجام کارهای لابراتواری، روکش ها در جلسه ی دیگر قابل نصب خواهد بود.

در جلسه بعدی می توانیم اقدام به کشیدن دندانهای سمت راست فک پایین کنیم.

توجه شما را به این نکته جلب می کنم که اگر امکان این وجود داشته باشد که در یک جلسه، هم بتوانیم ریشه باقی مانده را بکشیم و هم ایمپلنت را قرار دهیم، از لحاظ زمانی بسیار به نفع شما خواهد شد. اما اگر امکان این کار بسته به وضعیت استخوان فک شما وجود نداشته باشد، می بایست در یک جلسه دندان ها جراحی و خارج شود و در جلسه دیگر که حدود دوماه به طول می انجامد، پس از ترمیم استخوان فک، اقدام به جراحی ایمپلنت کرد. این موضوع با معاینه قابل پیش بینی خواهد بود. به احتمال زیاد امکان خارج کردن ریشه و ایمپلنت همزمان وجود ندارد و ما ناگزیر خواهیم بود در این سفر شما، تنها جراحی خارج کردن ریشه ها را انجام دهیم.

البته ذکر این نکته ضروری است که در صورتی که جراحی نصب ایمپلنت انجام شود، مرحله نصب پروتز آن، نیاز به حد اقل دو ماه زمان دارد و انجام نصب پروتز ایمپلنت به سفر بعدی شما موکول خواهد شد.

 

از بین بردن فاصله میان دندانها ی جلو

دندانهای خوبی دارم. فقط دو تا از دندان های جلویی بالا و دو تا از دندان های جلویی پایین من حدود سه چهار میلی متر  با هم فاصله دارند. می خواستم بدانم چه روشی برای از بین بردن فاصله میان دندانها ی جلو وجود دارد؟

 

پاسخ:

با توجه به این که فاصله میان دندانها ی تان اندکی زیاد است، ممکن است برای استفاده از لمینیت پرسلن یا کامپوزیت، و یا روکش دندان در دو دندان جلویی، مجبور شویم به خاطر بستن فاصله، دندانها ی جلو را خیلی بزرگ بسازیم که نا زیبا جلوه خواهد کرد. البته این امر با شبیه سازی پیش از آغاز درمان قابل تجسم خواهد بود. اگر بستن فاصله به همین صورت، دندان های جلو را به طرز غیر طبیعی بزرگ نخواهد کرد، ساده ترین پیشنهاد، استفاده از لمینیت پرسلن، یا لمینیت کامپوزیتی خواهد بود.

اما در صورتی که بزرگ بودن دندان ها آزار دهنده باشد، برای تقسیم فاصله موجود بین تعداد بیشتری از دندان ها، می بایست ابتدا اوردودنسی کنید، سپس برای از بین بردن فاصله های یک نواخت و کوتاه تر دندان ها، بسته به مورد چهار یا شش تا از دندان های جلو را لمینیت کنید.

در صورتی که نخواهید ارتودنسی کنید، می توانید با استفاده از ژاکت کراون (نوعی روکش نازک چینی) چهار (یا شش) دندان خود را (از هر فک) روکش کنید که این امر نیاز به تراشیدن بیشتر دندان های سالم شما به خاطر رعایت اندازه و فاصله مناسب دارد. این موضوع، عیب این روش نسبت به اورتودنسی است. به عبارتی، برای تقسیم فضای سه چهار میلی متری، با این روش، از چهار (یا شش) دندان جلوی شما می تراشند و روکش می کنند.

می توانید به جای ژاکت کراون، از روش کامپوزیت لمینیت هم برای تقسیم فضا و بستن دیاستم در چهار (یا شش) دندان جلو از هر فک خود استفاده کنید.

ترمیم وسیع است آیا نیاز به روکش هست

پرسش:

حدود 12 سال پیش تمام دندانهای کرسی را با آمالگام پرکردم که دو تای آنها پوسیدگی شدید و بقیه سطحی بودند.

به علت درد در دندانهای پرشده به دندان پزشک مراجعه کردم که پر کردگی وسیع آمالگام را خالی و دندان مذکور که شماره 6 است را ترمیم ریشه کردند. به گفته ایشان پوسیدگی زیر آمالگام خیلی شدید ایجاد شده که تا جایی که امکان داشته برداشته اند و با کامپوزیت نوری پر شد. آیا روکش این دندان واجب است؟

دندان 6 روبرو در 10 سال پیش کشیده شده و من اگر این دندان را از دست بدهم در فک پایین دو دندان قرینه را از دست می دهم.

پاسخ:

دندان هایی كه عصب كشی شده اند، چون اعصاب و عروق آن ها از بین رفته است،‌ به مرور خشك و شكننده می شوند. بخصوص دندان های آسیاب كه فشار بیشتری تحمل می كنند و دندان هایی كه قسمت زیادی از بافت شان بر اثر پوسیدگی ازبین رفته و پر شده باشد.

با توضیحاتی كه داده اید، روكش كردن چنین دندانی بهتر است.

ممكن است دیواره موجود دندان تان بشكند و اقدامات درمانی پس از آن مثل نصب روكش و … را مشكل تر كند.

توصیه می كنم علاوه بر درمان این دندان، سر فرصت برای احیای دندان كشیده شده تان نیز از طریق یكی از روش های «ایمپلنت» یا «بریج» اقدام نمایید.

توضیح در مورد انواع روکش دندان

پرسش:

در مورد انواع روکش دندان توضیح دهید. آیا برای روکش کردن یک دندان نیاز به تراشیدن چند دندان هست؟

در دندان هایی که مقدار زیادی از آن به دلیل پوسیدگی از بین رفته یا توسط دندان پزشک در هنگام برداشتن پوسیدگی نیاز به برداشتن آن شده، یا دندان هایی که دیواره آن شکسته است، یا به دلیل عصب کشی یا نازک شدن جداره، احتمال شکستن آن می رود، یا هر مورد دیگری که دندانپزشک تشخیص دهد، می توان با روکش به شکل دندان آن را باز سازی کرد. روکش می تواند از جنس فلزی (مثل طلا یا آلیاژ) یا از نوعی چینی (پرسلن) یا ترکیب این دو باشد.

برای روکش کردن دندانی که ریشه و قسمتی از بدنه دندان وجود دارد نیازی به تراشیدن دندان های کناری نیست.

اما روش دیگری به نام «بریج» وجود دارد که می توان دندانهایی که وجود ندارند (دندان های کشیده شده) را با اتکا به دندان های کناری شان، احیا کرد. به عبارت دیگر، با استفاده از سه روکش که دو پایه آن بر روی دندان های موجود کناری استوار می شود، یک روکش به شکل دندان کامل در محل دندان کشیده شده قرار می گیرد.

روکش های دندانی چه انواعی دارد؟

جدا  از روش های قدیمی روکش طلا و …، به طور معمول امروزه از روکش های زیر استفاده می شود:

روکش های چینی فلز (PFM): که بخش درونی (Frame) آن از فلز و بخش بیرونی آن از جنس چینی دندانپزشکی ساخته می شود. فریم فلزی می تواند از طلا، یا آلیاژ های نیکل، کروم، کبالت ساخته شود.

ژاکت کراون: که فاقد بخش پشتیبانی کننده درونی (فریم) است. این نوع روکش به دلیل توانایی کم تر در تحمل فشار های ناشی از جویدن به دلیل نبود فریم، در دندان های جلو کار برد دارد. این روش به دلیل حذف لایه فلزی، شفافیت بیشتر و نیاز کمتری به تراش دندان دارد.

روکش های تمام چینی: در این روش، بخش درونی (فریم) به جای فلز از نوعی سرامیک تقویت شده به عنوان هسته مرکزی استفاده می شود. این روش گران تر از روش PFM بوده و در موارد وجود حساسیت به هر نوع فلز در بیمار، یا به دلایل زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه استفاده از روکش های زیرکنیا بسیار رایج و مناسب است.

حساس شدن لثه ها بعد از روکش دندان

پرسش:

دختری بیست و نه ساله هستم. دو سال پیش دو تا دندان های جلویی را به دلیل کج بودن و نافرم بودن به توصیه دکتر روکش کردم و هفت هشت ماه بعد وسط دندانم سیاه شد. به دکتر رفتم که گفت باید عصب کشی شود و عصب دندانم سیاه شده بود که کشیده شد و روکش دندان را هم عوض کرد. مدتی بعد هم دومین دندانم به همان شکل شد و از آن به بعد لثه هایم به شدت حساس شده و گاهی هم حالت سنگینی با خارش در دهانم دارم.

پاسخ:

با توجه به این که دندان (و بخصوص وسط دندان) از روی روکش دندان دیده نمی شود، می توان حدس زد که منظورتان سیاه شدن لثه در محل بین دو دندان است.

برداشت من این است که لثه های شما به فلز موجود در روکش دندان حساس بوده، یا این که روکش به درستی نصب نشده و باعث تحریک و حساسیت لثه ها شده است. در صورتی که به فلز حساسیت دارید، توصیه می کنم روکش های تان را با روکش های بدون فلز (تمام سرامیک) تعویض کنید. و پیش بینی می کنم با از بین رفتن عامل ایجاد کننده حساسیت، التهاب لثه های تان نیز بر طرف شود.

موضوع دیگری که در سوآل تان بود و اصلاح می کنم این است که عصب دندان از روی دندان با چشم رویت نمی شود و اصولا عصب سیاه نمی شود. (و کشیده هم نمی شود!) واقعیت این است که وقتی دندان پوسیده می شود و پوسیدگی عصب دندان را درگیر می کند، عصب دندان (که کانال های آن در داخل ریشه ها قرار دارد) می بایست از آلودگی و پوسیدگی پاک شود. برای این کار نخست داخل کانال را با وسایل مخصوص پاک سازی می کنند (که در این مرحله اعصاب و عروق داخل آن نیز از بین می رود.) و سپس محل پاک سازی شده را با مواد مخصوص آن پر می کنند و روی ریشه و روی تاج را با مواد مربوطه پر می کنند.

بهتر است قبل از انجام درمان روکش، پوسیدگی زیر روکش دندان برداشته شود و در صورت لزوم عصب کشی پیش از انجام روکش انجام گیرد. البته در مورد شما ممکن است عدم رعایت صحیح بهداشت و شرایط محیط دهان تان باعث شده که پوسیدگی از زیر روکش ادامه یابد و نیاز به عصب کشی باشد.

روی عصب کشی لمينيت یا روکش بهتر است؟

یکی ازدندان های جلویی من چند سال پیش عصب کشی شده و کمی تغییر رنگ داده است. به یک دندان پزشک مراجعه کردم لمینیت را پیشنهاد کرد. ولی پزشک دیگری گفت که لمینیت زود می شکند و روکش بهتر است. لطفا مرا راهنمایی کنید تا روش بهتری را انتخاب کنم. لمينيت یا روکش ؟

پاسخ:

امروزه بهترین روش درمان دندانپزشکی، محافظه کارانه ترین آن است. یعنی روشی که کم ترین دستکاری را در بافت های دندان در بر داشته باشد. با این دیدگاه، بهترین روش برای درمان چنین دندانی در مرحله نخست عبارتست از بلیچینگ، که در این مورد برخلاف نوع دیگر از داخل دندان انجام می شود و Non-Vital Bleaching یا Internal Bleaching خوانده می شود. اگر از این روش نتیجه دلخواه نگرفتید، در مقایسه لمینیت یا روکش ، گزینه بعدی لمینیت است چون تراش کمتری روی دندان انجام می شود. اما در صورتی که به هر دلیلی امکان استفاده از لمینیت نباشد، می توان از روکش استفاده کرد. برای دندان های جلو بهتر است از روکش های تمام چینی که فلز در آن ها به کار نرفته استفاده شود.

البته در موارد خاصی می توان با استفاده از ترمیم کامپوزیتی نیز برای اصلاح رنگ دندان استفاده کرد.

درمان با لمینیت اگر به درستی انجام شود می تواند بیش از ده سال دوام آورد و حتی به فرض این که روکش کامل دوامی بیشتر داشته باشد، نظر به این که می توان لمینیت را به سادگی تعویض کرد، مزیت های آن بر اندکی کوتاه تر بودن دوام اش می چربد. البته در صورت نبود مراقبت و بهداشت هیچ کدام دوام زیادی نخواهند داشت و در صورت رعایت بهداشت و مراقبت، هر دو دوام خواهند آورد. از طرفی جدا از ظاهر سالم روکش، نیاز به تعویض آن در صورتی که دندان زیر روکش آسیب دیده باشد، هست.

به هر حال باید در نظر گرفت که در لمینیت تراش دندان در حد مینای دندان است و لمینیت تنها بر روی بخشی از دندان قرار می گیرد اما روکش کل دندان را احاطه می کند و میزان تراش بیشتری روی دندان انجام می شود.

تاکید می کنم نظر به این که دیواره های دندان عصب کشی شده به دلیل از دست دادن اعصاب و عروق، به مرور خشک و شکننده می شوند، ممکن است روکش کردن آن، جدا از اصلاح رنگ، به عنوان یک درمان پیش گیرانه جهت جلوگیری از شکستن و از بین رفتن دندان مطرح باشد. در این مورد نیاز به معاینه و بررسی میزان پرکردگی دندان و احتمال تخریب آن هست.

سه دندان کنار هم از دست داده ام

پرسش:

درسمت چپ بالا سه دندان پشت سرهم را از دست داده ام. یعنی چند سال پیش این دندان ها را كشیدم و بعد از آن به خاطر اینكه از اولین باری كه به دندانپزشكی مراجعه كردم خاطره خیلی بدی دارم، دیگر مراجعه نكردم واین بی دندانی هم درصورت وهم درخندیدن من خیلی تاثیر بدی گذاشته است. آیا امکان دارد بدون این كه ایمپلنت كنم كاری انجام داد؟

پاسخ:

احتمال این که بتوان با بریج سه دندان شما را درست کرد، وجود دارد. البته نظر و تشخیص قطعی، با معاینه و عکس رادیولوژی امکان پذیر است. در این روش، با اتکا به دو دندان کناری سالم سه دندان افتاده، می توان کار هایی کرد.

به عبارتی، مجموع اندازه ریشه دندان های پایه، باید به اندازه ریشه دندان های از دست رفته مقاومت داشته باشد.

در افرادی که مشکل تحلیل لثه دارند یا دندان پایه عصب کشی شده باشد، تکیه گاه های مناسبی برای بریج های طولانی نخواهد بود و بریج های مناسبی نخواهند بود. البته تحت شرایط خاصی با تشخیص دندانپزشک، امکان استفاده از بریج های این چنینی وجود خواهد داشت.

همه احتمالات بالا مشروط بر این است که در هر دو طرف دندان های کشیده شده، دندان با شرایط مناسب وجود داشته باشد و اگر سه دندان کشیده شما، سه دندان انتهایی شما باشد، امکان استفاده از روش بریج بدون استفاده از ایمپلنت وجود نخواهد داشت.

روش دیگری که در این حالت به کار می رود، استفاده از پلاک پارسیل است.

سیاهی سایه آمالگام بر دیواره دندان

پرسش:

بعد از عصب کشی و پر کردن با آمالگام دیواره دندانم سیاه دیده می شود. آیا غیر از روکش گذاشتن چاره دیگری دارد؟

 

پاسخ:

رنگ تیره آمالگام باعث می شود تا سایه آمالگام بر دیواره دندان بیفتد و آن را تیره رنگ نشان دهد.

در صورتی که دندان شما هنگام صحبت و خنده نمایان نیست، توصیه می کنم موضوع را نادیده بگیرید! اما اگر این دندان نمایان است یا به هر علتی باعث رنجش شما ست، می توانید با تعویض ماده آمالگام با کامپوزیت، به رنگ دلخواه خود دست یابید.

نظر به این که اشاره کردید که دندان شما عصب کشی شده است، باید دید که میزان تخریب و پوسیدگی دندان تا چه حد بوده است. دندان هایی که عصب کشی شده اند، دیواره شان بعد از مدتی به دلیل از دست دادن اعصاب و عروق، خشک و شکننده می شوند. در این موارد، در صورتی که وسعت ترمیم پوسیدگی زیاد است معمولا دندانپزشکان توصیه می کنند که پس از مدتی دندان روکش شود تا از شکستن دیواره جلوگیری شود.

در این صورت، انجام دادن روکش دندان علاوه بر خاصیت پیشگیرانه و تکمیل درمان عصب کشی شما، باعث اصلاح بدرنگی نیز خواهد شد.

فقط ذکر این نکته نیز لازم است که اگر به رنگ دندان خود حساس هستید یا دندان در قسمت نمایان صورت قرار گرفته است، برای انجام روکش نیز از روکش های زیرکنیا (تمام سرامیکی) استفاده کنید. چون روکش های فلز پرسلن (PFM) نیز تیرگی فریم خود را بر روی پرسلن منعکس می کنند.

اما اگر وسعت پوسیدگی کم بوده، می توانید با تعویض ماده آمالگام با کامپوزیت، بد رنگی را اصلاح کنید.

شکستن دیواره بین دو دندان

پرسش:

یک سال پیش یکی از دندان های فک پایینم را عصب کشی کردم ولی اکنون دیواره بین دو دندانم شکسته است.

 

پاسخ:

دیواره های دندان عصب کشی شده به دلیل از دست دادن اعصاب و عروق، به مرور خشک و شکننده می شوند احتمال شکستن دیواره پس از مدتی وجود دارد. معمولا توصیه می شود دندان بعد از عصب کشی، روکش شود. در مورد دندان شما باید بررسی شود که اگر مقطع شکستگی بالا تر از تراز لثه باشد، و اگر تمایل به روکش کردن نداشته باشید، ممکن است بتوان با (بیلد آپ) با کامپوزیت یا آمالگام، آن را به شکل دندان بازسازی کرد. اما اگر شکستگی از تراز پایین تر اتفاق افتاده باشد، نیاز به روکش با استفاده از پست (پست و کر کراون) خواهد داشت. اتفاق عجیبی برای دندان شما نیفتاده و جای نگرانی نیست.

ماندن دندان شیری تا بزرگسالی

پرسش:

من 31 سال سن دارم. دندانهای عقل من در قسمت پایین به صورت مورب و نهفته می باشد که دندانپزشک پس از بررسی گفت که یک دندان شیری دارم (نیش سمت چپ پایین) و باید آن را سریع بکشم  تا فضا برای دندانها باز شود و کم کم درست می شود! (من دندان دایمی دیگری نمی بینم) حالا که نگاه میکنم یک حفره خالی ایجاد شده. خیلی ناراحتم. پیشنهادتان چیست؟ روکش؟

پاسخ:

ماندن دندان شیری تا بزرگسالی گاهی اتفاق می افتد.

فضای خالی دندان شیری کشیده شده را پس از بررسی رادیوگرافیک و ارزیابی های کلینیکی می توان هم با ایمپلنت (در صورت وجود استخوان مناسب و فضای مناسب) و هم به کمک روکش ها و یا بریج های FRC که دندان تراش بسیار مختصری می خورد پر کرد.

این فضا پس از کشیدن دندان، بر اثر جا به جا شدن دندان های کناری، کمی کم تر خواهد شد اما به طور کامل بسته نخواهد شد.

پروتز متحرک، دست دندان، پلاک

پروتز متحرک یا دندان مصنوعی یا دست دندان برای کسانی که دندانهایشان را از دست داده اند.

ایمپلنت کسانی که هیچ دندانی ندارند

پرسش:

مادر من تمام دندان هایش را کشید تا بتواند دندان مصنوعی استفاده کند. اما بعد از این کار دکتر دندانپزشک گفت که فک ایشان مشکل دارد و نمی تواند از دندان مصنوعی استفاده کند و باید ایمپلنت استفاده کند.

می خواستم از شما بپرسم هزینه ایمپلنت بطور کامل برای یک نفر چقدر است؟

 

پاسخ:

در موردی که اشاره کردید لطفا سن مادر گرامی و توضیح بیشتری از دلیلی که دندانپزشک برای مشکل فک ایشان عنوان کرده بفرمایید تا بتوانم راهنمایی بهتری بکنم.

می توانید عکس رادیولوژی تمام فک ایشان را نیز ضمیمه این نامه کنید تا بررسی بهتری انجام دهم.

هر گونه مورد دیگری که به تشخیص کمک می کند به ذهنتان رسید را نیز درج فرمایید.

 انجام ایمپلنت کسانی که هیچ دندانی ندارند انواع مختلفی دارد.

روش اوردنچر مبتنی بر چهار ایمپلنت برای قرار دادن پروتز متحرک و تثبیت آن ها در فک کاربرد دارد.

روش دیگری هست که تعداد بیشتری ایمپلنت در فک ها قرار داده می شود و پروتز ثابت بر روی آن مستقر می شود.

و هزینه قرار دادن ایمپلنت ها، بر اساس هر واحد ایمپلنت طرح درمان و هزینه پروتز آن محاسبه می شود.

در این باره با ارائه طرح درمان، برآورد هزینه نیز پیش از آغاز درمان به شما اعلام خواهد شد.

اما آن چه مهم است وضعیت فک و استخوان های فک و دهان بیمار است که می بایست پیش از ارائه طرح درمان مورد بررسی قرار گیرد.

در برخی موارد کهولت سن یا بی دندانی طولانی مدت باعث تحلیل استخوان فک می شود که قرار دادن ایمپلنت به تعداد لازم را دشوار یا ناممکن می سازد. در مواردی جراح ممکن است انجام پیوند استخوان را تجویز کند و در مواردی ممکن است نیاز شود ایمپلنت ها با چینش غیر مرسوم و به شکل غیر معمولی در فک قرار داده شوند. در برخی موارد این تدابیر به دلیل نبود فضا و ضخامت کافی استخوان در محل است.

به طور کلی توصیه می کنم که اگر قصد قرار دادن ایمپلنت در ناحیه بی دندانی دارید، انجام آن را زیاد به تعویق نیندازید.

دندانهایم با سیگار و توارث ازبین رفت

دندان های بنده به دو علت سیگار و توارث تقریبا از بین رفته و چندان قابل اطمینان برای باقی ماندن شان نیست. چندمشاوره ی پزشکی توصیه به کشیدن باقیمانده و گذاشتن پروتز متحرک یا همان دندان مصنوعی داده اند. با توجه به سن نه چندان بالا (38 سال) تمایلی به چنین اتفاقی ندارم. آیا ایمپلنت تمام دندان ها جوابگو هست؟ آیا این امکان وجود دارد که بنده مدت خیلی کمی بدون دندان باشم؟

پاسخ:

اگر استخوان فک تان تحلیل زیادی نرفته باشد، (که با توجه به سن تان احتمال تحلیل استخوان فک پایین است) ایمپلنت کل دندان ها برای شما پاسخ گو خواهد بود.

البته روش های پروتز ثابت و متحرک مبتنی بر ایمپلنت وجود دارد که هزینه کمتری نسبت به ایمپلنت تمام دندان ها خواهد داشت و معایب دست دندان که تمایلی به آن ندارید را هم ندارد. به این شکل که شما می توانید در هر فک حدود چهار ایمپلنت کار بگذارید. و همچنین برای درمان Over Denture پروتز متحرک (دست دندان مبتنی بر ایمپلنت) می توانید کل دندان های تان را بر چهار ایمپلنت مستقر سازید.

در صورتی که می خواهید از دست دندان استفاده کنید، از زمان کشیدن دندان ها تا زمان التیام زخم لثه که قالب گیری و ساخت پروتز پس از آن میسر خواهد بود، حدود دو یا سه هفته بی دندان خواهید بود.

توجه کنید که برداشت من از وضعیت دندانهای شما بر اساس اطلاعاتی که ارائه دادید است و بعید می دانم با توجه به شغل و سنی که عنوان کردید، وضع به شکلی باشد که نتوان هیچ یک از دندان های شما را نگه داشت. توصیه می کنم که با مراجعه و معاینه، هر کدام از دندان ها را که بتوان به نحوی نگه داشت، حفظ کنیم و بر اساس دندان های موجود، روش هایی مانند بریج، یا پلاک پارسیل، یا استفاده از تعداد کمتری ایمپلنت پایه، طرح درمان را مشخص کرد.

ذکر این نکته ضروری است که در طرح درمان، بهترین و مهم ترین گزینه، حفظ دندان های خود انسان به هر شکل ممکن است. و بدیهی است که درمان های مترقی مانند ایمپلنت نیز زمانی مطرح می شوند که راه مناسبی برای حفظ دندان طبیعی وجود نداشته باشد.

روشهای ایمپلنت بیماران بدون دندان

پرسش:

پدر من چند سال پیش تمام دندانهایش را کشیده است. حالا می خواهد دندان بکارد (ایمپلنت). هزینه ی هر دندان وهزینه ی تمام فک چقدر است؟

ازلحاظ بیماری قلبی وفشار خون مشکلی ندارد. فقط خیلی زیاد سیگار می کشد. البته چربی خون هم دارد که فکر نکنم زیاد مهم باشد. فکر می کنم بیشتر از هفت سال است که دندانهایش را کشیده است. همان موقع فک گذاشتند که اصلا نتوانست لحظه ای نگهش دارد و بلا استفاده ماند. چون حالت تهوع دست می داد. حالا با این پیشرفت پزشکی روش ایمپلنت بنظرم برای پدرم بهتر است.

پاسخ:

برای ایمپلنت بیماران بدون دندان روش اول این است که به تعداد دندان های از دست رفته ایمپلنت قرار داده شود. البته این روش مستلزم وضعیت جسمانی مناسب، نبود کهولت سن و وجود استخوان کافی در فک است. این روش ایده آل ترین روش برای احیای دندان است. در این روش معمولا در یک جلسه جراحی قرار دادن ایمپلنت فک پایین و یک جلسه برای فک بالا انجام می شود. بعد از گذشت چند ماه، پروتز روی آن نصب می شود. هزینه در این روش به تعداد ایمپلنت ها است.

در روش دوم، می توان با قرار دادن هشت ایمپلنت در فک بالا و شش ایمپلنت در فک پایین (در مجموع چهارده ایمپلنت)، باقی دندان ها را با استفاده از پروتز ثابت (بریج) احیا کرد.

در این روش هزینه، هزینه چهارده واحد ایمپلنت به اضافه مبلغی بابت هزینه بریج ها است. هزینه بریج ایمپلنت معادل نصف هزینه روکش ایمپلنت است.

در روش سوم، می توان دنچر (دست دندان) را بر روی چهار ایمپلنت پایین و چهار ایمپلنت بالا فیکس کرد. توجه فرمایید که این روش جزو روشهای پروتز متحرک است و ایمپلنت ها تنها از حرکت و جا به جایی دست دندان جلوگیری می کنند. اما باید بدانید که دست دندان متحرک می باشد. این روش بیشتر برای افرادی که میزان تحلیل استخوان و شرایط سنی و سلامتی شان مناسب برای انجام تعداد زیاد ایمپلنت مناسب نیست یا تمکن مالی مناسبی ندارند به کار می رود. هزینه این روش با احتساب هزینه دست دندان، رقمی حدود هزینه هشت واحد ایمپلنت می باشد.

برای آگاهی از هزینه ایمپلنت، به صفحه تعرفه ها مراجعه فرمایید و هزینه تمام شده روش مورد نظرتان را محاسبه کنید.

لینک صفحه تعرفه ها:

تعرفه ها

موضوع مهم دیگر این که افرادی که در استعمال دخانیات و مصرف سیگار افراط می کنند بسیار در معرض این هستند که درمان ایمپلنت شان موفقیت آمیز نباشد.

برای اطلاع دقیق تر می توانید شرح بیشتری از بیمارتان ارائه دهید یا با اخذ وقت، برای معاینه رایگان مراجعه کنید.

ترس از دندانپزشکی

وحشت از دندانپزشکی ترس از آمپول ترس از صدای دندانپزشکی درد دندان

از ترس دندانپزشکی فشارم بالا می رود

خانمی ۳۸ ساله هستم. ترس دندانپزشکی دارم. براثر مسایلی تعدادی از دندانهای خود را از دست داده ام كه چه در خوردن غذا وچه درخندیدن این موضوع بسیار عذابم می دهد. به دكتر كه مراجعه كردم گفتند باید ایمپلنت كنم. من هیج از ایمپلنت نمی دانم و اینكه من شدیدا از دندانپزشكی می ترسم به طوری كه وقتی وارد دنداپزشكی می شوم فشارم بالا میرود و ضربان قلبم زیاد می شود. از طرفی می خواهم دوباره دندانهای خوبی داشته باشم وزیبایی قبلی خود را به دست ‌آورم.

پاسخ:

ایمپلنت روش مترقی و جدیدی است که دندان به وسیله نوعی پیچ که از طریق جراحی درون استخوان فک قرار می گیرد، در داخل دهان کاشته می شود و روکش مخصوص ایمپلنت روی آن قرار می گیرد. به این شکل، بیمارانی که دندانی را به کلی از دست داده اند، دارای دندان می شوند. موفقیت این روش مستلزم دارا بودن استخوان کافی و نداشتن مشکل تحلیل لثه و فک در محل کاشت دندان است که می بایست پیش از انجام عمل جراحی ایمپلنت، چاره ای برای این مشکلات احتمالی اندیشید. این روش که امروزه مورد استقبال بسیاری قرار گرفته، به انسان کمک می کند که حس ِ داشتن ِ یک دندان ِ واقعی را داشته باشد.

البته در صورتی که یک یا دو دندان در فواصل مناسب، از بین رفته باشند و بیمار به دلایل شخصی یا پزشکی، نخواهد یا نتواند از روش ایمپلنت استفاده کند، با روش های دیگری مانند روش بریج (روکش های چند واحدی) می توان محل خالی دندان از دست رفته را پر کرد و ظاهر و کارکرد مناسبی نیز از دندان گرفت. از طرفی در افرادی که استطاعت مالی یا آمادگی برای انجام جراحی ایمپلنت ندارند، امکان استفاده از پلاک پارسیل نیز وجود دارد و بیمار  می تواند تا زمان مهیا شدن شرایط برای انجام ایمپلنت، از پلاک استفاده کند.

مسئله دیگری که اشاره کردید، واهمه از دندانپزشکی است که متاسفانه بسیار به این مورد بر خورده ام. باید توجه داشته باشید که درمان های دندان پزشکی تحت بی حسی موضعی و توسط افراد مسلط انجام می گیرد و کلیه مسائل مربوط به رعایت بهداشت و ایمنی و … توسط ایشان رعایت گردیده است. با این حساب بعد از بی حس شدن، عموما دردی احساس نخواهید کرد. و نیز دندان پزشک تان می تواند پیش از شروع درمان، کل پروسه درمان و تعداد جلسات لازم و کارهایی که انجام خواهد داد را برای شما توضیح داده و از نگرانی شما بکاهد. مسائلی مانند بالا رفتن فشار و تند شدن ضربان قلب از ترس هیبت دندان پزشکی نیز با اولین خاطره ی خوش از دندان پزشکی، به کلی رفع خواهد شد. خاصه آن که انگیزه ئی قوی مانند داشتن دندان های خوب، و باز گرداندن زیبایی تان دارید!

نکته دیگر آن که در برخی شغل ها مانند دندانپزشکی، علاقه و اعتماد بیمار به منش و شخصیت دندانپزشک، تاثیر بسیار زیادی در موفقیت درمان، و نیز احساس ناراحتی کم تر در طول پروسه درمان دارد. بر روی تبلیغات یکی از محصولات دندان پزشکی نوشته بود: «من دندان پزشکم را دوست دارم» که برایم جالب بود!

حفره کوچک اندازه سر سوزن بغل دندان

پرسش:

من تقریبا یک ماه پیش برای دندان درد به دندان پزشک مراجعه کردم. ایشان شک داشتند که دندان آسیاب بزرگ فک پایین که قبلا پر شده عصب کشی میخواهد  ولی گفتند یک حفره کوچک اندازه سر سوزن بغل دندان است احتمال پوسیدگی از آنجا می باشد. من اهمیتی ندادم چون اولین بار است که دندانم نیاز به عصب کشی پیدا می کند آیا روکش نیز لازم است با این عکس هایی که از عصب کشی دیده ام ترسم دو برابر شده. می شود باز صبر کنم؟

پاسخ:

بهتر است که زود تر به دندانپزشک مراجعه کنید و در صورت نیاز درمان عصب کشی را انجام دهید.

گذشت زمان باعث گسترش پوسیدگی و تخریب بافت بیشتر دندان می شود و توصیه نمی شود.

اگر وسعت پوسیدگی کم باشد ممکن است دندان نیازی به روکش پیدا نکند

عصب کشی تحت بی حسی موضعی و بدون درد انجام می شود و جایی برای ترس و نگرانی نیست.

دندانم بی حس نمی شود

چند سال است که وقتی به دندانپزشکی مراجعه می کنم با وجود زدن ۲ آمپول باز هم سِر (بی حس) نمی شود. در ضمن بنده قرص سیتالوپرام ۲۰ میلی گرم یک عدد هم مصرف می کنم و قبلا این مشکل را نداشته ام.

پاسخ:

به تجربه دیده ام بیمارانی که از مواد مخدر مانند تریاک و … استفاده می کنند، به اختلالاتی در روند بی حس شدن دندان ها بر خورده اند. اما بعید می دانم استفاده از قرص سیتالوپرام با دوز پایین، آن چنان تاثیری از خود بر جای بگذارد. امکان حصول بی حسی با استفاده از آمپول های بیشتر وجود دارد و به هر حال در انجام درمان دندانپزشکی، دندان پزشک دندان شما را بی حس خواهد کرد. اما اگر می بینید که به رغم استفاده از دوز ِ مجاز ِ مواد بی حس کننده، دندان تان بی حس نمی شود، با پزشک تجویز کننده قرص ضد افسردگی تان در مورد اثرات این دارو با توجه به سابقه پزشکی تان مشورت کنید.

موضوع مهم دیگر نیز تاثیرات تلقینی و روانی در بیماران است. که ترس از بی حس نشدن، عاملی در جهت جلوگیری از احساس مناسب و آسودگی در زمان انجام درمان دندان پزشکی است.

در برخی از بیمارانم دیده ام که علائم بی حسی کامل دندان مشاهده می شود، اما بیمار به صدای دستگاه ها و … واکنش نشان می دهد و ابراز درد می کند. در صورتی که اگر سوزن یا فایل و … را دور از دید او به داخل کانال یا دندان فرو کنم، هیچ واکنشی حاکی از دردناکی ندارد!

سه دندان کنار هم از دست داده ام

پرسش:

درسمت چپ بالا سه دندان پشت سرهم را از دست داده ام. یعنی چند سال پیش این دندان ها را كشیدم و بعد از آن به خاطر اینكه از اولین باری كه به دندانپزشكی مراجعه كردم خاطره خیلی بدی دارم، دیگر مراجعه نكردم واین بی دندانی هم درصورت وهم درخندیدن من خیلی تاثیر بدی گذاشته است. آیا امکان دارد بدون این كه ایمپلنت كنم كاری انجام داد؟

پاسخ:

احتمال این که بتوان با بریج سه دندان شما را درست کرد، وجود دارد. البته نظر و تشخیص قطعی، با معاینه و عکس رادیولوژی امکان پذیر است. در این روش، با اتکا به دو دندان کناری سالم سه دندان افتاده، می توان کار هایی کرد.

به عبارتی، مجموع اندازه ریشه دندان های پایه، باید به اندازه ریشه دندان های از دست رفته مقاومت داشته باشد.

در افرادی که مشکل تحلیل لثه دارند یا دندان پایه عصب کشی شده باشد، تکیه گاه های مناسبی برای بریج های طولانی نخواهد بود و بریج های مناسبی نخواهند بود. البته تحت شرایط خاصی با تشخیص دندانپزشک، امکان استفاده از بریج های این چنینی وجود خواهد داشت.

همه احتمالات بالا مشروط بر این است که در هر دو طرف دندان های کشیده شده، دندان با شرایط مناسب وجود داشته باشد و اگر سه دندان کشیده شما، سه دندان انتهایی شما باشد، امکان استفاده از روش بریج بدون استفاده از ایمپلنت وجود نخواهد داشت.

روش دیگری که در این حالت به کار می رود، استفاده از پلاک پارسیل است.

ترمیمی، پر کردن، آمالگام، کامپوزیت

دندانپزشکی ترمیمی ترمیم پوسیدگی دندان پر کردن دندان زیبایی دندان رفع خرابی دندان

پاک کردن لکه پوسیدگی در خانه

پرسش:

آیا می توانم لكه را ای كه در اثر پوسیدگی روی یكی از دندانهای جلویی من افتاده، در خانه پاك كنم؟

پاسخ:

لکه ای که در اثر پوسیدگی ایجاد شده باشد با تمیز کردن پاک نمی شود. دندانپزشک قسمت های پوسیده را از روی دهان بر می دارد و جای آن را با مواد مخصوص (آمالگام یا کامپوزیت) پر می کند.

ممکن است لکه ایجاد شده در جلو دندان شما پوسیدگی نباشد و به دلیل جرم یا رنگ گرفتگی باشد. رنگ دندان را در بیشتر موارد می توان در خانه با مسواک و خمیر دندان پاک کرد اما برای جرم گیری یا ترمیم پوسیدگی می بایست به دندان پزشک مراجعه کرد.

ترمیم دندان شبیه قالب ریزی صنعتی

پرسش:

آیا همانند قالب هایی كه درون آن مواد مذاب ریخته و با آن فلزاتی با شكل هایی خاص بدست می آید، نمی توان ابتدا دندانهایی را كه خراب شده و نیازمند پر شدن است را شستشو داد و بعد از آن با ماده ای خاص  همانند مواد مذاب آن را پر كرد؟

پاسخ:

اتفاقا ترمیم های دندانپزشکی بسیار مشابه همین شیوه ای است که شما اشاره کرده اید. ابتدا تمام پوسیدگی ها از سطح دندان پاک سازی می شود و سطح دندان به شیوه ی مناسبی پاکیزه و مضرس می گردد و مواد پرکننده دندان، که حالت شکل پذیری دارند، درست به شکل قسمت های موجود دندان (که به تعبیری در نقش قالب شکل دهند مواد پر کننده دندان عمل می کنند) فضای قسمت های پوسیده و از دست رفته دندان را پر می کنند.

مواد پرکننده دندان (آمالگام) در ابتدا به شکل پودر حاوی آلیاژ خاص مناسب موضوع است، درست هنگام استفاده از آن، توسط دستگاه خاصی به شدت تکان داده می شود. ماده حاصله، به صورت فلز خمیر شکلی است که تا چند لحظه، نرم و شکل پذیر است. در این زمان، بر روی دندان قرار می گیرد و شکل داده می شود، پس از گذشت زمان لازم، سخت و ثابت می شود.

مواد پر کننده دندان (کامپوزیت نوری) به شکل خمیر در داخل حفره قرار می گرد و شکل لازم توسط دندان پزشک به آن داده می شود، سپس با استفاده از نور تثبیت کننده، به همان شکل سخت و ثابت می شود.

و نمی دانم آیا منظورتان از سوآل را در یافته ام و پاسخ مناسب داده ام یا خیر. اگر منظور دیگری از سوآل تان دارید بفرمایید.

تعویض آمالگام با کامپوزیت

دندان ۵ را به دلیل پوسیدگی به اندازه یک سوراخ در کنار دندان ۴، با ماده سیاه (آمالگام) ترمیم کردم. حالا بین دندان ۵و۴ بر اثر این ترمیم مقداری سیاه شده است. آیا با درمان کمپوزیتی می توان این سیاهی را رفع کرد؟

بله. می توان با تعویض مواد ترمیمی آمالگام موجود با مواد کامپوزیتی، این مشکل را حل نمود. معمولا در درمان ترمیمی دندان های نمایان از مواد همرنگ دندان (کامپوزیت) استفاده می شود.

بهتر است پیش از این که اقدام به ترمیم دندان می کنید به دندانپزشکتان بگویید که مایل نیستید دندانهای نمایانتان رنگ تیره به خود بگیرند تا ایشان از ابتدا درمان مناسب را برای شما انتخاب کند.

به هر حال هنگام تراشیدن آمالگام برای تعویض با کامپوزیت، خواه نا خواه قسمت هایی از بافت دندان نیز تراشیده می شود که ممکن است باعث ایجاد حساسیت کوتاه مدت بعد از ترمیم با کامپوزیت شود. اما در کل مشکل مهمی نیست و تعویض آمالگام با کامپوزیت در ترمیم های قدیمی و ترمیم های نمایان آمالگام موضوعی رایج است.

تیرگی لثه بدلیل فاصله دندانها

بین دو تا از دندان هاى من كمى فاصله هست، وقتى برای معاینه می رفتم هیچ دكترى دقت نكرده بود، الان چون می خواستم پر کردگی دندان را عوض كنم متوجه شدند. حالا لثه ام کمی تیره شده. خطر ناك نیست؟ برای تیرگی لثه بدلیل فاصله دندانها چه کار باید بکنم؟ 

 

پاسخ:

اگر درست فهمیده باشم، منظور تان این است که بین ترمیم های انجام شده برای دو دندان مجاورتان فاصله نا مناسبی وجود دارد. این موضوع گاهی اتفاق می افتد و معمولا از دید دندانپزشک مخفی می ماند اما اگر هر گاه احساس می کنید که غذا در فضای خاصی از دندان های تان همیشه گیر می کند، یا نخ دندان تان در قسمت خاصی همیشه پاره یا خراب می شود، یا تکه های نسبتا درشت غذا از داخل آن بیرون می آید و بوی بدی هم می گیرد، حتما با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

ممکن است این فاصله ناشی از ترمیم نا درست نبوده و به دلیل ساختار طبیعی قرار گیری دندان های شخص باشد که در این صورت هم می توان با روش های دیگری (مثل روکش کردن دندان) این فاصله و گیر ِ غذایی  (Food impaction) را از بین برد.

به نظر می رسد تیرگی لثه بدلیل فاصله دندان ها و به خاطر وجود محل گیر ِ غذایی در فاصله میان دو دندان تان باشد که باعث ملتهب و سیاه شدن لثه گشته است. تماس محل لثه با پر کردگی (آمالگام) نیز اگر به درستی ترمیم نشده باشد هم ممکن است باعث تغییر رنگ لثه شود.

در حالت معمولی، با از بین بردن محل انباشت غذا و اصلاح فاصله و تعویض ترمیم، التهاب و تغییر رنگ لثه خود به خود از بین می رود. اما اگر احساس می کنید تغییر رنگ با ورم و درد همراه است، می بایست با مراجعه، احتمال های دیگر را بررسی کنید.

حساسیت دندان نزدیک عصب

پرسش:

حدود یک ماه پیش دو دندانی که تا نزدیک عصب رسیده بود پر نمودم. اما نسبت به سردی و گرمی کاملا حساس شده. البته قابل تحمل است. می توان فعلا عصب کشی نکرد؟

 

پاسخ:

اقدام بسیار مناسبی انجام داده اید. در مواردی که پوسیدگی نزدیک به عصب است اما عصب را درگیر نکرده، برای حفظ دندان، بهتر است دندان از همان ابتدا عصب کشی نشود. در این حالت دندان پزشک پوسیدگی را بر می دارد، قسمتی از دندان که نزدیک عصب است را با داروهای مخصوص می پوشاند و دندان را پر می کند. این کار (پالپ کپ) چیزی شبیه عایق بندی است.

در اکثر موارد، به مرور آج سازی انجام می شود و حساسیت دندان بیمار از بین می رود. به این شکل دندان را از عصب کشی نجات می دهیم.

البته در مواردی که درد دندان متوقف نشود، دندان مجددا باز و عصب کشی می شود.

در صورتی که درد دندان تان قابل تحمل است، مدتی نیز صبر کنید. در صورتی که دندان تان درد های ممتد شبانه ندارد و به شدت درد نمی کند، احتمالا به عصب نرسیده است. می توانید صبر کنید تا حساسیت دندان به مرور برطرف شود.

خونریزی به دلیل استفاده از نخ دندان

پرسش:

آیا پوسیدگی دندان قابل درمان است یا فقط می توان جلوی پیشرفت آن را گرفت؟ متاسفانه چند دندان جلویی فک پایینم از داخل و ریشه دچار پوسیدگی شده و باعث شده که هر بار از نخ دندان برای تمیز کردن استفاده می کنم خونریزی می کند.

پاسخ:

درمان پوسیدگی دندان همانا جلوگیری از پیشروی آن می باشد! دندان پزشک، با استفاده از ابزار مخصوص، پوسیدگی ها را از دندان جدا می کند و قسمت های پوسیده را که تخلیه شده است با مواد مخصوصی پر می کند و به شکل دندان و شکلی که کارکرد های دندان را ایفا کند باز سازی می کند. در صورتی که پوسیدگی در این مرحله درمان نشود، ادامه پیدا می کند و به قدری نفوذ می کند که عصب دندان را درگیر کند.

توجه کنید که سطوح پوسیده و به ویژه پوسیدگی های بین دندان باعث پاره و ریش ریش شدن نخ دندان در تماس با محل های پوسیدگی می شود. خون آمدن در هنگام نخ کردن دندان بیشتر دال بر وجود مشکل لثه است. اگر به تازگی از نخ دندان استفاده می کنید یا مدتی است که از نخ دندان استفاده نکرده اید و هنگام نخ کردن خون می آید، می توانید مدتی صبر کنید تا به نخ دندان عادت کنید. اگر فکر می کنید نخ دندان تان کیفیت خوبی ندارد یا روش نخ کردن تان صحیح نست، نخ دندان های مرغوب تر را امتحان کنید و روش صحیح را بیاموزید. اما اگر باز خون می آید، به دندانپزشک مراجعه کنید. به احتمال زیاد لثه تان به دلیل وجود جرم یا دلیل دیگری دچار التهاب شده است.

توضیح دیگر در اصلاح متن سوآل تان این که آن چه که از لحاظ علمی «ریشه» نامیده می شود، قسمتی از دندان است که زیر لثه و در داخل استخوان فک قرار دارد و پوسیدن آن با چشم دیده نمی شود و با نخ دندان درگیر نمی شود. آن جا که منظور شماست، طوق دندان نامیده می شود که محل اتصال لثه و دندان است.

درمان تاج دندان شکسته

روش درمان دندانی که تاج آن شکسته چیست؟

پاسخ:

تاج دندان در اصطلاح به قسمت نمایان دندان گفته می شود. قسمتی که در داخل لثه و فک قرار می گیرد ریشه نامیده می شود. درمان تاج دندان شکسته :

اگر میزان شکستگی کم باشد و عصب دندان را درگیر نکرده باشد با پر کردن (با آمالگام یا مواد همرنگ) می توان آن را ترمیم کرد.

اگر میزان شکستگی تاج بیشتر باشد، به طوری که عصب دندان درگیر شده باشد، دندان باید عصب کشی و ترمیم و در صورت لزوم از روکش دندان استفاده شود.

اگر میزان شکستگی و از بین رفتگی به حدی باشد که نتوان به طور عادی روی آن روکش گذاشت، به روش جراحی افزایش طول تاج، و قرار دادن پین یا پست در ریشه، اندازه ی تاج را به قدرکافی برای قرار دادن روکش و گیر داری آن افزایش می دهند.

انتخاب هر یک از روش های فوق با معاینه و در صورت لزوم گرفتن عکس رادیولوژی امکان پذیر است.

سوراخ ریز سیاه بین دو دندان

بین بعضی از دندان هایم در محل اتصال دو دندان باهم با لثه هستند یک سوراخ ریز سیاه رنگ وجود دارد. آیا این سوراخ ها پوسیدگی هستند؟ راه درمان چیست؟ به دکتر مراجعه کردم گفت مشکلی ندارند. آیا این سوراخ ها عادی اند؟

دندان پزشک با معاینه و قرار دادن وسیله خاصی که با آن دندان را معاینه می کنند (سوند) تشخیص پوسیدگی را از شکل آناتومیک دندان خواهد داد. به عبارتی اگر سوند با کشیدن بر روی سطح سوراخ ها، بر روی دندان گیر کند، دندان پوسیده است و می بایست با ترمیم پوسیدگی (پر کردن) درمان شود.

در صورتی که پوسیدگی تشخیص داده نشود و لکه های ریزی به شکل سوراخ ریز سیاه دیده شوند ممکن است رنگ دانه ها یا جرم دندان باشند که با جرم گیری قابل رفع خواهد بود.

البته از نحوه طرح سوآل به نظر می رسد ممکن است موارد سوراخ ریز سیاه رنگ، فواصل طبیعی بین دندان ها باشد. این موضوع نیز با معاینه دندانپزشک قابل تشخیص است.

سیاهی سایه آمالگام بر دیواره دندان

پرسش:

بعد از عصب کشی و پر کردن با آمالگام دیواره دندانم سیاه دیده می شود. آیا غیر از روکش گذاشتن چاره دیگری دارد؟

 

پاسخ:

رنگ تیره آمالگام باعث می شود تا سایه آمالگام بر دیواره دندان بیفتد و آن را تیره رنگ نشان دهد.

در صورتی که دندان شما هنگام صحبت و خنده نمایان نیست، توصیه می کنم موضوع را نادیده بگیرید! اما اگر این دندان نمایان است یا به هر علتی باعث رنجش شما ست، می توانید با تعویض ماده آمالگام با کامپوزیت، به رنگ دلخواه خود دست یابید.

نظر به این که اشاره کردید که دندان شما عصب کشی شده است، باید دید که میزان تخریب و پوسیدگی دندان تا چه حد بوده است. دندان هایی که عصب کشی شده اند، دیواره شان بعد از مدتی به دلیل از دست دادن اعصاب و عروق، خشک و شکننده می شوند. در این موارد، در صورتی که وسعت ترمیم پوسیدگی زیاد است معمولا دندانپزشکان توصیه می کنند که پس از مدتی دندان روکش شود تا از شکستن دیواره جلوگیری شود.

در این صورت، انجام دادن روکش دندان علاوه بر خاصیت پیشگیرانه و تکمیل درمان عصب کشی شما، باعث اصلاح بدرنگی نیز خواهد شد.

فقط ذکر این نکته نیز لازم است که اگر به رنگ دندان خود حساس هستید یا دندان در قسمت نمایان صورت قرار گرفته است، برای انجام روکش نیز از روکش های زیرکنیا (تمام سرامیکی) استفاده کنید. چون روکش های فلز پرسلن (PFM) نیز تیرگی فریم خود را بر روی پرسلن منعکس می کنند.

اما اگر وسعت پوسیدگی کم بوده، می توانید با تعویض ماده آمالگام با کامپوزیت، بد رنگی را اصلاح کنید.

ضرر جیوه آمالگام برای انسان

پرسش:

به تازگي شنيده ام كه آمالگام داراي جيوه است و براي بدن انسان مضر است و احساس مي كنم كه حافظه ام نسبت به قبل ضعيف تر شده. آيا راهي هست كه آمالگام را خارج كنم و به جاي آن از كامپوزيت استفاده كنم؟ طوری که هنگام تراش دادن ترميم هاي قبلي، براده هاي آن در دهانم پخش نشود و به خوردم نرود.

 

پاسخ:

مطالعات و بررسی هایی در زمینه تاثیر بخارات سمی جیوه مورد استفاده در آمالگام صورت گرفته است اما تا کنون نتیجه قاطع و باز دارنده ای در این زمینه حاصل نشده است. از طرفی آمالگام ماده ای است که سال هاست در ترمیم های دندانپزشکی مورد استفاده قرار گرفته و گزارش خاص و نگران کننده ای در زمینه تاثیرات منفی این ماده بر روی سلامت افراد تحت درمان منتشر نشده است. در مقامی نیستم که بتوانم به طور قاطع مضرات جیوه موجود در آمالگام را تکذیب یا رد کنم، اما می توانم این خاطر جمعی را به شما بدهم که سازمان های بین المللی و استاندارد های بهداشت و تن درستی، به دقت مراقب چنین مسائلی هستند و اگر زیان آور بودن چنین محصولاتی ثابت شود و باعث آسیب یا مخاطرات جدی به سلامت انسان یا محیط زیست باشند، از تولید و استفاده آن ها جلو گیری خواهد شد. از طرفی تولید کنندگان مواد و تجهیزات دندان پزشکی نیز نهایت تلاش خود را در جهت ارتقای کیفیت و کاهش مضرات به کار می بندند.

گمان نمی کنم احساس در مورد ضعیف تر شدن حافظه تان نسبت به قبل، ارتباطی به آمالگام داشته باشد. با این اوصاف، توصیه می کنم اگر رنگ آمالگام در لبخندتان نمایان نیست و ترمیم تان خراب نشده است، اجازه دهید به همین شکل در دهان تان باقی بماند. برای تعویض مواد ترمیمی، لازم است که مواد قبلی تراشیده و از دندان خارج شوند و در این روند، ممکن است ناگزیر قسمتی از بافت سالم نیز (هر چند اندک) همراه آمالگام تراشیده شود.

عکس تمام فک برای تشخیص پوسیدگی

پرسش:

آیا عکس تمام فک برای تشخیص پوسیدگی های زیر آمالگام و کناره دندانها که دیده نمی شوند کافی است؟

 

پاسخ:

عكس تمام فك (OPG) ابزار بسیار مناسبی برای تشخیص پوسیدگی های زیر ترمیم ها و نیز گویای بسیاری از مشكلات دهان و دندان است و كمك به سزایی در انتخاب روش درمان و ارائه طرح درمان می كند. البته لازم به ذكر است كه در برخی موارد (به ویژه بررسی دقیق تر پوسیدگی های بین دندانی) این عكس ها نشانگر برخی جزئیات نیستند و برای بررسی های دقیق تر، عكس های رادیولوژی دیگری مورد استفاده قرار می گیرد.

لکه سیاه بین دو دندان وسط بالا

پرسش:

من 18 سال سن دارم و دندانهای نسبتا خوبی دارم فقط 2 دندان وسط بالا لکه ی سیاه دارم که چندان بزرگ نیستند و نمی دانم چه کار کنم. لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ:

بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر این لکه سیاه پوسیدگی دندان باشد که موضوع مهمی است و باید پیش از گسترش پوسیدگی، ترمیم شود. ممکن است رنگدانه یا جرم دندان باشد که باید با جرم گیری برطرف شوند.

مقاومت آمالگام نسبت به کامپوزیت

بر اثر پوسیدگی یک سوراخ بین دندانها ی ۶ و ۵ من ایجاد شده بود. بعد با ماده ی آمالگام آن را ترمیم کردم حالا بین دندان هایم بر اثر ترمیم با آمالگام سیاه شده آیا می شود فقط سیاهی بین دندان ۶ و۵تراشیده شود و با ماده ی کمپوزیتی پر شود یا باید کل ماده ی سیاه موجود در دندان ۶ تخلیه شود و به جای آن ماده ی کمپوزیتی قرار بگیرد چون مقاومت ماده سیاه نسبت به ماده سفید خیلی بیشتر است برای همین نمی خواهم همه ی ماده سیاه در دندان ۶ تخلیه شود.

پاسخ:

می بایست کل آمالگام تخلیه و به جای آن از کامپوزیت استفاده شود. تصور شما مبنی بر «خیلی بیشتر» بودن مقاومت ماده سیاه در مقایسه با ماده سفید، زیاد هم درست نیست. مقاومت آمالگام نسبت به کامپوزیت خیلی بیشتر نیست. به عبارت دیگر کامپوزیت نسبت به آمالگام ضعف فاحشی ندارد. به این معنی که امکان پر کردن دندان های آسیاب با کامپوزیت هم وجود دارد. در کامپوزیت هایی که اکنون وجود دارد، نوعی کامپوزیت مخصوص دندان های خلفی (آسیاب) وجود دارد که مقاومت فشاری آن ها بسیار مناسب است.

در مورد استفاده از کامپوزیت به این نکته باید خوب توجه کرد که این ماده احتیاج به رعایت بهداشت دقیق تری دارد. اگر فکر می کنید در رعایت بهداشت اهمال خواهید کرد، اصلا به آمالگام های خود دست نزنید.

نکته دیگری را نیز یاد آوری کنم که اگر سیاهی بین دندان ها زیاد نمایان نیست، بهتر است آمالگام های سالم را صرفا به دلیل سفید کردن دندان تعویض نکنیم. چون با هر بار تراشیدن دندان، خواه ناخواه مقداری از بافت سالم دندان شما برداشته خواهد شد. و ممکن است دندان های شما مدتی حساس شود.

نیم میل فاصله دندانهای جلو

پرسش:

دندانهای جلوی من به اندازه نیم میلیمتر از هم فاصله دارند درضمن رنگ دندانهای من به طور مادرزادی کمی زرد است به نظر شما آیا با استفاده از روش کامپوزیت میتوان هم دندانها را سفید نمود و هم این فاصله کم بین دندانها را از بین برد؟

پاسخ:

در مورد نیم میل فاصله دندانهای جلو، بستن فضای بین دندان ها با استفاده از کامپوزیت امکان پذیر است و برای مورد شما مناسب ترین روش نیز همین روش است. اما باید توجه داشت که سفید کردن همه دندان ها با کامپوزیت جدا از غیر عملی بودن اش، به دلیل نیاز به برداشتن سطح همه دندان ها و جایگزینی با کامپوزیت، روش مناسبی نیست. توصیه من این است که نخست دندان های خود را با روش «بلیچینگ» سفید تر کنید و به رنگ دلخواه خود دربیاورید سپس فاصله (دیاستم) بین دو دندان جلو خود را با کامپوزیت اصلاح کنید. توجه کنید که چون مواد کامپوزیتی و روکش های پرسلن و لمینیت ها با استفاده از روش بلیچینگ تغییر رنگ نمی دهند، ضروری است که نخست بقیه دندان ها را به رنگ دلخواه خود دربیاورید و سپس اقدام به بستن دیاستم کنید تا انتخاب رنگ کامپوزیت بر اساس رنگ سایر دندان ها انجام گیرد.

درمان ریشه، اندو، عصب کشی

درمان ریشه عصب کشی اندو روت کانال RCT تخلیه و پاکسازی اعصاب و عروق از کانال ریشه دندان

آبسه دندان بدلیل عصب کشی ناقص

پرسش:

دو سال پیش یکی از دندان هایم را عصب کشی کردم ولی به علت این که عصب کشی ناقص بود، دندان آبسه کرد. زمانی که به دکتر معالجم مراجعه کردم ایشان گفتند مشکل حادی نیست و با خوردن چند آنتی بیوتیک رفع می شود. اگرچه بعد از خوردن آنتی بیوتیک آبسه تمام شد، با مراجعه به اندودونتیست متوجه شدم که کیست دندانم باقی مانده است. آیا خطری دندان مرا تهدید می کند؟ آیا دندانپزشک معالجم در این مورد مقصر بوده؟

 

پاسخ:

به دلایل مختلفی امکان تشکیل کیست (ضایعه) در انتهای ریشه وجود دارد که ممکن است ناشی از قصور دندان پزشک باشد یا نباشد.

با انجام عصب کشی مجدد (ری اندو)، در بیشتر موارد مشکل دندان حل می شود و ضایعه تشکیل شده نیز از بین می رود. اما در صورتی که باز از بین نرفت، می توان با جراحی ریشه (اپیکو) آن را درمان کرد. توصیه می کنم با مراجعه به اندودونتیست، برای درمان این دندان اقدام کنید.

آیا روکش روی عصب کشی ضروری است؟

پسری 22 ساله هستم. 2 تا از دندانهای انتهایی ام عصب کشی شده. با توجه به اینکه به زودی زرد می شوند می توانم چند سال همین گونه نگه شان دارم سپس بلیچینگ نمایم و در انتها روکش نمایم؟ یا هرچه زودتر روکش کنم بهتر است؟

پاسخ:

دندان عصب کشی شده به دلیل از بین رفتن اعصاب و عروق، به مرور خشک و ضعیف می شود و احتمال شکستن دیواره آن وجود دارد. در مورد این سوآل که آیا می توان مدتی به همین شکل نگه شان داشت یا نه، می بایست میزان تخریب دیواره ها و پر کردگی با توجه به نوع و نقش دندان بررسی شود. دندان های آسیاب که پوسیدگی زیادی داشته اند و قسمت کمی از تاج آن ها باقی مانده است معمولا به خاطر فشار ناشی از جویدن غذا، آسیب پذیر تر از سایر دندان ها هستند. البته دندانپزشک در مواقع لزوم روکش روی عصب کشی را توصیه خواهد کرد. معمولا تا زمانی که اوضاع خطرناک شود اندکی فرصت هست! اما از دندانپزشکتان در این باره بپرسید.

بلیچینگ در دندان های عصب کشی شده، به روشی غیر از روش معمول در دندان های سالم انجام می شود که به بلیچینگ داخلی معروف است. در این روش مواد سفید کننده در داخل دندان قرار می گیرند. با توجه به این که دندان های انتهایی شما عصب کشی شده و زیاد نمایان نیستند، به نظر من در این وضعیت بلیچینگ دندان ها ضرورتی ندارد.

اما در صورتی که می خواهید به طور کلی دندان های تان را بلیچینگ کنید، توصیه می کنم ابتدا با روش بلیچینگ به رنگ دلخواه خود دست یابید سپس کارهایی مانند روکش و ترمیم های کامپوزیتی نمایان و … را انجام دهید تا انتخاب رنگ پروتز و مواد کامپوزیتی بر اساس رنگ کلی دندان های تان صورت گیرد. چون مواد این چنینی با استفاده از روش بلیچینگ تغییر رنگ نخواهند داد.

آیادرعصب کشی ریشه دندان سوراخ میشود؟

آیا در عصب کشی باید ریشه دندان سوراخ شود؟

پاسخ:

قاعده این است که پوسیدگی دندان با وسیله مخصوص آن بر داشته می شود و اگر پوسیدگی عصب ِ دندان را درگیر کرده باشد، نیاز به عصب کشی هست. محل عصب (پالپ چمبر) در انتهای تاج دندان است و برای رسیدن به عصب، در نواحی مربوطه، تا انتهای تاج دندان برداشته می شود و به داخل کانال می رسد. دندان ها بسته به مورد، معمولا یک تا چهار کانال دارند که این کانال ها به قول شما در داخل (ریشه) دندان قرار گرفته اند. در عصب کشی، این کانال ها از اعصاب و عروق و باکتری ها پاک سازی و با مواد جایگزین پر می گردند. البته حفره کانال در داخل ریشه از ابتدا وجود داشته است.

ارائه طرح درمان با عکس تمام فک رادیولوژی

مرد 26 ساله هستم. عکس تمام فک پیوست را امروز در رادیولوژی گرفتم. می خواستم جواب پرسش های زیر را بدانم:

با این عکس چه بیماری هایی را می شود تشخیص داد؟

دندان شماره 7 فک پایین سمت چپ که قبلا پر شده بود، قسمت اعظمش شکسته و دندانپزشک عمومی به من گفت نیاز به درمان ریشه نزد متخصص درمان و جراحی ریشه دارد و گرنه باید کشیده شود. بعد از آن هم روکش لازم است.

آیا آبسه بعد از کشیدن دندان باقی می ماند؟ و اینکه از عکس او پی جی می شود فهمید آبسه یا عفونتی در دندانها وجود دارد یا نه؟

بیمار عکس رادیولوژی تمام فک خود را فرستاده تا طرح درمان پیشنهادی ارائه شود.

عکس رادیولوژی تمام فکر بیمار

ارائه طرح درمان با عکس تمام فک: (خاطر نشان می سازد که طرح درمان زیر فقط از روی عکس حاضر و بدون معاینه کلینیکی و بدون اطلاع از سوابق بیمار ارائه شده است و فاقد قطعیت می باشد و به منزله تشخیص دقیق نیست.)

نخست از پرسش شماره 3 شما آغاز می کنم: با کشیدن دندان، عفونت انتهای ریشه نیز از بین خواهد رفت. در باره تشخیص عفونت از عکس او پی جی: بله. در عکسی که فرستاده اید ضایعه انتهای ریشه دندان 6 سمت چپ فک پایین آشکار است.

پرسش شماره 2: البته به نظرم طرح درمانی که اشاره کردید مربوط به دندان شماره 6 سمت چپ فک پایین بوده. چون دندان شماره 7 شما حکایتش جداست! در باره شماره 6 تشخیص دندانپزشک شما درست است و توضیحات بیشتر را در ادامه ذکر خواهم کرد. حدود تعرفه ای که ذکر کردید درست است.

پاسخ پرسش شماره 1:

دندان شماره 7 سمت چپ فک پایین: نیاز به خارج کردن باقیمانده دندان است. به دلیل این که ریشه ها از هم جدا شده و شکستگی تاج تا زیر فورکا را درگیر کرده است.

دندان شماره 6 سمت چپ فک پایین: ضایعه در انتهای ریشه مشاهده می شود. پوسیدگی تا زیر لثه ادامه پیدا کرده و احتمال شکستن تاج وجود دارد. برای درمان آن نیاز به درمان مجدد ریشه و جراحی افزایش طول تاج است و پس از آن می بایست پست و کر و روکش مجدد انجام شود. البته امکان موفقیت این روش با معاینه امکانپذیر است و ممکن است ناگزیر از خارج کردن دندان باشیم.

دندان شماره شش سمت راست فک پایین: تشخیص قطعی با عکس مقدور نیست. ممکن است بتوان با عصب کشی و پست و کر کراون و افزایش طول تاج، دندان را نگه داشت. اما اگر با معاینه به این تشخیص نرسیم، می بایست خارج گردد.

دندان های عقل می بایست خارج شوند. برای خارج کردن دندان عقل سمت راست فک پایین نیاز به جراحی هست. امکان ترمیم پوسیدگی و نگه داشتن دندان عقل فک پایین سمت چپ هست که البته زیاد توصیه نمی شود!

دندان شماره 6 سمت راست فک بالا: به دلیل حجم وسیع پرکردگی، بهتر است روکش شود.

دندان شماره 5 سمت راست فک بالا: نیاز به کشیدن دندان است.

دندان شماره 3 و شماره 4 سمت راست فک بالا بهتر است که روکش شود.

دندان شماره 2 سمت راست فک بالا نیاز به ترمیم (پر کردن) دندان هست.

دندان شماره 2 سمت چپ فک بالا نیاز به پر کردن دارد.

دندان شماره 3 و شماره 4 و شماره 5 سمت چپ فک بالا بهتر است روکش شوند. دندان ها عصب کشی شده هستند و حجم پر کردگی بسیار وسیع است. امکان شکستن تاج وجود دارد و توصیه روکش کردن به همین دلیل است.

در باره طرح درمان دندانهایی که توصیه به کشیدن آنها بود توصیه اول من انجام ایمپلنت است. البته روش بریج هم امکانپذیر است که در صورت عدم تمایل بیمار به انجام ایمپلنت می تواند انتخاب شود.

در باره هزینه درمان ها، به تفکیک مواردی که عرض کردم، می توانید به صفحه تعرفه ها در وبسایت مراجعه کنید و هزینه درمان خود را برآورد کنید. البته تاکید می کنم تعرفه های مندرج، تعرفه های مرکز دندانپزشکی دکتر یاشیل احدی مقدم می باشد و تعرفه های همکاران را از خود ایشان استعلام فرمایید.

ترمیم وسیع است آیا نیاز به روکش هست

پرسش:

حدود 12 سال پیش تمام دندانهای کرسی را با آمالگام پرکردم که دو تای آنها پوسیدگی شدید و بقیه سطحی بودند.

به علت درد در دندانهای پرشده به دندان پزشک مراجعه کردم که پر کردگی وسیع آمالگام را خالی و دندان مذکور که شماره 6 است را ترمیم ریشه کردند. به گفته ایشان پوسیدگی زیر آمالگام خیلی شدید ایجاد شده که تا جایی که امکان داشته برداشته اند و با کامپوزیت نوری پر شد. آیا روکش این دندان واجب است؟

دندان 6 روبرو در 10 سال پیش کشیده شده و من اگر این دندان را از دست بدهم در فک پایین دو دندان قرینه را از دست می دهم.

پاسخ:

دندان هایی كه عصب كشی شده اند، چون اعصاب و عروق آن ها از بین رفته است،‌ به مرور خشك و شكننده می شوند. بخصوص دندان های آسیاب كه فشار بیشتری تحمل می كنند و دندان هایی كه قسمت زیادی از بافت شان بر اثر پوسیدگی ازبین رفته و پر شده باشد.

با توضیحاتی كه داده اید، روكش كردن چنین دندانی بهتر است.

ممكن است دیواره موجود دندان تان بشكند و اقدامات درمانی پس از آن مثل نصب روكش و … را مشكل تر كند.

توصیه می كنم علاوه بر درمان این دندان، سر فرصت برای احیای دندان كشیده شده تان نیز از طریق یكی از روش های «ایمپلنت» یا «بریج» اقدام نمایید.

تغییر رنگ دندان بعد از عصب کشی

پرسش:

یکی ازدندان های جلویی من چند سال پیش عصب کشی شده و کمی تغییر رنگ داده است. به یک دندان پزشک مراجعه کردم لمینیت را پیشنهاد کرد. ولی پزشک دیگری گفت که لمینیت زود می شکند و روکش بهتر است. لطفا مرا راهنمایی کنید تا روش بهتری را انتخاب کنم.

 

پاسخ:

امروزه بهترین روش درمان دندانپزشکی، محافظه کارانه ترین آن است. یعنی روشی که کم ترین دستکاری را در بافت های دندان در بر داشته باشد. با این دیدگاه، برای این نوع تغییر رنگ دندان بهترین روش برای درمان چنین دندانی در مرحله نخست عبارتست از بلیچینگ، که در این مورد برخلاف نوع دیگر از داخل دندان انجام می شود و Non-Vital Bleaching یا Internal Bleaching خوانده می شود. اگر از این روش نتیجه دلخواه نگرفتید، گزینه بعدی لمینیت است چون تراش کمتری روی دندان انجام می شود. اما در صورتی که به هر دلیلی امکان استفاده از لمینیت نباشد، می توان از روکش استفاده کرد. برای دندان های جلو بهتر است از روکش های تمام چینی (زیرکنیا) که فلز تیره در فریم آن ها به کار نرفته استفاده شود.

البته در موارد خاصی می توان با استفاده از ترمیم کامپوزیتی نیز برای اصلاح رنگ دندان استفاده کرد.

درمان با لمینیت اگر به درستی انجام شود می تواند بیش از ده سال دوام آورد و حتی به فرض این که روکش کامل دوامی بیشتر داشته باشد، نظر به این که می توان لمینیت را به سادگی تعویض کرد، مزیت های آن بر اندکی کوتاه تر بودن دوام اش می چربد.

حساسیت دندان نزدیک عصب

پرسش:

حدود یک ماه پیش دو دندانی که تا نزدیک عصب رسیده بود پر نمودم. اما نسبت به سردی و گرمی کاملا حساس شده. البته قابل تحمل است. می توان فعلا عصب کشی نکرد؟

 

پاسخ:

اقدام بسیار مناسبی انجام داده اید. در مواردی که پوسیدگی نزدیک به عصب است اما عصب را درگیر نکرده، برای حفظ دندان، بهتر است دندان از همان ابتدا عصب کشی نشود. در این حالت دندان پزشک پوسیدگی را بر می دارد، قسمتی از دندان که نزدیک عصب است را با داروهای مخصوص می پوشاند و دندان را پر می کند. این کار (پالپ کپ) چیزی شبیه عایق بندی است.

در اکثر موارد، به مرور آج سازی انجام می شود و حساسیت دندان بیمار از بین می رود. به این شکل دندان را از عصب کشی نجات می دهیم.

البته در مواردی که درد دندان متوقف نشود، دندان مجددا باز و عصب کشی می شود.

در صورتی که درد دندان تان قابل تحمل است، مدتی نیز صبر کنید. در صورتی که دندان تان درد های ممتد شبانه ندارد و به شدت درد نمی کند، احتمالا به عصب نرسیده است. می توانید صبر کنید تا حساسیت دندان به مرور برطرف شود.

حفره کوچک اندازه سر سوزن بغل دندان

پرسش:

من تقریبا یک ماه پیش برای دندان درد به دندان پزشک مراجعه کردم. ایشان شک داشتند که دندان آسیاب بزرگ فک پایین که قبلا پر شده عصب کشی میخواهد  ولی گفتند یک حفره کوچک اندازه سر سوزن بغل دندان است احتمال پوسیدگی از آنجا می باشد. من اهمیتی ندادم چون اولین بار است که دندانم نیاز به عصب کشی پیدا می کند آیا روکش نیز لازم است با این عکس هایی که از عصب کشی دیده ام ترسم دو برابر شده. می شود باز صبر کنم؟

پاسخ:

بهتر است که زود تر به دندانپزشک مراجعه کنید و در صورت نیاز درمان عصب کشی را انجام دهید.

گذشت زمان باعث گسترش پوسیدگی و تخریب بافت بیشتر دندان می شود و توصیه نمی شود.

اگر وسعت پوسیدگی کم باشد ممکن است دندان نیازی به روکش پیدا نکند

عصب کشی تحت بی حسی موضعی و بدون درد انجام می شود و جایی برای ترس و نگرانی نیست.

درد دندان عصب کشی شده بعد از یک سال

پرسش:

من دندان ششم از بالا را عصب کشی و پر کرده ام ولی بعد از گذشت یک سال هنوز هم اگر چیز سفتی بین دو دندانم قرار بگیرد احساس ناراحتی می کنم. برای همین همیشه غذا را با احتیاط می خورم که چیز سفتی در آن پیدا نشود که اذیت شوم. علت چیست؟ آیا مجددا باید عصب کشی کنم؟

پاسخ:

گاهی اوقات علت این درد فشاری، بلند بودن پر کردگی دندان است که معمولا دندانپزشک با گذاشتن نوعی کاغذ شبیه کاغذ کاربن بین دندان ها به آن پی خواهد برد. در این حالت با برداشتن قسمت بلند پرکردگی، درد به طور کامل برطرف خواهد شد. اگر احساس می کنید که هنگامی که دندانهایتان را به طور عادی روی هم قرار می دهید این دندان و دندان مقابل آن زود تر به هم می رسند این موضوع را بررسی کنید.

اما اگر چنین چیزی نیست، در این مورد باید حتما عکس رادیوگرافی دندان گرفته شود تا وضعیت ریشه دندان ها بررسی شود. اگر مشکل از عصب کشی باشد باید مجددا عصب کشی تکرار شود.

دندانی که در اثر ضربه سیاه شده است

دندان جلوی فک بالای من در اثر ضربه سیاه شده است. راه درمان آن چیست؟

پاسخ:

ضربه به دندان باعث قطع عروق خونی تاج دندان می شود و تغییر رنگ دندان به دلیل ورود محصولات خونی حاصل از تجزیه خون (مانند سولفید آهن) به داخل عاج دندان است.

بسته به نوع ضربه ممکن است عصب دندان از بین رفته باشد یا سالم باشد. اگر پالپ دندان آسیب ندیده باشد امکان بازگشت رنگ دندان هست.

اما اگر پالپ دندان از بین رفته باشد این تغییر رنگ باقی می ماند. این دندان ابتدا باید عصب کشی شود و در صورت لزوم می توان با روش بلیچینگ داخلی (Non-Vital Bleaching) رنگ دندان را سفید کرد.

همچنین می توان با استفاده از بیلد آپ کامپوزیتی یا روکش لامینیت، شکل و رنگ دندان را اصلاح کرد. به ویژه اگر قسمتی از دندان نیز از بین رفته باشد.

روی عصب کشی لمينيت یا روکش بهتر است؟

یکی ازدندان های جلویی من چند سال پیش عصب کشی شده و کمی تغییر رنگ داده است. به یک دندان پزشک مراجعه کردم لمینیت را پیشنهاد کرد. ولی پزشک دیگری گفت که لمینیت زود می شکند و روکش بهتر است. لطفا مرا راهنمایی کنید تا روش بهتری را انتخاب کنم. لمينيت یا روکش ؟

پاسخ:

امروزه بهترین روش درمان دندانپزشکی، محافظه کارانه ترین آن است. یعنی روشی که کم ترین دستکاری را در بافت های دندان در بر داشته باشد. با این دیدگاه، بهترین روش برای درمان چنین دندانی در مرحله نخست عبارتست از بلیچینگ، که در این مورد برخلاف نوع دیگر از داخل دندان انجام می شود و Non-Vital Bleaching یا Internal Bleaching خوانده می شود. اگر از این روش نتیجه دلخواه نگرفتید، در مقایسه لمینیت یا روکش ، گزینه بعدی لمینیت است چون تراش کمتری روی دندان انجام می شود. اما در صورتی که به هر دلیلی امکان استفاده از لمینیت نباشد، می توان از روکش استفاده کرد. برای دندان های جلو بهتر است از روکش های تمام چینی که فلز در آن ها به کار نرفته استفاده شود.

البته در موارد خاصی می توان با استفاده از ترمیم کامپوزیتی نیز برای اصلاح رنگ دندان استفاده کرد.

درمان با لمینیت اگر به درستی انجام شود می تواند بیش از ده سال دوام آورد و حتی به فرض این که روکش کامل دوامی بیشتر داشته باشد، نظر به این که می توان لمینیت را به سادگی تعویض کرد، مزیت های آن بر اندکی کوتاه تر بودن دوام اش می چربد. البته در صورت نبود مراقبت و بهداشت هیچ کدام دوام زیادی نخواهند داشت و در صورت رعایت بهداشت و مراقبت، هر دو دوام خواهند آورد. از طرفی جدا از ظاهر سالم روکش، نیاز به تعویض آن در صورتی که دندان زیر روکش آسیب دیده باشد، هست.

به هر حال باید در نظر گرفت که در لمینیت تراش دندان در حد مینای دندان است و لمینیت تنها بر روی بخشی از دندان قرار می گیرد اما روکش کل دندان را احاطه می کند و میزان تراش بیشتری روی دندان انجام می شود.

تاکید می کنم نظر به این که دیواره های دندان عصب کشی شده به دلیل از دست دادن اعصاب و عروق، به مرور خشک و شکننده می شوند، ممکن است روکش کردن آن، جدا از اصلاح رنگ، به عنوان یک درمان پیش گیرانه جهت جلوگیری از شکستن و از بین رفتن دندان مطرح باشد. در این مورد نیاز به معاینه و بررسی میزان پرکردگی دندان و احتمال تخریب آن هست.

شکست تاج در عصب کشی و جوش لثه

دندان جلویی عصب کشی شده من بعد از پر کردن سیاه شده و دندان پزشک گفت عفونت کرده که با گذاشتن دارو عفونت بر طرف شد. ولی در بالای دندان تورم و جوش پیدا شده. حال که عکس گرفته دندان پزشک اعلام کرد تاج دندان شکسته است. می خواهم بدانم چگونه می توان این دندان را ترمیم کرد و راه از بین بردن جوش لثه چیست؟

پاسخ:

می توان گفت شکست تاج در عصب کشی و جوش لثه دو مقوله مجزا هستند اما دلیل تورم و جوش ایجاد شده، عفونت دندان یا لثه است و با برطرف شدن عفونت، جوش لثه رفع خواهد شد.

ممکن است عفونت به دلیل اشکال در عصب کشی باشد که در این صورت باید عصب کشی مجدد انجام شود. (البته با بررسی عکس و سوابق آن می توان به تشخیص درست رسید.) پس از حل مشکل عفونت، اگر تاج دندان شکسته باشد، می توان تاج را بازسازی و دندان را ترمیم کرد.

شکستن دیواره بین دو دندان

پرسش:

یک سال پیش یکی از دندان های فک پایینم را عصب کشی کردم ولی اکنون دیواره بین دو دندانم شکسته است.

 

پاسخ:

دیواره های دندان عصب کشی شده به دلیل از دست دادن اعصاب و عروق، به مرور خشک و شکننده می شوند احتمال شکستن دیواره پس از مدتی وجود دارد. معمولا توصیه می شود دندان بعد از عصب کشی، روکش شود. در مورد دندان شما باید بررسی شود که اگر مقطع شکستگی بالا تر از تراز لثه باشد، و اگر تمایل به روکش کردن نداشته باشید، ممکن است بتوان با (بیلد آپ) با کامپوزیت یا آمالگام، آن را به شکل دندان بازسازی کرد. اما اگر شکستگی از تراز پایین تر اتفاق افتاده باشد، نیاز به روکش با استفاده از پست (پست و کر کراون) خواهد داشت. اتفاق عجیبی برای دندان شما نیفتاده و جای نگرانی نیست.

شکستن فایل داخل کانال وقت عصب کشی

پرسش:

هنگام عصب کشی یک قطعه از وسیله عصب کشی در یکی از کانال ها جا مانده. آیا این خطرناک است؟

پاسخ:

فکر می کنم منظورتان شکستن فایل در داخل کانال است. این اتفاق گه گاه در اثر عوامل مختلفی (که بیشتر شان از قصور دندان پزشک نیست) می افتد. این باقی مانده فایل در داخل کانال معمولا بیرون نمی آید. در این حالت دندان پزشک به شیوه ای از کنار فایل شکسته عبور (Bypass) می کند. با این کار، ادامه پروسه اندو (عصب کشی) به طور طبیعی از کنار فایل باقی مانده انجام می شود و فایل داخل کانال عصب کشی شده باقی می ماند. در این وضعیت (که بای پس انجام شده باشد) مشکل و خطر خاصی برای دندان وجود ندارد و دندان مانند یک دندان عصب کشی شده عادی خواهد بود.

در برخی موارد به دلایلی از قبیل باریک یا ناصاف بودن کانال، امکان بای پس کردن فایل وجود ندارد و دندان پزشک نمی تواند راهی در داخل کانال پیدا کند که از کنار فایل عبور کند. باز در این موارد اگر فایل در مراحل آخر عصب کشی شکسته شده باشد و کانال تا حد زیادی تمیز شده باشد، می توان امیدوار بود که اتفاق خاصی نخواهد افتاد.

به هر حال اگر فایل شکسته باشد و بای پس نشده باشد، ریشه و تاج دندان با وضعیت موجود پر می شود.

بهتر است هر چند ماه وضعیت دندان را با گرفتن عکس رادیولوژی و معاینه، پی گیری (Follow up) کرد.

در اکثر موارد اتفاقی برای دندان نمی افتد اما در مواقعی که با معاینه های بعدی تشخیص داده شود که ضایعه ای در انتهای کانال در حال شکل گیری است، باید به متخصص درمان ریشه (اندودونتیست) مراجعه کرد و با جراحی انتهای ریشه (اپیکو)، درمان لازم را انجام داد.

قیژ قیژ کردن دندان بعد از عصب کشی

پرسش:

دو هفته پیش دو دندان بالای خود را پر کردم. البته یکی از آن ها نیاز به عصب کشی داشت که انجام دادم. بعد از انجام درمان، آن دو دندان که در کنار هم هستند حالت لقی پیدا کرده است (خودمانی بگویم قیژ قیژ می کند) به دکتر هم که مراجعه کردم گفت خوب می شود اما خیلی نگرانم و می ترسم با این طرف چیزی بخورم آیا به نظر شما طبیعی است یا حتما دوباره به دکتر خودم مراجعه کنم؟

 

پاسخ:

دندان بر اثر پر کردن یا عصب کشی لق نمی شود.

لق شدن دندان بر اثر عواملی مثل تحلیل استخوان در بیماری لثه، یا جا به جایی ریشه در محل قرار گیری آن بر اثر عواملی مانند ضربه و … اتفاق می افتد؛ و ماهیت درمان ریشه و ترمیم به شیوه ای نیست که دستکاری در بافت استخوان و فک و لثه داشته باشد.

اگر سطح پوسیدگی و ترمیمی زیاد باشد به شکلی که بخشی از دیواره (کاسپ) دندان باز سازی شده باشد، طبیعی است تا مدتی در دهان تان احساس وجود یک جسم خارجی جدید کنید و از این که روی آن فشار بیاورید واهمه داشته باشید.

ممکن است احساس قیژ قیژ کردن دندان ها به خاطر بلند پر شدن دندان باشد. بررسی کنید که وقتی دندان هایتان را به طور عادی روی هم می گذارید و دهان تان را می بندید، آیا دندان ها به طور یک نواخت روی هم می نشینند یا در محل پر کردگی دندان ها زود تر روی هم می آیند و مانع از قرارگیری درست بقیه ی دندان ها می شوند.

اگر چنین مشکلی دارید، به دندان پزشک مراجعه کنید و از او بخواهید تا بلندی پر کردگی ها را بگیرد.

نگرانی از عصب کشی زمان ارتودنسی

دندانهای نیش من بالاتر از دندانهای دیگر هستند می خواهم ارتودنسی را انجام بدهم ولی بدلیل اینکه چند تا از دندانهایم عصب کشی شده اند نگران هستم که با روش ارتودنسی دندانهایم بشکند.

پاسخ:

اتفاقا یکی از پیش نیاز های اورتودنسی، عصب کشی، ترمیم و درمان مشکلات موجود دندان ها ست. عصب کشی زمان ارتودنسی موضوع ناخوشایندی نیست و در حالت کلی، عصب کشی دندان ها، مانعی برای انجام اورتودنسی نیست. نیروهای اورتودونتیک از جهت ها و به شکل هایی وارد دندان می شوند که باعث جا به جا شدن دندان ها و قرار گیری آن ها در وضعیت مطلوب می شوند و نیروی زیان آوری که باعث شکستن دندان ها شود را وارد نمی کنند. می توانید به ارتودنتیست مراجعه کنید و درمان لازم را انجام دهید.

ورم لثه نزدیک عصب کشی

پرسش:

بعد از عصب کشی سه روز است درد دارم و وقتی درد شديد است مسکن مثل مفناميک اسيد مي خورم. آنتی بيوتيک هم خود دکتر داده. حالا لثه ام نزديک دندون سفيد شده. لثه ی نزيک به دندان عصب کشی شده هم ورم کره. دلیل آن چیست؟ البته جلسه ی بعد برای پر کردن تاج بايد مراجعه کنم.

 

پاسخ:

نظر به این که دکتر تان آنتی بیوتیک تجویز کرده و لثه تان هم ورم کرده است، احتمال می دهم ریشه دندان تان عفونت کرده. برای رفع عفونت حتما می بایست مصرف آنتی بیوتیک را به دقت ادامه دهید. در صورتی که ورم لثه زیاد است به دندان پزشک تان مراجعه کنید تا در صورت لزوم عفونت را از محل خارج کند یا آنتی بیوتیک قوی تری تجویز کند.

یافتن کانال دندان در دو مرحله

پرسش:

حدود سه روز پیش برای عصب کشی دندان آسیاب کوچک اول مراجعه کردم. دکتر نتوانست یکی از کانال های ریشه دندان را در عکس پیدا کند. در عکس یک کانال دیده می شد ولی دو ریشه وجود داشت و کار به پانسمان کشید. اکنون بعد از سه روز متوجه شدم دندانم از داخل مخصوصا قسمتی که داخل دهان است و دیده نمی شود در حال خاکستری شدن است. نمی دانم این رنگ از قبل بوده یا خیر. آیا باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنم یا منتظر ادامه درمان شوم؟

 

پاسخ:

دندان های آسیاب کوچک معمولا یک تا دو کانال دارند. در بیشتر موارد این دندان در فک بالا دو کاناله و در فک پایین یک کاناله است. این که همه کانال ها در عکس رادیولوژی دیده نشود موضوعی است که بسیار اتفاق می افتد.

انجام عصب کشی در بیش از یک جلسه نیز موضوعی غیر عادی نیست و به دلایل مختلفی ممکن است دندان پزشک بهتر بداند که ادامه درمان در جلسه بعد انجام شود.

اگر دندانتان را پیش از این پر کرده بودید، ممکن است این رنگ مربوط به آمالگام قدیمی در داخل دندان شما باشد. پیش می آید که پس از تخلیه، سایه آن از پشت دندان دیده شود. این امکان هم هست که دیواره دندان به دلیل پوسیدگی زیاد بسیار نازک شده باشد و سایه پانسمان، آن را خاکستری بنماید. شاید هم خونریزی داخل پالپ دندان است. یعنی هنوز مقداری از بافت عروقی داخل دندان شما باقی مانده که با ادامه درمان از بین خواهد رفت.

به هر حال نشان وضعیت خطرناک خاصی نیست و شما منتظر ادامه درمان باشید.

دندانپزشکی اطفال، کودکان

دندانپزشکی کودکان، دندانهای شیری، اطفال

آسیاب اول، دندان شیری یا اصلی

پرسش:

فرزندم 13 سال دارد و دندان آسیاب اول فک پایین او پوسیده شده ولی نمی دانم شیری است یا اصلی. جهت ترمیم آن چه کار باید کرد؟ آیا با کشیدن آن، دندان جدید رویش می کند یا خیر؟

پاسخ:

دندانی که اشاره کردید دندان دائمی کودک تان است. اولین دندان دائمی کودک معمولا در شش سالگی می روید و متاسفانه بسیاری از بزرگ تر ها با این تصور که دندان شیری کودک است، توجه چندانی به آن نمی کنند. و معمولا اولین خرابی دندان در کودکان در دندان آسیاب اول رخ می دهد. لازم است ترمیم انجام شود.

توجه کنید که دندان های شیری نیز در صورتی که خراب شوند نباید به فکر کشیدن آن افتاد. بسیاری هنوز به اشتباه تصور می‌کنند که دندان‌های شیری چون به‌زودی جای خود را به دندان‌های دایمی خواهند داد، اهمیت چندانی ندارند.

این دندان‌ها زمانی که در دهان هستند، وظایف اساسی از قبیل حفظ فضای لازم برای رویش دندان‌های دایمی، کمک به رشد و تکامل صورت، جویدن و هضم غذا، و بیان صحیح حروف در کودک را به عهده دارد و بی‌توجهی باعث ایجاد مشکلات در دندان‌های دائمی و شکل و بافت صورت خواهد گردید.

آیا خمیر دندان ژله ای مناسب است؟

آیا خمیر دندان های ژله ئی که مثل ژله هستند و رنگی هستند، مثل بقیه خمیر دندان ها خوب هستند؟ زمانی که من از آن ها استفاده می کنم، حس می کنم که چندان دندان ها را تمیز نمی کنند.

پاسخ:

خمیر دندان در اصل ماده ای مکمل مسواک است و به تنهایی تاثیر چندانی در پاک کردن دندان ها ندارد. بسته به وضعیت و محیط دهان هر کس، استفاده از خمیر دندان خاصی در مواقعی به خمیر دندان های دیگر برتری دارد.

خمیر دندان ژله ای به واسطه رنگ و طعم بهتر، غالبا ابزار تشویقی خوبی برای مسواک زدن، بویژه در بچه هاست. همچنین افرادی که حساسیت به طعم و کف خمیردندان های دیگر دارند نیز از خمیردندان ژله ای از آن نوعی که شما گفتید استفاده می کنند. در حالت کلی، اگر احساس می کنید که روش مسواک زدن تان درست است اما خمیر دندانی که مصرف می کنید به اندازه کافی احساس تمیز و خوش بو بودن محیط دندان تان را به شما نمی دهد، آن را عوض کنید. از خمیر دندان های فلوراید دارد و خمیر دندان های استاندارد استفاده کنید.

مقاله ای در باره روش درست مسواک زدن نگاشته ام که مطالعه فرمایید.

آیا گرمای سر کودک مربوط به دندان است

فرزندم هشت ماهه است. آیا گرمای شدید سر کودک مربوط به لثه و دندان است؟

پاسخ:

در هنگام رویش دندان های شیری، اندکی افزایش دمای بدن در کودکان مشاهده می شود که باعث گرمای سر کودک نیز خواهد شد. اما تعبیری که از تب یا گرمای شدید سر در فرزندتان کردید بعید می دانم مرتبط با لثه یا دندان کودک باشد. به هر حال عفونت می تواند باعث ایجاد تب و گرمای عمومی بدن شود که با بررسی وضعیت لثه و دندان کودک می توان پی به وجود عفونت در آن برد. با پزشک کودک خود در این مورد و در مورد وجود عفونت در بدن کودک مشورت کنید.

از بین بردن سیاهی لکه قطره آهن کودک

پرسش:

دو دندان نیش بردیای ما به دلیل خوردن قطره آهن سیاه شده است باوجود دقت زیاد این اتفاق افتاده ومن خیلی ناراحتم آیا شما می توانید این سیاهی را از بین ببرید؟

پاسخ:

باید دید آیا علت این سیاهی، لکه قطره آهن است یا پوسیدگی دندان.

در بیشتر موارد، پوسیدگی ها با تغییر رنگ ناشی از خوردن قطره آهن اشتباه می شود.

اگر پوسیدگی باشد باید درمان شود.

اگر پوسیدگی نباشد و لکه های ناشی از قطره آهن است، برای از بین بردن آن نیاز به تراشیدن اندکی از سطح دندان هست که با توجه به سن کم بچه زیاد توصیه نمی شود و ضرورتی هم ندارد! اما به هر حال امکان پذیر است.

سعی کنید قطره آهن را با قطره چکان به انتهای دهان بچه بریزید تا روی دندانها نریزد!

باقی ماندن دندان شیری تا بزرگسالی

21 سال دارم و در 19 سالگی به این دلیل که دندانهای شیری ام هنوز نیفتاده بود به دندانپزشک مراجعه کردم و ایشان تشخیص دادند باید 7 تا دندان شیری ام را بکشم (در ضمن دندان های دائمی در لثه ام دارم با توجه به عکس رادیولوژی) و 2 سال بعد به ایشان مراجعه کنم بعد از 1 سال دوباره مراجعه کردم یکی از دندان های دائمی ام در آمده بود و دوباره عکس گرفتم مشخص شد که بقیه ی دندان های دائمی ام هم پیشروی و حرکت داشته اند برای همین ایشان گفتند 1 سال دیگر صبر کنم شاید در بیایند الان 6 ماه می گذرد و هنوز هیچ کدام در نیامده است فکر می کنم در این 6 ماه دیگر نیز اتفاقی نخواهد افتاد و من در مانم را 1 سال به تاخیر انداخته ام می خواهم بدانم اگر دندانهای دائمی ام در نیایند و در لثه بماند شیوه ی در مان چگونه خواهد بود؟

پاسخ:

دندان های شیری به واسطه فشار ناشی از رشد دندان های دائمی که در مسیر صحیح برویند، در سنین کودکی لق شده و می افتند. با توجه به این که دندان دائمی در لثه دارید و باقی ماندن دندان شیری تا بزرگسالی و این که دندان های شیری تان تا نوزده سالگی نیفتاده، دندان های دائمی، در مسیر دندان های شیری متناظر شان نبوده اند. و نظر به سنی که اشاره کردید، برداشت من این است که دندان های دائمی اصلا از استخوان فک خارج نشده بوده اند. چون انحراف از مسیر اصلی رویش دندان دائمی نیز باعث روییدن دندان دائمی در جوار دندان شیری (یا قسمت دیگر دهان) می شود که در مورد شما این اتفاق نیز نیفتاده است. در متن پرسش خود، اشاره به محل قرارگیری اخیر دندان های دائمی پس از پیشروی و حرکت نکرده اید. اگر دندان های دائمی در داخل لثه به مقدار قابل توجهی رشد کرده و از لثه بیرون نیامده اند، با توجه به قوام و استحکام لثه در سن شما، ممکن است سفت بودن لثه مانع رویش دندان شده باشد که می توان با جراحی و درمان لثه، مسیر رشد دندان را هموار ساخت و با استفاده از اورتودنسی، دندان را در محل خود قرار داد. در صورتی که دندان ها هنوز در استخوان فک قرار دارند و از آن بیرون نیامده، نیاز به جراحی فک می باشد. توصیه می کنم که با مراجعه به مراکز تخصصی دندانپزشکی یا دانشکده های دندانپزشکی، موضوع را به بررسی متخصصان شاخه های مختلف (فک و صورت، پریودنتولوژی و ارتودنسی) وا گذارید.

تاخیر در رویش دندان کودک یکساله

پرسش:

دختر یک ساله ای دارم که هنوز دندان در نیاورده است. لطفا علل تاخیر آن را بفرمایید و این که آیا ممکن است دندان هایش در نیاید؟ و چه بکنیم تا زودتر دندان در بیاورد؟

 

پاسخ:

دندان ها معمولا از شش ماهگی شروع به رویش می کنند البته ممکن است این موضوع تا نه ماه بعد از آن (پانزده ماهگی) نیز به تعویق بیفتد.

پدیده ای که دندان اصلا در نیاید، پدیده نادری است که معمولا سابقه ژنتیکی دارد و قاعدتن در خانواده بیمار کسی هست که دندان در نیاورده باشد.

توصیه می کنم تا پانزده ماهگی صبر کنید. دندان های کودک تان خواهد رویید. در صورتی که این اتفاق نیفتاد به دندانپزشک مراجعه کنید.

ترمیم پوسیدگی جزئی دندان بچه

پرسش:

دختری 5 ساله دارم که او را نزد دندانپزشک کودک خصوصی بردم. از او در مورد تعداد دندانهای پوسیده سوال نمودم  اما دندانپزشک با وجود دیدن عکس رادیولوژی پاسخ دقیقی به من نداد. قبلا فرزندم را به کلینیک دولتی برده بودم و دندانپزشک حاضر سه تا از دندان های فرزندم، آسیای پایین سمت چپ، و دو آسیای بالا D ,E را پوسیده تشخیص دادند. دندانپزشک مرکز خصوصی دو تا دندان آسیای فک پایین سمت راست را هم بدون اینکه مرا در جریان قرار دهند، پر سطحی کردند. با توجه به اینکه من نمی دانم آیا این دو دندان هم نیاز به درمان داشتند یا خیر؟ با فرض اینکه پوسیدگی جزیی داشتند، آیا نیاز به درمان بود؟ آیا میشد با مسواک زدن و مراقبت بیشتر از دندان، آن رها کرده و از تراش زود هنگام آن جلوگیری نمود؟

پاسخ:

ببینید مسواک زدن و مراقبت بیشتر باعث جلوگیری از بروز پوسیدگی می شود و در صورتی که پوسیدگی ولو پوسیدگی جزئی وجود داشته باشد، مسواک و مراقبت باعث از بین رفتن آن نمی شود.

توجه شما را به این مهم جلب می کنم که بهترین کار جلوگیری از پوسیدگی، همانا ترمیم آن در زمانی است که پوسیدگی جزئی و کم باشد. یعنی پیش از وسیع و گسترده شدن پوسیدگی می بایست جلوی آن را گرفت. در نظر داشته باشید که تراش دندان برای ترمیم آسیبی به دندان نمی رساند و این پوسیدگی و پیشرفت آن است که باعث آسیب به دندان می شود. یعنی اگر به دلیل این که پوسیدگی هنوز جزئی است آن را درمان نکنیم، پوسیدگی عمیق می شود و نیاز به خارج کردن بافت بیشتری از دندان برای ترمیم ایجاد می شود که خوب نیست.

در مورد این که شما نمی دانید که دندان نیاز به درمان داشته یا خیر، عرض کنم که در این موارد اعتماد به دندانپزشک معالجتان به واسطه شغل و تخصص اش کفایت می کند.

امیدوارم از این پس با مسواک زدن درست  و مراقبت بیشتر از پوسیدگی زودهنگام سایر دندانهای فرزندتان جلوگیری به عمل آورید.

تورم و سفتی لثه کودک جای دندان شیری

دختر ۶ ساله ام دندان شیری جلویی بالایش به تازگی افتاده و بعد متوجه تورم تقریبا سفت لثه در آن ناحیه شدم. آیا احتمال خطری وجود دارد یا خیر؟

پاسخ:

با توجه به این که اشاره به سفت بودن تورم کرده اید، می توان نتیجه گرفت که بر اثر رویش دندان دائمی زیرین در داخل لثه می باشد و عادی است. سفتی لثه کودک نشان از قوام و استحکام و سلامت آن است.

اما در مواردی که تورم، نرم و دردناک باشد، احتمال دارد لثه عفونی شده باشد که باید به دندانپزشک مراجعه کرد.

باز توصیه می کنم در صورتی که این موضوع ادامه دار باشد حتما برای پی گیری مراجعه فرمایید.

چرک و تورم لب کودک بعد از دندانپزشکی

کودک هشت ساله ام را به دندانپزشکی بردم و دندانپزشک دندانش را پر کرد. فردای آن روز گوشه لب فرزندم ورم و چرک شدیدی کرد که با مراجعه به درمانگاه، پزشک به من گفت که عفونت کرده و داروی آنتی بیوتیک تجویز کرد. آیا عفونت ناشی از استریل نبودن وسایل یا عدم تسلط دندانپزشک بوده است؟ و در مورد چرک و تورم لب کودک بعد از دندانپزشکی چه اقدامی باید بکنم؟

پاسخ:

جای نگرانی نیست. بی حسی ناشی از تزریق ماده بی حسی چند ساعت در ناحیه زبان و لب باقی می ماند و کودک در آن زمان چون در آن ناحیه حس ندارد گوشت گوشه ی لب اش را گاز می گیرد و به دلیل احساس خوش آیندی که دارد نا خودآگاه به جویدن ادامه می دهد و این موضوع باعث تورم و زخم شدن محل می شود.

برای جلوگیری از چرک و تورم لب کودک بعد از دندانپزشکی توصیه ای که همیشه به همراه کودک می کنم این است که در ساعت های اولیه بعد از انجام درمان دندانپزشکی تحت بی حسی موضعی، مواظب باشند که بچه لب اش را نجود.

سعی کنید محل زخم را چرب نگه دارید تا التیام یابد.

کندی رشد دندان دائمی کودک

پرسش:

یك پسر 7سال و 4 ماهه دارم. اولین دندان دائمی جلویی خوب و صاف رشد كرده است لیكن دندان دومی جلویی، زمان زیادی  بعد از دندان اولی شروع به رشد كرد و بعد از 6 ماه از شروع، رشدش هنوز به اندازه دندان اول نشده و كمی نیز كج شده است. آیا مشكلی وجود دارد و راه حل آن چیست؟

پاسخ:

هنوز برای قضاوت در مورد کندی رشد دندان و اقدامی برای این دندان زود است.

توصیه می کنم بیشتر صبر کنید و منتظر روییدن باقی دندان ها باشید. پیش بینی می کنم با رشد باقی دندانها این دندان نیز وضعیت مناسبی به خود بگیرد.

در صورتی که بقیه دندان ها هم رشد کردند و مشکل باقی بود به دندانپزشک مراجعه کنید.

ورم لب بچه بعد از دندانپزشکی

پرسش:

کودک هشت ساله ام را به دندانپزشکی بردم و دندانپزشک دندانش را پر کرد. فردای آن روز گوشه لب فرزندم ورم و چرک شدیدی کرد که با مراجعه به درمانگاه، پزشک به من گفت که عفونت کرده و داروی آنتی بیوتیک تجویز کرد. آیا عفونت ناشی از استریل نبودن وسایل یا عدم تسلط دندانپزشک بوده است؟ و در این مورد چه اقدامی باید بکنم؟

پاسخ:

جای نگرانی نیست. بی حسی ناشی از تزریق ماده بی حسی چند ساعت در ناحیه زبان و لب باقی می ماند و کودک در آن زمان چون در آن ناحیه حس ندارد گوشت گوشه ی لب اش را گاز می گیرد و به دلیل احساس خوش آیندی که دارد نا خودآگاه به جویدن ادامه می دهد و این موضوع باعث تورم و زخم شدن محل می شود.

توصیه ای که همیشه به همراه کودک می کنم این است که در ساعت های اولیه بعد از انجام درمان دندانپزشکی تحت بی حسی موضعی، مواظب باشند که بچه لب اش را نجود.

سعی کنید محل زخم و ورم لب بچه را چرب نگه دارید تا التیام یابد.

زیبایی، طراحی لبخند

روشهایی برای زیبایی دندان ها و لبخند. روکش های تمام سرامیکی، لمینیت ونیر، بلیچینگ، طراحی لبخند

آسیب لثه یا آسیب دندان به پوست

آیا امکان دارد که بیماری لثه یا دندان به پوست خارجی صورت آسیبی بزند یا ربطی ندارد؟

پاسخ:

به طور عمومی تغییر رنگ یا آسیب پوست خارجی، نشانه و عوارضی برای بیماری دندان تلقی نمی شود و آسیب لثه یا آسیب دندان به پوست صورت به جز اثرات حادی مثل تورم و آبسه دندان و مواردی از این دست، بعید است. البته اگر دندان عفونت کند، ممکن است این عفونت به فضای صورت و زیر پوست نفوذ کند که باعث تورم پوست صورت خواهد شد.

جدا از بحث مطرح شده، برخی بیماری های دندان و دهان باعث ایجاد تغییرات در ظاهر انسان نیز می شوند. به عنوان مثال، کسانی که از دندان قروچه رنج می برند، به مرور زمان با ساییده شدن دندان ها ارتفاع صورتشان آشکارا کوتاه می شود و شکل قرارگیری فک هایشان تغییر می کند. یا از دست دادن تعداد زیادی دندان، باعث تغییر شکل صورت و پوست صورت نیز می شود.

احساس می کنم لمینیت دندان بزرگ است

پرسش:

به تازگی (دو روز است) دندانهای جلویی فك بالا را لمینیت كرده ام ولی احساس می كنم لمینیت ها برای فك من بزرگ هستند و باعث برآمدگی فك بالا شده اند. آیا امكان اصلاح وجود دارد؟ پزشك قادر به اصلاح است یا باید مجدد به لابراتوار برده شوند؟

پاسخ:

امیدوارم اکنون که پاسخ را می خوانید به اندازه لمینیت های خود عادت کرده باشید.

البته من عکسی از قبل و بعد از انجام درمان لمینیت شما ندیده ام و نمی توانم در مورد آن اظهار نظر کنم. در صورت تمایل عکسی از قبل و بعد از انجام لمینیت بفرستید.

باید در نظر داشت که در بسیاری موارد که بیمار برای لمینیت مراجعه می کند از وضع دندانهای خود راضی نیست و چه بسا دندانها کوچک تر و نامرتب تر از نسبت مناسب و زیبای آن هستند.

قرار گرفتن لمینیت روی دندان، باعث تغییراتی در وضع قدیمی صورت می شود که ممکن است مدتی بیمار با آن احساس غریبگی کند یا احساس کند که لمینیت دندان بزرگ است . این احساس به مرور برطرف می شود.

اما اگر واقعا لمینیت ها در ابعادی غیر متناسب ساخته شده اند، می توان در مقدار خیلی جزئی روی آن را اصلاح کرد. در غیر اینصورت نیاز به تعویض آن هست.

ارتودنسی زمانبر است لمینیت کنم؟

 پرسش:

دختری ۲۶ ساله هستم. ۴ دندان جلویی بالا و۴ دندان جلویی پایینم نامرتبی کمی دارند. شرایط بودن ارتودنسی به مدت ۲ سال در دهانم را ندارم. به تازگی با روش لمینیت آشنا شده ام و با دکتر مشورت کرده ام و برای مدت ۷ سال لمینیت راضمانت کرده اند. آیا بعد از گذشت ۷ سال مجددا باید لمینیت را تکرار کنم؟ آیا استفاده از ارتودنسی مطمئن تر می باشد؟ هزینه لمینیت هشت دندان نیز زیاد است. پیشنهاد شما چیست؟

پاسخ:

انتخاب این که با ارتودنسی زمانبر لمینیت ممکن است یا نه در بسیاری موارد از دست ما خارج است. انتخاب روش مناسب، بسته به شرایط و عوامل مختلفی است و با معیار ها و از دیدگاه های مختلف قابل بررسی است.

ارتودنسی درمان مترقی و مناسبی است که با شناخت از وضعیت قرارگیری دندان ها و محاسبات پیچیده، باعث حرکت دندان و قرار گرفتن آن در مکان مناسب می شود. مشخصه بارز این روش، حفظ دندان و وارد کردن کمترین آسیب و دستکاری بر دندان است. به شکلی که تغییرات مورد نظر نیز به آرامی حاصل می شود و بافت های دیگر صورت نیز با آن تطبیق می یابند.

اما در روش لمینیت، ناگزیر از تراشیدن (هرچند اندک) از مینای سالم دندان، و جایگزین کردن روکش نازک چینی هستیم. در عوض ظرف مدت کوتاهی (یک تا دو هفته) به شکل ظاهری دلخواه دست می یابید.

البته برتری و مزیت ها بسته به نظر افراد مختلف، نسبی هستند. ممکن است برای برخی، انجام دادن اندکی تغییرات و آسیب به وضع طبیعی، موضوع ناراحت کننده ای به نظر نرسد. به طور مثال کسانی که (تاتو ابرو) می کنند، ابروهای طبیعی شان را از بین می برند و به جای آن نقش های دلخواه بر صورت خود می نهند. و خب حتما دلیل یا توجیهی برای این اقدام خود دارند.

در طرف دیگر نیز شرایط شغلی و اجتماعی شخص، ممکن است به طور جدی مانعی برای نصب بند و براکت روی دندان اش باشد. (البته قصد نهادینه کردن این تصورهای نادرست عمومی را ندارم. اما به هر حال واقعیت های عرفی و باور های جامعه برای ما به عنوان قشری که در داخل این جامعه فعالیت می کنند، قابل انکار نیستند. این شما هستید که باید با توجه به مواردی که در نظر دارید روش مناسب را برگزینید.

در مواردی که تعداد و میزان نا مرتبی دندان های جلو کم و به شکل خاصی است، ممکن است لمینیت به دلایلی بر ارتودنسی ترجیح داده شود. اما هشت دندان شما نا مرتب است که چهار تای آن ها دندان های فک پایین می باشند. من به شخصه معمولا برای دندان های فک پایین انجام روکش لمینیت را توصیه نمی کنم و در مواقع لازم با لمینیت کامپوزیتی فاصله ها و نامرتبی ها را اصلاح می کنم.

در صورت شکستن، تغییر رنگ یا خراب شدن لمینیت، می توان آن را تعویض کرد. اما چون دندان تراش خورده، اگر لمینیت را از روی دندان برداریم، (یا نخواهیم لمینیت خراب شده را تعویض کنیم) هم شکل نازیبایی به خود می گیرد و هم ممکن است دندان حساس شود. به عبارتی، همیشه باید لمینیت روی دندان قرار گیرد.

در مورد شما، هزینه انجام لمینیت، چیزی حدود هزینه انجام ارتودنسی کامل دو فک خواهد بود که از این بابت نیز انجام لمینیت، مزیتی بر انجام ارتودنسی ندارد!

البته بدون معاینه اظهار نظر قطعی نمی توان کرد اما نظر به آن چه نوشته اید، پیشنهاد من انجام ارتودنسی است.

از بچگی دندانهای زردی دارم

از بچگی دندانهای زردی دارم که با جرم گیری هم سفید نمی شود. دوست دارم دندانهای سفیدی داشته باشم. در اینترنت با روشهای متفاوتی از قبیل استفاده از لیزر و و محلولهای بلیچینگ ، ژلهای مخصوص و غیره که البته باید هزینه ی این موارد زیاد باشد، همینطور با دستگاهی به نام … آشنا شدم که در واقع کاری مثل لیزر را انجام میدهد همراه با ژل مخصوص و فکر می کنم در ایران هم شرکتی چنین دستگاهی را ارائه کرده. آیا خرید چنین دستگاهی را پیشنهاد می کنید؟ هزینه سفید کردن دندان ها با روشهای مذکور در مطب به طور میانگین چقدر است؟ در شهرستان ما دندان پزشکی را سراغ ندارم که از این کارها انجام دهد.

در ضمن دوتا از دندان های فک بالایی ام شکسته و شدت رنگ زرد در آن ناحیه بیشتر است. آیا بعد از سفید کردن می توانم از لامینیت اسبفاده کنم؟

پاسخ:

همان طور که اشاره کردید، رنگ طبیعی دندان های شما زرد است. جرم گیری و بروساژ، رنگ گرفتگی های سطحی دندان را از بین می برد و در دندان هایی مانند دندان شما، رنگ آن را سفید نمی کند. روش های مختلفی که گفتید درست است. اما برخلاف آن که فکر می کنید، بلیچینگ، هزینه زیادی ندارد. از طرفی بهتر است که اینگونه درمانها با مشورت و زیر نظر دندانپزشک انجام شود. در مورد دستگاهی که اشاره کردید اطلاع و نظر خاصی ندارم اما به نظر می رسد خرید دستگاهی که کاری مانند لیزر انجام می دهد، برای یک بار مصرف کردن زیاد مقرون به صرفه نباشد.

در روشی از بلیچینگ، حضور در مطب تنها برای گرفتن قالب از دندان ها لازم است. پس از آن (تری) دندان به همراه مواد مربوطه و روش و دوره مصرف طبق نظر دندان پزشک در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

در روش دیگر، دندانپزشک در مطب و در یک یا دو جلسه، مواد مخصوص را با اشعه مخصوص (که به بلیچینگ با لیزر مشهور است) برای مدتی روی دندان های شما قرار می دهد. این روش از روش بلیچینگ در مطب سریع تر است.

برای آگاهی از هزینه ها در مطب من، به صفحه تعرفه ها مراجعه فرمایید.

پس از سفید کردن می توانید از لامینیت استفاده کنید. توضیح این نکته ضروری است که هر گونه ترمیم یا لمینیت یا روکش، با روش بلیچینگ تغییر رنگ نمی دهد. یعنی اگر قصد انجام چنین کاری دارید، آن را به بعد از بلیچینگ و دست یافتن به رنگ دلخواه موکول کنید.

از بین بردن فاصله میان دندانها ی جلو

دندانهای خوبی دارم. فقط دو تا از دندان های جلویی بالا و دو تا از دندان های جلویی پایین من حدود سه چهار میلی متر  با هم فاصله دارند. می خواستم بدانم چه روشی برای از بین بردن فاصله میان دندانها ی جلو وجود دارد؟

 

پاسخ:

با توجه به این که فاصله میان دندانها ی تان اندکی زیاد است، ممکن است برای استفاده از لمینیت پرسلن یا کامپوزیت، و یا روکش دندان در دو دندان جلویی، مجبور شویم به خاطر بستن فاصله، دندانها ی جلو را خیلی بزرگ بسازیم که نا زیبا جلوه خواهد کرد. البته این امر با شبیه سازی پیش از آغاز درمان قابل تجسم خواهد بود. اگر بستن فاصله به همین صورت، دندان های جلو را به طرز غیر طبیعی بزرگ نخواهد کرد، ساده ترین پیشنهاد، استفاده از لمینیت پرسلن، یا لمینیت کامپوزیتی خواهد بود.

اما در صورتی که بزرگ بودن دندان ها آزار دهنده باشد، برای تقسیم فاصله موجود بین تعداد بیشتری از دندان ها، می بایست ابتدا اوردودنسی کنید، سپس برای از بین بردن فاصله های یک نواخت و کوتاه تر دندان ها، بسته به مورد چهار یا شش تا از دندان های جلو را لمینیت کنید.

در صورتی که نخواهید ارتودنسی کنید، می توانید با استفاده از ژاکت کراون (نوعی روکش نازک چینی) چهار (یا شش) دندان خود را (از هر فک) روکش کنید که این امر نیاز به تراشیدن بیشتر دندان های سالم شما به خاطر رعایت اندازه و فاصله مناسب دارد. این موضوع، عیب این روش نسبت به اورتودنسی است. به عبارتی، برای تقسیم فضای سه چهار میلی متری، با این روش، از چهار (یا شش) دندان جلوی شما می تراشند و روکش می کنند.

می توانید به جای ژاکت کراون، از روش کامپوزیت لمینیت هم برای تقسیم فضا و بستن دیاستم در چهار (یا شش) دندان جلو از هر فک خود استفاده کنید.

اطلاعات در باره لمينيت

پرسش:

مي خواستم اطلاعاتی درباره ی لمينيت به من بدهيد.

 

پاسخ:

لمينيت روشی است که با اندکی تراش روی دندان، یک لایه نازک چینی (یا کامپوزیت) بر روی دندان می چسبانند و عیوب تقارنی و اندازه و شکستگی و پریدگی گوشه های دندان را اصلاح می کنند.

درمان با لمينيت اگر به درستی انجام شود می تواند چندین سال دوام آورد.

استفاده از روش روکش لمينيت، در همه موارد نمی تواند جایگزین روش ارتودنسی باشد. در برخی موارد برای اصلاح لب پریدگی، شکستگی، اصلاح عقب بودن چند دندان نمایان و اصلاح عیوب تقارن دندان ها، به ویژه در دندان های بالا می توان از لمينيت استفاده کرد.

یک مزیت لمينيت، مدت کوتاه درمان و مزیت دیگر آن سهولت تعویض آن است. با روش لمينيت می توانید دندان های خود را به شکل مناسب بازسازی کنید.

لمينيت اثر منفی خاصی روی دندان ندارد اما نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به دندان معمولی دارد. روکش های لمينيت، نسبت به نیروهای کششی ضعیف هستند و با گاز زدن و کشیدن چیز های سفت، ممکن است کنده یا شکسته شوند. البته در این موارد می توان با تعویض لمینیت، ایراد را بر طرف کرد.

از طرف دیگر، برای خوب و زیبا باقی ماندن لمینیت ها، نیاز به رعایت بسیار مناسب بهداشت دهان و دندان است.

بلند و همسان کردن دندان با دندانهای مجاور

دو دندان پیش، از فک بالا را روکش کرده ام. در میان این دو یک دندان بدون روکش دارم که به مرور از طولش کاسته شده و کوتاه تر از دو دندان روکش دار طرفین است. اگر نخواهم این یکی را روکش کنم آیا راه دیگری برای بلند تر کردن و همسان کردنش با دو دندان دیگر وجود دارد؟

پاسخ:

توصیه می کنم که اول علت کوتاه شدن این دندان بررسی شود. ممکن است اشکال از روکش های موجود و تغییر مکان آن ها باشد که در این صورت با تعویض روکش ها مشکل حل خواهد شد. اما اگر روکش ها سالم باشند، می توان با استفاده از روش «لمینیت» دندان کوتاه تان را هم سان کنید. لمینیت روشی است که با کم ترین تراش روی دندان، یک لایه نازک چینی بر روی دندان می چسبانند و عیوب تقارنی و اندازه و شکستگی و پریدگی گوشه های دندان را اصلاح می کنند.

با استفاده از بیلد آپ کامپوزیتی نیز می توان بلند و همسان کردن دندان با دندانهای مجاور را انجام داد.

بلیچینگ باعث از بین بردن جرم نمی شود

پرسش:

من قصد دارم درمان بلیچینگ در مطب را با لیزر انجام بدهم که بتوانم این کار را به دلیل مشغله زیادم در یک جلسه درمان تکمیل کنم. بنده حدود دو سال پیش جرم گیری انجام دادم و اکنون در سطح داخلی دندان هایم جرم مجدد ایجاد شده است. سوال بنده از خدمتتان این است که  آیا قبل از انجام بلیچینگ  نیازی به جرم گیری جدید هست و یا بلیچینگ به تنهایی برای از بین بردن جرم کافی است؟

سوال دیگرم این است که یکی از دندان های “عقبی ام” در فک پایین روت کانال شده و بعد از چند سال روکش برایش گذاشته اند. در بلیچینگ این دندان نیاز به بلییچینگ مخصوص دارد و یا نه؟

پاسخ:

بلیچینگ باعث از بین رفتن جرم نمی شود. در صورتی که دندانتان جرم دارد لازم است که آن را جرم گیری کنید.

بلیچینگ در مطب با لیزر در یک جلسه قابل انجام است.

دندان های عقبی معمولا نمایان نیستند و اهمیت زیادی از بابت رنگ در بلیچینگ ندارند. اما این واقعیت وجود دارد که رنگ پروتز هنگام بلیچینگ به اندازه دندان معمولی تغییر نمی کند و ممکن است دورنگ دیده شود! این موضوع در دندان های نمایان (جلو) گاهی باعث می شود که ناگزیر از تعویض روکش باشیم. البته در مورد شما فکر نمی کنم چنین کاری ضروری باشد.

بلیچینگ کرده ام اما رو به زردی میرود

پرسش:

من پنج ماه قبل پیش شما بلیچینگ كردم. الان كم كم رنگ دندان من رو به زردی می رود. چطور می توانم سفید بودن آن را تمدید كنم؟ با توجه به اینكه مسیر من دور است یك راهكار برای انجام در منزل پیشنهاد بدهید كه موثر باشد. سن من 28 سال است.

پاسخ:

توصیه می کنم زمان مسواک زدن تان را افزایش دهید. یعنی سعی کنید با دقت و همه ی وجه های دندان را مسواک بزنید. به عبارت بهتر، سعی کنید که مسواک زدن تان کمتر از پنج دقیقه طول نکشد. دستکم به مدت یک هفته!

یکی دو ساعت قبل از این که می خواهید به رختخواب بروید مسواک بزنید. تجربه نشان داده که مسواک آخر شب به خاطر خواب آلودگی و خستگی معمولا خلاصه می شود و تاثیر مناسبی ندارد! یکی دو ساعت بعد از شام خوردن زمان مناسبی است. چون هنوز خواب چیره نشده و حوصله لازم برای دقت در مسواک زدن هست.

اگر امکانش برایتان هست، هنگام مسواک زدن از دستشویی خارج شوید و مثلا هنگام تماشای تلویزیون یا هنگامی که روی راحتی نشسته اید با دقت مسواک کنید.

از خمیر دندان های سفید کننده استاندارد استفاده کنید. توجه کنید که میزان مناسب خمیر دندان روی مسواک چیزی اندازه یک نخود است و نه بیشتر. مقدار بیشتر خمیردندان علاوه بر این که باعث می شود که سطح تماس برس تمیزکننده مسواک با دندان کمتر شود، ایجاد کف زیاد نیز باعث می شود تا شخص زود تر تف کند و مسواک زدن را پایان دهد.

بهتر است در طول مسواک زدن کف را در دهان نگه دارید و در انتها تف کنید. اگر عادت کنید که با دهان بسته مسواک کنید، می توانید از خارج شدن کف نیز جلوگیری کنید.

 رعایت موارد بالا در مدت کوتاهی باعث تاثیر مناسبی بر سفید ماندن دندان ها می شود.

فکر می کنم که دندان های شما رنگ گرفته است و با رعایت مواردی که گفتم اصلاح شود.

نکته دیگر این که استفاده از مواد رنگی مانند قهوه و چای و دخانیات نیز باعث رنگ گرفتن دندان می شود که این رنگ با مسواک زدن درست و بروساژ برطرف می شود.

البته در صورتی که با رعایت این موارد مشکلتان برطرف نشد می توانید تماس بگیرید و برای معاینه وقت بگیرید.

نوشته ای در باره بلیچینگ منتشر کرده ام. اینجا ببینید.

تعویض آمالگام با کامپوزیت

دندان ۵ را به دلیل پوسیدگی به اندازه یک سوراخ در کنار دندان ۴، با ماده سیاه (آمالگام) ترمیم کردم. حالا بین دندان ۵و۴ بر اثر این ترمیم مقداری سیاه شده است. آیا با درمان کمپوزیتی می توان این سیاهی را رفع کرد؟

بله. می توان با تعویض مواد ترمیمی آمالگام موجود با مواد کامپوزیتی، این مشکل را حل نمود. معمولا در درمان ترمیمی دندان های نمایان از مواد همرنگ دندان (کامپوزیت) استفاده می شود.

بهتر است پیش از این که اقدام به ترمیم دندان می کنید به دندانپزشکتان بگویید که مایل نیستید دندانهای نمایانتان رنگ تیره به خود بگیرند تا ایشان از ابتدا درمان مناسب را برای شما انتخاب کند.

به هر حال هنگام تراشیدن آمالگام برای تعویض با کامپوزیت، خواه نا خواه قسمت هایی از بافت دندان نیز تراشیده می شود که ممکن است باعث ایجاد حساسیت کوتاه مدت بعد از ترمیم با کامپوزیت شود. اما در کل مشکل مهمی نیست و تعویض آمالگام با کامپوزیت در ترمیم های قدیمی و ترمیم های نمایان آمالگام موضوعی رایج است.

تغییر رنگ دندان بعد از عصب کشی

پرسش:

یکی ازدندان های جلویی من چند سال پیش عصب کشی شده و کمی تغییر رنگ داده است. به یک دندان پزشک مراجعه کردم لمینیت را پیشنهاد کرد. ولی پزشک دیگری گفت که لمینیت زود می شکند و روکش بهتر است. لطفا مرا راهنمایی کنید تا روش بهتری را انتخاب کنم.

 

پاسخ:

امروزه بهترین روش درمان دندانپزشکی، محافظه کارانه ترین آن است. یعنی روشی که کم ترین دستکاری را در بافت های دندان در بر داشته باشد. با این دیدگاه، برای این نوع تغییر رنگ دندان بهترین روش برای درمان چنین دندانی در مرحله نخست عبارتست از بلیچینگ، که در این مورد برخلاف نوع دیگر از داخل دندان انجام می شود و Non-Vital Bleaching یا Internal Bleaching خوانده می شود. اگر از این روش نتیجه دلخواه نگرفتید، گزینه بعدی لمینیت است چون تراش کمتری روی دندان انجام می شود. اما در صورتی که به هر دلیلی امکان استفاده از لمینیت نباشد، می توان از روکش استفاده کرد. برای دندان های جلو بهتر است از روکش های تمام چینی (زیرکنیا) که فلز تیره در فریم آن ها به کار نرفته استفاده شود.

البته در موارد خاصی می توان با استفاده از ترمیم کامپوزیتی نیز برای اصلاح رنگ دندان استفاده کرد.

درمان با لمینیت اگر به درستی انجام شود می تواند بیش از ده سال دوام آورد و حتی به فرض این که روکش کامل دوامی بیشتر داشته باشد، نظر به این که می توان لمینیت را به سادگی تعویض کرد، مزیت های آن بر اندکی کوتاه تر بودن دوام اش می چربد.

جلوگیری از زردی دندان

پرسش:

برای جلوگیری از زردی دندان چه کار می شود کرد؟

پاسخ:

استفاده از مواد رنگی مانند چای و قهوه، و سیگار کشیدن باعث ایجاد رنگ روی دندان می شود. برای کاهش این عارضه، می بایست از مسواک و خمیر دندان به طور منظم استفاده کنید. در صورتی که رنگ دندان تان با مسواک از بین نمی رود، دندانپزشک با بروساژ می تواند آن را اصلاح کند. توجه کنید که جرم دندان که به شکل توده های زرد یا قهوه ای رنگ بر روی دندان و به ویژه در شیارهای محل التقای لثه و دندان تشکیل می شود، با رنگ (Stain) تفاوت دارد. جرم دندان به وسیله جرم گیری برداشته می شود.

توجه کنید که در برخی افراد، رنگ دندان از ابتدا اندکی زرد تر است و ناشی از مواد خارجی و رنگ دانه ها نیست. در صورتی که با جرم گیری و بروساژ به رنگ دلخواه دست نمی یابید، توصیه می کنم که با استفاده از روش بلیچینگ، فام دندان خود را سفید تر کنید و به رنگ دلخواه برسید.

خارج شدن عفونت سفید رنگ از سقف دهان

پرسش:

خانمم 28 ساله است و رنگ دو تا از دندانهای جلویی ایشان سیاه شده و همین باعث شده که هیچ وقت لبخند نزند و هر چند وقت یک بار هم در سقف دهانش یک جوش سفید رنگ بزرگ ظاهر می شود و بعد از مدتی می ترکد و از آن عفونت سفید رنگ خارج می شود. البته همسرم چندین دندان خراب دیگر هم دارد. کلا رنگ لثه ایشان هم غیر طبیعی به نظر میرسد. برای درمان سیاهی دندان های جلو روکش لمینیت را پیشنهاد میکنید یا نه؟ وبرای عفونت لثه چه راهی رو پیشنهاد میکنید؟

پاسخ:

اول باید دید آیا عفونت لثه ایشان منشاء دندانی دارد یا از لثه و بافت های اطراف دندان است؟

اگر عفونت دندانی باشد باید اول درمان ریشه (عصب کشی) شود و بعد سراغ روکش و یا لمینیت ها برای اصلاح بدرنگی دندان رفت.

اگر منشاء لثه ای داشته باشد باید لثه ایشان با جرم گیری و یا در مراحل جدی با کورتاژ لثه درمان شود.

توصیه می کنم با مراجعه به دندانپزشک هم پوسیدگی های دندان ها را درمان کنید و هم چاره ای برای درمان عفونت لثه انجام دهید. و با روش لمینیت یا کامپوزیت ونیر یا روش های مناسب دیگر بسته به وضعیت دندان ها می توان بدرنگی دندان های نمایان را هم از بین برد.

دندان جلویی من رنگ گچی پیدا کرده

نوک دندان ۱ من حالت رنگ گچی مانند پیدا کرده و رنگش نسبت به بقیه قسمت های دندان تغییر کرده. حالا می خواستم با استفاده از درمان با ماده کمپوزیتی دوسطحی استفاده کنم آیا این روش عوارضی برای دندانم دارد و آیا در اثر تراشیدن قسمت مذکور برای جاسازی ماده کمپوزیتی بعد از گذشت چند سال دندان سیاه نمی شود یا رنگ دندان در اثر تراشیدگی تغییر نمی کند؟

پاسخ:

اگر فکر می کنید که این رنگ گچی در ظاهر دندان شما تاثیر بدی دارد ، می توان با کامپوزیت آن را اصلاح کرد. البته دندانی که به این شکل ترمیم شده، نیاز به مراقبت و رعایت بهداشت بیشتر دارد وگرنه بر اثر گذشت زمان و در دراز مدت دچار تغییر رنگ خواهد شد. کامپوزیت های جدید تا حدودی این مشکل را مرتفع کرده است. البته این عیب با تعویض کامپوزیت برطرف خواهد شد.

روش دیگری که می توانم برای رفع این مشکل به شما پیشنهاد کنم انجام لمینیت ونیر است. در این روش دو لایه نازک (مانند پولک) بر روی دندان ها کشیده می شود و عیب های اندازه و رنگ آن برطرف می شود. در این مورد، مزیت این روش بر کامپوزیت، بر خلاف کامپوزیت که تنها بخشی از دندان را می پوشاند، یکپارچه بودن لمینیت یک دندان است که باعث می شود تغییر رنگی در کار نباشد.

تفاوت روندهای تغییر رنگ در کامپوزیت و دندان طبیعی، باعث می شود که با گذشت سال ها، رنگ قسمتی که کامپوزیت در آن به کار رفته، با رنگ باقی دندان ها متفاوت شود. به عبارتی این ناشی از تغییر رنگ کامپوزیت نیست. بلکه ناشی از تغییر رنگ طبیعی دندان ها با گذشت زمان است. که خب میزان و روند تغییر رنگ در دندان طبیعی با روند و میزان آن در مواد کامپوزیتی متفاوت است.

لمینیت کل سطح نمایان دندان را می پوشاند و دیگر این دوگانگی رنگ در میان نیست.

رفع زردی و فاصله دندان با کامپوزیت

دندانهای جلوی من به اندازه نیم میلیمتر از هم فاصله دارند درضمن رنگ دندانهای من به طور مادرزادی کمی زرد است به نظر شما آیا با استفاده از روش کامپوزیت میتوان هم دندانها را سفید نمود و هم این فاصله کم بین دندانها را از بین برد؟

پاسخ:

رفع زردی و فاصله دندان دو مقوله ی جدا هستند. بستن فضای بین دندان ها با استفاده از کامپوزیت امکان پذیر است و برای مورد شما مناسب ترین روش نیز همین روش است. اما باید توجه داشت که سفید کردن همه دندان ها با کامپوزیت جدا از غیر عملی بودن اش، به دلیل نیاز به برداشتن سطح همه دندان ها و جایگزینی با کامپوزیت، روش مناسبی نیست. توصیه من این است که نخست دندان های خود را با روش «بلیچینگ» سفید تر کنید و به رنگ دلخواه خود دربیاورید سپس فاصله (دیاستما) بین دو دندان جلو خود را با کامپوزیت اصلاح کنید. توجه کنید که چون مواد کامپوزیتی و روکش های پرسلن و لمینیت ها با استفاده از روش بلیچینگ تغییر رنگ نمی دهند، ضروری است که نخست بقیه دندان ها را به رنگ دلخواه خود دربیاورید و سپس اقدام به بستن دیاستم کنید تا انتخاب رنگ کامپوزیت بر اساس رنگ سایر دندان ها انجام گیرد.

رفع کجی لترال با استفاده از لمینیت

پرسش:

 دو عدد از دندان های جلویی من کج هستند و به طرف جلو مایل شده اند آیا امکانش هست که این دو دندان را با لمینت قدری بهبود داد؟

عکس از دندان پرسش کننده در مورد امکان استفاده از لمینیت

وضعیت دندان بیمار

پاسخ:

با توجه به این که دندان لترال سمت چپ (دندان دومی از وسط) بسیار جلوتر از دندان های کناری است، برای رفع کجی لترال ها بهترین راه درمان، اورتودنسی است.

برای مرتب شدن دندانهایتان با استفاده از روش لمینیت نیاز است که دندان های لترال تان خیلی زیاد تراش بخورد که این امکان در روش لمینیت وجود ندارد. اما می توان دندان های لترال را با روکش تمام سرامیک (زیرکنیا) روکش کرد و دندان های سانترال (جلویی) را لمینیت کرد.

در این صورت این بی نظمی تا حدود زیادی کمتر خواهد شد.

اگر امکان ارتودنسی دارید پیشنهاد می کنم نزد متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و درمان را انجام دهید. اما اگر به هر دلیلی مایل به درمان ارتودنسی نیستید می توانید برای روش دوم پیشنهادی مراجعه کنید.

روش و دوام و رنگ در درمان کامپوزیتی

پرسش:

هجده سال دارم و محل اتصال دو دندان ۳و۴ فک بالا به اندازه نصف هر دندان سفید شده و حالت گچی رنگ پیدا کرده. این تغییر رنگ تا لثه هم رفته. آیا در درمان کامپوزیتی فقط سطح مذکور برداشته می شود یا همه ی قسمت مذکور برداشته و به جایش ماده کمپوزیتی قرار می گیرد؟ در دراز مدت این ماده خراب و خورده نمی شود؟ آیا رنگ کمپوزیت دقیقآ هم رنگ بقیه دندان ها می شود؟

پاسخ:

در ترمیم کامپوزیتی معمولا فقط سطح قسمتی که تغییر رنگ داده برداشته می شود. خوشبختانه با وجود مواد با کیفیت خوب در بازار، رنگ کامپوزیت تغییر نمی کند. البته این روش طول عمر بهینه ای دارد و پس از آن می توان با تعویض کامپوزیت، دوباره رنگ دندان ها را درست کرد.

رنگ کامپوزیت، درست همرنگ سایر دندان ها انتخاب می شود و مشکل دو رنگی وجود نخواهد داشت. قابل توجه این که برای حفظ رنگ ثابت و شکل زیبا، بهداشت دهان و دندان باید به خوبی رعایت شود.

در مورد روش و دوام و رنگ در درمان کامپوزیتی باید یاد آوری کرد که دندان به طور طبیعی و در گذشت زمان بمرور دچار حرکت و تغییر رنگ و تغییرات دیگر می شود. در برخی موارد با گذشت زمان و تغییر سن انسان، تغییر رنگ نامحسوس دندانها، باعث می شود که دندانی که ترمیم یا ونیر کامپوزیتی روی آن انجام شده است دچار دورنگی شود. این موضوع گزیر ناپذیر است و در صورتی که تفاوت رنگ آشکار باشد می توان با تعویض کامپوزیت یا انجام لمینیت ونیر آن را برطرف کرد. منتها بهتر است برای به تاخیر انداختن چنین وضعیتی، سعی کنیم دندانها را زیاد در معرض مواد رنگی و دخانیات و … قرار ندهیم. استفاده مرتب از مسواک و رعایت بهداشت تا حد زیادی موثر است.

روی عصب کشی لمينيت یا روکش بهتر است؟

یکی ازدندان های جلویی من چند سال پیش عصب کشی شده و کمی تغییر رنگ داده است. به یک دندان پزشک مراجعه کردم لمینیت را پیشنهاد کرد. ولی پزشک دیگری گفت که لمینیت زود می شکند و روکش بهتر است. لطفا مرا راهنمایی کنید تا روش بهتری را انتخاب کنم. لمينيت یا روکش ؟

پاسخ:

امروزه بهترین روش درمان دندانپزشکی، محافظه کارانه ترین آن است. یعنی روشی که کم ترین دستکاری را در بافت های دندان در بر داشته باشد. با این دیدگاه، بهترین روش برای درمان چنین دندانی در مرحله نخست عبارتست از بلیچینگ، که در این مورد برخلاف نوع دیگر از داخل دندان انجام می شود و Non-Vital Bleaching یا Internal Bleaching خوانده می شود. اگر از این روش نتیجه دلخواه نگرفتید، در مقایسه لمینیت یا روکش ، گزینه بعدی لمینیت است چون تراش کمتری روی دندان انجام می شود. اما در صورتی که به هر دلیلی امکان استفاده از لمینیت نباشد، می توان از روکش استفاده کرد. برای دندان های جلو بهتر است از روکش های تمام چینی که فلز در آن ها به کار نرفته استفاده شود.

البته در موارد خاصی می توان با استفاده از ترمیم کامپوزیتی نیز برای اصلاح رنگ دندان استفاده کرد.

درمان با لمینیت اگر به درستی انجام شود می تواند بیش از ده سال دوام آورد و حتی به فرض این که روکش کامل دوامی بیشتر داشته باشد، نظر به این که می توان لمینیت را به سادگی تعویض کرد، مزیت های آن بر اندکی کوتاه تر بودن دوام اش می چربد. البته در صورت نبود مراقبت و بهداشت هیچ کدام دوام زیادی نخواهند داشت و در صورت رعایت بهداشت و مراقبت، هر دو دوام خواهند آورد. از طرفی جدا از ظاهر سالم روکش، نیاز به تعویض آن در صورتی که دندان زیر روکش آسیب دیده باشد، هست.

به هر حال باید در نظر گرفت که در لمینیت تراش دندان در حد مینای دندان است و لمینیت تنها بر روی بخشی از دندان قرار می گیرد اما روکش کل دندان را احاطه می کند و میزان تراش بیشتری روی دندان انجام می شود.

تاکید می کنم نظر به این که دیواره های دندان عصب کشی شده به دلیل از دست دادن اعصاب و عروق، به مرور خشک و شکننده می شوند، ممکن است روکش کردن آن، جدا از اصلاح رنگ، به عنوان یک درمان پیش گیرانه جهت جلوگیری از شکستن و از بین رفتن دندان مطرح باشد. در این مورد نیاز به معاینه و بررسی میزان پرکردگی دندان و احتمال تخریب آن هست.

سفید کردن دندان ها بجز بلیچینگ

برای سفید کردن دندانهایم چه روشی را بجز بلیچینگ پیشنهاد می نمایید؟ چون از بسیاری از همکاران شما شنیدم که اثر این روش تقریباً 6 ماه است و دندانها زردتر از قبل می شوند.

پاسخ:

در مواردی که زردی دندان از ابتدا نبوده و رنگ دندان بعد ها تغییر کرده، می توان با جرم گیری و بروساژ دندان ها و رعایت بهداشت و استفاده مرتب از مسواک به ویژه بعد از مواد رنگی مثل چای و قهوه و پرهیز از دخانیات، رنگ دندان را سفید کرد و به حالت اولیه در آورد. اصولا بلیچینگ برای سفید تر کردن دندان هایی است که از ابتدا تیره تر هستند.

ادعای مندرج در سوآل شما مبنی بر زرد تر شدن دندان ها بعد از گذشت مدتی از بلیچینگ را نمی پذیرم.

لازم به ذکر است که روش های مختلفی برای بلیچینگ رایج است و هر کدام بسته به مورد، در انواع دندان ها کاربرد دارند. این موضوع نیز تا حدی مشخص شده که در برخی علت های تیرگی دندان مانند پدیده فلوئوروزیس، بلیچینگ به خوبی دندان های معمولی تاثیر نمی گذارد. اما در موارد دیگر، به چنین موضوعی بر نخورده ام. لا اقل هیچ یک از بیمارانی که من برای شان بلیچینگ کرده ام، پس از گذشت شش ماه و یا بیش تر، به خاطر بازگشت رنگ دندان های شان مراجعه نکرده اند!

سه چهار میلیمتر فاصله دندانهای جلو

پرسش:

دندانهای خوبی دارم. فقط دو تا از دندان های جلویی بالا و دو تا از دندان های جلویی پایین من حدود سه چهار میلی متر  با هم فاصله دارند. می خواستم بدانم چه روشی وجود دارد که این فاصله را از بین برد؟

پاسخ:

با توجه به این که فاصله میان دندان های تان اندکی زیاد است، ممکن است برای استفاده از لمینیت پرسلن یا کامپوزیت، و یا روکش دندان در دو دندان جلویی، به خاطر زیادی فاصله دندانهای جلو مجبور شویم به خاطر بستن فاصله، دندان های جلو را خیلی بزرگ بسازیم که نا زیبا جلوه خواهد کرد. البته این امر با شبیه سازی پیش از آغاز درمان قابل تجسم خواهد بود. اگر بستن فاصله به همین صورت، دندان های جلو را به طرز غیر طبیعی بزرگ نخواهد کرد، ساده ترین پیشنهاد، استفاده از لمینیت پرسلن، یا لمینیت کامپوزیتی خواهد بود.

اما در صورتی که بزرگ بودن دندان ها آزار دهنده باشد، برای تقسیم فاصله موجود بین تعداد بیشتری از دندان ها، می بایست ابتدا ارتودنسی کنید، سپس برای از بین بردن فاصله های یک نواخت و کوتاه تر دندان ها، بسته به مورد چهار یا شش تا از دندان های جلو را لمینیت کنید.

در صورتی که نخواهید ارتودنسی کنید، می توانید با استفاده از روکش های تمام سرامیک (زیرکنیا) فاصله ها را اصلاح کنید. عیب این روش در این موارد، تراش نا خواسته دندانهای سالم برای قرار دادن روکش است. به عبارتی، برای تقسیم فضای سه چهار میلی متری، با این روش، از چهار (یا شش) دندان جلوی شما می تراشند و روکش می کنند.

می توانید از روش کامپوزیت لمینیت هم برای تقسیم فضا و بستن دیاستم در چهار (یا شش) دندان جلو از هر فک خود استفاده کنید.

با معاینه دندانها می توان بهترین طرح درمان را برای دندانهای شما انتخاب کرد.

شکستن قسمتی از دندان در بچگی

پرسش:

بچه كه بودم (حدود سیزده سال پیش) قسمتی از دندان پیش من شكست و به اصطلاح خیلی بدریخت شد. چه كاری می توانم در این رابطه انجام دهم؟

پاسخ:

ابتدا با عكس رادیولوژی می بایست مطمئن شد كه آیا دندان شكسته نیاز به عصب كشی دارد یا خیر. كه با توجه به این كه دندان شما سال هاست به این صورت مانده و علائمی از درد و ناراحتی اعلام نكرده اید، به نظر دندان نیاز به عصب كشی نداشته باشد.

برای رفع عیوب تقارن و لب پریدگی ها و شكستگی های كوچك دندان های قدامی، استفاده از روكش های لمینیت (Laminate veneer) روش مناسبی است. برای این كار در یك جلسه از دندان شما قالب گرفته می شود و در جلسه ی دیگر، لمینیت (كه روكش چینی نازكی است) بر روی دندان نصب می گردد.

مزیت این روش نسبت به سایر انواع روكش، تراش كمتر دندان و ایجاد تغییر و دستكاری كمتر در بافت دندان است. علاوه بر آن، روكش های لمینیت، ظاهر زیبا تر و طبیعی تری دارند.

روش مناسب دیگر،‌ استفاده از مواد همرنگ دندان (كامپوزیت) و بازسازی دندان به شكل اولیه است. خود من معمولا در طرح درمان هایم در دندان های پیشین فك پایین بیشتر این روش را بر می گزینم. این روش نیز زیبایی و مقاومت لازم را دارد.

فاصله دندانها بدلیل نبود دندان نیش

پرسش:

فاصله دندان های بالایم به دلیل از دست دادن دو دندان نیشم زیاد شده است. مایلم که ایمپلنت کنم اما احساس می کنم به خاطر نامرتبی و فاصله های نامیزان دندان هایم امکان ندارد. راه حل چیست؟

پاسخ:

نخست با روش اورتودنسی می بایست دندان ها را مرتب کرد و فضای لازم برای دندان های از دست رفته را احیا کرد، سپس اقدام به کاشت دندان (ایمپلنت) کرد. توصیه می کنم با مراجعه به ارتودنتیست، درمان را آغاز نمایید.

ممکن است با معاینه مشخص شود که با انجام ارتودنسی، فاصله ایجاد شده قابل پوشاندن است و نیازی به ایمپلنت نباشد.

روش دیگری نیز ممکن است عملی باشد که با  اندکی بزرگتر کردن دندانهای سانترال و لترال، جای خالی دندان های نیش پوشیده شود. البته درمان کاملی نیست اما گاهی اوقات ممکن است.

کوتاه کردن دندان بلند Reshape

پرسش:

من ٢٣ سال دارم و دندان های جلویی ام به لحاظ قد كمی اختلاف دارند. این مساله خیلی ناراحتم می كند. وقتی می خندم واقعا اذیت می شوم. به دندانپزشك مراجعه كردم گفتند كه با تراشیدن ( Reshape كه از پرسش ها دیدم) مرتب می شوند و اینكه فقط تا دو میلی متر این كار را انجام می دهند كه برای دندان مضر نباشد. من با دندانپزشك دیگری مشورت كردم كه اصلا این كار را تایید نكردند. عكسی هم می فرستم تا وضعیت دندانها را ببینید و من راهنمایی كنید.

عکسی است که بیمار از وضعیت دندانهای خود فرستاده و در آن بلند بودن دندانهای سانترال مشخص است

بلند تر بودن دندانهای سانترال نسبت به لترال

پاسخ:

امکان تنظیم اندازه با انجام همزمان ری شیپ Reshape مختصر و بلند تر کردن دندان های لترال وجود دارد.

توصیه می کنم دندان های لترال (کناری دندانهای وسط جلو) را با روش لمینیت یا کامپوزیت اندکی بزرگتر کنید تا با دندانهای کانین (سومی) و دندان های قدامی متناسب شوند. در صورت نیاز می توان در حد کمتر از یک میلیمتر از روی دندانهای قدامی نیز کوتاه کرد. در این حالت دندان ها اندازه طبیعی و زیبایی می گیرند.

البته مسائل دیگری نیز در عکس مشخص است از جمله این که دندانهای شما به طور صحیح روی هم قرار نمی گیرد. اگر به عکس پایینی توجه کنید، دندان های لترال بالا روی دندان های پایین مماس می شود که در حالت طبیعی می بایست دندان های بالا اندکی جلوتر (بیرون تر) از دندان های پایینی بایستد. از طرفی با توجه به عکس به نظر می رسد که دندان های فک پایین شما اندکی به سمت راست متمایل است و به اصلاح، Midline شما Off است و فواصل بین دندانهای فک پایین شما زیاد است و دندانهای پایین به سمت بیرون متمایل هستند. البته تشخیص این موضوع با معاینه و دیدن عکس رادیولوژی (لترال سفالومتری) میسر خواهد شد. در صورتی که حدس من درست باشد تشخیص من این است که این مشکل دندان های فک پایین منشاء دندانی دارد و منشاء فکی ندارد و با ارتودنسی اصلاح خواهد شد.

با این تفاصیل، توصیه می کنم که برای معاینه به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. در صورت لزوم با انجام ارتودنسی، مشکل به طور اصولی حل خواهد شد.

کوچک کردن دو دندان جلو

پرسش:

آیا می شود دندان های بزرگ را کوچک کرد؟ خصوصا دو دندان جلو را.

انجام (Reshape) در حد برداشتن اندکی از مینای دندان (حدود یک میلی متر) امکان پذیر است.

کوچک تر کردن دندان ها با تراشیدن و روکش کردن آن ها امکان پذیر است اما به دلیل آسیبی که به دندان سالم می رسد توصیه نمی کنم.

برای زیبا تر کردن لبخند، ممکن است بتوان از روش های دیگری استفاده کرد بی این که بخواهیم دندان بزرگ را کوچک کنیم

گچی مانند شدن نوک دندان جلو

پرسش:

نوک دندان ۱ من حالت گچی مانند پیدا کرده و رنگش نسبت به بقیه قسمت های دندان تغییر کرده. حالا می خواهم از درمان با ماده کمپوزیتی دوسطحی استفاده کنم آیا این روش عوارضی برای دندانم دارد و آیا در اثر تراشیدن قسمت مذکور برای جاسازی ماده کمپوزیتی بعد از گذشت چند سال دندان سیاه نمی شود یا رنگ دندان در اثر تراشیدگی تغییر نمی کند؟

 

پاسخ:

اگر فکر می کنید که این رنگ ِ گچی در ظاهر دندان شما تاثیر بدی دارد ، می توان با کامپوزیت آن را اصلاح کرد. البته دندانی که به این شکل ترمیم شده، نیاز به مراقبت و رعایت بهداشت بیشتر دارد وگرنه بر اثر گذشت زمان و در دراز مدت دچار تغییر رنگ خواهد شد. با کامپوزیت های جدید تا حدودی این مشکل را مرتفع کرده است. البته این عیب با تعویض کامپوزیت برطرف خواهد شد.

لمینیت بجای ارتودنسی

پرسش:

دختری 30 ساله هستم. در نوجوانی رویش دندان های عقل باعث نامنظم شدن سایر دندان هایم شد. این روند پس از جراحی دندان عقل باز هم به کندی ادامه یافت. با توجه به زمان بر و دردناک بودن روش سیم پیچی، برای اصلاح ظاهر دندانهایم تصمیم دارم از روش Laminate Veneer استفاده کنم. می‏خواستم نظر شما را بعنوان یک دندانپزشک در مورد این روش و مزایا و یا معایب احتمالی آن جویا شوم.

نگرانی اصلی من اثر منفی احتمالی این کار روی دندانها، عدم احساس راحتی با پولک‏ها و یا سنگینی در ناحیه لثه‏ ها می‏باشد.

 

پاسخ:

استفاده از روش روکش لمینیت، در همه موارد نمی تواند جایگزین روش ارتودنسی (که شما «سیم پیچی» اش نامیده اید) باشد. در برخی موارد برای اصلاح لب پریدگی، شکستگی، اصلاح عقب بودن چند دندان نمایان و اصلاح عیوب تقارن دندان ها، به ویژه در دندان های بالا می توان از لمینیت بجای ارتودنسی استفاده کرد.

یک مزیت لمینیت، مدت کوتاه درمان است. دیگر این که در ارتودنسی، درمان بر روی دندان های موجود انجام می گیرد و دندان ها در محل صحیح خود قرار می گیرد. یعنی اگر دندانی کوچک یا نازیبا باشد، با ارتودنسی زیبا نمی شود و اندازه آن تغییر نمی کند. اما با روش لمینیت می توانید دندان های خود را به شکل مناسب بازسازی کنید.

اگر دندان های شما بر اثر رویش دندان عقل «نا منظم» شده، ممکن است این نا منظمی با روش لمینیت اصلاح نشود و حتما نیاز به ارتودنسی باشد. توصیه من این است که نخست با مراجعه به دندانپزشک زیبایی یا ارتودنتیست، مطمئن شوید که امکان انجام اصلاح مورد نظر با استفاده از لمینیت وجود دارد یا خیر. بحث مقایسه زمانی معنی می یابد که شما قادر به انتخاب یکی از این دو روش باشید.

همان طور که می دانید در روش لمینیت، یک لایه نازک چینی (که شما به زیبایی آن را پولک نامیدید) بر روی دندان قرار می گیرد. مزیت این روش به روکش های تمام چینی و فلزپرسلن این است که دستکاری و تراش کمتری بر بافت دندان سالم صورت می گیرد. عدم احساس راحتی با پولک ها و سنگینی در ناحیه لثه ها نیز منتفی است چون اگر لمینیت به درستی نصب شده باشد، نباید باعث ناراحتی لثه شود و به زودی با وجود یک جسم خارجی روی دندانهایتان کنار خواهید آمد و به آن عادت خواهید کرد.

لمینیت اثر منفی خاصی روی دندان ندارد اما نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به دندان معمولی دارد. روکش های لمینیت، نسبت به نیروهای کششی ضعیف هستند و با گاز زدن و کشیدن چیز های سفت، ممکن است کنده یا شکسته شوند. البته در این موارد می توان با تعویض لمینیت، ایراد را بر طرف کرد.

از طرف دیگر، برای خوب و زیبا باقی ماندن لمینیت ها، نیاز به رعایت بسیار مناسب بهداشت دهان و دندان است. البته رعایت دقیق و بسیار مناسب بهداشت در طول درمان ارتودنسی نیز بسیار ضروری است. چون نواحی قرارگیرفته زیر بند و براکت های ارتودنسی به شدت مستعد پوسیدگی و خرابی هستند.

مقاله جداگانه ای در باره لمینیت نوشته ام بخوانید.

مشکل من رنگ شیری دندانهایم است

پرسش:

مشکل من رنگ شیری دندان هایم است. قبلا فکر می کردم که این مشکل به علت جرم است اما پس از جرم گیری هم رنگ دندانهایم تغییر نکرد و همچنان شیری است. آیا این مشکل به علت رنگ شیری مینای دندانهایم است؟ به جز روکش کردن راه حل دیگری هم دارد؟

پاسخ:

رنگ طبیعی دندان های افراد مختلف، با هم تفاوت دارد. با توضیحی که دادید به نظر می رسد رنگ طبیعی دندان های شما همان است که اشاره کردید.

برای سفیدتر کردن دندان، نیازی به روکش کردن دندان نیست. می توانید از بلیچینگ استفاده کنید.

بلیچینگ بر روی دندان هایی که به طور ژنتیکی تیره رنگ هستند و مینای آن ها از نظر ساختمانی مشکل نداشته باشد به خوبی موثر است.

توجه کنید که در صورتی که نیاز به درمانی مانند پروتز یا لمینیت یا استفاده از کامپوزیت در قسمت های نمایان دارید، بهتر است آن ها را به بعد از بلیچینگ و دست یافتن به رنگ دل خواه موکول کنید تا انتخاب رنگ آن ها با توجه به فام جدید دندان های تان انجام گردد. این مواد با روش بلیچینگ سفید نمی شوند.

می توان بی جرم گیری دندان سفید داشت؟

اگر بخواهم بدون جرم گیری دندان سفید ی داشته باشم چه پیشنهادی می کنید؟

پاسخ:

در صورتی که دندان جرم داشته باشد، باید جرم گیری شود. چه بخواهید دندان تان را سفید کنید یا نکنید. در ضمن دندانی که رنگ آن زرد شده یا لکه دارد، لزوما به این معنی نیست که جرم دارد؛ و دندانی که سفید باشد یا لکه نداشته باشد، دلیل کافی نیست که جرم نداشته باشد. بسیاری، لکه ها و رنگ دانه ها را با جرم اشتباه می کنند. جرم توده های سخت به رنگ قهوه ئی یا زرد است که بیشتر در ملتقای لثه و دندان تشکیل می شود.

جرم با مسواک پاک نمی‌شود. اگر این جرم توسط دستگاه جرم‌گیری و توسط دندان‌پزشک از روی دندان‌ها تمیز نشود، سبب بیماری لثه و تحلیل لثه و استخوان فک می‌گردد.

برخی تصور می‌کنند که جرم‌گیری به دندان‌ها آسیب می‌رساند. اما حقیقت این است که زمانی که بیماری لثه و جرم وجود داشته باشد، انجام جرم‌گیری لازم است.

برای سفید کردن دندان وقتی که رنگ گرفته، می توان با بروساژ (برداشتن رنگ با نوعی خمیر و برس که توسط دندانپزشک انجام می شود) رنگ دندان را به حالت اولیه در آورد.

توجه کنید که در حقیقت با جرم گیری دندان سفید نمی شود. بلکه جرم و توده های تشکیل شده روی دندان برداشته می شود. و پیرو آن دندان تمیز تر می شود و سفید تر دیده می شود.

برای سفید کردن دندان، از روش «بلیچینگ» استفاده می شود. یعنی رنگ دندان ها با استفاده از ترکیبات آب اکسیژنه، تغییر می یابد و روشن تر می شود. برای این روش می توان ژل مخصوص را یا در مطب و در یک یا دو جلسه به وسیله نور مخصوصی که به اصطلاح لیزر نامیده می شود روی دندان ها قرار داد یا با وسیله ای که دندانپزشک برای شما می سازد، ژل مخصوص را در خانه به مدت چند جلسه بر روی دندان ها قرار دهید.

می خواهم دندان سفید داشته باشم

پرسش:

می خواهم دندان های سفیدی داشته باشم. روزی سه بار مسواک می زنم ولی بازم انگار نه انگار. چه کار کنم؟

پاسخ:

سعی کنید به خاطر بیاورید که آیا دندان های شما از ابتدا (زمانی که به یاد می آورید) همین رنگی بوده است یا این که بعد ها به مرور رنگ آن تغییر کرده.

اگر دندان تان به مرور رنگ گرفته، ممکن است به خاطر استفاده از دخانیات یا مواد رنگی مانند چای و قهوه و … باشد. در این صورت می توان با استفاده از جرم گیری و بروساژ، رنگ دندان را به حالت اولیه برگرداند.

اگر باز به رنگ دلخواه خود نمی رسید، می توانید با استفاده از روش بلیچینگ، دندان های خود را سفید تر کنید. البته بدیهی است که در همه ی شرایط مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان و دندان می بایست رعایت شود.

نارضایتی از لمینیت بعد از انجام

پرسش:

حدود سه ماه است که لمینیت کرده ام. دندانم اصلا مشکلی نداشت وشکل خوبی هم داشتند ولی می خواستم قشنگتر از این باشد. دکتر پیشنهاد 4 دندان بالایی را به من داد ولی با چند بار مراجعه 10 دندان بالا و6 دندان پایینی را قالب گرفت و کلی دندانهایم را تراش داد و من برای هزینه زیادی که می خواست دانه ای … تومان مجبور شدم ماشینم را نیز بفروشم. الان هم از وضع ظاهری اش اصلا راضی نیستم وهم دچار اختلاف شدید با همسرم هستم. من چه روشی برای زیبایی روی لمینیت هایم انجام بدهم؟

پاسخ:

ببینید… شما به دندانپزشک مراجعه کرده اید و به دلیلی خواسته اید تغییراتی در ظاهر دندانهایتان ایجاد شود. پس این که نوشته اید دندانم اصلا مشکلی نداشت و شکل خوبی هم داشتند همه ی ماجرا نیست.

البته دندانپزشک موظف است پیش از آغاز درمان، توضیح در باره درمان و برآورد هزینه را به بیمار اعلام کند. اما قالب گرفتن و تراش دادن دندانها جزو پروسه درمان است و ایرادی بر کار محسوب نمی شود. هر چند که در دندانپزشکی، در موارد زیادی، پیش از شروع درمان نتوان تشخیص قاطع داد که درمان در کدام مرحله پایان خواهد پذیرفت.

اصولا در بسیاری موارد، فرآیند انتخاب شیوه درمانی، شیوه ای است که درمان ها و گزینه ها یکی پس از دیگری انتخاب و امتحان می شوند. این کار نشانی بر ضعف دانش دندانپزشکی نیست بلکه تلاشی است که درمان ها با محافظه کارانه ترین شیوه و با کمترین دستکاری در بافت دهان و دندان به نتیجه رسانده شود.

اگر لمینیت ها کمی بلند باشند، می توان اندکی آن را اصلاح کرد. اما بعد از لمینیت اگر از رنگ آنها راضی نیستید می بایست آن ها را تعویض کرد.

در مورد لمینیت و معیار های آن و روش های اجرا مقاله مستقلی نوشته ام که لینک آن را در زیر برایتان قرار می دهم:

http://dryashil.com/?p=1704

لطفا مطالعه کنید و در صورت نارضایتی از لمینیت سعی کنید اوضاع قبل و بعد دندانهایتان را به خاطر بیاورید و مقایسه و قضاوتی بر اساس آن بکنید.

ضمنا معیار های زیبایی و اصلاح طرح لبخند و موارد زیبایی شناسی وابسته به شرایط و مسائل مختلفی هستند. مقاله جداگانه ای در این زمینه نوشته ام:

http://dryashil.com/?p=1624

توصیه می کنم این مقاله را بخوانید. در نظر بگیرید ممکن است دندانپزشک معیار ها و روابطی را در مورد کلیات چهره شما در نظر گرفته باشد و تشخیصی برای ساخت لمینیت داده باشد که در برخی موارد شما از آن بی اطلاع باشید.

پیشنهاد می کنم مقاله دوم را به دقت مطالعه فرمایید و در صورتی که جای سوآلی برایتان باقی مانده است، وضعیت دندانها و نارضایتی تان را با دندانپزشک معالجتان در میان بگذارید تا ایشان تصمیم لازم را بگیرد. و توضیحات لازم را در باره وضعیت دندانهایتان به شما بدهد.

در صورتی که مایل هستید عکس هایی از قبل از انجام درمان زیبایی و بعد از آن را به همین ایمیل بفرستید تا من هم بتوانم قضاوتی در این باره داشته باشم.

توصیه دیگری که با توجه به نوشته هایتان به ذهنم رسید این است که پس از این همیشه پیش از آغاز درمان مشاوره لازم را انجام دهید و حتما میزان و نحوه پرداخت هزینه را سوآل کنید تا دچار چنین مشکلاتی نشوید.

نیم میل فاصله دندانهای جلو

پرسش:

دندانهای جلوی من به اندازه نیم میلیمتر از هم فاصله دارند درضمن رنگ دندانهای من به طور مادرزادی کمی زرد است به نظر شما آیا با استفاده از روش کامپوزیت میتوان هم دندانها را سفید نمود و هم این فاصله کم بین دندانها را از بین برد؟

پاسخ:

در مورد نیم میل فاصله دندانهای جلو، بستن فضای بین دندان ها با استفاده از کامپوزیت امکان پذیر است و برای مورد شما مناسب ترین روش نیز همین روش است. اما باید توجه داشت که سفید کردن همه دندان ها با کامپوزیت جدا از غیر عملی بودن اش، به دلیل نیاز به برداشتن سطح همه دندان ها و جایگزینی با کامپوزیت، روش مناسبی نیست. توصیه من این است که نخست دندان های خود را با روش «بلیچینگ» سفید تر کنید و به رنگ دلخواه خود دربیاورید سپس فاصله (دیاستم) بین دو دندان جلو خود را با کامپوزیت اصلاح کنید. توجه کنید که چون مواد کامپوزیتی و روکش های پرسلن و لمینیت ها با استفاده از روش بلیچینگ تغییر رنگ نمی دهند، ضروری است که نخست بقیه دندان ها را به رنگ دلخواه خود دربیاورید و سپس اقدام به بستن دیاستم کنید تا انتخاب رنگ کامپوزیت بر اساس رنگ سایر دندان ها انجام گیرد.

هرچه مسواک می زنم زردی دندان نمی رود

یکی از دندان های جلویی من زرد رنگ شده و هرچه مسواک می زنم زردی آن از بین نمی رود. برای از بین بردن آن چکار باید کرد؟

پاسخ:

اگر دندان زرد شده تان پیش از این عصب کشی شده باشد، این موضوع طبیعی است. رنگ دندان عصب کشی شده به دلیل از بین رفتن اعصاب و عروق دندان به مرور تغییر می کند و تیره تر می شود. در این مورد می توان با استفاده از روش بلیچینگ داخلی (Non-vital Bleaching) رنگ دندان تان را اصلاح کنید. در این روش، ماده سفید کننده در داخل دندان قرار داده می شود.

اگر عصب کشی نشده، ممکن است به دلیل قرار گیری نا مرتب آن (که شاید با دندان های کناری آن در یک ردیف قرار نگرفته و اندکی عقب تر است) مسواک به درستی روی آن کشیده نشده و به مرور رنگ آن زرد تر از بقیه شده است. در این مورد نیز می توانید با جرم گیری یا بروساژ، رنگ دندان را به حالت اولیه بر گردانید.

در صورتی که دلیل دیگری دارد یا هیچ یک از دلایل فوق صادق نیستند، توضیحات بیشتری ارائه کنید.

کشیدن دندان، جراحی، فک، صورت

خارج کردن دندانهای نهفته و نیمه نهفته و ریشه از داخل نسج نرم یا نسج سخت فک

آیا دندان عقل را حتما باید کشید ؟

پرسش:

آیا دندان عقل را حتما باید کشید یا در صورتی که خراب نشده باشد می توان از کشیدن آن خودداری کرد؟

 

پاسخ:

دندان عقل در صورتی که به درستی روییده باشد و فضای کافی در فک برای آن وجود داشته باشد، می تواند مانند بقیه دندان ها در دهان باقی بماند و نیازی به خارج کردن آن نیست.

در مواردی که دندان عقل به صورت ناقص رشد کرده است یا نیمی از آن نهفته است یا فضای کافی در فک برای رشد آن وجود ندارد یا مسیر رویش آن باعث فشار و آسیب به بقیه دندان ها می شود، ترجیح می دهیم که آن را بیرون بیاوریم.

در مواردی که دندان عقل به درستی روییده باشد نیز در صورتی که دچار خرابی و پوسیدگی گردد، در صورتی که نیاز به درمان هایی مانند عصب کشی (به ویژه دندان عقل فک بالا) و سایر درمان های مشکل تر داشته باشد، اگر بیمار باقی دندانهایش را از دست نداده باشد، معمولا از درمان دندان عقل صرف نظر می کنیم و آن را خارج می کنیم.

البته در مواردی که بیمار دندان های کناری دندان عقل را نیز به دلایلی از دست داده است، لازم است که دندان عقل حفظ شود تا به عنوان پایه برای درمان های دیگر مانند روکش های چند واحدی (بریج) مورد استفاده قرار گیرد.

توصیه می کنم در مورد دندان عقل خود به دندانپزشک مراجعه کنید تا ایشان وضعیت دندان عقل شما را بررسی کند و توصیه لازم را انجام دهد.

ارائه طرح درمان با عکس تمام فک رادیولوژی

مرد 26 ساله هستم. عکس تمام فک پیوست را امروز در رادیولوژی گرفتم. می خواستم جواب پرسش های زیر را بدانم:

با این عکس چه بیماری هایی را می شود تشخیص داد؟

دندان شماره 7 فک پایین سمت چپ که قبلا پر شده بود، قسمت اعظمش شکسته و دندانپزشک عمومی به من گفت نیاز به درمان ریشه نزد متخصص درمان و جراحی ریشه دارد و گرنه باید کشیده شود. بعد از آن هم روکش لازم است.

آیا آبسه بعد از کشیدن دندان باقی می ماند؟ و اینکه از عکس او پی جی می شود فهمید آبسه یا عفونتی در دندانها وجود دارد یا نه؟

بیمار عکس رادیولوژی تمام فک خود را فرستاده تا طرح درمان پیشنهادی ارائه شود.

عکس رادیولوژی تمام فکر بیمار

ارائه طرح درمان با عکس تمام فک: (خاطر نشان می سازد که طرح درمان زیر فقط از روی عکس حاضر و بدون معاینه کلینیکی و بدون اطلاع از سوابق بیمار ارائه شده است و فاقد قطعیت می باشد و به منزله تشخیص دقیق نیست.)

نخست از پرسش شماره 3 شما آغاز می کنم: با کشیدن دندان، عفونت انتهای ریشه نیز از بین خواهد رفت. در باره تشخیص عفونت از عکس او پی جی: بله. در عکسی که فرستاده اید ضایعه انتهای ریشه دندان 6 سمت چپ فک پایین آشکار است.

پرسش شماره 2: البته به نظرم طرح درمانی که اشاره کردید مربوط به دندان شماره 6 سمت چپ فک پایین بوده. چون دندان شماره 7 شما حکایتش جداست! در باره شماره 6 تشخیص دندانپزشک شما درست است و توضیحات بیشتر را در ادامه ذکر خواهم کرد. حدود تعرفه ای که ذکر کردید درست است.

پاسخ پرسش شماره 1:

دندان شماره 7 سمت چپ فک پایین: نیاز به خارج کردن باقیمانده دندان است. به دلیل این که ریشه ها از هم جدا شده و شکستگی تاج تا زیر فورکا را درگیر کرده است.

دندان شماره 6 سمت چپ فک پایین: ضایعه در انتهای ریشه مشاهده می شود. پوسیدگی تا زیر لثه ادامه پیدا کرده و احتمال شکستن تاج وجود دارد. برای درمان آن نیاز به درمان مجدد ریشه و جراحی افزایش طول تاج است و پس از آن می بایست پست و کر و روکش مجدد انجام شود. البته امکان موفقیت این روش با معاینه امکانپذیر است و ممکن است ناگزیر از خارج کردن دندان باشیم.

دندان شماره شش سمت راست فک پایین: تشخیص قطعی با عکس مقدور نیست. ممکن است بتوان با عصب کشی و پست و کر کراون و افزایش طول تاج، دندان را نگه داشت. اما اگر با معاینه به این تشخیص نرسیم، می بایست خارج گردد.

دندان های عقل می بایست خارج شوند. برای خارج کردن دندان عقل سمت راست فک پایین نیاز به جراحی هست. امکان ترمیم پوسیدگی و نگه داشتن دندان عقل فک پایین سمت چپ هست که البته زیاد توصیه نمی شود!

دندان شماره 6 سمت راست فک بالا: به دلیل حجم وسیع پرکردگی، بهتر است روکش شود.

دندان شماره 5 سمت راست فک بالا: نیاز به کشیدن دندان است.

دندان شماره 3 و شماره 4 سمت راست فک بالا بهتر است که روکش شود.

دندان شماره 2 سمت راست فک بالا نیاز به ترمیم (پر کردن) دندان هست.

دندان شماره 2 سمت چپ فک بالا نیاز به پر کردن دارد.

دندان شماره 3 و شماره 4 و شماره 5 سمت چپ فک بالا بهتر است روکش شوند. دندان ها عصب کشی شده هستند و حجم پر کردگی بسیار وسیع است. امکان شکستن تاج وجود دارد و توصیه روکش کردن به همین دلیل است.

در باره طرح درمان دندانهایی که توصیه به کشیدن آنها بود توصیه اول من انجام ایمپلنت است. البته روش بریج هم امکانپذیر است که در صورت عدم تمایل بیمار به انجام ایمپلنت می تواند انتخاب شود.

در باره هزینه درمان ها، به تفکیک مواردی که عرض کردم، می توانید به صفحه تعرفه ها در وبسایت مراجعه کنید و هزینه درمان خود را برآورد کنید. البته تاکید می کنم تعرفه های مندرج، تعرفه های مرکز دندانپزشکی دکتر یاشیل احدی مقدم می باشد و تعرفه های همکاران را از خود ایشان استعلام فرمایید.

ارائه طرح درمان فشرده بر اساس عکس

پرسش:

I’ll be coming to Iran next month and want to have a visit in your dental center.  I believe I need 1 surgery on my teeth and a few root canal. Do you think in two weeks I can complete to repair my teeth? If so kindly let me know the appointment time.

پاسخ:

Yes, you can take the time to compress, treat yourself when you say you do.

Please go ahead to make an appointment to expedite the healing process and your medical records (such as X-rays or teeth problems) to this email address.

پاسخ بیمار:

Thanks for your kind reply. I booked my ticket to Iran. I’ll stay there only two weeks and will repair my teeth as much as possible. Kindly have a look at my OPG and if possible give a break down price for items 1-7 and the possibility to complete all in 14 days.

Looking forward to hearing from you.

بیمار عکس رادیولوژی تمام فک خود را اسکن کرده و برای ارائه طرح درمان ارسال نموده است.

عکس تمام فک OPG اصلی بیمار سوآل 1941

بیمار عکس رادیولوژی تمام فک خود را اسکن کرده و برای ارائه طرح درمان شماره گذاری و علامت گذاری و ارسال نموده است.

عکس تمام فک OPG که توسط بیمار علامت گذاری و شماره گذاری شده برای سوآل 1941

پاسخ بعد از مشاهده عکس های رادیوگرافی:

عکس OPG شما را دیدم. امکان تکمیل درمان اکثر دندانهای شما در دو هفته ای که در ایران هستید با طرح درمان فشرده وجود دارد به شرطی که مداوم و سر وقت در این دو هفته مراجعه کنید و درمان باید در زمان فشرده و بدون اتلاف وقت انجام شود.

برای مورد شماره 7 با توجه به این که دندانهای کناری آن عصب کشی شده هستند و نیاز به روکش دارند، توصیه می کنم به دلیل اینکه فضای ایمپلنت بسیار کم شده، با اتکا به دو دندان عصب کشی شده، یک روکش سه واحدی قرار داده شود تا در ناحیه خالی صاحب دندان شوید. البته ممکن است بتوان ایمپلنت کرد. در این مورد در زمانی که به مطب آمدید تصمیم گیری خواهیم کرد.

در جلسه اول می توانیم کارهای مربوط به قالب گیری دندانهای فک بالا را برای روکش کردن انجام دهیم و پس از انجام کارهای لابراتواری روکش ها در جلسه دیگر قابل نصب خواهد بود.

در جلسه دوم می توانیم کارهای مربوط به عصب کشی مجدد احتمالی یا قالب گیری روکش های فک پایین سمت چپ را انجام دهیم. مشابه مورد قبل، پس از قالب گیری و انجام کارهای لابراتواری، روکش ها در جلسه ی دیگر قابل نصب خواهد بود.

در جلسه بعدی می توانیم اقدام به کشیدن دندانهای سمت راست فک پایین کنیم.

توجه شما را به این نکته جلب می کنم که اگر امکان این وجود داشته باشد که در یک جلسه، هم بتوانیم ریشه باقی مانده را بکشیم و هم ایمپلنت را قرار دهیم، از لحاظ زمانی بسیار به نفع شما خواهد شد. اما اگر امکان این کار بسته به وضعیت استخوان فک شما وجود نداشته باشد، می بایست در یک جلسه دندان ها جراحی و خارج شود و در جلسه دیگر که حدود دوماه به طول می انجامد، پس از ترمیم استخوان فک، اقدام به جراحی ایمپلنت کرد. این موضوع با معاینه قابل پیش بینی خواهد بود. به احتمال زیاد امکان خارج کردن ریشه و ایمپلنت همزمان وجود ندارد و ما ناگزیر خواهیم بود در این سفر شما، تنها جراحی خارج کردن ریشه ها را انجام دهیم.

البته ذکر این نکته ضروری است که در صورتی که جراحی نصب ایمپلنت انجام شود، مرحله نصب پروتز آن، نیاز به حد اقل دو ماه زمان دارد و انجام نصب پروتز ایمپلنت به سفر بعدی شما موکول خواهد شد.

 

اگر مقداری از ریشه در لثه باقی بماند

پرسش:

من سه روز پیش دندانم را کشیدم. دو تا کنار هم و بعد از آن لپم باد کرده و روی لثه سیاه شده و کنار لثه ام سفید شده و بعد سه روز هم هنوز خوب نشده. وقتی به دندانهایم نگاه کردم دیدم انتهای ریشه به نظر شکسته می آید. خواستم بدانم آیا احتمال دارد مقداری از ریشه در لثه باقی مانده باشد؟ آیا خطرناک است؟

پاسخ:

امکان دارد که مقداری از ریشه باقی مانده باشد ولی این با نگاه کردن به دندانها قابل تشخیص نیست و حتما باید عکس گرفته شود.

عوامل مختلفی وجود دارد که باعث می شود بعد از کشیدن دندان تورم ایجاد شود که یکی از مهمترین آنها عفونت است.

اگر شما به توصیه های دندانپزشک بعد از کشیدن دندان توجه نکرده و بهداشت را رعایت نکنید یا داروهای تجویز شده را درست مصرف نکنید این مسائل پیش خواهد آمد.

توصیه می کنم حتما با پزشکتان مشورت کنید تا ایشان با تجویز آنتی بیوتیک مناسب و دهانشویه های ضد باکتری شما را درمان کنند و اگر چیزی از دندان هم باقی مانده باشد آن را خارج سازند.

در مورد مراقبت های بعد از کشیدن دندان مقاله مستقلی نوشته ام که لینک آن را در اینجا قرار می دهم:

http://dryashil.com/?p=553

لطفا آن را مطالعه کنید.

انحراف مفصل فک هنگام باز کردن دهان

دختری هجده ساله هستم كه مدتی است در ناحیه مفصل فك (سمت راست) دچار مشكل شده ام. فكم هنگام باز شدن صدا می دهد وكمی به چپ منحرف می شود.

پاسخ:

باید به متخصص فک و صورت مراجعه کنید تا با رادیوگرافی های لازم، مفصل شما را ارزیابی کند. اگر دیسک (غضروف) بین مفصلی شما در یک ناحیه دچار مشکل یا سائیدگی شده باشد، فک موقع باز شدن دهان، به یک سمت منحرف خواهد شد. برای درمان آن باز باید رادیوگرافی های شما را ارزیابی کرد تا بتوان به یک درمان جامع رسید.

انحراف مفصل فک هنگام باز کردن دهان مسئله مهمی است و می بایست پی گیری کنید.

در صورتی که دچار درد شدید مفصل فکی شدید تا مدتی از جویدن غذاهای سفت و میوه های سفت به طور جدی خودداری كنید (به عنوان مثال میوه را تكه تكه كنید و با چنگال بخورید) و دهان را بیش از دو انگشت باز نكنید تا این حالت حاد برطرف شود.

بر آمدگی فک بالا و جلو بودن دندانها

۲۲ سال دارم و ۴ دندان جلوی بالا کمی از قوس خارج و لثه ها یا همان فک بالا دارای بر آمدگی است. آیا این مشکل با ارتودنسی رفع می شود یا نیاز به جراحی فک دارم؟

پاسخ:

با توجه به این که تنها چهار دندان جلویی شما اندکی خارج از ردیف هستند، که شما با بر آمدگی فک بالا توصیف کردید و جلو بودن دندانها ، به نظر می رسد مشکل شما با اورتودنسی قابل حل باشد.

البته تشخیص دقیق تر و طرح درمان با مراجعه به عکس رادیولوژی (لترال سفالومتری) قابل ارائه است.

توضیح این که نا هنجاری قرار گیری دندان ها روی هم، می تواند به دلیل دندانی یا اسکلتی باشد. نا منظم بودن دندان ها با ارتودنسی قابل رفع است اما برای اصلاح ناهنجاری اسکلتال، نیاز به جراحی فک هست.

به هم ریختگی شدید دندانهای فک بالا

پرسش:

من ۳۰ سال سن دارم و فک بالای من دچار به هم ریختگی شدید می باشد. فک بالا از فک پایین کمی جلوتر است. در مراجعات قبلی به دندانپزشک به من گفته شده که باید برای ارتودنسی دو تا از دندانهای سالم فک بالا ( ۴ یا ۵) کشیده شود این در حالی است که داندانهای عقلم را کشیده ام.

پاسخ:

کشیدن برخی دندان ها برای انجام اورتودنسی و قرارگرفتن بقیه دندان ها در محل صحیح، طبق نظر متخصص اورتودنسی، امری رایج و علمی است. نگران نباشید. با «به هم ریختگی شدید» که اشاره کردید، باید خوشحال باشید که با روشی که گفتید دندانهایتان اصلاح خواهد شد!

حفره جای دندان باقی است

دو روز پیش یکی از دندان های خود را کشیده ام و الان حفره جای دندان باقی مانده است. می ترسم که غذا داخل آن برود و دیگر بیرون نیاید. با این که دهانم را مرتب می شویم و با طرف دیگر غذا می خورم اما باز می ترسم که غذا داخل حفره برود و بماند و حفره بسته شود و غذا داخل آن عفونت کند. آیا چنین امکانی وجود دارد؟

پاسخ:

دقت و نگرانی شما قابل تحسین است. یکی از خطرهای روزهای بعد از جراحی دندان، باقی ماندن تکه های غذا داخل حفره جای دندان است که بایستی مواظب بود.

البته در صورت رعایت اصول مراقبت ها، جای نگرانی نیست. همیشه وقتی دندان کشیده می شود این اتفاق می افتد. بدن انسان خود به خود محل زخم و حفره را ترمیم می کند و حفره بسته می شود. بدن انسان خود با اجسام و ذره های خارجی مثل تکه های غذا مقابله می کند و آن ها را از زخم بیرون می راند. البته باید توجه کنید که شست و شو با آب نمک از فردای کشیدن دندان به صورت مرتب ضروری است. و بهتر است چند روز با طرفی که دندان کشیده اید چیزی نخورید و فشار بر آن وارد نکنید تا زخم آن زود تر خوب شود.

نکته دیگر این که روزی که دندان می کشید یا جراحی می کنید، از آب نمک استفاده نکنید، آب دهان تان را بیرون نیندازید، گاز یا پارچه ئی را که دکتر به شما داده و بر روی محل دندان قرار داده استفاده کنید و دور نیندازید، از نوشیدنی های گرم استفاده نکنید و سعی کنید از نوشیدنی ها و خوراکی های سرد استفاده کنید. دلیل این موضوع این است که پس از کشیدن دندان، یک لخته خون بر روی استخوان فک در محل کشیدن دندان تشکیل می شود که باعث ایجاد پوشش بر روی استخوان و جلوگیری از خونریزی و نیز انتقال میکروب ها و … به بافت داخلی بدن می گردد. ایجاد فشار از طریق تف کردن، یا سیگار کشیدن با پک های عمیق، یا قر قره کردن آب نمک یا استفاده از نوشیدنی های گرم، در همان روز کشیدن یا جراحی دندان، باعث کنده شدن و از بین رفتن این لخته خون ایجاد شده بر روی محل کشیدن دندان می شود و به پدیده (درای ساکت) می انجامد که در حفره جای دندان باعث قرار گرفتن استخوان بدون محافظت، در برابر هوا و بزاق می شود که منجر به درد بسیار شدید و عفونت خواهد شد.

بدیهی است با قوام یافتن لخته خون، از روز بعد می بایست کارهایی مثل تمیز کردن دهان، قرقره با آب نمک و … را انجام داد.

مقاله مستقلی در مورد مراقبت های بعد از کشیدن دندان نوشته ام که مطالعه کنید.

درد بعد جراحی دندان بدلیل درای ساکت

پرسش:

۱۰روز پیش دندان کشیدم و یک هفته بعد از کشیدن دندان هنوز هم درد زیادی داشتم. به پزشک مراجعه کردم که پانسمان گذاشت و متاسفانه
به علت وجود پانسمان به مدت طولانی روی دندان کشیده شده، هم لثه زخم شد و هم در فضای دندان فضای یا حفره خالی بزرگی که فکر می کنم «درای ساکت» نام دارد ایجاد شد. آیا این فضا به مرور زمان پر می شود؟ چه مدت طول می کشد تا این حفره پر شود؟ برای اینکه این حفره میکروبی نشود و این فضا زودتر پر شود چه کارهایی می توانم انجام دهم؟

 

پاسخ:

حفره ای که بر اثر کشیدن دندان در جای خالی آن پدیدار می شود، محلی است که ریشه دندان در آن قرار داشته و به آن «ساکت» می گویند. آن چه پدیده درای ساکت نامیده می شود، از بین رفتن لخته خونی است که بعد از کشیدن دندان روی آن تشکیل می شود. و همه اصرار و ابرام دندان پزشک مبنی بر نگه داشتن گاز روی محل کشیدگی و تف نکردن و ننوشیدن مایعات گرم در روز جراحی، به این خاطر است که این لخته ی خون قوام بگیرد و کنده نشود.

اگر این اتفاق بیفتد، استخوان فک بدون محافظ در برابر هوا و بزاق و سایر موارد قرار می گیرد که علاوه بر درد شدید، باعث عفونت ناحیه نیز خواهد شد. به نظرم این اتفاق برای شما افتاده که دکتر روی آن را دوباره پانسمان کرده است. یعنی درای ساکت شدن شما به دلیل قرار گرفتن پانسمان نبوده و احتمال می دهم پانسمان کردن به دلیل ایجاد پدیده درای ساکت بوده است. پانسمان باعث می شود که این فضای خالی پوشیده شود و در مجاورت اجسام خارجی و هوا قرار نگیرد.

این حفره به مرور زمان پوشیده خواهد شد. برای جلوگیری از بروز عفونت و تجمع مواد مضر، بایستی بهداشت دهان و دندان ها را به دقت مراعات کنید.

مقاله ئی در همین زمینه منتشر کرده ام. با مراجعه به آن موارد باید و نباید را مطالعه و رعایت کنید.

نشانی مقاله در وبسایت

درد پس از کشیدن دندان عفونی

من پنج روز پیش دندان آسیای کوچک فک پایینم را کشیدم. دندان عفونی بود و کج درآمده بود. اما هنوز بعد از گذشت پنج روز به شدت درد دارد. به تجویز دندانپزشک کپسول سفالکسین مصرف کردم اما هنوز بعد از سه روز مصرف این دارو درد شدیدی به خصوص در مورد دندان کنار دندان کشیده شده احساس می کنم.

پاسخ:

امیدوارم زمانی که این پاسخ را می خوانید درد تان برطرف شده باشد. جای دندان کشیده شده (به ویژه اگر کار به جراحی کشیده باشد) مدتی ملتهب خواهد بود. همان طور که گفتید دندان تان عفونی بوده و مصرف آنتی بیوتیک در دندان عفونی تا پایان دوره تجویز آن لازم است.

لازم به یاد آوری است که در مواردی، پدیده (درای ساکت) که به دلیل از بین رفتن لخته خون تشکیل شده در محل دندان کشیده شده ایجاد می شود و باعث قرار گرفتن استخوان داخل لثه در معرض هوا و بزاق می شود، موجب ایجاد درد شدید در محل دندان می شود که با مراجعه به دندانپزشک و شست و شو و قرار دادن نوعی پانسمان بر روی محل و تجویز مسکن، درد کاهش می یابد.

مقاله ای در مورد مراقبت های بعد از کشیدن دندان نوشته ام که توصیه می کنم مطالعه کنید.

اگر درد دندان تان بر طرف نمی شود، با مراجعه به دندان پزشک و گرفتن عکس رادیولوژی، وضعیت محل دندان کشیده شده را بر رسی کنید.

موضوعی که در مورد دندان کناری اشاره کردید نیز باید بررسی شود. در بسیاری موارد، تشخیص این که دقیقا کدام دندان درد می کند، برای بیمار دشوار است.

ممکن است درد ناشی از پوسیدگی و به عصب رسیدن دندان کناری باشد که در شرایط فعلی مزید بر علت شده است. از طرفی دردناکی دندانی در داخل دهان باعث حساسیت و تحریک و کاهش آستانه تحمل درد در انسان می شود که با بر طرف شدن علت اصلی برطرف خواهد شد.

درد دندانهای کناری بعد کشیدن دندان

پرسش:

دختری ۲۶ ساله هستم. ۶ روز پیش دندان آسیاب کوچک در فک پایینم را کشیدم. این دندان پشت دو دندان دیگر در آمده بود. الان با گذشت چند روز هنوز درد دارم و دندان چسبیده به آن خیلی حساس شده و با ضربه کم، درد تیرکشنده دارد. علتش چیست؟

پاسخ:

درد بعد کشیدن دندان تا چند روز طبیعی است. این درد، پس از جراحی به دلیل تلاش بدن برای ترمیم جای خالی موجود و نیز بسته شدن حفره باقی مانده می باشد. که به مرور برطرف خواهد شد.

می بایست با رسیدگی و رعایت مسائلی که دندانپزشک تان توصیه کرده و استفاده از داروهای مسکن تجویز شده، درد را کنترل کنید. (رعایت نکات بعد کشیدن دندان را در مقاله منتشر شده بخوانید.)

پس از کشیدن دندان، یک لخته خون بر روی استخوان فک در محل کشیدن دندان تشکیل می شود که باعث ایجاد پوشش بر روی استخوان و جلوگیری از خونریزی و نیز انتقال میکروب ها و … به بافت داخلی بدن می گردد.

در مورد حساسیت دندان چسبیده به دندان کشیده، احتمال می دهم که به دلیل ایجاد حفره خالی در جای دندان کشیده شده، ریشه دندان های کناری اندکی در معرض هوا قرار گرفته است که با بسته شدن جای دندان کشیده شده، حساسیت نیز برطرف خواهد شد. می توانید در این مدت از خمیر دندان های ضد حساسیت استفاده نمایید.

سعی کنید بعد از جراحی تا چند روز از کشیدن سیگار و پیپ و … خود داری نمایید. (یا لا اقل خیلی کم و با پک های خیلی خیلی آرام.) در نظر داشته باشید که فرایند مکیدن برای پک زدن به سیگار نیز ممکن است باعث باز شدن محل جراحت و کنده شدن لخته روی زخم شود. مکیدن نی برای نوشیدن مایعات نیز باعث فشار به محل می شود.

اگر پس از گذراندن دوره نقاهت، درد تیر کشنده دندانهای کناری برطرف نشد، ممکن است دلیلی بجز کشیدن دندان آسیاب کوچک تان داشته باشد. در این صورت به دندانپزشک مراجعه کنید تا وضعیت این دندان ها مجدد مورد بررسی قرار گیرد.

درد مفصل فکی گیجگاهی TMJ

من گاهی دچار درد در قسمتی از فك یا تمام فك بالاو پایین (بیشتر فك بالا) می شوم به طوری كه منشاء درد اصلاً مشخص نیست. درد گرفتن ناخودآگاه دندان ها بدون مشكل پوسیدگی (معاینه های دندانپزشك، عكس پانوركس و پری اپیكال از دندان های عقب، پوسیدگی را نشان نداده است) دندان های عقب كه غالباً دچار دردگرفتگی همزمان می شوند، چه علتی می تواند داشته باشد؟ هنگاهی كه دچار این عارضه می شوم تا چند روز هم این احساس را دارم و این مساله من را نگران می كند. دندان های عقل پایین دندان های نیمه نهفته بودند. یكی از آنها را به تازگی جراحی كردم و از كشیدن دندان عقل بالاو جراحی عقل پایین حدود سه سال می گذرد. متاسفانه درد گرفتن دندان ها بیشتر از قسمتی است كه دندان عقل بالاو پایین وجود ندارد. تنها یك دندان عقل فك بالامانده است كه ظاهراً جای مناسبی دارد و كامل درآمده است. گاهی اطراف آن لثه دچار التهاب می شود و به زودی برطرف می شود. این التهاب همزمان با درد گرفتن دندان هایم نیست. به نظر شما مشكل من چه می تواند باشد، آیا می تواند به خاطر عصبی بودن من باشد؟

پاسخ:

به نظرم مشکل شما درد مفصل فکی گیجگاهی TMJ است. اگر درد شما در یك سمت صورت است و در سمت دندان های عقب بالااحساس درد می كنید، ممكن است ناشی از مفصل گیجگاهی فكی (TMJ) باشد كه معمولاً درد این مفصل با درد دندان عقل اشتباه گرفته می شود. این درد معمولاً به سمت فك پایین و اطراف گوش منتشر می شود و حتی ممكن است به صورت سردرد نیز احساس شود. اگر شما همراه با این درد، برای باز كردن دهان هم مشكل داشته باشید، می توانم با قطعیت بیشتریعکس تزئینی از مفصل فکی گیجگاهی TMJ بگویم كه ناشی از همین عارضه است. البته اگر دندان عقل نهفته یا نیمه نهفته نیز وجود داشته باشد، به تشدید این درد كمك می كند. از عوامل ایجاد این مشكل، نحوه ناصحیح قرارگیری فك ها روی هم (اكلوژن) و تماس های پیش رس دندانی (مانند پركردگی های بلند) است كه با درمان این مشكلات، درد برطرف خواهد شد. این درد معمولاً در افرادی كه تنش عصبی، استرس یا فشار روحی دارند، تشدید می شود. توصیه می كنم با مراجعه به دندانپزشك، نخست از وجود مشكل اكلوژنی خود مطلع شوید. با برطرف كردن این مشكل، عامل ایجاد این درد از بین رفته و درد برطرف خواهد شد. برای درمان در زمان ایجاد این درد شدید، می توان از مسكن های ضدالتهاب غیراستروئیدی مثل ژلوفن و همچنین برای از بین بردن سفتی عضلات مربوط، از دیازپام با دوز پایین استفاده كرد و تا مدتی از جویدن غذاهای سفت و میوه های سفت به طور جدی خودداری كنید (به عنوان مثال میوه را تكه تكه كنید و با چنگال بخورید) و دهان را بیش از دو انگشت باز نكنید تا این حالت حاد برطرف شود. توضیح این نكته ضروری است كه این پاسخ به هیچ وجه مجوز و نسخه ای برای انجام درمانی نیست و مشكل، صرفاً بر اساس نوشته های شما «حدس» زده شده است. بدیهی است برای اطمینان و اقدام به مصرف هر نوع دارویی نیاز به مراجعه حضوری به دندانپزشك هست. موضوع دیگر اینكه موارد فوق در حالتی حدس زده شده كه فك یك طرف صورت شما دچار این مشكل می شود. در صورتی كه درد دوطرفه دارید به احتمال زیاد این تشخیص درد مفصل فکی گیجگاهی TMJ منتفی است و بهتر است برای بررسی وضعیت سینوس های خود به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه كنید. موضوع التهاب لثه دور دندان عقل شما به احتمال قوی، ارتباطی به این موضوع ندارد و در جای خود قابل بررسی است.

دندان بالا و پایین روی هم قرار دارد

من ۳۰ ساله هستم و در حالت معمولی دندانهای فک بالا و پایین من کاملا روی هم قرار دارند. آیا با اورتودنسی می توان این مشکل را برطرف کرد یا نیاز به عمل فک می باشد؟ کدام از این روشها با توجه به سن من نتیجه مطلوبی دارد؟ درصد خطرات جراحی فک تا چه حد می باشد و هزینه عمل جراحی حدودا چه مبلغی است؟

پاسخ:

در وضع نرمال، در حالت استراحت دندان های قدامی فک بالا اندکی جلوتر از دندان های متناظر فک پایین قرار می گیرند. در مورد شما، دندان بالا و پایین روی هم قرار دارد (در اصطلاح Edge to Edge است).

اشکالی که مطرح کردید ممکن است به دلیل (اسکلتال) یا (دنتال) باشد. باید با استفاده از رادیوگرافی (سفالومتری و OPG) بررسی کرد که مشکل از وضعیت قرارگیری فک ها بر روی هم است؛ یا نحوه قرار گیری دندان ها نادرست است.

در حالت اخیر (مشکل دندان ها)، استفاده از روش اورتودنسی مناسب است. اما در صورتی که مشکل از نحوه قرار گیری فک ها باشد، نیاز به جراحی فک پیش می آید.

برای رفع مشکل شما، عامل سن عامل تعیین کننده نبوده و روش درمان با توجه به موارد بالا باید انتخاب شود. ضمن این که سن شما محدودیتی برای هیچ یک ایجاد نخواهد کرد.

جراحی گفته شده یک جراحی معمول و شناخته شده است و خطر خاصی ندارد. البته مدت زیادی پس از جراحی، فک و دهان بسته خواهد ماند و مجبور خواهید بود مدتی تنها از مایعات با نی تغذیه کنید. در مورد هزینه عمل و معاینات گفته شده با یک متخصص فک و صورت مشورت کنید.

دندان نیش نهفته ام مشکل ساز نبوده

پرسش:

سی ساله هستم و دندان نیش نهفته ای دارم که خوشبختانه تا کنون مشکل ساز نبوده و آسیبی به ریشه سایر دندان ها وارد نکرده. به نظر شما لزومی دارد که نسبت به در آوردن آن اقدام کنم؟ آیا ممکن است بعد ها مشکل ساز شود؟

 

پاسخ:

حکم کلی در مورد این که همیشه نیازی به در آوردن دندان نیش نهفته هست یا نه نمی توان صادر کرد. از طرفی بدون بررسی دقیق عکس رادیولوژی فک، و با استناد به وضع عمومی و فعلی مساعد شخص، نمی توان با اطمینان نتیجه گرفت که واقعا مشکل ساز نبوده و آسیبی به ریشه سایر دندان ها وارد نخواهد کرد. توصیه می کنم با مراجعه به جراح فک و صورت و ارائه عکس تمام فک (OPG)، وضعیت قرار گیری دندان کانین نهفته و نیز مسیر رویش احتمالی آن را بررسی کنید و نظر ایشان را در این مورد جویا شوید.

به هر حال وضعیت کانین های شما وضعیتی عادی نیست و بهتر است درمان شود. نظر به این که با افزایش سن، استخوان های شما متراکم تر می شود و انجام جراحی سخت تر خواهد بود، با توجه به سن تان، پس از مشورت با جراح، و اگر بیماری خاصی ندارید که مشکلی در راه جراحی باشد، ترجیح من بر این است که اقدام لازم در این زمینه را زود تر انجام دهید. در سوآل تان اشاره ای نکرده اید که آیا نهفته ماندن دندان های نیش، تاثیر نامناسبی بر ردیف و مرتب بودن دندان هایتان گذاشته یا خیر. این موضوع نیز با مشورت ارتودنتیست قابل بررسی است و عاملی است که در تصمیم به جراحی یا باقی گذاشتن دندان های نیش، کمک خواهد کرد.

دندان نیمه نهفته پدیده پری کرونیت

پرسش:

چهار روز است که دارم از درد دندان گریه می کنم. واقعیت این است که دندان عقل پایینم که نیمه نهفته بوده، چند روز است خیلی درد گرفته. به طوری که به دیواره کناری دهانم هم این درد را منتقل کرده و باعث التهاب در آن قسمت شده است. نمی دانم که باید صبر کنم تا دوره اش بگذرد، یا بروم دندان پزشکی که این خودش مکافات دیگری است. واقعا دیگر تحمل درد را ندارم.

 

پاسخ:

ضرب المثلی قدیمی را (با اندکی اصلاح) باز گو می کنم: دندان (عقل نیمه نهفته) ای را که درد می کند باید کشید و انداخت دور!

التهاب دهان در ناحیه ای که گفتید، ممکن است به دلیل پدیده ای باشد که «پری کرونیت» نامیده می شود. روی قسمتی از دندان عقل که نروییده است را لثه پوشانده است. اگر دندان مقابل آن روییده باشد، باعث قرار گیری دندان روی این لثه و جویده شدن لثه می شود که این امر در طولانی مدت باعث التهاب و درد زیاد لثه خواهد شد. برای رفع این عارضه، بایستی این قسمت لثه که در معرض جویدگی قرار دارد برداشته شود.

در موردی که شما عنوان کردید، توصیه می کنم کار را یکسره کنید و دندان عقل نیمه نهفته تان را بیرون بیاورید. باقی ماندن دندان نیمه نهفته در دهان، که لابد کج هم روییده است، علاوه بر احتمال آسیب رساندن به دندان مجاور، محل تجمع مواد غذایی و باکتری ها و ایجاد بوی بد دهان خواهد بود. از طرفی با گذشت سن، بیرون آوردن دندان عقل مشکل تر خواهد شد. در مورد «مکافات» بودن مراجعه به دندان پزشک، هیچ نفهمیدم. اصولا هدف و انگیزه ما دندان پزشکان، کمک در حل مشکلات دندان و دهان بیماران و رفع بیماری ها و آسان تر کردن تحمل درد دندان است. چه شما مراجعه به ما دندانپزشکان را مکافات بدانید و چه مباهات.

زود زود خالی شدن دندان

پرسش:

من دندان هایم خیلی جلو است. همچنین خیلی زود زود خالی می شود.

 

پاسخ:

ای کاش مشخص می کردید که کدام یک از دندان ها یا کدام فک شما جلو است. در مرحله اول باید بررسی کرد که مشکل شما اسکلتال است یا مربوط به نا مرتبی دندان های شماست.

برای ردیف کردن نا مرتبی دندان ها باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

برای رفع مشکل وضعیت قرار گیری فک ها نیاز به متخصص فک و صورت دارید.

با توجه به اشاره ای که در مورد خالی شدن دندان های تان کردید ممکن است وضعیت نامناسب قرارگیری فک ها روی هم «مال اکلوژن» باعث تشدید خرابی دندان و ایجاد فشار های نا متعارف و نا متناسب بر روی دندان ها شود و این امر باعث لب پر شدن، ایجاد دندان قروچه روزانه و … شود.

اما اگر منظورتان از خالی شدن دندان ها، پوسیدن و خراب شدن آن است، می توان گفت مسائل مختلفی از جمله رعایت بهداشت دندان و دهان، کارکرد دندان ها و … در این موضوع دخیل است.

فک جوش بودن ریشه دندان عقل

پرسش:

دیروز رفتم دندان عقلم را بكشم. آقای دكتر بعد از كلی تلاش فقط توانست یك ریشه را بیرون بیاورد. نفهمیدم دومی را چه كار كرد. می گفت فك جوش شده. كلی ور می رفت و یك چیزی پیچ می كرد ولی چیزی هم بیرون نیاورد. الان بعد از دو روز كمی ناراحتم و فكر می كنم ممكن است عفونت كرده باشد. از دكتر پرسیدم كه كل دندان را درآوردی؟ گفت بله؛ ولی من شك دارم. آیا ماندن یك ریشه خطر ناك است؟ چه كار باید بكنم كه مطمئن شوم؟

پاسخ:

وقتی كه به رغم هر چه تلاش كه جهت جدا كردن ریشه از فك انجام می دهیم، ریشه كوچك ترین حركتی نكند، می توان امیدوار بود كه با باقی ماندن ریشه در داخل فك، عفونت نخواهد كرد. علی القاعده عفونت بر اثر جا به جا شدن و دست خوردن در بافت طبیعی ایجاد می شود.

اگر دكتر تان گفته است كه در آورده، می توانید خاطر جمع شوید كه در آورده. از طرفی باقی ماندن ریشه در چنین شرایطی معمولا خطری ندارد. یا برای همیشه در همان جا خواهد ماند، یا به خودی خود بالا خواهد آمد و خارج خواهد شد.

در برخی موارد، دست بردن و برداشتن زیاد استخوان، مضر تر از باقی نگه داشتن اندكی از ریشه ی به قول شما «فك جوش» است. به دندان پزشك خود اعتماد كنید.

کشف ماده نرم کننده لثه

پرسش:

آیا ماده ای كه بدن به هنگام خردسالی ترشح می كند و باعث نرم شدن لثه و لق شدن دندان می شود كشف شده است؟ آیا نمی توان با تزریق آن به لثه  به هنگام كشیدن دندان باعث نرم شدن لثه وكاهش درد ِ كشیدن ِ دندان خراب شد؟

پاسخ:

ذهن خلاق شما قابل تقدیر است. اما حقیقت این است که عامل نگه دارنده دندان در دهان، لثه نیست و به عبارتی، علت لق شدن دندان های شیری کودک و افتادن بدون درد دندان کودک، ترشح ماده خاصی که لثه را نرم و دندان را لق می کند نیست. شاید یک مثال قدیمی را شنیده باشید که درخت، به همان اندازه که روی زمین دارد، زیر زمین هم ریشه گسترده است. دندان نیز توسط ریشه های به نسبت بلند و مقاومی که دارد، موقعیت خود را در استخوان فک مستحکم می کند. یعنی ریشه های دندان ها، هر یک داخل حفره (ساکت) هایی که در استخوان فک تعبیه شده است قرار گرفته اند و استخوان فک دور آن را فرا گرفته و مهار کرده است.

پروسه لق شدن و افتادن دندان شیری نیز به این شکل است که دندان های دائمی جایگزین که در داخل فک و در پشت دندان های شیری متناظر شان قرار دارند، به مرور رویش می یابند و با قد کشیدن خود، به مرور ریشه های دندان جانشین را از بین می برند. به این شکل، دندان شیری، فاقد ریشه (عنصر نگه دارنده) می شود و به خودی خود لق می شود و می افتد. با این حساب نتیجه می گیریم ماده خاصی برای شل شدن لثه وجود ندارد که بخواهد کشف شود.

برای کشیدن دندان خراب نیز توجه داشته باشید که لثه (که به عبارت عامیانه تکه گوشتی بیش نیست) مانع استواری برای کشیدن دندان نیست، و این ریشه های محصور شده داخل استخوان فک هستند که می بایست از داخل حفره خود بیرون آورده شوند. این کار با شناخت از آناتومی فک و صورت و نحوه قرار گیری ریشه ها داخل استخوان و جهت های وارد شدن نیروی مقاوم میسر است. به شکلی که یک دندانپزشک حاذق، با ایجاد کمترین ضربه (تروما) و آسیب به بافت فک، با استفاده از حرکات صحیح، ریشه را از داخل حفره آن آزاد می کند و دندان را در می آورد. (در مواقعی نیز با تراشیدن و برداشتن استخوان یا نسج نرم احاطه کننده دندان یا ریشه، راهی برای بیرون آوردن آن مهیا می کنند که جراحی نامیده می شود.)

توضیح دیگر این که درد ناشی از کشیدن دندان، به دلیل دست بردن در بافت طبیعی بدن است که در هنگام جراحی یا کشیدن دندان، با استفاده از بی حسی موضعی کنترل خواهد شد. اما درد پس از جراحی، به دلیل تلاش بدن برای ترمیم جای خالی موجود و نیز بسته شدن حفره باقی مانده جای خالی دندان می باشد. که به مرور برطرف خواهد شد.

کشیدن دندان در ارتودنسی

پرسش:

من دختری ۲۶ساله هستم. در حدود یک ماه است که فک بالا را اورتودنسی کرده ام . دکتر به من گفته که اگر لازم شد چهار دندان نیاز به کشیده شدن دارد. می خواستم ببینم که آیا جای خالی این دندانهای کشیده شده پر خواهدشد؟

پاسخ:

بله. کشیدن چند دندان های پنج یا در مواردی پنج از هر طرف، یک روش معمول در درمان های ارتودنسی است. در مواردی که دندان های جلو نامرتبی زیادی دارند، فضای لازم برای تغییر مکان و مرتب شدن دندان ها باید از جایی تامین شود. در طی پروسه ارتودنسی، دندان ها تغییر مکان خواهند داد و علاوه بر رفع نا مرتبی در دندان های پیشین، فضای خالی دندان های کشیده شده پر خواهد شد.

ماندن دندان شیری تا بزرگسالی

پرسش:

من 31 سال سن دارم. دندانهای عقل من در قسمت پایین به صورت مورب و نهفته می باشد که دندانپزشک پس از بررسی گفت که یک دندان شیری دارم (نیش سمت چپ پایین) و باید آن را سریع بکشم  تا فضا برای دندانها باز شود و کم کم درست می شود! (من دندان دایمی دیگری نمی بینم) حالا که نگاه میکنم یک حفره خالی ایجاد شده. خیلی ناراحتم. پیشنهادتان چیست؟ روکش؟

پاسخ:

ماندن دندان شیری تا بزرگسالی گاهی اتفاق می افتد.

فضای خالی دندان شیری کشیده شده را پس از بررسی رادیوگرافیک و ارزیابی های کلینیکی می توان هم با ایمپلنت (در صورت وجود استخوان مناسب و فضای مناسب) و هم به کمک روکش ها و یا بریج های FRC که دندان تراش بسیار مختصری می خورد پر کرد.

این فضا پس از کشیدن دندان، بر اثر جا به جا شدن دندان های کناری، کمی کم تر خواهد شد اما به طور کامل بسته نخواهد شد.

ماندن مقداری از دندان هنگام کشیدن

پرسش:

من حدود 2 روز پیش یكی از دندان هایم را كشیدم. بعد از دو روز به حفره ایجاد شده كه دقت كردم دیدم چیزی مثل دندان خیلی كوچك و لق در روی لثه ام وجود دارد. ممكن ریشه باقی مانده باشد؟ در زمان  كشیدن دكتر متخصص چیزی نگفت.

پاسخ:

ممکن است مقداری از دندانتان در هنگام کشیدن روی لثه تان باقی مانده باشد. مشکل خاصی وجود ندارد. این قسمت به لثه تان چسبیده است و جدا می شود.

می توانید خودتان با یک وسیله تمیز آن را از لثه جدا کنید یا به دندانپزشکتان مراجعه کنید و از ایشان بخواهید تا آن را بر دارد.

هزینه جراحی دندان در مطب

پرسش:

خواهش می کنم لطف فرموده هزینه جراحی دندان عقل در یک مطب خصوصی را به صورت حد اقل و حد اکثر بفرمایید. قابل ذکر است که اینجانب دو عدد دندان عقل فک پایین که نیمی از آن هم در آمده بود را به صورت جراحی و بخیه در آوردم اما دکتر چیره دست ما وقتی فک مرا پایین آورد که فرمودند دویست هزار تومان. آیا واقعا این نرخ حقیقی و مصوب است؟

 

پاسخ:

نه سر زلف خود اول تو به دست ام دادی

باز م از پای در انداخته ای یعنی چه

تشخیص راحت یا مشکل بودن جراحی، با چشم و با اتکا به معلوم بودن یا نهفته بودن دندان میسر نیست. ممکن است ریشه دندانی که حتا نیمی از آن نیز در آمده باشد به صورت افقی، مزیو انگولار، دیستو انگولار یا عمودی در فک قرار گرفته باشد و برای خارج کردن هر یک نیاز به روش ها و تکنیک های مختلفی است. گاهی ممکن است نیاز به برداشتن حجم زیادی از استخوان اطراف دندان، یا تکه تکه کردن دندان و … باشد.

شما می توانید پیش از انجام درمان، از دندان پزشک خود در مورد هزینه درمان، مراحل و تعداد جلسات و نام و نوع درمان و مواد مورد استفاده و … سوآل کنید و تصمیم بگیرید.

لحن شما در طرح سوآل و استفاده از عباراتی مثل (فک مرا پایین آوردند) و (دو دندان که نیمی هم در آمده بود) و (دکتر چیره دست ما فرمود فلان قدر) باعث آزردگی خاطر و خرد نمون خدمات دندانپزشکی است. ای کاش برای در آوردن دو فقره دندان عقل ناقابل که نیمی هم بیرون بوده، زحمت مراجعه به مطب نمی کشیدید و جلوی آینه با قند شکن آن را بیرون می آوردید یا با نخ به درب خانه یا سپر اتوموبیلتان می بستید که خودش کنده شود! قصد توهین و تمسخر ندارم اما امیدوارم واقع بینانه تر به مسائل بنگرید.

قیمت جراحی هر دندان عقل در مطب خود من بسته به نوع جراحی و نحوه قرارگیری دندان، از چهل هزار تومان تا صد و پنجاه هزار تومان متغیر است.

 

توضیح این که این پرسش و پاسخ در سال هشتاد و هشت انجام گردیده است و رقم ها و مبالغ مربوط به قیمت های آن سال می باشد.

ورم زیر چشم بعد از کشیدن دندان

پرسش:

یک هفته است که مادرم با کشیدن دندان بالا، یک طرف صورتش بد جور از زیر چشم باد کرده. جای دندان هم درد دارد. کلی کپسول آمپول پنی سیلین800 و دگزا و … زده ولی خوب نشده. هر روز بدتر می شود. چه کارکنیم؟ دندانی که کشید چرکی بود.

پاسخ:

نخست این که بیماری که دندانش عفونت کرده می بایست درمان آنتی بیوتیک خود را کامل کند.

اگر تا کنون دوره آنتی بیوتیک کامل شده و تغییر مناسبی نکرده است توصیه می کنم حتما به جراح دندانپزشک یا متخصص جراحی فک و صورت مراجعه کنید تا موضوع را بررسی کند.

درد و ورم بعد از کشیدن دندان تا حدود یک هفته طبیعی است که بعد از روز سوم و چهارم معمولا تورم فروکش می کند و اوضاع رو به بهبود است. ورم زیر چشم هم ناشی از همین است. اگر مراقبت های بعد از کشیدن دندان را به درستی رعایت نکرده باشید ممکن است درد به دلیل پدیده درای ساکت (کنده شدن لخته خون محل کشیدن دندان و قرار گرفتن استخوان در مجاورت هوا) باشد. یا جسم خارجی مانند تکه های غذا داخل ساکت (حفره جای خالی دندان) وارد شده باشد. در این صورت نیز با مراجعه به دندانپزشک درمان لازم انجام خواهد شد.

مقاله ای در زمینه مراقبت های بعد از کشیدن دندان نوشته ام که به تفصیل حالت های مختلف در آن توضیح داده شده است.

لینک مقاله:

http://dryashil.com/?p=553

لطفا مطالعه کنید و وضعیت را بر اساس آن بررسی کنید.

لثه، جرم گیری، تحلیل، عفونت

جرم گیری دندان و زیر لثه برای از بین بردن توده های تشکیل شده روی دندان و لای دندان و لثه

احتمالا لثه شما تعجب کرده است!

دیروز وقتی بستنی می خوردم طوری که اصلا حس نکردم از لثه ام خون آمد. دلیلش چیست؟ آیا زیاد کردن یک باره ی مدت مسواک زدن باعث ضعیفی لثه های من نشده است؟

پاسخ:

احتمالا لثه شما تعجب کرده است! امکان این هست که لثه بر اثر طولانی شدن زمان مسواک زدن اندکی التهاب کرده باشد. اگر روش مسواک زدن را در سایت به دقت مطالعه کرده اید و رعایت می کنید و مطمئن هستید که روش مسواک زدنتان نادرست نیست، نگران نباشید. به مسواک زدنتان ادامه دهید و اگر التهاب یا قرمزی یا درد خاصی در لثه هایتان وجود ندارد، می توانید خاطرجمع باشید که این التهاب به خودی خود برطرف خواهد شد. اما در صورتی که خون ریزی زیاد است یا مدت زیادی تکرار شود، نگران کننده است و باید مراجعه کنید.

از اطرافیان می شنوم جرمگیری خوب نیست

مدتی است می خواهم دندانم را جرم گیری کنم. ولی از اطرافیان می شنوم كه جرمگیری برای دندان خوب نیست. یک عكس هم از دندان هایم برایتان می فرستم.

می خواستم اگر ممكن است غیر از جرمگیری راه دیگری برای سفید شدن دندان هایم پیشنهاد کنید. من 22 سال دارم و دانشجو هستم.

پاسخ:

با توجه به عکسی که از دندان های خود فرستاده اید، انجام جرم گیری نه تنها لازم بلکه ضروری است. تصور نادرستی که در بین افراد شایع است این است که جرمگیری به دندان آسیب می رساند. اما واقعیت این است که اگر جرم دندان وجود داشته باشد، انجام جرم گیری بسیار بهتر از جرم گیری نکردن است.

باز بر خلاف تصور عامه، جرم دندان به رنگ دانه های روی دندان اطلاق نمی شود. بلکه توده زرد یا قهوه ای رنگ سختی است که بیشتر در محل التقای دندان و لثه تشکیل می شود و وجود آن به مرور باعث ایجاد تحلیل در لثه و آسیب به دندان می شود. برای سفید تر کردن دندان هایتان (البته بعد از جرم گیری و بروساژ)، روش بلیچینگ را پیشنهاد می کنم.

البته از ظاهر دندان های شما بر می آید که دندان های شما دچار پدیده فلوئوریزیس است. در صورتی که کودکی تان را در شهر های جنوبی یا مرکزی کشور گذرانده اید می توان حدس زد که ناشی از آب منطقه باشد. متاسفانه روش بلیچینگ در کسانی که دندان های شان از پدیده فلوئوریزیس رنج می دهد، به خوبی دندان های دیگر جواب نمی دهد.

اما با جرمگیری و بروساژ می توانید رنگ اولیه دندان های خود را بیابید و لبخندتان به میزان قابل توجهی اصلاح می شود.

در ضمن رنگ های زرد ناشی از مصرف سیگار و چای و …، با مسواک زدن منظم و نیز بروساژ قابل رفع است و جرم دندان به حساب نمی آیند.

برای هر ناراحتی لثه جراحی لازم نیست

پرسش:

آیا به هر میزانی که لثه خوردگی داشته باشد باید جراحی شود؟ مثلا من در یکی از دندانهایم حدود 2 میلیمتر لثه پایین تر آمده. آیا با درمان معمولی قابل حل است یا حتما باید جراحی لثه شود؟

پاسخ:

همیشه برای رفع ناراحتی لثه جراحی نیاز نیست. در مراحل اولیه با یک جرم گیری عمیق و کورتاژ لثه و شستشوی مناسب منتظر جواب خواهیم ماند. اگر جواب نداد و بهبودی در وضعیت لثه حس نشد در مراحل بعدی جراحی لثه انجام می شود.

بلیچینگ باعث از بین بردن جرم نمی شود

پرسش:

من قصد دارم درمان بلیچینگ در مطب را با لیزر انجام بدهم که بتوانم این کار را به دلیل مشغله زیادم در یک جلسه درمان تکمیل کنم. بنده حدود دو سال پیش جرم گیری انجام دادم و اکنون در سطح داخلی دندان هایم جرم مجدد ایجاد شده است. سوال بنده از خدمتتان این است که  آیا قبل از انجام بلیچینگ  نیازی به جرم گیری جدید هست و یا بلیچینگ به تنهایی برای از بین بردن جرم کافی است؟

سوال دیگرم این است که یکی از دندان های “عقبی ام” در فک پایین روت کانال شده و بعد از چند سال روکش برایش گذاشته اند. در بلیچینگ این دندان نیاز به بلییچینگ مخصوص دارد و یا نه؟

پاسخ:

بلیچینگ باعث از بین رفتن جرم نمی شود. در صورتی که دندانتان جرم دارد لازم است که آن را جرم گیری کنید.

بلیچینگ در مطب با لیزر در یک جلسه قابل انجام است.

دندان های عقبی معمولا نمایان نیستند و اهمیت زیادی از بابت رنگ در بلیچینگ ندارند. اما این واقعیت وجود دارد که رنگ پروتز هنگام بلیچینگ به اندازه دندان معمولی تغییر نمی کند و ممکن است دورنگ دیده شود! این موضوع در دندان های نمایان (جلو) گاهی باعث می شود که ناگزیر از تعویض روکش باشیم. البته در مورد شما فکر نمی کنم چنین کاری ضروری باشد.

تاثیر ناراحتی لثه بر بیماری معده

پرسش:

من ناراحتی معده دارم. می خواستم بدانم آیا ناراحتی لثه تاثیری دراین بیماری دارد؟ چون اغلب اوقات آب دهانم خونی است.

پاسخ:

به هر حال برخی میکروارگانیسم هایی که باعث بیماری های لثه می شوند، باعث یا تشدید کننده بیماری معده نیز خواهند بود اما این که به طور کلی تقصیر بیماری معده را به گردن بیماری لثه بیندازیم درست نیست!

با علائمی که عنوان کردید، اوضاع لثه تان وخیم است و جدا از مسئله معده، می بایست برای درمان آن اقدام کنید. دلیل عمومی دیگری که در این رابطه می توان به آن اشاره کرد این است که ناراحتی لثه و دندان، باعث مشکل در جویدن و هضم غذا خواهد شد و به طور غیر مستقیم باعث اذیت بیشتر معده نیز خواهد بود.

تجویز کورتاژ لثه برای حساسیت و درد

من 26ساله هستم مدتی در دندان های جلو فک پایین احساس درد می کنم هم نسبت به گرما و هم نسبت به سرما. به دندانپزشک و جراح لثه مراجعه کردم ایشان بعد از معاینه و عکس گفتند باید یک تا دوجلسه جرم گیری و کورتاژ لثه کنند. حالا نمی دانم به چه علت این تشخیص را دادند و آیا با این نوع درمان مشکل من حل می شود یانه؟

بر اثر علت های مختلفی (از قبیل سهل انگاری در رعایت بهداشت، جرم گیری نکردن به مدت طولانی، جرم ساز بودن و ترشح زیاد بزاق و …) به مرور توده ای از جرم در محل اتصال لثه و دندان تشکیل می شود. این توده به مرور باعث آسیب به لثه و ملتهب و بیمار شدن آن می شود. کورتاژ لثه به معنی پاک سازی، اصلاح سطوح زیر لثه و ریشه می باشد که لایه عفونی لثه تمیز می شود و لثه به حالت نرمال و سالم بر می گردد. لثه نرمال به رنگ صورتی و محکم و بدون التهاب است و لثه بیمار به رنگ قرمز و متورم است که ممکن است خون چکان هم باشد.

با تفاصیلی که از وضعیت خود گفته اید، و نظر به این که اشاره ای به پوسیدگی یا شکستگی یا ایرادی در دندان های خود نکرده اید، حساسیت دندان های شما ناشی از همین است و انجام مواردی که دندان پزشک شما توصیه کرده، لازم و کارساز است.

عبارتی در پرسش تان هست: «حالا نمی دانم به چه علت این تشخیص را دادند»؛ علت تشخیص ایشان، تخصص و علم ایشان در زمینه مسائل مربوط به دهان و دندان است. توصیه می کنم در مسائل تخصصی تشخیص و درمان، به دندان پزشک خود اعتماد کنید. در صورتی که چیزی را نمی دانید، در زمان و شرایط مناسب از دندان پزشک خود سوآل کنید و بخواهید تا به زبان ساده، توضیحاتی از این دست را برای افزایش اطلاعات عمومی شما، به شما بگوید.

تحلیل لثه و نمایان شدن انتهای دندان

پرسش:

لثه های دندان های من چند سال است که بالا رفته و در بعضی قسمت ها حتی می شود ریشه دندان ها را دید. می خواستم بپرسم چه تمهیدی  می توان انجام داد تا معضل تحلیل لثه و نمایان شدن انتهای دندان برطرف شود؟

پاسخ:

امکان جراحی پیوند لثه برای شما وجود دارد. اما نخست باید بررسی شود که آیا دندان های شما با وضعیتی که گفتید استحکام لازم برای باقی ماندن را دارند یا نه. وقتی لثه تا این حد از بین رفته است، امکان این که استخوان نگهدارنده دندان داخل فک نیز تحلیل رفته باشد و قوام کافی برای حفظ دندان را دنداشته باشد وجود دارد. در این حالت دندان لق شده و می افتد. اگر با معاینه و عکس رادیولوژی می توان تشخیص داده شود که فک، توانایی نگه داشتن دندان را خواهد داشت، می توان با جراحی پیوند لثه و استخوان، قسمت های از بین رفته لثه را احیا کرد. البته گاهی هیچ تدبیری چاره ساز نیست و باید دندان های لق شده را کشید.

توصیه می کنم هر چه سریع تر به یک متخصص لثه (پریودنتولوژیست) مراجعه و موارد را مطرح نمایید.

ذکر یک یاد آوری برای پیش گیری از مشکل لثه انجام جرم گیری منظم است. اگر جرم دندان توسط دستگاه جرم‌گیری و توسط دندان‌پزشک از روی دندان‌ها تمیز نشود، سبب بیماری لثه و تحلیل لثه و استخوان فک می‌گردد. با گذشت زمان و به‌تدریج (بدون این‌که درد یا علائمی داشته باشد) دندان لق شده و خود به خود می‌افتد یا باید کشیده شود. پس با دیدن کوچک‌ترین التهاب و قرمزی و یا خون‌ریزی لثه باید به دندانپزشک مراجعه کرد و به وسیله جرم گیری و شست‌و‌شو با دهان‌شویه، آن را کاهش داد. برخی تصور می‌کنند که جرم‌گیری به دندان‌ها آسیب می‌رساند. اما حقیقت این است که زمانی که بیماری لثه و جرم وجود داشته باشد، انجام جرم‌گیری لازم است.

توده سفت کوچک بی آزار روی لثه

پرسش:

مدت پنج ماهی هست. شاید هم قبلا بوده من متوجه نشدم. یک چیز اندازه از عدس بزرگتر از نخود کوچکتر زیر دندان پایین یعنی زیر لثه دندان پایینم در آمده. آدم فکر می کند که از جنس استخوان سفت است. اما نه درد دارد نه بزرگ شده نه مزاحم است. نمی دانم چیست. آیا امکان دارد که آبسه یا کیست باشد؟

پاسخ:

به هر حال باید به دندانپزشک مراجعه کنید. توده سفت روی لثه ممکن است بر اثر عفونت انتهای ریشه باشد و نیاز به درمان ریشه (عصب کشی) داشته باشد. ممکن است عفونت لثه باشد که نیاز به درمان لثه داشته باشد.

ممکن است قبلا دندان روی آن را عصب کشی کرده باشید و انتهای ریشه ضایع داده باشد. در این صورت نیاز به عصب کشی مجدد هست.

با معاینه و بررسی عکس رادیولوژی تشخیص بهتری می توان داد.

پاسخ به پاسخ!

ممنون از جواب شما. نزد دکتر رفتم، به دقت معاینه شد. عکس گرفتند. مشکل حادی نبود. جرم گیری اساسی نیاز است.

تورم و برآمدگی لثه

پرسش:

لثه فک بالای من به شدت متورم شده است و برآمدگی پیدا کرده. چه راهی را پیشنهاد می کنید؟

 

پاسخ:

اگر این برآمدگی همه ی لثه را درگیر کرده، لثه شما عفونی شده است. جرم دندان باعث عفونت می شود. اگر دندان تان جرم دارد باید جرم گیری انجام شود و سطح دندان و ریشه تمیز شود. جرم گیری ریشه با قلم های مخصوص انجام می شود و ممکن است نیاز به کورتاژ لثه باشد.

میزان برآمدگی و شدت التهاب می بایست با رادیولوژی بررسی شود و میزان تحلیل استخوان و لثه مشخص گردد. توصیه می کنم هر چه سریع تر به دندان پزشک مراجعه کنید.

تیرگی لثه بدلیل فاصله دندانها

بین دو تا از دندان هاى من كمى فاصله هست، وقتى برای معاینه می رفتم هیچ دكترى دقت نكرده بود، الان چون می خواستم پر کردگی دندان را عوض كنم متوجه شدند. حالا لثه ام کمی تیره شده. خطر ناك نیست؟ برای تیرگی لثه بدلیل فاصله دندانها چه کار باید بکنم؟ 

 

پاسخ:

اگر درست فهمیده باشم، منظور تان این است که بین ترمیم های انجام شده برای دو دندان مجاورتان فاصله نا مناسبی وجود دارد. این موضوع گاهی اتفاق می افتد و معمولا از دید دندانپزشک مخفی می ماند اما اگر هر گاه احساس می کنید که غذا در فضای خاصی از دندان های تان همیشه گیر می کند، یا نخ دندان تان در قسمت خاصی همیشه پاره یا خراب می شود، یا تکه های نسبتا درشت غذا از داخل آن بیرون می آید و بوی بدی هم می گیرد، حتما با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

ممکن است این فاصله ناشی از ترمیم نا درست نبوده و به دلیل ساختار طبیعی قرار گیری دندان های شخص باشد که در این صورت هم می توان با روش های دیگری (مثل روکش کردن دندان) این فاصله و گیر ِ غذایی  (Food impaction) را از بین برد.

به نظر می رسد تیرگی لثه بدلیل فاصله دندان ها و به خاطر وجود محل گیر ِ غذایی در فاصله میان دو دندان تان باشد که باعث ملتهب و سیاه شدن لثه گشته است. تماس محل لثه با پر کردگی (آمالگام) نیز اگر به درستی ترمیم نشده باشد هم ممکن است باعث تغییر رنگ لثه شود.

در حالت معمولی، با از بین بردن محل انباشت غذا و اصلاح فاصله و تعویض ترمیم، التهاب و تغییر رنگ لثه خود به خود از بین می رود. اما اگر احساس می کنید تغییر رنگ با ورم و درد همراه است، می بایست با مراجعه، احتمال های دیگر را بررسی کنید.

حساس شدن لثه ها بعد از روکش دندان

پرسش:

دختری بیست و نه ساله هستم. دو سال پیش دو تا دندان های جلویی را به دلیل کج بودن و نافرم بودن به توصیه دکتر روکش کردم و هفت هشت ماه بعد وسط دندانم سیاه شد. به دکتر رفتم که گفت باید عصب کشی شود و عصب دندانم سیاه شده بود که کشیده شد و روکش دندان را هم عوض کرد. مدتی بعد هم دومین دندانم به همان شکل شد و از آن به بعد لثه هایم به شدت حساس شده و گاهی هم حالت سنگینی با خارش در دهانم دارم.

پاسخ:

با توجه به این که دندان (و بخصوص وسط دندان) از روی روکش دندان دیده نمی شود، می توان حدس زد که منظورتان سیاه شدن لثه در محل بین دو دندان است.

برداشت من این است که لثه های شما به فلز موجود در روکش دندان حساس بوده، یا این که روکش به درستی نصب نشده و باعث تحریک و حساسیت لثه ها شده است. در صورتی که به فلز حساسیت دارید، توصیه می کنم روکش های تان را با روکش های بدون فلز (تمام سرامیک) تعویض کنید. و پیش بینی می کنم با از بین رفتن عامل ایجاد کننده حساسیت، التهاب لثه های تان نیز بر طرف شود.

موضوع دیگری که در سوآل تان بود و اصلاح می کنم این است که عصب دندان از روی دندان با چشم رویت نمی شود و اصولا عصب سیاه نمی شود. (و کشیده هم نمی شود!) واقعیت این است که وقتی دندان پوسیده می شود و پوسیدگی عصب دندان را درگیر می کند، عصب دندان (که کانال های آن در داخل ریشه ها قرار دارد) می بایست از آلودگی و پوسیدگی پاک شود. برای این کار نخست داخل کانال را با وسایل مخصوص پاک سازی می کنند (که در این مرحله اعصاب و عروق داخل آن نیز از بین می رود.) و سپس محل پاک سازی شده را با مواد مخصوص آن پر می کنند و روی ریشه و روی تاج را با مواد مربوطه پر می کنند.

بهتر است قبل از انجام درمان روکش، پوسیدگی زیر روکش دندان برداشته شود و در صورت لزوم عصب کشی پیش از انجام روکش انجام گیرد. البته در مورد شما ممکن است عدم رعایت صحیح بهداشت و شرایط محیط دهان تان باعث شده که پوسیدگی از زیر روکش ادامه یابد و نیاز به عصب کشی باشد.

خارج شدن عفونت سفید رنگ از سقف دهان

پرسش:

خانمم 28 ساله است و رنگ دو تا از دندانهای جلویی ایشان سیاه شده و همین باعث شده که هیچ وقت لبخند نزند و هر چند وقت یک بار هم در سقف دهانش یک جوش سفید رنگ بزرگ ظاهر می شود و بعد از مدتی می ترکد و از آن عفونت سفید رنگ خارج می شود. البته همسرم چندین دندان خراب دیگر هم دارد. کلا رنگ لثه ایشان هم غیر طبیعی به نظر میرسد. برای درمان سیاهی دندان های جلو روکش لمینیت را پیشنهاد میکنید یا نه؟ وبرای عفونت لثه چه راهی رو پیشنهاد میکنید؟

پاسخ:

اول باید دید آیا عفونت لثه ایشان منشاء دندانی دارد یا از لثه و بافت های اطراف دندان است؟

اگر عفونت دندانی باشد باید اول درمان ریشه (عصب کشی) شود و بعد سراغ روکش و یا لمینیت ها برای اصلاح بدرنگی دندان رفت.

اگر منشاء لثه ای داشته باشد باید لثه ایشان با جرم گیری و یا در مراحل جدی با کورتاژ لثه درمان شود.

توصیه می کنم با مراجعه به دندانپزشک هم پوسیدگی های دندان ها را درمان کنید و هم چاره ای برای درمان عفونت لثه انجام دهید. و با روش لمینیت یا کامپوزیت ونیر یا روش های مناسب دیگر بسته به وضعیت دندان ها می توان بدرنگی دندان های نمایان را هم از بین برد.

خونریزی به دلیل استفاده از نخ دندان

پرسش:

آیا پوسیدگی دندان قابل درمان است یا فقط می توان جلوی پیشرفت آن را گرفت؟ متاسفانه چند دندان جلویی فک پایینم از داخل و ریشه دچار پوسیدگی شده و باعث شده که هر بار از نخ دندان برای تمیز کردن استفاده می کنم خونریزی می کند.

پاسخ:

درمان پوسیدگی دندان همانا جلوگیری از پیشروی آن می باشد! دندان پزشک، با استفاده از ابزار مخصوص، پوسیدگی ها را از دندان جدا می کند و قسمت های پوسیده را که تخلیه شده است با مواد مخصوصی پر می کند و به شکل دندان و شکلی که کارکرد های دندان را ایفا کند باز سازی می کند. در صورتی که پوسیدگی در این مرحله درمان نشود، ادامه پیدا می کند و به قدری نفوذ می کند که عصب دندان را درگیر کند.

توجه کنید که سطوح پوسیده و به ویژه پوسیدگی های بین دندان باعث پاره و ریش ریش شدن نخ دندان در تماس با محل های پوسیدگی می شود. خون آمدن در هنگام نخ کردن دندان بیشتر دال بر وجود مشکل لثه است. اگر به تازگی از نخ دندان استفاده می کنید یا مدتی است که از نخ دندان استفاده نکرده اید و هنگام نخ کردن خون می آید، می توانید مدتی صبر کنید تا به نخ دندان عادت کنید. اگر فکر می کنید نخ دندان تان کیفیت خوبی ندارد یا روش نخ کردن تان صحیح نست، نخ دندان های مرغوب تر را امتحان کنید و روش صحیح را بیاموزید. اما اگر باز خون می آید، به دندانپزشک مراجعه کنید. به احتمال زیاد لثه تان به دلیل وجود جرم یا دلیل دیگری دچار التهاب شده است.

توضیح دیگر در اصلاح متن سوآل تان این که آن چه که از لحاظ علمی «ریشه» نامیده می شود، قسمتی از دندان است که زیر لثه و در داخل استخوان فک قرار دارد و پوسیدن آن با چشم دیده نمی شود و با نخ دندان درگیر نمی شود. آن جا که منظور شماست، طوق دندان نامیده می شود که محل اتصال لثه و دندان است.

دندان نیمه نهفته پدیده پری کرونیت

پرسش:

چهار روز است که دارم از درد دندان گریه می کنم. واقعیت این است که دندان عقل پایینم که نیمه نهفته بوده، چند روز است خیلی درد گرفته. به طوری که به دیواره کناری دهانم هم این درد را منتقل کرده و باعث التهاب در آن قسمت شده است. نمی دانم که باید صبر کنم تا دوره اش بگذرد، یا بروم دندان پزشکی که این خودش مکافات دیگری است. واقعا دیگر تحمل درد را ندارم.

 

پاسخ:

ضرب المثلی قدیمی را (با اندکی اصلاح) باز گو می کنم: دندان (عقل نیمه نهفته) ای را که درد می کند باید کشید و انداخت دور!

التهاب دهان در ناحیه ای که گفتید، ممکن است به دلیل پدیده ای باشد که «پری کرونیت» نامیده می شود. روی قسمتی از دندان عقل که نروییده است را لثه پوشانده است. اگر دندان مقابل آن روییده باشد، باعث قرار گیری دندان روی این لثه و جویده شدن لثه می شود که این امر در طولانی مدت باعث التهاب و درد زیاد لثه خواهد شد. برای رفع این عارضه، بایستی این قسمت لثه که در معرض جویدگی قرار دارد برداشته شود.

در موردی که شما عنوان کردید، توصیه می کنم کار را یکسره کنید و دندان عقل نیمه نهفته تان را بیرون بیاورید. باقی ماندن دندان نیمه نهفته در دهان، که لابد کج هم روییده است، علاوه بر احتمال آسیب رساندن به دندان مجاور، محل تجمع مواد غذایی و باکتری ها و ایجاد بوی بد دهان خواهد بود. از طرفی با گذشت سن، بیرون آوردن دندان عقل مشکل تر خواهد شد. در مورد «مکافات» بودن مراجعه به دندان پزشک، هیچ نفهمیدم. اصولا هدف و انگیزه ما دندان پزشکان، کمک در حل مشکلات دندان و دهان بیماران و رفع بیماری ها و آسان تر کردن تحمل درد دندان است. چه شما مراجعه به ما دندانپزشکان را مکافات بدانید و چه مباهات.

می توان بی جرم گیری دندان سفید داشت؟

اگر بخواهم بدون جرم گیری دندان سفید ی داشته باشم چه پیشنهادی می کنید؟

پاسخ:

در صورتی که دندان جرم داشته باشد، باید جرم گیری شود. چه بخواهید دندان تان را سفید کنید یا نکنید. در ضمن دندانی که رنگ آن زرد شده یا لکه دارد، لزوما به این معنی نیست که جرم دارد؛ و دندانی که سفید باشد یا لکه نداشته باشد، دلیل کافی نیست که جرم نداشته باشد. بسیاری، لکه ها و رنگ دانه ها را با جرم اشتباه می کنند. جرم توده های سخت به رنگ قهوه ئی یا زرد است که بیشتر در ملتقای لثه و دندان تشکیل می شود.

جرم با مسواک پاک نمی‌شود. اگر این جرم توسط دستگاه جرم‌گیری و توسط دندان‌پزشک از روی دندان‌ها تمیز نشود، سبب بیماری لثه و تحلیل لثه و استخوان فک می‌گردد.

برخی تصور می‌کنند که جرم‌گیری به دندان‌ها آسیب می‌رساند. اما حقیقت این است که زمانی که بیماری لثه و جرم وجود داشته باشد، انجام جرم‌گیری لازم است.

برای سفید کردن دندان وقتی که رنگ گرفته، می توان با بروساژ (برداشتن رنگ با نوعی خمیر و برس که توسط دندانپزشک انجام می شود) رنگ دندان را به حالت اولیه در آورد.

توجه کنید که در حقیقت با جرم گیری دندان سفید نمی شود. بلکه جرم و توده های تشکیل شده روی دندان برداشته می شود. و پیرو آن دندان تمیز تر می شود و سفید تر دیده می شود.

برای سفید کردن دندان، از روش «بلیچینگ» استفاده می شود. یعنی رنگ دندان ها با استفاده از ترکیبات آب اکسیژنه، تغییر می یابد و روشن تر می شود. برای این روش می توان ژل مخصوص را یا در مطب و در یک یا دو جلسه به وسیله نور مخصوصی که به اصطلاح لیزر نامیده می شود روی دندان ها قرار داد یا با وسیله ای که دندانپزشک برای شما می سازد، ژل مخصوص را در خانه به مدت چند جلسه بر روی دندان ها قرار دهید.

ورم لثه نزدیک عصب کشی

پرسش:

بعد از عصب کشی سه روز است درد دارم و وقتی درد شديد است مسکن مثل مفناميک اسيد مي خورم. آنتی بيوتيک هم خود دکتر داده. حالا لثه ام نزديک دندون سفيد شده. لثه ی نزيک به دندان عصب کشی شده هم ورم کره. دلیل آن چیست؟ البته جلسه ی بعد برای پر کردن تاج بايد مراجعه کنم.

 

پاسخ:

نظر به این که دکتر تان آنتی بیوتیک تجویز کرده و لثه تان هم ورم کرده است، احتمال می دهم ریشه دندان تان عفونت کرده. برای رفع عفونت حتما می بایست مصرف آنتی بیوتیک را به دقت ادامه دهید. در صورتی که ورم لثه زیاد است به دندان پزشک تان مراجعه کنید تا در صورت لزوم عفونت را از محل خارج کند یا آنتی بیوتیک قوی تری تجویز کند.

 

پاسخ دلخواهتان را نیافتید؟

پرسش خود را از طریق فرم زیر برای ما بفرستید. می توانید سن، جنسیت، محل زندگی و هرآنچه فکر می کنید در یافتن علت مشکل شما راهگشاست را در شرح سوال خود مطرح کنید. می توانید عکس رادیولوژی و فتوگرافی دندان های خود و یا سایر مدارک پزشکی خود را نیز برای ما پیوست کنید.

نام شما (الزامی)

ایمیل شما (الزامی)

موضوع

پیام شما

پیوست کردن تصویر

 

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • E-Mail
  • Google Bookmarks